ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pekozgur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
756
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
08 Temmuz 2014 09:11
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
1277 [0.66 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Peker
Doğum Tarihi:
01 Haziran 1980
Yaş:
39
İl:
Izmir
Meslek:
Tekstil Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/163906.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Şelale Filtre Önerisi?
[QUOTE=ozkurtozgur]Aquaclear gördüğüm en iyi tepe filtresidir.
Daha sonra da Fluval C serisi.[/QUOTE]

Hocam arkadaş o markaların pahalı geldiğini yazmış, o yüzden ekonomik olanları sormuş. Ben de Fluval ve Eheim şelale filtre kullanmadım ama üstünlüklerini merak ediyorum. Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Bu arada Ferhat beyin önerisi de oldukça mantıklı. Kendin yap bir sistem de düşünebilirsiniz. Bu sistemde karides filtreye kaçsa bile zarar görmeyecektir mesela ki karidesin kaçmasını engelleyecek bir önlem de alabilirsiniz.
Filte Seçimi
2 japon balığı için size Sunsun HBL701 önerebilirim. Başka bir arkadaşa da benzer öneride bulundum hatta. Eğer ileride balık çeşit ve sayısını değiştirmeyi düşünürüm derseniz İsmet beyin önerdiği gibi içine substrat (Micromec, Siporax, Substrat pro vs) takviyesi yapılmış bir dış filtre çok daha iyi olacaktır.

Aynı takviyeyi şelale filtreye de yapabilirsiniz. Şelale filtrenin avantajı temizlik ve malzeme değiştirme kolaylığı oluyor ancak akvaryumun yanlarının şelale takılmasına uygun olması gerekiyor. Dışarıda boru kablo kalabalığı yapmıyor, Tıkandı debisi düştü derdi olmuyor vs. Dezavantajı da su seviyesinden yukarıda kalırsa su dökülme sesi rahatsız edebiliyor. Dış filtre ise daha fazla malzeme alabildiği için aynı hacim çeviren filtreler kıyaslandığında şelale filtrenin önüne geçiyor. İmkan varsa dış filtre daha avantajlı ancak maddi olarak ya da yer olarak imkan yoksa şelale düşünülebilir. İç filtre ise bana göre pislik toplamak dışında bir etkisi olmayan sadece takviye edici bir seçenek olarak düşünülmelidir.

İsmet beyin dediği gibi watt olarak değil de çevirdiği su hacmi olarak araştırın. Sizin akvaryumunuz için 300-500lt/hr çeviren bir dış ya da şelale filtre yeterli olacaktır. Dediğim gibi üst sınırdan alırsanız ileride tür değişikliği ya da akvaryum büyütme durumunda tekrar masrafa girmenize gerek kalmaz.

Etkinlik seviyesi olarak bakarsak "sump -dış filtre-şelale-iç filtre" genel görüştür.[EDIT]pekozgur,2019-10-15 17:04:11[/EDIT]
Dis Filtre Bakimi
Öncelikle renklenmenin sebebini bulmak lazım, kullandığınız yemler de renklenmeye sebep veriyor olabilir. Su yeşilden çok kızıl gibi duruyor, hangi yemleri kullanıyorsunuz, verdiğiniz kırmızı bir yem var mıdır?

Eğer yosun ise basit bir yöntem de elyaf ve aktif karbon dolu bir iç filtre eklemeyi deneyin, amaç akıntı oluşturmak değil herhangi bir kapasitede bir filtre olabilir ama haznesi ne kadar geniş olursa o kadar çok partikül ve kimyasal tutacaktır. Elyafını da iki günde bir temizleyin, bir iki gün içinde çok ciddi bir değişiklik olacaktır diye düşünüyorum. Aktif karbonu da bir ay sonunda atmanız gerekecek.

Dış filtre düzenini bozmakla uğraşırım derseniz aynı şeyi dış filtre içine malzeme ekleyerek de yapabilirsiniz. Ben dış filtre mekanik parçalarının çabuk bozulabildiğini düşündüğüm için asgari mertebede müdahale etme taraftarı olduğum için bu öneride bulundum.
Yüzey Emicili Dış Filtre
Dış filtreniz sadece yüzeyden emiş yaparken fazla hava alıp boşalabilir. Bu durumda da motoru yakma riski olur. Ben tavsiye etmem. İmkan varsa surface skimmer modelleri var Eheim ve Ista'nın vardı sanırım onlardan alın derim, yoksa deneyin ama sıkı takip edin, dediğim gibi fazla hava alıp dış filtrenin susuz kalma riski var.
Şelale Filtre Önerisi?
Sunsun HBL-701 kullanıyorum 40lt akvaryum için. Güzel bir filtre, karidesler için yüzey emiş aparatını kullanmayın sadece ve ön kartuşları bir süre sonra çıkartın ya da değiştirin. Debisini ayarlayabiliyorsunuz.

