ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
-doctore-
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,131352[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1097
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Haziran 2012 23:47
Son Ziyaret:
9 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1661 [0.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
165 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammed YILDIZ
Doğum Tarihi:
04 Aralık 1984
Yaş:
32
İl:
Samsun
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/131352.jpg[/img] 500 Lt Akvaryum Yırtıcıları 200 lt Channa Bleheri(Gökkuşağı Yılanbaş)

SON 10 MESAJI

Su Bahçeleri
[QUOTE=erkan candemir][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193788/240320170835221.jpg[/IMG]

Lütfen ukalalık almayın, internette görememişsiniz belki diye ve bir de bu işe bulaşmak isteyenler için koydum[:devil:]. Benim çok hoşuma gitmişti. Basit ve sade anlatımlar iyidir her zaman[:iyi:]

Siyah okları dikkate almayın arkadaşlar, onlar sadece su akışını gösteriyor, ayrı bir tesisat gibi çizmişler [:(((]

Tarım için yapacak olan olursa belirteyim; bu işin kralı, boku bol japon tabii kii[:lol:][/QUOTE]

Erkan Bey, bu zaten klasik aquaponic mantığı, yani sistem zaten böyle çalışıyor. Farklı bir metodu varsa ben onu görmedim.[:)]

Benim yaptığım da prensip olarak bu tarz. Ama hesapta olmayan sorunlar oldu. Mesela hidroton batmadı. Yüzüyor, öyle olunca da bitki dikemiyorsun. Ben de bitkileri delikli saksılara dikip yerleştirdim ki çerçeveleyip tutsun diye. Bu kez de su akışının saksılara rahat girip çıktığından emin olamıyorum. Fayda görür müyüm ne zaman görürüm bilmem.
Simpsonichthys Margaritatus
[QUOTE=an1l]

Veya emekliler :) Emeklilerin tadilat ve temizlik performansları inanılmaz, komşularım sağolsun iyi öğrendim bu durumu.

Aynen katılıyorum söylediklerinize. Su değişimi ve yemleme hariç akvaryum başında vakit geçirilmiyorsa o olay artık keyif olmaktan çıkmıştır. İzleyemedikten sonra 150 tür balığın olmuş ne fark eder ? Tabii killi grubunda biraz muhafaza etme endişesi var. Malum çoğunluğu senelerdir doğadan toplanamadığından elde olanlar korunmaya çalışılıyor, bu açıdan böyle büyük koleksiyonlar çok değerli bir hizmet veriyor. Gerçi senelerdir yumurta sattıklarını görmedim, bir araştırmak lazım aslında, belki de olayı çoktan kapattılar. Öyleyse şaşırmam; fotoğraflara bakmak bile benim içimi sıktı, bunca akvaryumla uğraşmayı hayal edemiyorum.

Sizinki bleheri'ydi değil mi, ben konuda bilgili olmadığım için o detayı atlamışım. Uzaktan takip ediyorum ama, ilerde şahsen beslemek istediğim türlerden. [/QUOTE]

Bendekiler Bleheri evet, 1 deneme daha yapabilirsem başka bir cüce türe geçecem ben de.

Bu insanların hobinin ötesinde bir iş yaptıklarını düşünüyorum. Gördüğüm görüntüler hobiyi çok aşıyor çünkü. :) Ticaret, koleksiyonculuk...vs ne dersen de...günde hepsine 1 er dk baksan 3 saat yakın zaman yapıyor. [:)] Klasik Türk kafasıyla direk bakım, masraf hesaplaması da yaparsak temizlemeye kalksan son akvaryuma geldiğinde ilki kirlenmiş olur. [:)] Tabi dediğim gibi muhtemelen amaç çok başka.
Su Bahçeleri
[QUOTE=kebüç]Bu durumda 2 hafta kadar daha sürem var demektir. O arada marjinal bitki ve aquaponic işini halletmeye çalışayım. Bir de Levent Bey'in dediği gibi, Kardinal Balıklarının sayısını arttıracağım.
[/QUOTE]

