ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ömer t
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
619
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Haziran 2020 23:31
Son Ziyaret:
3 Saat 37 Dakika önce
Toplam Mesaj:
381 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
146 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ömer Güneşdogdu
Doğum Tarihi:
24 Temmuz 1984
Yaş:
39
İl:
Ankara
Meslek:
Özel sektör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ömer Tarık

SON 10 MESAJI

Yeniden
Gayet güzel gözüküyor elinize sağlık..
Kendi Kendine Yetebilen Akvaryum Nasıl Yapılır ?
[QUOTE=Alp3]Forumda dolaşırken konuya rastladım da kendi kendine su ekleme dışında bir müdahale olmayan bir akvaryum kurulamaz mı?
Hem yosun yediği için hem de daha kolay yavruladığı için bir çift moli koyup belli bir sayıya ulaşmış karides ve çürüyen şeyleri yok etmesi adına adi salyangoz koysak. Akvaryuma oksijen vermek ve suyu temizlemesi açısından bol bitki eklesek. Temelde moli oluşan yosunları, yavrularını, karides yavrularını yer. karidesler ölmüş salyangozları, balıkları yosunları yer, salyangozlar da karides ve balıkların hızla tüketemediği çürüyen bitki veya ölen balıkları yer. Ölen bazı canlılar bitkiler için besin olur gibi su ekleme dışında 0 müdahale gerektiren bir akvaryum imkansız mıdır? Olgunlaşmış moli ve karideslere kimse dokunmasa bile yavru moli ve karidesler molilere yem olacak yavru karidesler yavru molilere yem olucak ölenler hem karides hem salyangozlara yem olacak ve hepsi yosunla beslendiği için sınırsız denilebilecek bir besin kaynağı olucak su piresi tarzı bir kaç canlı da eklense bitkiler için mineraller problem oluşturmazsa bu sistem kendi kendini götürmez mi. [/QUOTE]
Merhaba bende böyle bir kurulum için kolları sıvadım belki sizinde ilginizi çekebilir
https://m.youtube.com/watch?v=QUmCpVA_V2A&si=GkA5wHJDpMiHA7kI[EDIT]Ömer t,2024-02-22 02:01:11[/EDIT]
Lepistes - Beyaz Benek
[QUOTE=hknhkn2395]Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim, hayırlı geceler🙏🏻[/QUOTE
Hayırlı geceler keyifli hobiler...
Balıklarımın Akvaryumu
[QUOTE=getherenowhere]