Farklı alternatifler denemek mümkün filtre malzemesi olarak. Ben en son uygulamamda 40lt bol lepistesli akvaryumda şöyle yaptım. Kartuşları çıkarttım, içindeki siyah süngeri ortadan kesip yatay olarak en alta yerleştirdim, üzerine JBL Micromec ekledim, üstüne de kalan süngeri koydum. Micromec yandan motorun olduğu kısıma dökülmesin diye orta bölüme ince sünger parçaları ile destek yaptım.

Ancak bu düzenek ince partikülleri süzmediği için su içinde serbest parçalardan dolayı bulanıklık oldu. Zemin malzemesi olarak da aktif toprak olduğu için parçacıklar çok oluyor. Bunu engellemek için de ince gözenekli bulaşık süngerini bir parmak kalınlığında kesip suyun döküldüğü kısma sıkıştırdım.

Şu anda suyum hiç olmadığı kadar berrak. Üç dört günde bir eklediğim bulaşık süngerini temiz suda güzelce yıkıyorum.

İç dış ya da şelale filtre ne olursa olsun gelen malzeme hiç bir zaman ideal olmuyor ne yazık ki, biraz ilave ya da modifikasyon ile filtrelerden alınan verim ciddi bir oranda arttırılabiliyor.

Şelale filtrenin en büyük avantajı da çalışırken bile malzeme eklemesi, çıkartması yapılabiliyor olması, bir nevi minyatür sump gibi düşünüyorum. Bir file ile isterseniz torf isterseniz purigen isterseniz fosfat tutucuyu anında ekleyebiliyorsunuz.

Filtrenin büyük olması her zaman iyidir. Olası büyütme düşüncesinde ya da biyolojik yükün arttırılması durumunda çok faydası oluyor. 60-70lt için ne kadar yeterli gelir bilmiyorum ama HBL 701'den küçüğünü önermem.
Iwagumi Tarzı Hightech -bga Sorunu- Tedavi Başladı
Oy oy net foto gelince üzüldüm hocam allah kolaylık versin. Vurun antibiyotiğin beline bu durumda yapacak bir şey yok gibi.

Bitki gelişimi de güzel gidiyormuş, umarım kurtulursunuz. [:(]
60x40x40h High-tech İlk Kurulum Ada Style
Maaşallah diyelim [:nazar:] 2,5 yıldır sürdürdüğünüz bu tank ile ilgili genel tecrübe ve önerilerinizi paylaşır mısınız?

En büyük sıkıntınız en büyük mücadeleniz, filtre ve taban ile ilgili düşünceleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar vs vs.

Mesela son mesajınızda power led ile ilgili deneyiminizi paylaşırım demişsiniz kalmış öyle, merak ettim.

İlk mesajlara bakarak high tech bir akvaryum için sanki power led olmasa da oluyor gibi duruyor ama sonrası daha mı iyi aha mı kötü oldu bilemedik.

Bu arada o difüzör ölmüş, cenazesini kaldırmayı unutmuşlar gibi duruyor [:D] Değiştirin hocam yazık hava taşı gibi çalışıyor mübarek
Iwagumi Tarzı Hightech -bga Sorunu- Tedavi Başladı
[QUOTE=omrozd]

Açıkcası antibiyotik uygulamasında ışık açık kalmalı mı değil mi bilmiyorum tam uygulama nedir onu da bilmiyorum ama ben antibiyotik tedavisi yapıyorum 4 gündür halen taşlarda Yosun problemi var monte karlo bitkilerimde de var uygulama hergün 3 adet 500 mg makrol 1 saate filitre kapalı ve ışık tüm gün kapalı mağaza ortamı olduğundan ışık giriyor tabi tank 360 lt [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213597/081020192051131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213597/081020192051341.jpg[/IMG][/QUOTE]

Diatom gibi görünüyor bence cyano değil ve yeni tanklarda ilk oluşan da genellikle diatomdur. Fosfat fazlası da ana sebeptir.

Ben fosfat tutucu ile çare bulmuştum, Phosguard kullanmıştım. Bence cyano'ya değil de diatom'a odaklanın.
Bitkili Nano Ofis Akvaryumum
[QUOTE=oguza]Bu arada birkaç balık eklemeye karar verdim.

Galaxy rasbora nasıl sizce?

Yada sparkling gourami?

