ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gokselozardali
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
77
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2010 16:25
Son Ziyaret:
14 Ocak 2018 13:16
Toplam Mesaj:
338 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
14 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göksel ÖZARDALI
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1993
Yaş:
24
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

30 Litre Tür Önerisi
[QUOTE=berkyldzss]Akvaryumcular ve birçok kişi birlikte bakıyor çöpçüyü kesin olarak alacağım birde yanına neon gibi sürü balıkları almayı düşünüyorum bakalım ne olacak[/QUOTE]

Birlikte bakan kişilerin doğru yaptığı kanısına varmayın lütfen. Çoğu balık 50 litrelik akvaryumlarda satılıyor ki buna büyük hacim isteyen ciklet türleri de dahil. Ama bu cikletlerin her türünün 50 litrede sorunsuz yaşadığı (onlarcasının) gibi bir fikre varmamıza sebep olmamalı. [:cik:]
Deneyebilirsiniz fakat bunun sonucunda günün birinde çöpçüm, neonum niçin yan duruyor, niçin durup dururken öldü gibi soruları da bu forumda sorabilirsiniz. Bende karidesler ile bakan insanları gördüğümde bitkili akvaryumda bir deneyeyim ne tepki verecek karideslere diye demiştim. Sonucunda daha karidesleri poşet ile koyduğumda bettam hırçınlaşmış ve poşetteyken saldırmaya çalışmıştı.
Umarım siz canlıları bu deneyinizde kullanırken kötü bir tecrübeyle karşılaşmazsınız...

Bettanız için ufak bir akvaryum daha alabilir bu akvaryumunuzda da sadece ember tetra gibi ufak hacimlerde yaşayan tetra türleri bakabilirsiniz.
Galaxy Rasbora
Ölü solucandan kastiniz baliklar icin markali olarak satilan kurutulmus kan kurdu gibi yemler degilse tum baliklariniz tehlikede demektir. Karin cokuklugu baliklarda Ahmet beyin de soyledigi gibi ic parazit belirtisi olabilir. Bence diger baliklariniz icin akvaryumunuzda biran once onlem almalisiniz.
30 Litre Tür Önerisi
Betta her canliya kabarip saldirma girisiminde bulunabiliyor. Tabi bazi bettalar normal huylarina kiyasla daha uysal oldugu icin problem olmuyor kimisi karides dahi besliyor betta yaninda. Ben denemeye kalktigimda daha su icerisine koydugum karides posetinin dibinden ayrilmamisti. Muhtemelen vatoza da huzur vermeyip strese sokacaktir. Ben bettanizi tek bakmanizi oneririm.

