Fire Goby


Melih AYDIN

Açıklama

Fotoğrafları Nikon D3200 18-55mm kit lensi ile çekmeye çalıştım. Odaklaması zor ince bir balık. Fire Goby olarak geçiyor. Resif kurmamdaki en büyük etkenlerden birisi. Ben çok seviyorum, umarım sizde seversiniz. Herkese başarılar diliyorum.

Katılım Tarihi: 21 Ekim 2015

Bu katılım 121 oy almıştır.
 

Yorumlar

sorceres - 28 Ekim 2015 23:14

Ek bilgi: Fotoğraflar farklı zamanlara ait, ilk iki fotoğrafta görüldüğü gibi üst yüzgeç kopuktur. Kavga dolayısıyla olmuştur.
3. fotoğraf flashsız, diğerleri ise flashlı çekilmiştir.
Crop(kırpma) harici hiçbir işlem yoktur. Oy veren herkese teşekkür ederim 7. olmak da güzel bir sonuç.

Melih AYDIN

Ebubekir ATAR - 28 Ekim 2015 23:32

Melih tebrik ederim.
Çok güzel bir canlı. Çekimler çok güzel.
Benim ikinci yüksek puan verdiğim bir katılımdı.
Maalesef üst yüzgeç hemen gözü tırmalıyor.
Sağlık olsun diyelim.

Ebubekir ATAR

bjkalley - 28 Ekim 2015 23:50

Bende de üst yüzgeç yüzünden biraz alt sıralarda kaldı. Benim de favorim, ama çok zıplıyorlar, aman dikkat.

Refet Ali YALÇIN

sorceres - 29 Ekim 2015 00:18

Ebubekir Bey, Refet Bey yorumlarınız için teşekkürler ederim. Dediklerinize katılıyorum üst yüzgeç çok dikkat dağıtıyor. Akvaryumu sahiplenen bir damsel im var bu kopukluk onun eseri. Kimseye damsel türü tavsiye etmiyorum:)

Melih AYDIN

ENGİN06 - 29 Ekim 2015 08:08

Melih bey tebrik ederim güzel çekimlerden dolayı, yarışma katılımın son gecesi eklenen iki katılımdan biri bu idi son eklenen discus balığının Ebubekir beyin olduğunu anladım fakat bunu anlayamamıştım, hatta kendi kendime birinci ve ikinciliği yerinin belli olduğunu söylenmedim diyemem, dediğiniz gibi yüzgeçteki problem hemen dikkat çekiyor, nedeni şu, üçüncü fotoğrafı yüklemeseydiniz bence dikkat çekmeyecekti, sonuç olarak gerçekten çok güzel bir canlı ilerki dönemlerde maddi imkanlar doğrultusunda beslemedik istediğim bir canlı türü olduğunu belirtmeliyim, sağlıklı hobiler diliyorum

ENGİN SAĞLAM

sorceres - 29 Ekim 2015 13:38

Engin Abi güzel yorumun için teşekkür ederim. Suratı hep sinirli bakan görseli yüksek bir canlı. Biraz hassas oluyorlar ve Refet Bey'in dediği gibi çok zıplıyorlar. Akvaryumun üstünün ful kapalı olması gerekiyor.

Melih AYDIN

doğankekik - 02 Kasım 2015 23:00

Tebrik ederim ilk üçte olması gereken katılımlardan biriydi bence.

doğan kekik

sorceres - 03 Kasım 2015 09:19

Teşekkürler Doğan Bey, bu tip yorumlar almak da ilk 3 e girmek kadar mutlu ediyor beni.

Melih AYDIN

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.