İşin içinden sıyrılmaya çalışsam başta buraya gelip de yazmam, bu konuda kimseye hesap vermek zorunda değilim çünkü zaten istenmiyordu bu balıklar. Kendimi kahraman gibi göstermeye çalışmıyorum onları kurtardım vs tarzında. Bakmam gereken iki tane de kuşum var ve söylediğim gibi öğrenciyim, çalışmıyorum. Aileme de yük olmak istemiyorum. Elimden ne gelirse onu yapıp büyütebildiğim kadar büyüteceğim alanlarını. En olmadı bahsettiğiniz gibi bir leğene, büyük bir kaba koymayı denerim. Komşudaki akvaryumu alabilirsem alacağım. 2 adet balık besleyeceğim sadece bu yüzden 50-60 litrelik akvaryumu alabilir miyim bilmiyorum ama eğer gerekli olan oysa onu da denerim. Neden bu kadar ofansif yaklaştığınızı da anlamış değilim açıkçası. Daha önce kişisel olarak hiç balıklarla ilgilenmedim ve elimden ne gelirse yapmak istediğim için bu hesabı açtım. Bir şey yapmak istemesem ya da 'aman elimden bu geliyormuş' diye düşünsem en baştan buraya soru sormam. Kolay gelsin. [/QUOTE]
Merhabalar foruma üye olarak bilgi almanız duyarlı bir birey olduğunuzu gösteriyor, fakat burada veya günlük yaşantımızda konu canlılar olunca günü veya olayları kılıfına uydurmak,yada günü kurtarmak ile konu canlı olunca oldu bittiye getiremiyoruz, forumun amacı da doğru bilgiyi paylaşmak...
Her canlının bir yaşam standartı var malum; 2 ad japon balığı icin en az 50-60 lt filtreli bir akvaryum a ihtiyaç var, dip çekimi pompası alıp sık dip çekimi yapmanız gerekir çok çabuk suları kirlenir haftalık en az 3 gün dinlenmiş su ile %30 su değişimi yapmanız sağlıkları ve hastalanma risklerini ortadan kaldırır.
Komşudan alacağınız 5,10,20 lt akvaryumda beslenmesi uygun olmayacaktır, kısa vadede uygun şartları sağlayacaksınız şuan ki durumlarında kalsınlar yoksa forumun ilanlar bölümünden ücretsiz ilan açarak sahiplendirebilirsiniz...
Lepistes - Beyaz Benek
[QUOTE=hknhkn2395]Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bulaşıcıdır değil mi? Bu balığı, ana tanktan ayırmıştım.[/QUOTE]
Kuyruk erimesi gibi bulaşıcı değildir fakat ayirmanizda fayda var, bu mantar amonyak ve nitrat fazlaliginda daha fazla çoğalır ve balıkları enfekte ederler, dip çekimi sıklığını artırın, tekrar eden enfekte balıklar olmayacaktır..
Yosunların Oluşma Sebebi Nedir
Cuba bitkisi litreye 0.5 watt spektrum yuksek aydinlatma yeni kurulumlarda alg lerle mücadele etmek icin 3 saat acik 2 saat kapalı 3 saat açık yada 4 saat açık 2 saat kapalı 2 saat açık şeklinde stabil ışık vermeniz gerekir,manado,amazonia, tropica soil gibi substrat kumlar en uygunudur ayrılan maddi durum daha az ise hagen kum tercih edilebilir fakat misket gübre ile desteklemelisiniz
(Tabana ince lav taşı üstünede 4 parmak hagen kum koyularakta maliyet dahada düşürülebilir)
Co2 stabil verilmesi alg oluşmaması için önemlidir, ilk 2 hafta besin takviyesi yapmayıp 3 güne bir %50 ,%30,%20 su değişimi yapmak ve çürüyen yaprakları temizlemek kahverengi alg sorununu ortadan kaldıracaktır..
Cuba yaylım göstermesi için çok sık budama ister yukarı doğru uzayan yapraklar yeni tank sendromunda saç yosununa maruz kalabilirler..
İki haftadan sonra verilen değerlerin yarısı ile besin takviyesine başlanabilir bir aydan sonrada tam doza geçebilirsiniz.
Bu arada 2. Haftada yavru sea balığı ve karides eklerseniz oluşabilecek yosunlar ile mücadelede büyük yarar sağlarlar.
Lepistes - Beyaz Benek
Hakan bey merhaba beyaz benek değil, mantar'a bağlı kuyruk uçlarında enfeksiyon var, kuyruk erimesi olsa beyazlama yerine kopmalar ve kızarıklık olurdu,Sera Mycopur alıp üstündeki kullanım dozlarini uyguladığınız da kısa sürede düzelecektir..
Zebra Balığı
1 erkek 1 dişi veya 2 erkek 1 dişi şeklinde yavruluga almanız gerekir karnı dolu olan dişiyi..
Yumurtalarını yerler bu tür, yumurtladiktan sonra balıkları alıp matilen mavisi danlatmanız gerekiyor yumurtalara çünkü çok çabuk mantar olur ve yavru çıkmaz.
Solucan potansiyel bakteri barındırır akvaryum balıkları için bunun yerine canli yem vermek isterseniz artemia veya su piresi verebilirsiniz.
3 Tonluk Havuzda Sazan Bakılır Mı
Mustafa bey diğer açtığınız konuda bu sorularınızın hepsine forum üyeleri gayet güzel vede ayrıntılı bilgi paylaşımı yaptılar.
50x20x30 Ölçülü Akvaryum İçin Tür Tavsiyesi
Gayet makul olur.[EDIT]Ömer t,2024-02-20 00:57:09[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.