ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
-doctore-
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,131352[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1733
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Haziran 2012 23:47
Son Ziyaret:
Dün 23:28
Toplam Mesaj:
1875 [0.90 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
71 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammed YILDIZ
Doğum Tarihi:
04 Aralık 1984
Yaş:
33
İl:
Samsun
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/131352.jpg[/img] 500 Lt Akvaryum Yırtıcıları 200 lt Channa Bleheri(Gökkuşağı Yılanbaş)

SON 10 MESAJI

Flowerhorn 'a Giriş
[QUOTE=Tunc Berk]Katılıyorum. Dekorsuz akvaryumları geçtim, tropheus tankları bile yavan geliyor dallı budaklı tanklara alışınca. [:)][/QUOTE]
Tropheus meselesine hiç girmeyelim. :)
Tamamen tercih meselesi bu balıklar tabi ki, ama doğal akvaryum severler için kesinlikle tatmin edemeyecek türler. Bu arada Tropheus İlangi Yellow deneyimim de olmuştu. 3 ay falan sabredebilmiştim. :)
Flowerhorn 'a Giriş
Tercih ettiğim görüntüler bunlar desem daha iyi ifade etmiş olurum sanırım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/260120182324051.jpg[/IMG]
Flowerhorn 'a Giriş
[QUOTE=akdede]Guncel hali var mi acaba 😊?[/QUOTE]

Balığın kendisi çok güzel ve keyifli olsa da senelerdir bitkili, biyotop akvaryumları ve paludaryumlarla uğraşan biri olarak akvaryum görüntüsü bende daha önemli hale gelmiş sanırım. Son videodaki ısıtıcılı, borulu, kablolu akvaryum görüntüsüyle sanırım hiçbir güzelliğe katlanma şansım yok.[:(] Bu balığa da başka tarz bir akvaryumda bakma şansım olmadığı için maceramız uzun sürmedi.

Geçtiğimiz günlerde sahiplendirdim. Fakat karakteri gereği diğer balıklardan farklı olarak bir bağ kurduğunuz bir gerçek. Balığı çıkarırken ve kutularken ciddi manada canım sıkıldı ve anlık vazgeçişler oldu.

Beslediğiniz ilk balıklardan biri Flowerhorn ise muhtemelen hayat boyu vazgeçemeyeceğiniz bir tür olur. Fakat malesef bana uzun süre heyecan verebilecek bir balık değil. Aslında bunu da tahmin ediyordum ancak deneyimlemek istedim.
Yırtıcı Tür Tavsiye
[QUOTE=Onurredd]Akvaryum konusunda tecrubesiz degilim daha önceleri tropheus, mbuna türü balıklar beslemistim. Bu tür balıklara yabancıyım o yuzden tavsiyenizi istiyorum. Tavsiyelerinizi kendi dusuncemle birlestirmek istiyorum. Siz bitkili demissiniz mesela bende bi tarafını öyle yapabilirim diyorum burda sert yorumlar yapmaya bir gerekce göremedim.
Balıklar artık sıgmayacak seviyeye geldiklerinde cıkarabilirim tabi bu zor bisey degil. 'Tanked' programında bile resif köpek balıklarını 2-3 tonluk akvaryumlara koyuyolar buyuyunce degistiriyolar. Sadece elestirip o olmaz bu buraya sıgmaz demek yerine daha yapıcı, yönlendirici yorumlar beklerim.

Arowananın akvaryum yuksekligine ihtiyac duymadıgını dusunursek sizin 160*60 da baktıgınız balıga bende 140*65 de bakabilirim sanırım.

Stingraylarin de büyüme çapları türüne göre degistigini göze alırsak çapı 25-30 cm olan bir stingraye de 500 lt de bakılabilir. Ayrıca stingrayler ısı degisimlerine karsı toleransları bir cok balıktan yuksektir. Sadece tabanı kullandıgı icin Amonyak, nitrit ve nitrata hassasiyeti vardır.
Ben kendimi tam acıklayamadım size sanırım neyse yinede tavsiyeler icin tesekkurler. [/QUOTE]

Baktığınız türler şimdi bakmayı planladıklarınızdan çok farklı ve işin açıkçası basit türler. Yırtıcı türler gerçekten çok emek ve masraf istiyor. Bir türe heves edip geçmek isteyen kişilere asla yapıcı olmayan yorumlarda bulunmam, ama söz konusu canlı olduğu için de asla "Neden olmasın, olduğu kadar yaa!" şeklinde yölendirme yapmam.
Kendim yanlış ifade etmiş olabilirim. Ben bahsettiğim hacimde bu balıklara "bakamadım". Olmadı yani. Yavruluk ve gençlik dönemlerinde iyi gidiyordu. Ancak tam yetişkinliğe geçip ne olduklarını gösterdikleri ve aslında en çok keyif verecekleri dönemde film koptu.
Ben o 160*60*60 lık takta şu an sadece bir çift balık besliyorum. 30-35 cm lik 2 adet Channa Aurantimaculata. Akvaryum boş görünüyor ama ancak rahat ediyorlar. Bahsettiğim şey tam olarak bu.
Amerika'daki o program ile ilgili Miray Hanım'dan farklı düşünmüyorum. Sadece şova ve tüketime yönelik akvaryumlar kuruluyor ve hobiyle uzaktan yakından alakası yok. Devasa sistemler, adamlar teknolojilerini konuşturuyor falan ama ortaya çıkan ürünler tamamen saçmalık. Kurulan akvaryumlardan içine konulan malzemelere kadar her şey yapay, sahte, doğallıktan uzak. O balıkların süekli ölüp yenileriyle değiştirildiğine ve bunu hiç dert etmediklerine eminim.[:)]

