ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4392
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
8 Saat 24 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1591 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
53 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa" Ophtalmotilapia nasuta Kipili Xenotilapia papillo Tembwe 2 C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Paludaryum

SON 10 MESAJI

Safkan Velifera
Geç farkettiğim bir konu, bir balığa tutkuyla bağlanıp hobinin hakkını vermek böyle birşey. Tebrik ederim.

Balıkları neye göre kırma,iyi,kötü olarak ayırıyorsunuz bu konulara da kısaca değinmek iyi olabilir forum ahalisi için.

Tek tavsiyem bu kadar emek verdiğiniz canlıları ücretsiz dağıtacağınız kişileri iyi seçmeniz.

Canlıdoğuran grubu benim de ilgimi çekmekte ama cichlid türlerine bulaşınca işin içinden çıkmak zor.

Doğadaki veliferalardan bir görüntü: [VID]https://youtu.be/LhSSnqqnBzs[/VID]

60f Shallow Aquarium
Tasarım açısından güzel görünse de her hafta yerden balık toplanma ihtimali yüksek bir sistem malesef.

Tetra,discus,Afrika cichlid,Apisto vs vs farketmez mutlaka atlarlar. Özellikle gece ışıklar kapandığında risk daha da artıyor. Belki yüzey bitkileri yardımcı olabilir.[EDIT]Foae,2022-09-30 10:45:20[/EDIT]
Pterophyllum Scalare ‘rio Nanay’ Ve Yavrular
Konu sahibinin 50 yıllık scalare (normal melek) balığına altum deme ısrarından sonra artık neşelenmek için okuduğu konulardan biri oldu. Umarım öğrenmiştir. Ticari isimlerin balık tanımlamalarında kullanılmaması gerektiğinin göstergesi olan bir başlık.

Tabii arkadaşın derdi elindeki balıkları Altum diye satmak olduğundan bu hırsını ve tavrını anlamak çok zor değil.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/280920221310301.jpg[/IMG][EDIT]Foae,2022-09-28 13:10:54[/EDIT]
Pseudotropheus Saulosi Gençleri.
[QUOTE=Musty34]

Caner bey bu dediğinizi biraz açabilir misiniz?
Yurt dışından nasıl balık getirebiliriz?
Yada safkan mbuna türlerini nasıl bulubiliriz?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236169/220920221032241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236169/220920221032251.jpg[/IMG]
Bide bu saulosi safkan mıdır yada coral red mi?[/QUOTE]

İthalatçılarla çalışan Dükkancılar ile konuşup 1-2 torba isteyebilirsiniz. Tekil olarak ithalatçıdan alamazsınız. Fotodaki erkeğin bant kalınlığı ve sayısı orijinal saulosi gibi görünüyor. Coral red zaten böyle kaliteli görünmez, 8-9 bantlı oluyor genelde.

Bu arada bu türü anlattığım nedenlerle hiç beslemedim. Ama yurtdışından uzmanlarla konuyu görüştüm. Doğada çekilmiş fotolarda 7 bant bile yok nerdeyse, 5-6 net ve kalın bant olmalı.
Akvaryuma Suyu Dinlendiremeden Nasıl Koyabiliriz
Öncelikle bu ürünü inceleyin, ben bunu kullansam da ayrıca depo kullanıp gerekli düzenlemeleri yapıyorum. 700 lt tankın altında eminim su dinlendirecek-depolayacak bir yer vardır.

[VID]https://youtu.be/zmU4g2Ye6Xw[/VID]

Diğer insanlara su değişimi konusunda tavsiye veren arkadaşlara da ben bir tavsiye vereyim:

Herkesin su kaynağı aynı değildir. Sizin su artezyen, diğerinin direkt şebeke suyu, bir başkasının deposu olabilir. Siz çeşmeden basıp sorun yaşamadınız diye başka biri sorun yaşamayacak anlamına gelmez. Lütfen kendi kişisel tecrübelerimizi fizik kanunu gibi anlatıp insanları yanlış yönlendirmeyelim.

Bunun dışında, tankınız 700lt olabilir ama bu hacim suyun biyolojik veya fiziksel olarak kirlenmeyeceği anlamına gelmez. Ne balık besliyorsunuz,tankın detayları vs olmadığı için durumu bilmiyorum ama uzun vadede haftalık 140lt su değişimi ile nitrat ve diğer atıkların birikeceği kesin. %20 değişim ile sağlıklı bir ortam zor. Anca az balıklı çok bitkili bir tanksa işe yarayabilir. [EDIT]Foae,2022-09-21 00:47:39[/EDIT]
Saulosimsi:) Akvaryumu
Yavruluk,sağma vs gibi yöntemler kullanmazsanız az miktarı hayatta kalır.

Bu şekilde mecburen birine vereceksiniz, onlar da zaman içinde başkasına Saulosi diye verecek, kimi belki saulosileri ile karıştıracak ve sonuç daha da bozuk bir ırk olarak hobiye geri dönecek.

Bu türün orijinalini bulmak zor, üretim hoşunuza gidiyorsa tür değişikliğine gitmek iyi olabilir.

[EDIT]Foae,2022-09-14 20:20:26[/EDIT]
Saulosimsi:) Akvaryumu
[QUOTE=drdoom]
Saulosimsi kelimesi mizah olsun diye yazılmıştı sonundaki emojidende anlarsınız ve emin olun orjinal türü haftalarca arayıp bulamamaktan bende cok rahatsızım..herhangi bir üretim ya da ticari kaygım yok..yanlış gördügünüz şeyleri söylemişsiniz balıklar alındı birkere peki sizin bir öneriniz var mı [/QUOTE]

Akvaryumunuzda yavruluk var, içinde yavrular... Tüm dişilerin yavru verdiğini söylüyorsunuz, yani özetle üretim ve yavru vurgusu var paylaşımınızda. Neyi yanlış görüyorum? O kadar yavruyu tanka geri atmadığınıza göre üretiyorsunuz.