Kemal Bey merhaba, Aquaponic kelimesini duyunca dikkatimi çekti birden. Nasıl bir sistem kuracaksınız veya kurdunuz paylaşabilir misiniz?
2-3 haftadır uğraşıyorum, daha tam faaliyete geçiremedim. 550 lt predator tankımın üzerine kurdum sistemi. istediğim gibi olmadı ama gelişmeler ne olacak göreceğiz. Biraz fikir yardımı iyi olabilirdi.
Simpsonichthys Margaritatus
Her ne kadar böyle odalara bayılsam da ilk aklıma gelen akvaryumların bakımları oluyor.[:)] Bir ara 8 akvaryuma çıkmıştım da sefa mı cefa mı belli değildi. 160 akvaryumdan bahsediyor, muhtemelen maaşlı elemanları vardır. :)

Kütüphane havası yaratmışlar maşallah. Yılanbaşlar Gachua, cücelerin başlangıç türü diyebiliriz, yavru alımı epey kolaydır, yumurtlama ve koruma özellikleri bakımından da benimkilerden epey değişikler ki benimkiler de en zorlarındanmış zaten, onu da sonradan öğrenmiş olduk. Bir ara bunlardan bulayım da hevesimi alayım diye düşünmedim değil. [:)] Bendekiler 4 denemenin ardından üreme sezonunu kapattılar. Onların durumunu da önümüzdeki günlerde değerlendireceğim.

Notholar tek tük kuru yem alıyordu aslında ayrı dururken de...Epey iştahlı ve hareketli bir türdü, keyif vermedi değil. ancak birden kuru yeme geçiş ve mekan değişikliği pek yaramadı gibi. Yumurtadan yeni çıkışta artemia öncesi safha için jbl nin sıvı artemia besini var, onu kullanmak daha basit olur diye düşünüyorum şimdi. Bolivianlarda çok işe yaramıştı. Mikro canlı yem sıkıntısı olursa iş görecektir.
Simpsonichthys Margaritatus
Seneler önce Uzakdoğu'dan gelen yumurtaların genelini çatlatamamış, çıkan birkaç yavruyu da birkaç gün içerisinde kaybetmiştim. Daha sonra İspanya'dan Notho. Guantheri yumurtaları aldım, onları açmayı başardım ama yine besleyemedim. Artemia ve mikro kurt alamayacak kadar küçüklerdi. 3-4 tanesi dirayetli çıkıp büyüdü, onları da önce artemia sonra dondurulmuş kan kurdu ve artemia ile kısa sürede yaklaşık yetişkin boya getirdim, hepsi erkek çıktı. Dondurulmuş yemler bitince karma akvaryuma alıp kuru yemle devam edeyim dedim ama kısa süre içerisinde ortadan kayboldular. Yoğun bitkili ve büyük tankta ölülerini bile görememiştim. Sanırım hem onlara özel bir tank hem de canlı ya da dondurulmuş yem gerekiyor. Ben dişi çıkmadığı için pek üzerlerinde durmadım açıkçası. Ama hala hevesim var.
Simpsonichthys Margaritatus
Çok güzel bir türmüş, ben formlarına bayıldım, sırt ve alt yüzgeçler harika bir uyum içinde, kanat gibiler. Killi ailesi çok geniş, feci de cevherler var. Denemelerim kuru yem engeline takılarak son bulmuştu. İnşallah ilerde tekrar bulaşacağım. Şimdilik takibe devam. :)
Bu arada ufaklıkları tanklarında görebilme imkanımız var mı?
Su Bahçeleri
Ben de buradaki kuş cennetinden sıklıkla nilüfer ve Azolla Carolinana topluyorum ancak tam anlamıyla hiç adapte edemedim. Bahar aylarında bulduklarım zaten haftayı çıkarmıyor da geçen yaz temmuz ayında topladığım nilüferler yaklaşık 2 ay büyük bir hızla çoğaldı, onlar da sonradan birer birer eridi gitti.