Neyse, akvaryumunuza gelince, Stringray bakabilirsiniz uzun süre. Zaten yavru alırsınız, geç de büyüyor, yoğunluk olmazsa 2 sene rahat yaşar bence. Arowana ve peacock önermiyorum. Yani 6-7 ay bakıp çıkarmak şimdi mantıklı gelse de aslında o kadar emek verip büyütüp başa dönmek o zaman cazip gelmiyor. Aklıma gelen bir sürü türü de Stringray ile önermiyorum.
Ben olsam öyle bir tankta ne yapardım. Bunu, İçine de bir çift veya grup Channa atardım.[:iyi:]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131352/200120180916591.jpg[/IMG]
Yırtıcı Tür Tavsiye
Onur Bey,
Kulak asmayacaksanız neden tavsiye istiyorsunuz? Erişilmez kılmayalım demişsiniz. Tamam kılmayalım! Bu, aldığınız arowananın ayda 3-4 cm büyüyüp 7-8 ay sonra akvaryumunuza sığmayacağı gerçeğini değiştirmiyor. Ben 160*60*60 tankta bu balıklara 1 sene bakabildim. O da sürekli sayıyı azaltarak. Arowana artık zor dönüyordu. 35 cm lik peacocklar, Stringray, 40 cm lik bişirler ve daha niceleri birer birer çıkmak zorunda kaldı. Bakamaz mıydım, elbet hala bakıyor olabilirdim. Canlıya optimum koşulları sağlayamayacaksak bakmanın anlamı ne? Ben artık rahat edemediklerini gördüm, çok sevmeme rağmen vazgeçtim. Bir gün tekrar yapacam inşallah, ama asla 2m nin altında bir tankla değil.
Akvaryum hacminiz yırtıcı türler için tamamen yetersiz değil. Ancak bir çoğu için yetersiz, 7-8 ay bakıp çıkarırım diyorsanız yine siz bilirsiniz.
Yırtıcı Tür Tavsiye
Sorun birbirlerine birşey yapmalar değil. Yılanbaşlar diğer saydığınız türlerin yanında huzurlu olamaz, bu durumda da keyif vermezler. Yılanbaşlar tek tür olarak, eşli veya grup şeklinde bol bitkili olarak bakılmalılar.

Diğer yandan totalde su hacmi iyi görünse de ana tank yırtıcı balıklar için uygun değil. Arowana için hiç değil.
Flowerhorn -red Dragon
Benimki kadar kaliteli bir balık olmasa da iyi sayılır. [:)))]
Gerçekten gördüğüm kadarıyla türünün olması gereken bütün özelliklerini taşıyor. İyi de bakılıyor belli ki, daha ne olsun.[:iyi:]
Channa Aurantimaculata(kobra Yılanbaş) Paludaryumu
Çok teşekkür ederim Gökhan Bey. Channalar çok geniş bir aile. Bu türün olmasa da diğer bazı türlerin doğal yaşam videoları mevcut. Hindistan'a yayıldıkları doğru. Bu tür de Brahmaputra nehrine endemik türlerden biri.

Bu balıkların üremeye girebilmesi için ciddi bir kış dönemi geçirmeleri gerekiyormuş. 14-15 derece ısılarda birkaç aylık az yemleme az hareketle geçen bir dönem ve ardından birkaç derece ısınan suyla üreme tetikleniyor. Şu an elimde uyumlu güzel bir çift var ancak su koşulları bu anlamda çok elverişli değil. Yarın balıkları başka bir tankla soğuk bir yere alıp birkaç ay bekleteceğim. Sonrasına bakacağız.

Şimdilik sıcak suyun ve bol yemin tadını çıkarsınlar.:)
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=3rPTcxmRek0&t=17s[/VID]
Pipefish
Bu deniz iğnesi olarak geçen canlı değil mi? Burada tuzlu suyla tatlı suyun birleşme noktalarında hatta çok daha içerlerde tatlı sularda da görmüştüm. Alıp beslemeyi denedim ama canlı yem kaynaklı sanırsam, beslenemeyip ölmüştü. Tabi bunlar farklı türevleridir muhakkak. Görüntü aynı ama. :)

Ben 2 senedir çeşitli predator balıklara baktım/bakıyorum. Bu balıkları mümkün olduğunca kuru yem ve ölü et parçalarıyla beslemeye çalıştım. Ancak aldığım bazı türler (Florida gar, peacock bass) yavruluk aşamasında canlı yemle beslenmişler ve farklı yemleri ne yapsam kabul etmediler. Ben de gölden tuttuğum gambusya gibi balıkların yavrularını kısa bir süre vermek durumunda kaldım. Ben bu şekilde yapmasam bu kez baktığım hayvanlar ölecek. Akvaryumdaki balığın başka türlü beslenebildiği halde sırf heyecan olsun diye canlı yem verilmesine kesinlikle karşıyım. Zaruri durumlarda verdim, yine veririm. Bu konuda vicdanım rahat. Kuru yem dediğimiz yemlerin yapımında bile milyonlarca balık çok da masumane olmayan şekilde öldürülüyor. Bu konuda popülistlik yapmaya gerek yok. Bu konuda yazmayım dedim ama, neyse...

Velhasıl deniz iğnesi konusunda bir adım daha atabilirim. :) Bitkili canlı doğuran akvaryumunda belki bir şansları olabilir.
Wabi - Kusa 1*
En sevdiğim cücelerden Panduro. Larva görmesi biraz zor ama olsun. Ortam mükemmel abi. Sade ve doğal. Belki biraz kuru yaprak iş görür. Ama ince tarz yapraklardan olacak. Meşe falan değil. Maşallah diyelim.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,574,986 Mesaj
  • 378,003 Konu
  • 91 Forum
  • 130,344 Forum Üyesi
  • 1,396 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,230 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.