Balıkları olduğu gibi kabul edip beslemek başka, olmadığı bir balık adı altında üretmek ve/veya diğer hobicilere vermek başka birşey. Gülücük koymanız yeterince açıklayıcı olmuyor.

Orijinalini bulamamaktan şikayet edip,türü kırma hale getirerek şikayet ettiğiniz konuya geri katkıda bulunuyorsunuz. Yavruları kimseye vermediyseniz sorun yok onu da belirteyim. Tekrar ediyorum, paylaşımınızda üretim vurgusu olduğu için hatırlatma yapıyorum.
Tür Tavsiyesi İstiyorum
[QUOTE=GhostKoi]

Araştırmak koşuluyla deneyiminize, hacminize, imkan ve ekipmanınıza uygun, beğendiğiniz her balığı uyumlu türlerle beslersiniz.

Bazı kişilerin kişisel önyargılarını yansıtarak sizi yanılmalarına izin vermeyin. Japonların doğal olmayan balıklar olduğu bilgisi asla doğru değildir. Diğer her akvaryum balığı türü gibi doğal olan ve olmayan çeşitleri vardır. Bütün akvaryum balıklarında yapay seçilimle ve hatta gen mühendisliğiyle farklı çeşitler türetilmiştir. "Fanatik" bir şekilde %100 doğal balık arayışında olanların bu F0 balıkları gidip doğadan yakalamaları ya da yakalayan, ticaretini yapanlardan satın almaları gerekir. Bu balıkların doğal ortamından koparılıp akvaryumlara girmesi ise etik olmayan bir süreci gerektirir.

Japon balığı (carasius auratus) insanlar tarafından hobi amacıyla doğadaki halen mevcut örneklerinden geliştirilmiş en eski tür olduğundan çeşidi (varyetesi) çok fazladır. Bir çok varyetesi iddia edildiği gibi "doğal olmayan" şekilde değildir. İnsancıldır, interaktiftir, barışçıldır, zekidir. Temel şartlar sağlandığında bakımı kolaydır, dayanıklıdır. Üretiminin de kolay olması, bu nedenle piyasaya çok miktarda sürülmesi, bir çok tecrübesiz kişinin bu balığı başlangıç için seçerek çok yetersiz şartlarda bakmasına yol açmaktadır. Bu nedenle en çok istismar edilen (abuse) türlerin başında gelir. Aynı zamanda bu nedenlerle sayıları az olmayan bazı "deneyimli" akvaristlerce hak etmediği şekilde küçümsenmektedir. Bunların mantığı en zor ve ender balığı bulundurarak egolarına zirve yaptırmak olabilir.

Size seçimlerinizde kolaylıklar diliyorum. Keyifli hobiler.[:iyi:][/QUOTE]

Bu lüzümsuz ve fanatik mesajınızı yeni görüyorum, istediğiniz cevabı hemen vereyim.

Sizin uzun seneler japon vb balıkları besliyor oluşunuz bu balıkların çoğunun özellikle vücut tipi olarak atalarından çok uzakta,yüzme özürlü hilkat garibesi bir canlı haline geldiği gerçeğini değiştirmiyor. Papağan cichlid, flowerhorn neyse japon balığı olarak satılan balığın bunlardan anormallik açısından azı yoktur fazlası vardır.

Benim japon balıkları hakkındaki fikrim beni bağlar, siz benim düşüncelerimle veya kişisel özelliklerimle değil konuyla ilgili yazmak durumundasınız. Yoksa ben de kişisel yorum yazarım canınız sıkılır. Esas fanatiklik yapan da siz olmuşsunuz bu konuda. Bir hayvan daha nasıl “doğal” olmaz bilemedim. Japon balıkları en doğal olmayan türlerin başıdır. Siz “doğal” kelimesinin sözlük anlamını öğrenin sonra hakkında fikir beyan edersiniz.

Şu balıklara doğal demek için fanatik olmak yetmez...

Bu vakte kadar öğrenemediğiniz için yardımcı olayım. “Doğal” olarak tabir edilen türlerden kastım özellikle vücut formu,rengi,yüzgeçleri doğada bulunan atasına benzemesidir illa gidip F0 besleyin anlamını çıkartmak için de fanatiklikten göz dönmesi gerekir ki sizin durum için oldukça yerinde olur.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/020320211236101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/020320211236091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/020320211236081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/020320211236071.jpg[/IMG][EDIT]Foae,2022-08-28 12:59:54[/EDIT]
Saulosimsi:) Akvaryumu
Türü belli olmayan kırma balıkları üretip diğer hobicilere ucuza/bedavaya da verdikçe zamanla etrafta bol bol bu kırma balıklardan görürsünüz. Olan hobiye ve Saulosi türüne olur. Yanlış yoldasınız. Balıkları beslemenizde sorun yok da, türü bozuk olduğunu bile bile üretip adına “Saulosimsi” vs demek etik açıdan doğru değil.
Ciklet
Önce besleyeceğiniz balığın adını öğrenin. “Ciklet” ne? Doğrusu cichlid o da cins-tür belirtmez. Dünyada bilinen 3000 kadar cichlid türü var. Amazon’daki discustan Afrika’daki Frontosa’ya kadar hepsi sizin tabirle “ciklet”. Hangi “ciklet” ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.