Azollalar ise 2 hafta sonra sararmaya başladılar ve 1 hafta da o şekilde direnerek eridiler. Oysa başlangıçta onlarda da çoğalma vardı. Belki de diğer su üstü bitkileriyle baş edemediler. Ya da ışık az geldi bilemiyorum. Topladığım yerde o kadar yoğundular ki üzerine bassan yürüyebilecekmişsin gibiydi.

Bu yaz tabi yeni denemeler yapacam. Ben bir grup endler ve Tanichthys albonubes'i hazırlıyorum. Hatta 5 tane galaksi rasboram var, belki onları da kullanırım sıcak dönemde. Tam olarak adapte olurlar mı bilemiyorum.

Daha önce toplayıp yılanbaş tankında kullandığım Azolla ve diğer su üstü bitkileri... Mor renkli olanı ben de bilmiyorum.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162050001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/220520162049311.jpg[/IMG][EDIT]-doctore-,2017-03-19 09:18:29[/EDIT]
Aquaponic sistemler( Sebze - Balık İşbirlikteliği)
[QUOTE=okanoksak]

O zaman ben galiba yanlış anladım.
Siz sanırım malzemenin taban malzemesi olarak kullanılmasından bahsediyorsunuz?[/QUOTE]

Okan Bey aquaponic sistemler hakkında tecrübeniz oldu mu? Ben normal bir aquaponic sistem yapıyorum.
Kurduğum sistem aşağıdaki videodakiyle hemen hemen aynı. Ancak hidrotonlar oradaki gibi durmuyor, yüzüyor. Neyi yanlış yaptığımı merak ediyorum.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=B4l3VJFestY&t=100s[/VID]
Aquaponic sistemler( Sebze - Balık İşbirlikteliği)
[QUOTE=okanoksak]

Muhammed Bey,

Fotoğraflarda genel olarak hidroton kullanımı mevcut. Su az miktarda mı veriliyorda suyun üzerine çıkmıyor? Suyun yüzeyine çıkması için Bitkilerin bulunduğu tarafa aşırı miktarda ya da hızlı su veriyor olabilir misiniz?
[/QUOTE]

Okan Bey sorun hidrotonun suyun üzerine çıkması. Şu an sistemde bitki yok. Bu halde olması da mümkün değil zaten. Sistem incelediğim bütün aquaponic kurulumlarda olduğu gibi çalışıyor. Su aynı şekilde veriliyor. Bu hidroton denen malzemenin birkaç gün içinde suyu emip batması mı gerekiyor sorun bu mu anlamadım. Siz tecrübe ettiniz mi daha önceden.
Aquaponic sistemler( Sebze - Balık İşbirlikteliği)
Konu 2 senenin üzerine hortlamış, cevap gelmemiş, üzerine 1 sene de ben koyayım bakalım ne olacak?

Arkadaşlar aquaponic sistem üzerine acil tecrübeye ihtiyacım var.

Uzun süredir takip edip araştırırdım, sonunda predator tankımda denemeye karar verdim. Her bir malzemesini binbir zorlukla bularak iyi kötü sistemi oluşturdum, ayrıntılara becerebilirsem ayrı bir kouda girecem. Acil olarak hidrotonla iligili sorularım var.

Hidroton kullanan var mı? Ben bu sistemde hidroton kullandım, sistem gereklerine de uyduğumu düşünüyordum, ancak hidroton o kadar hafif bir malzemeymiş ki sürekli suyun üzerinde duruyor. Yani hep sistemlerde gördüğümüz oturaklı, köklerin tutunduğu şekilde değil de daha çok bir çorba kıvamında duruyor. İçine bir şeyler ekip dikmenin imkanı yok.[:?]

Bu malzeme bir süre sonra batıyor mu? Su seviyesini hidrotonun 5 cm altına kadar ayarladım orada bir yanlışlık var mı?

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,418,577 Mesaj
  • 357,164 Konu
  • 91 Forum
  • 121,126 Forum Üyesi
  • 1,341 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,493 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.