Ayrica cüce vatoz ile ilgili su degerlerime cok hassas bi canli oldugunu da soylemeyi ozellikle isterim. Kendisi sudaki ph degisimine dahi cok cabuk tepki gosterebilen canli.(actigim yuzgec kanlanmasi konuma bakabilirsiniz.)
Otocinclus Yüzgeç Kızarıklığı
[QUOTE=bady34]Bu balık için dikkat edeceğiniz su değerlerinin en önemlisi Ph dır. Ph dalgalanmasına en hassas balık türüdür.Balığınızın sıkıntısıda bundan dolayıdır tahminimce[/QUOTE]
Teşekkür ederim İhsan hocam, Emre hocamda aynı değere vurgu yaptığı için ben de ilk aşamada zaten bu noktayı kontrol altında tutmaya karar verdim. Değerleri aralıklarla tekrar kontrol edeceğim. Açıkçası diğer karides ve balıklarda bir problem görmeyince ben doğrudan hastalıktan şüphe etmiştim, hassas bir balık olduklarını okumuştum durup dururken ölümler yaşanması gibi konuları görmüştüm ama bu kadar hassas olabileceklerini de tahmin etmezdim doğrusu :)
[QUOTE=Emre Zaim]
Öncelikle balığınızın canına değer verip, sorununu çözme yönündeki çabanız için teşekkür ederim.
Eğer ölçümleriniz doğru ise, GH (Genel sertlik) değeriniz, 4 - 7° arasında gibi görünüyor. Genel su değerleriniz, suyunuzun yumuşak ve asidik olduğunu gösteriyor.
pH değeriniz, 6.8. Ancak burada önemli olan, sabah, ışıklar açılmadan hemen önceki pH değeri ve akşam ışıklar kapanmadan hemen önceki pH değeri arasındaki farkın tesbit edilmesidir. Günlük pH farkı, 0.5 ve üzeri olduğunda, balıkları strese sokabilir.
Işıklar kapandıktan sonra, CO2 verilmemesini ve su değişim sıklığının arttırılmasını öneririm.
Bu uygulamalar yapıldıktan sonra da geçmiyorsa, iç organlarda enfeksiyondan şüphe edilebilir.
Geçmiş olsun.[/QUOTE]
Teşekkür ederim hocam, elimden gelen değeri vermeye çalışıyorum sadece.
Akvaryumdaki su hacmi az olduğu için çeşme suyu yerine damacana kullanıyorum değişimlerde, bu yüzden yumuşak sanırım suyum bir de catappa var tabi. Dediğiniz gibi tekrardan bir pH kontrol yapıp gece verdiğim co2yi iptal edebilirim, zaten bitki popülasyonu arttığında bu hacimde co2 geceleri bir sorun olacaktı ona karşı bir ön hazırlık gibi. Umarım sorunu düşündüğümüz gibi phtır ve bu şekilde çözülür, tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim.
Otocinclus Yüzgeç Kızarıklığı
[QUOTE=Emre Zaim]

İç hastalık kaynaklı bir kanama da olabilir. Özellikle gece, ışıklar söndükten sonra, bitkiler, tıpkı balıklar gibi O2 alıp CO2 verirler. Gece, akvaryuma CO2 verilmeye devam edilirse, bitkiler CO2'yi tüketmeyecek, üstüne kendileri de CO2 vereceklerdir. Gece, sudaki CO2 konsantrasyonu, gündüze (Aydınlatmanın açık olduğu zaman) göre daha yüksek olacak; bu da pH değerini düşürecektir. Özellikle gece ve gündüz arasındaki pH farkına bakılmalı ve gerekirse, gece CO2 verilmemelidir. Sabah aydınlatma çalışmadan hemen önce, pH en düşük seviyede; akşam aydınlatma kapanmadan hemen önce, pH en yüksek seviyede olması muhtemeldir. Gün içerisinde saatlik periyotlarla da pH seviyesindeki değişim takip edilebilir.
Maalesef çoğu doğadan toplanan, diatom gibi spesifik beslenme şekline sahip olan Otocinclus'lar, sudaki değişimlere, pek çok türden daha hassastırlar.
[/QUOTE]

Merhaba, tavsiyeniz üzerine ölçümü dediğiniz gibi de yapmaya karar verdim. Dün gece de aynı düzenimde co2 vermeye devam ettim, ışıklar 10-12 saat kadardır da kapalı kaldı. Değerleri test edince şöyle bir sonuç ortaya çıktı. (GH kısmında ilk 2 değerde 2 renkte görünüyor o bir sorun mu acaba?)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/151120171708211.jpg[/IMG]

