ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
whoami
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
390
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Ağustos 2015 23:05
Son Ziyaret:
4 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
750 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
100 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökçe Eken
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Bir zamanlar benim de akvaryumlarım vardı... :(

SON 10 MESAJI

Zebra Danio Varyantları Hakkında Sorularım
[QUOTE=Imperfectnest495]Yani, brachydanio frankei ayrı bir tür, zebra danio ‘nun bir varyetesi değil. Doğru mu anladım?[/QUOTE]

Kesinlikle doğru anladınız.
Zebra Danio Varyantları Hakkında Sorularım
Taksonomik olarak açıklamak gerekirse, brachydanio bir cins ismidir. Mesela at ile eşek aynı cinstir. Sonuna koyduğumuz rerio gibi 2. İsimler türü niteler. Farklı türler, aynı cinsler. Yani yakın akrabalar. Ama birbirlerinin alt türü değiller. Alt tür dediğimiz şey varyetedir aslında. Lepisteslerde mesela Blue grass, full red, gb White vs varyetedir ama aynı türlerdir.
Pengasus Üst Yüzgeci Çıkar Mı?
Muhtemelen büyük çoğunluğu geri çıkar ama eskisi kadar sağlıklı olamayabilir.
Akvaryum
Tetra, eheim, Sera gibi markaları en kaliteliler olarak görebilirsiniz. En pahalıları da bunlardır. @Kumbaratay önermiş zaten, Smart fiyat performans ürünüdür 2 akvaryumumda da ondan var. Termostatlı herhangi bir ısıtıcı işinizi görür. Bitki sayısını artırabilirsiniz. Birbirlerinin ışığını aman aman kesmedikleri sürece ve karbondioksit sağlayacak canlılar olduğu sürece bir şey olmaz. Gübreyle de desteklersiniz. Transgenetik 10 15 tane atarım ben olsam. Yanlarına karides, corydoras, salyangoz, cüce vatoz, otocinclus vs yosun yiyiciler ekleyebilirsiniz.

Filtre seçerken akvaryumunuzu saatte en az 5-6 kere döndürebilecek bir filtre alın. 500-600 l/h yazar üzerinde zaten. Şelale filtreler daha az akıntı yapıp suya oksijen katımına destek olurlar. Askı filtreler de benzer şekildedir. Çoğu iç filtre zaten şelale aparatıyla gelir. Sunsun marka bakabilirsiniz, benim sevdiğim bir markadır. Hatta 100 litreye sunsunun mini dış filtrelerinden biri daha iyi olur. [EDIT]whoami,2021-11-26 17:15:23[/EDIT]
Lernaea (kancalı Kurt)
[QUOTE=Saussure]Merhabalar, Neon ve vatozları ana tanktaki tuzlamaya dayanamayakları için ayıracağım, yeni tankın hazır olmasını bekliyorum. Amonyak çevriliyor ancak nitrit çevrilmiyor henüz. Tankta nitrat gördüğüm zaman su değişimi yapıp potasyum permanganat banyosundan sonra cımbızla gördüğüm parazitleri ayıklayıp tanka ekleyeceğim. Bu süreçte de sodyum kloritin neon ve vatozlar üstünde etkilerini araştırıp (daha etkili ama daha ölümcül) eğer uygunsa potasyum permanganat yerine onun banyosunu yaptıracağım ve tanka ekleyeceğim.

Henüz kayıp yok [:)] yavrular büyüyor, balıklar çiftleşiyor, yem iştahla yeniyor. Parazitlerin açtığı yaralardan bir şey kaplamaları için tank mükemmel olmalı, üstüne bitkileri de kaldırdığım için tankın dengesi bozuldu, ancak su değişimleri ile bunu telafi ediyorum şimdilik.
Deniz tuzu hazır, ana tankı dozlayacağım miktar hazır, su değişimlerinde kullanacağım miktar hazır, sadece neonları ayırmayı bekliyorum. Günlük 1 PPT tuz ekleyeceğim ve beşinci gün 0.8 ppt ekleyip beklemeye geçeceğim. Beşinci gün istediğim tuz oranına ulaşmış olacağım.

Not: Korkunç bir şekilde ölmemeleri için günlerdir adi salyangozları ayıklıyorum, günde 20 dakika mesai harcıyorum bunun için. Günlük topladığım 15-20 salyangozu yeşil su ürettiğim tanka koyuyorum. Dün ve bugün salyangoz bulamadım, bitkilerin çoğu da gittiği için sanırım yumurtalar da gitti. Saklı yumurtalar var ise bile tuzdan sonra onlar da ya çıkmayacak ya da çıkıp ölecekler. [/QUOTE]

Çok duyarlı bir davranış. Muhtemelen biliyorsunuzdur ama yazmış olayım, sebzeye çok geliyorlar. Bir dilim salatalık ya da kabak atsanız onun üzerine toplanırlar, daha rahat ayırırsınız.
Hamile Lepistes'i İnceler Misiniz?
[QUOTE=yiitferhat]
Araştırınca öyle yapmaya karar verdim ama iki katlı katlı yapmışlar. Bunun sözde doğumhane olduğuna eminim. Bu amaçla satıldığına yani. Doğru olmasada...[/QUOTE]

Orada olabildiğince kısa tutun anneyi. Bende de var 1 erkek 2 dişi, aslında kafamda yokken bir anda aşık olup aldım. Dişiler patlayacak durumda, erkek sürekli diplerinde ama 1 haftadır durum böyle. Akvaryumu o kadar doldurdum ki bitkiyle artık karideslerimi göremiyorum. 1 haftadır yavrulukta dursalar deli stres yaparlardı. En iyisi 10 litrelik bir doğum tankı olur bence. Gücünüz olursa öyle bir şey yapmaya çalışın.
Lernaea (kancalı Kurt)
Son durum nedir?
Hamile Lepistes'i İnceler Misiniz?
[QUOTE=yiitferhat]
Merhaba, yetişkin balıklarda kullanılmıyorsa hangi balıklarda kullanılıyor bu? Yavru balık hamile olur mu ki? Çıkarttım şimdi balığı. Daha durgundu, hızlı nefes alıp veriyor. Akvaryumum büyük değil. Bir kaç bitkim var ama çok yer yok. Biraz daha bir şeyler ayarlayabilirim, kabuklar vs var. 20₺ şu zımbırtıya boşuna verdim desenize.[/QUOTE]

Bu şeyin adı yavruluk, doğumhane değil. Hamile balıkları değil yavruları koymak için. Anne ufacık ortama alınınca stres yapar doğal olarak. Yavruları gördüğünüzde toplayıp yavruluğa alırsınız.
30 Litrelik Tanka Hangi Balık ?
Mavi guramiye az gelir. Tek başına parlayan gurami olabilir.
Cüce Kerevit Beslenmesi
[QUOTE=Alehar]Tesekkurler uyariniz icin. Sizdekiler de sevimliymis. Bilginiz olsun, cpo yetistirip forumda satan biri var, ben ondan aldim.
4 ile 5cm boya ulaşacaklar literatüre göre cpo lar. Sizdekiler?[/QUOTE]

Gördüm ilanı, ayıracak bütçem olmadığından alamadım. Lepisteslere yeni akvaryum kurunca oraya alırım diye umuyorum. Bendekiler üreme boyundalar ve rili karideslerimle aynı boydalar. 3-3.5 cm civarı. Dişisi erkeğinden iri.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.