Tropheus Duboisi Akvaryumu


Arman Uğur

Açıklama

Genç Tropheus Duboisilere ev sahipliği yapan 110-50-60 ölçülerindeki akvaryumum. Kumundan kayasına, aydınlatmasından su değerlerine ve dalgalanmaya kadar bütün detayları balıkların doğasındaki sığ su biotopuna göre düzenlemeye gayret ettim. Şu sıralar 10 adet farklı boydaki Duboisi gayet mutlu bir şekilde büyüyorlar. Günün büyük çoğunluğunu kayalardan yosun kazıyarak geçiriyorlar. Akvaryumda 2 adet de Zebra Midye olarak adlandırılan, yüzeylere yapışabilme özelliğine sahip bir midye türü bulunuyor. Filtreleme Eheim 2228 dış filtre ile yapılıyor. Isıtıcı olarak Eheim Jager 300W iş başında. Suda sirkülasyon ve havalandırma sağlamak için Aquael Reef Circulator 2600 dalga motoru çalışıyor. Aydınlatma olarak 1 adet 21W T5 Sylvania Daylight, 1 adet 39W T5 Sylvania Grolux ve kendi yapımım 2 adet 3x1 watt'lık Power Led armatür var. Sert su değerlerini yakalamak için suya Karbonat, Magnezyum Sülfat ve Kaya Tuzu ekliyorum. Bu sayede pH:9, kH:10, gH:12 değerlerinde sabit kalıyor.

Katılım Tarihi: 03 Kasım 2010

 

Yorumlar

Amazonia - 28 Kasım 2010 20:16

Tropheusların ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmış güzel bir akvaryum.

Sergen Tuncer

reverse - 28 Kasım 2010 21:01

Teşekkür ederim Sergen beğenmene sevindim.

Arman Uğur

- 29 Kasım 2010 06:26

Dekor dizaynı ve genel görünüm çok iyi.En kötü 3.olur dediğim bir akvaryumdu.Gerçekten hayal kırıklığı oldu benim için.

Alican Uluğtekin

cgrcsr - 29 Kasım 2010 17:32

Bol bitkili biyotoplar varken böyle tankların dereceye girmesi zor oluyor sanırım. Çok beğendim tebrik ederim.

M.Çağrı COŞAR

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.