Balığın yüzgeç dibindeki kanlanma hala duruyor ama kanlanmanın artması ya da balığın hareketliliğinde azalma gibi değişiklik yok. Ayrıca dışkısını da gözlemleme şansı buldum ve şeffaf değil sanıyorum parazit durumlarda böyle bir belirti oluyormuş. Gözlem yapmaya devam etmek ve su değerlerinin düzenine daha çok dikkat etmek dışında başka yapabileceğim bir şey yok sanırım. Ayrıca sorunuma olan ilginiz için tekrardan teşekkür ederim.
Otocinclus Yüzgeç Kızarıklığı
[QUOTE=Emre Zaim]Göksel Bey, merhaba,
Balığınızdaki tahrişe sebep olabilecek etmenler, CO2 kondantrasyonunun artışı sonucu pH değerindeki düşüşler, yüksek nitrat oranı, mekanik yaralanmalar, hastalık sonucu ülseratif lezyonlardır.
Tankınızdaki CO2 diffüzörü, Benim için olağan şüpheli. Gün içerisinde ve gece boyunca pH değerini ölçerek ani pH dalgalanması olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. Özellikle gündüz ve gece arasında pH farkı, bitkili akvaryumlarda görülebilmekte ve ani pH düşüşü, balıkta mukoza tahrişlerine sebep olabilmektedir. Eğer pH dalgalanması varsa, akvaryuma verilen CO2 miktarını azaltabilir ya da tamamen kesebilirsiniz.
Balıktaki kanlanma geçene kadar su değişim sıklığını arttırmak, hem su kimyası kaynaklı etmenleri bertaraf etmek; hem de kanlı bölgenin enfekte olma riskini düşürmek bakımından faydalıdır.
Geçmiş olsun.[/QUOTE]

Yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam ama mesajımda belirttiğim gibi sudaki nitrat vb. değerler test ile kontrol ettiğimde normal seviyelerde. PH seviyesi testlerde normal cıkıyor ama akşam oluşan Ph'ı ölçmedim.Ama PH düşüklüğü ile ilgili bir problem olsaydı diğer balıklarda da olmaz mıydı sizce? Yine de dediğiniz gibi co2 sistemini bir süre kapatıp kontrol edebilirim. Benim aslında en çok korktuğum kanlanmanın başka iç parazit gibi sebepler ile olması, çok araştırdım ama doğru düzgün benim yaşadığım türde bir sorun yaşayan birini de göremedim açıkçası
Yosun Sorunu
Baya yeni bir bitki oluşturmuşlar yapraklarda biraz geç kalmışsınız ama çözüm her zaman vardır bence.

Sebep led kullanmanız veya sadece aşırı ışık vermeniz değil
Sizin ihtiyacınız olan çözüm ve sorununuz şu:
[QUOTE=Bvarisli]
Siyah Fırça/Sakal Alg'i (Black Brush/Beard Algae)
Siyah fırça alg'i Rhodophyta ailesinin kırmızı algler jenerasyonuna ait bir türüdür. Bu aileye ait alglerin çoğu aslında deniz akvaryumlarında görülür, fakat birkaç tatlı su türü özellikle bitkili akvaryumlarmızda ortaya çıkmıştır. Bu alg siyah, kahverengi, kırmızı yada yeşil olabilir, ve bitkilerinizi hızla kaplayabilir ve kontol altına alınmazsa bütün tankı sarar.

Sebebi:
• Besin Dengesizliği: Aşırı Nitrat, Fosfat ve Demir. Değerleri şu seviyelerde tutmaya çalışın: N (10-20ppm), P (0.5-2ppm), K (10-20ppm), Ca (10-30ppm), Mg (2-5ppm), Fe (.1ppm).
• Düşük Ph: Yüksek ph’a sahip Afrika .tankları incelendiğinde bu alge rastlanmamış ve algin asidik ortamları sevdiği kanısına varılmıştır.
Mücadele:
• Co2’yi arttırın: Bu bitkileri gelişme yönünde uyaracaktır ve bitkiler besin konusunda alglerle yarışmaya başlayacaktır.
• Excel/H2O2 Tedavisi: Bir şırınga yardımıyla Excel yada Oksijenli Suyu problemli bölgeye sıkın. Yeşil/beyaz tondaki ölü algleri elle toplayın.
• Elle temizleme: Bir diş fırçası yardımıyla mümkün olduğunca temizlenebilir.
• OxiClean Tedavisi: Alg'lenen bitkiyi katkı maddesiz OxiClean solisyonuna batırıp çıkartın.
• Su değişimleri ve Dozajı: Normal su değişimlerine devam edip miktarı haftada iki ye çıkartabilirsiniz.
• Alg Yiyiciler: SAE ve Amano karidesleri bu algi tüketmektedir.
• Bakır(Önerilmez): Ticari alg önleyici ürünler bakır içerir. Bu Sakal algini öldürür ama genellikle bitkilerinizide öldürür. ""
[/QUOTE]

Konu Linki: http://www.akvaryum.com/Forum/algle_mucadele_%28makale%29_k265978.asp

SAE ilavesi yaparak deneyebilirsiniz önerilerde olduğu gibi ama ufak olması gerekiyor ve SAE yeme alışırsa kesinlikle yosun yemiyor buna ufak SAE'lerde dahil.

