Lamprologini Neolamprologus cylindricus.


SERKAN ODABAŞIOĞLU

Açıklama

Canlının Türü:Neolamprologus cylindricus. Canlının Boyu: 9 cm. Ben daha yedi yaşındayken, babamın evimizin mutfağına kurduğu elli litrelik o devasa :) büyülü akvaryuma alnımı yaslayıp ,meraklı gözlerle o gizem dolu canlıların büyülü atmosferine kapılışımın otuzuncu yılıdır.Teşekkür ederim baba çok teşekkür ederim. Canlının Diğer Özellikleri:N.cylindricus yakın tarihte keşfedilmiş bir balık 1986 yılı Tanzanya ve Zambiya arasındaki sınır bölgesinde Tanganika Gölü'nün sadece güneydoğu kesiminde bulunur.Güney doğu kısmına doğru dört varyant olduğu ve renklerinde farklılık olduğu gözlenmiş bazılarının kahve rengine çalan bantları, bazılarının sarıya yakın olduğu ve siyah olanları gözlemlenmiş .Ben bu balığın her rengine talip oldum çok merak ediyordum çünki, yıllarca çok aradım en sonunda 2016 yılının başlarında sahip oldum.Renklerini doğru bir şekilde yansıtması için sabırsızlıkla diyetine uygun ve ortamını taklit ederek bu zamana kadar bekledim ve şimdi sizlere sunuyorum.

06 Mart 2017 12:10
Bu katılım 708 oy almıştır.
 

Yorumlar

ahmetselahattin - 31 Mart 2017 02:01

Çok güzel bir canlı. Tebrik ederim.

ahmet tonka

egebey18 - 31 Mart 2017 08:50

tebrikler

emrah çolak

Oasis - 31 Mart 2017 08:51

Harika bir tür ve harika bir görünüm.Tebrikler Serkan...

Recep Şahin

saiqhoner - 31 Mart 2017 09:30

maşallah diyelim tebrikler

Serkan USLU

sorceres - 31 Mart 2017 14:12

Tebrik ederim Serkan abi, listemde de birinci sıradaydı. Hakettiği yere gelmiş.

Melih AYDIN

Serkan Odabaşı - 31 Mart 2017 14:27

Ahmet bey teşekkürler.Emrah bey teşekkür ederim.Recep abi balık göl tadında teşekkür ederim.Serkan b balığınız çok güzel maşallah ,teşekkür ederim.Melih yine yüreğimden geleni yaptım çok teşekkür ederim.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

Gokay YAGAR - 31 Mart 2017 17:07

Tebrik ederim Serkan, harika kareler yakalamışsın yine.Ellerine sağlık

Gökay YAĞAR

rekurrens14 - 01 Nisan 2017 00:12

Tebrik ederim.

Erol AKMAN

-doctore- - 01 Nisan 2017 00:50

Güzel kareler, tebrikler.

Muhammed YILDIZ

Serkan Odabaşı - 01 Nisan 2017 08:51

Gökaycım teşekkürler, yine yüreğimden geleni yaptım .Erol bey teşekkürler.Muhammed bey çok teşekkürler.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

B.CENİK - 01 Nisan 2017 21:06

Tebrik ederim çok güzel bir tür

BÜLENT CENİK

MCKR - 01 Nisan 2017 23:55

Tebrik ederim Serkan Bey çok guzel bir balik. 84. yarismada da 1. Olmustunuz o balikla bir akrabaligi varmi acaba ?

Mustafa ÇAKIROZU

Serkan Odabaşı - 03 Nisan 2017 09:17

Mustafa bey güzel bir soru sordunuz açıklamaya çalışayım Tanganyika gölü yaşayan bir tarih müzesine benzer sebebi yirmi milyon yaşında olması, çok derin olması fosil su barındırması, muazzam bir canlı popilasyonuna ev sahipliği yapması ve çok çok daha fazlası var.Şimdi bunları niye yazdım onu açıklık getireyim,bir zamanlar tuzlu suda yaşayan canlılardı kıtaların zamanla hareketleri dağların yükselmesi devasa bir vadi inşa etti ve bu balıklar envayi çeşit renk ve biçimlerini o günlerden bizler miras bıraktılar geçen zaman çok uzun olduğu için tatlı suya ve ortama göre biçimleri, davranışları tabiki değişti.Dünyada bilinen balık nüfusunun yüzde kırkını ( levreksiler ) oluşturur,yani 84. yarışmadaki balık Julidochromis transcriptus ''Kissi Bemba''ve 90. yarışmadaki balık Neolamprologus cylindricus atası ( levreksilerdir ) ama sonuç olarak Julidochromis ve Lamprologiniler olarak birbirinden ayrılırlar.

SERKAN ODABAŞIOĞLU

MCKR - 07 Nisan 2017 14:45

Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim Serkan Bey

Mustafa ÇAKIROZU

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Hikari'den yemler

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Canlı kategorisine 1, akvaryum kategorisine 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve derece kazanamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 29'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.