Farklı önerilere de acıgım yani[/QUOTE]

Galaxy çok güzel ve şık bir tür, bulması da zor ama bence çok güzel olur. Bildiğim kadarı ile mikro predatör ve avcı bir tür, yetişkinlere olmasa da yavru karideslere musallat olabilir.
[URL]https://www.akvaryum.com/danio_margaritatus_gok_incisi_danio_-_galaxy_rasbora_tatlisur_7_5635.asp[/URL]

Parlayan Gurami 4cm'e kadar büyüyor çok tavsiye etmem, görsel olarak çok güzel bir tür gerçekten ancak karideslere rahat vermeyeceklerdir.
[URL]https://www.akvaryum.com/trichopsis_pumila_parlayan_gurami_tatlisur_6_1067.asp[/URL]

Bu arada cüce corydoras da düşünebilirsiniz ama görsel olacak galaxy rasbora kadar güzel durmayacaktır.
[URL]https://www.akvaryum.com/corydoras_pygmaeus_(pigme_cory)_tatlisur_58_4822.asp[/URL]

Co2, Filtre, Isıtıcı Olmadan Bitkili Denemesi
Yeşil su bitmiş, üzüldüm açıkçası. Döngü oturmuş bu durumda galiba.

Bu arada ışık kaynağınız nedir yansıması ve verdiği renk güzel görünüyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 373 Online Kullanıcı, 203 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, Geyikomet, alecozan, capo di capi, icelebi, teskere, erencanhrz, specialist, Malawi_st, tosbag, sinan1166, AdiL35, omer87, ozgur_22, m3mm7r, Gursoyhasan, ankara0606, mmaslan06, Behzad, hakancez, Mert3343, shiroii, Balıksev, Oguzkagan, alptekin12, Emrah10, bumega, dkmamy, gokturkseyhan, samato, s.kirtay, erdalakçay, meto55, Fanti35, Bonzi, polat74, Shateiel, FerKan, gbolun, Unal54, OgzOzk, AmazonDream, erakay, Aydinc, FıratAltun, 06bora34, dejavoo, İnsica01, zatonica, MertGun, shark26, BlackGoat, CagriTURK, ProScotch, merlin1123, MuratSlx, Tarikayhnn, zoradam09, Bob, ersin1981, Emin18, ogzakcy, Burak1212, Necatigntrk, Odontochelys, celikua, rifai, EmreKircan, Street Parrot, prisonbreak, Berdo, Gökhan1907, MurathanM, H.Ocal, ceyh, abanoz, mehmetguel, Kınayu, TimKo, ffeytt, Tutuncu11, Mehmet0011, Selcuk37, KingScorpion, erdemovic, esensml, Kaya0606, trxsvm, Yasarozen, bulentx, umutemrekeskin, idik, MiSoSiKiaN, istanbul34, PoTM, Altispinoza, GOKHANKAYHAN, cief17, mustafa5354, byyilmaz, Heinzen, Noyes, JaponFish, image, yucesoy83, vendetta99, ka2n, Noeldayi, master, Tugberk, klander123, CanBarut, cheki, hurcemm, alperibis, seran06, Ahmtkr, Umitunver, pekozgur, Lucky, Zoresmer, Çomolokko, atiryaki, Alehar, erdemist, macagil, emre12ozkan, wallece, Kamil009, hakanycl, fishbone, Aşk-ı semek, carpenectum, Nadirmbuna, Hamza Özel, KuruAkvaryum, Panzehir, sahmelik, Mr.Hades, a.gumrah, Clear, omegalfa, keremmina11, yasin222, nomercy, Buğraa, byrm06, devito, ekremahretlikglu, AtlasPoyraz, ceylanb222, omerhan, hkavkaci, livadi, zekigonlum, Fatih tll, z.b.s.k, JapoJupo, kadirberk98, Ulast, Ayokyil, AlperTasci, wolverin, Repoer, RaspberryChoco, hacivat, Arkun, MURATKARAGOZ, krib, Madeagle, emresenn, Ofsedef, cassay, hasan1958, CelalKaya, pihiton58, corax, mek44, Özgür1978, Supervenenis, beratonur, Hsynn, suat arslan, mertsalik, Shotokan, Tropikalbalık, Abasnak, volkankartal, babbafett, -doctore-, Soleneso, Erdem08, DeviLLe, cheavy, mcoker, DRARH, Csumer, Fatih_simsek, Bettabeta, makkaveli, AnkaraOnur, Comratex, Shah, ONURUS84,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,769,813 Mesaj
  • 405,076 Konu
  • 91 Forum
  • 143,481 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,873 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.