Umarım kurtulabilirsiniz, sudaki stabiliteyi sağlayıp bu yosunları yiyecek canlılar ya da yosunu azaltacak bir yol bulursanız uzun bir süreçte olsa zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. [EDIT]gokselozardali,2017-11-14 00:53:49[/EDIT]
Pigme Puffer
[QUOTE=bjkalley]Bir hobici Hollanda'dan almış getirmiş, yurtdışına taşınırken de serkan abi'ye bırakmış. Tek balıktı, geçen haftasonu aldım. Umarım ithalatçılar listelerinde yazarlar da, hepimiz bol bol alabiliriz, ben de 5-6 bireylik koloni yapıp üretmeyi denerim. Üretilebiliyormuş, killifishler gibi az az sık sık moss'un içine yumurtluyorlarmış ama tabi 1 tane var şimdilik.[/QUOTE]

Bir kaç hafta önce ararken heyecanla bir yerde bu ufaklık sanıp emin olmak için size sormuştum. Bu türü bulamayınca ember tetrayı tercih ettim ama konuyu görünce yine heves yaptım. Hayatımın bir döneminde mutlaka bakacağım bu ufaklıklardan. :)
Otocinclus Yüzgeç Kızarıklığı
Fotoğraf:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171531021.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171531141.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171531291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171548061.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171531391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98926/131120171547561.jpg[/IMG]

Hastalık Belirtileri: Sol yüzgeçte kızarlıklık ve nokta kanlanma.
Akvaryum Kapasitesi (litre): (30x30x30) 20 litre
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Ember tetra, karides
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): JBL Easy Test'ine göre tüm nitrat,amonyak,ph, gh gibi değerler normal. Sıcaklık 26 derece sabit.
Filitrasyon: Dophin H80 Şelale Filtre
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Yok.
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):
Akvaryum 1 ay önce kuruldu ve düzenli olarak su değişimleri ve filtre temizliğini yapıyorum. Kendisi yaklaşık 15 gündür tankta. İlk aldığımda çok hareketliydi o yüzden bu şekilde bir sorunu var mıydı emin değilim. İlk farketmem bundan 5,6 gün oldu, yüzgecinde kızarıklık ve noktalı kan gibi bir şeylerin olduğunu gördüm sonraki gün ortadan kaybolunca da üstünde durmadım. Fakat dün akşam yine sol yüzgecinin vücuduyla birleştiği noktada sanki bir kaç nokta kanlanma ve kızarlık görünce danışmak istedim. Bir de eskiye nazaran ışık açıkken hareketleri daha az ama akşam özellikle bekledim ışığı kapatıp, akvaryum karanlıkken geziniyor.
Sizce yüzgecindeki bu kızarıklık normal mi?[EDIT]gokselozardali,2017-11-13 16:00:41[/EDIT]
Bu Buyuk Vatozu Nasil Besliycem
Beslenmesi için akvaryumdaki yosun kesinlikle yetmez bu canavara. :) Spirulina Wafers diye geçen tablet yemler var onlardan verebilirsin. Bir de kabak, havuç, bezelye(bu canavara yetmez gerçi :D) ve ıspanak falan haşlayıp veriyorlar. Forumda konu vardı istersen bi bak. (Bu tarz sebzeleri atarsanız uzun süre tutmayın yenmeyenleri bir kaç saat sonra geri alın yoksa su değerlerinizi bozar.)

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,703 Mesaj
  • 374,224 Konu
  • 91 Forum
  • 128,640 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,221 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.