ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ziyasenkaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
518
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ekim 2015 16:35
Son Ziyaret:
4 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
750 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ziya Şenkaya
Doğum Tarihi:
15 Şubat 1976
Yaş:
45
İl:
Tekirdag
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ziya Şenkaya 25lt crs karides 500lt canlı doğuran

SON 10 MESAJI

500 Litre Tank Tür Önerisi
Selamlar, aynı tankı ben de kullanıyorum. Yakut tetra ve buenos aires tetra bulabilirseniz çok güzel oluyorlar, tam sürü balığı ikisi de. Ama lepistes yada molilerden yavru alamazsınız bir daha.[:)]
Deniz Akvaryumu Malzeme Ve Ekipman Seçimi
Selamlar, ben de yeni bir kurulum yapıyorum. 50 lt lik ufak akvaryumda bir deneme yapacağım. Kum olarak Reeflowers Pearl White Sand Akvaryum Kumu (1-1,5 Mm) aldım 10 kg, 3 kg Reeflowers Caledonia Reef Salt Akvaryum Deniz Tuzu ve Seachem Stability Bakteri Kültürü 100 Ml aldım. Ista I809 protein skimmer aldım ölçü olarak yeterli sanırım. Aydınlatmayı power led ile kendim yaptım (royal blue, cool white ve full spectrum karması 31w) dün su arıtma cihazı aldım, yanına ilave olarak reçine kartuşu da takıldı. Ek bir vana ile içme suyundan ayrı akvaryuma su basacağım. Şu an tds 12 lere kadar düştü, yarın biraz daha su akıtıp reçinenin iyice suyu süzmesini bekleyeceğim. İlk etapta bulabilirsem doktor karides beslemek istiyorum. Sonrasında 2-3 tane minik balık alacağım en fazla. Arada bir Çanakkale tarafına gittiğim için deniz kestanesi veya kabukluları buradan toplamayı düşünüyorum. Basit türde 3-5 mercan bulabilirsem yeter artar bana. Eğer 6-8 ay kadar sıkıntısız bir şekilde döngüyü sağlayabilirsem, seneye 500lt lik bitkili tankımı da resife çevirmeyi düşünüyorum.
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
Boş bir pine 210rpm motor bağlayıp otomatik yemleme de yaptın mı tam olur. [:)] [:)]
Power Led Bitki Coşturan Armatür Yapımı
Kapağa gerek yok bence, yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum bu ledleri, sadece hava taşına rastlayan yerdeki ledlerin lenslerinde su kabarcıklarından dolayı hafif kireçlenme var. O da çok önemli değil, ıslak bezle ya da sirkeli bezle silince pırıl pırıl oluyor. Kapak olduğu zaman ışık miktarı biraz düşüyor.
Power Led Bitki Coşturan Armatür Yapımı
531- 532 serisi profiller çok yer kaplıyor üst tarafta, eski akvaryumumda 532 kullanmıştım 2 tanesi üst camı komple kapatıyordu. Şimdi düz profil aldım daha kibar duruyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178865/040520212017301.jpg[/IMG]
Deniz Akvaryumu Kurulumu
Herkese iyi akşamlar.

Eski bir konuyu hortlatıyorum ama kafamda netleştiremediğim bir sorum olacaktı. Deniz akvaryumunda taban kumu olarak kalsiyum karbonatlı yani ciklet akvaryumu kumu tavsiye ediliyor ağırlıklı olarak. Fakat bu kumun bir kaç değişik markada bir kaç değişik fiyatı var. Bir de kalsiyum karbonatlı silis kum diye satılan açık bir kum var ve fiyatı çok çok ucuz. Taban (bence) bir kere yapılıp bir daha dokunulmaması gereken bir malzeme olduğu için uygun maliyetle ne tavsiye edebilirsiniz? Yani kalsiyum karbonatlı silis kum acaba karışımlı bir kum mudur, yoksa aragonit-mercan kırığı mı kullanmak uygun olur? Çok tanınmış bir markanın kumu şu anda ortalama 10TL/kg, ama bu kum 3TL/kg?
Powerled Armatür Tamiri
Az ışık veriyorsa lehimler ve ledler ıslandığı için profil üzerinden kısa devre oluyordur, bu da ledlere gereken elektrik gitmiyor demektir bence, driver ıslandı mı?
Dolap Akvaryumu Tartar Mı ?
Genel anlamda arka tarafın 0,5cm sunta olduğunu ve ince cam çivisi yada genelde zımba ile tutturulduğunu, olası deprem anında oluşan dalgalanmanın mobilyayı patlatacağını da hesaplarsak bence olmaz.
Akvaryum Silikon Kazımak
Hayırlısı olsun inşallah güzel olur. İçten silikonu camcılar da pek yapmıyor, bendeki akvaryumda da içten silikon yok. Sipariş ederken aklımdaydı ama söylemeyi unuttum. Yaklaşık bir yıl oldu maşallahı var.
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
Çalışmanız için öncelikle tebrikler. Benzer bir projeyi de ben düşündüm, fakat biraz daha kapsamlı. Büyük akvaryumumdaki 12W lık kafa motorunun ucuna Aliexpress'ten alacağım mini jeneratör ile 12V üretip bununla da 500-700W lık bir invertörü çalıştırarak, çıkışına ısıtıcı, ışık vb bağlamayı düşündüm. Fakat mini jeneratörün çıkış akımı çok düşük olduğu için invertörü tetiklemiyor ve proje şu an için beklemede kalıyor. Teknik olarak güneş panelinin yapacağı içi mini jeneratöre yaptırmaktı niyetim. Otomasyoncu bir arkadaşım ise arada akü olmazsa çekilen anma akımını invertörün yada mini jeneratörün taşımayacağını, bu sebeple araya akü, şarj katı vs girdiğini ve işin karışacağını söyledi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.