ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MEGALODON34
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
637
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2015 18:17
Son Ziyaret:
15 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
322 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
ENES ALPASLAN HUT
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

150.lt High Tech Bitkili Enes

SON 10 MESAJI

Baştan Sona Yenileme Ve Yeni Dutch Style
Hocam profilinizde İzmirde yaşıyor olarak gözüküyorsunuz. Yaz sıcaklarında izmirde bitki gelisimi sikinti oluyor diye biliyorum. Oda da klima vs var mı ?
Baştan Sona Yenileme Ve Yeni Dutch Style
Kurulumunuz hayırlı olsun. Benimde hep istediğim bir stil Dutch tanklar. Bu kapanma döneminde çalışmasaydım tankı bozup kuracaktım ancak aktif şekilde çalışıyoruz.

Siz biraz az bitki ile başlamışsınız sanki doldukça güzelleşecektir. Insallah istediğiniz gibi bir tank olur.
300lt Bitkili Akvaryum
Nacizane tavsiyem powerledlerin lensini çıkartın. Işık çok yüksekte durmuyor tankınızda Co2 de göremedim bu sebeple yüksek ışıkta yosun kaçınılmaz olacaktır.
Bir Başkadır...
[QUOTE=Astronotus]

Bebek gelmeden önce bitireyim diyorsun işi [:)))]

Aquafırest natural subsrat a bir bak derim. İçerik olarak zengin. Daha öncede kırılmış lav kayası, subsrat ve soil üçlemesini kullandım. Büyütemeyeceğin bitki olmaz bu kombinasyonda. Senin ışığın da iyi zaten. Bütçe olarak biraz daha açılabilirim diyorsan ada amazonia, ada power sand special ve bacter100, clear super kombinasyonunu tek geçerim. Ama tabi fiyat net şekilde iki katına çıkar. Ortalama 1.5 , 2 yıl seni götürür bu zeminler.[/QUOTE]

Aynen abi [:D] Ama bir yandan şunuda düşünüyorum; biliyorsun yazın bitkilerin gelişimi sıcaklıktan yavaşlıyor hatta durma noktasına geliyor bu durumda yosunlanmaya sebebiyet veriyor. Sence bu işi şimdi mi yapayım yoksa Eylül Ekim ayı gibi mi daha mantıklı olur ?
Bir Başkadır...
[QUOTE=Astronotus]

Selamlar Enes.
Ne haddi yahu, olur mu öyle şey. Tabii ki söyleyeceksin, paylaşmamızın amacı da bu değil mi zaten. Ayrıca bu dediğini düşünmüyor da değilim. Bende saçma bir huy oluştu. Özellikle tasarım yaparken elimde ne var ise onunla yapmaya çalışıyorum. O kadar ki bu tasarım bittiğinde elimde bir kibrit kutusu büyüklüğünde kaya, kütük kalmadı. Dur bakalım o sağ tarafa bir şeyler düşüneyim.

Zeminde 0,5 lik lav kayası ile yastık yaptım. Üzerine aquaforest natural subsrat ve onun da üzerine ada bacter 100 ve ada clear super ve son olarak tporica soil olarak tamamladım.

Arkada görünen şey durso. Bu sistemde açıkçası co2 ile ilgili hiç bir düşüncem yok. 2.67 lik tüp 7/24 çalışıyor. Bitkilerin durumuna göre artar veya azalır tanka giriş seviyesi. Yani co2 tamamen her zaman yaptığım gibi gözleme dayalı olacak.

Keyifli hobiler dostum.
[/QUOTE]

Zeminle alakalı tavsiyen ne olur, dutch stili yapcam bir sonraki değişimden. Tropica aktif toprak altına substrate ne kullanayım sence ?
Bir Başkadır...
Abi eline koluna sağlık yapmışsın yine yapacağını. Haddime değil ancak tek gözüme çarpan şey en sağ tarafta da yine bir kütük olması daha güzel olurdu gibi geldi.

Zemini nasıl hazırladın neler var zeminde aktif toprak kısmında. Bende benim tankı bozmadan su değişimi yaparken dere kumunu çekip aktif toprak koyasım var, senin önerilerin benim için önemli.

Ayrıca arkada ki sistemde CO2 ' yi nasıl sağlıyorsun suyun dalgalanması sebebiyle çok kayıp olmuyor mu ?
200 Lt H Tech Bitkili Yüksek Tank
Kurulumunuz hayırlı olsun. Bence ışığın tabana ulaşması konusunda kafanıza takacak bir durum yok. Power ledlerde 90 derece lens kullanarak gayet zemine ulaştırabilirsiniz. Benim şuan ki mevcut tankımda Creaqua' nın firefly serisi var. Onlarda 90 derece lens kullanıyorlar ve zeminle ışık arasında 45-50cm mesafe mevcut, bitkilerin gelişiminden de gayet memnunum. Ama düzen veya akvaryumun görünümü anlamında hoşunuza gitmiyorsa o zaman değiştirebilirsiniz tabiki.

Dekorasyon olarak sadece sol taraftaki kütük çok dik durmaktadır. Onuda soldan sağa şekilde yatırabilirsiniz gibi geldi. Stem bitkiler eklediğinizde tank gayet güzel gözükecektir. Bitkilerin istediği sıcaklığın 23-24 derece olması sebebiyle ev sıcaklığınız yeterli düzeydeyse ısıtıcı dahi kullanmanıza gerek yok.
150x65x55 Akvaryum Kurulumu Hk.
*Kurulumda malzeme olarak dikkat etmem gereken konular neler?
Bitkili akvaryum kuracaksanız; zemine JBL aquabasis plus, lav kırığı ve üzerine dere kumu veya hagen gibi kumlarla kapatıp tabanı yükseltebilirsiniz böylece zemine müdahale daha kolay olacaktır. Tankınızın su hacmini en az 8 defa çevirecek devirde filtre gerekmektedir. 2 filtreyi sağ ve sol köşelere koyarak güzel bir sirkilasyon yakalayabilirsiniz. Bu yükseklikte ki tanka stem bitkiler veya bakımı kolay olan CO2 gerektirmeyen (amazon hançeri, Java türleri vb.) tarzda bitkilerle güzel bir tank kurabilirsiniz.

*Başlıca kurulum sorunları ne olabilir?
Yeterince araştırma yaparsanız hiçbir sorun olmaz. En başta diatom olur, o da sorun değil biyolojik döngünün başladığını gösteren belirtidir.

*Evim kuzey cephe, doğrudan güneş almıyor. Boydan pencere önüne konuşlandırsam daha sonraları çok sorun yaşar mıyım?
Camın önüne kesinlikle koymayın sonradan yosunlarla uğraşır tankı boşaltmak zorunda kalırsınız o zaman en büyük sorunu yaşarsınız.

*Sarı sudan illet ettiğim için içine dal koymak istemiyorum. Direk dere kenarı kayalarından alarak akvaryum içinde tepecikler yapsam nasıl olur?
Kök olarak YATİ kökleri kullanabilirsiniz. Suyu sarartmazlar. Sadece başlarda pamukçu yapıyor onlarıda cüce vatozlar afiyetler yiyor, su değişimi yaptıkça geçiyor. Yati kökü ve uygun kayalarlar dekorasyonunuzu yapabilirsiniz.

*Filtre sistemi için ne önerirsiniz?
2 adet dış filtre suyunuzu 8-10 kez döndürebilen kapasitede olması en güzelidir. Ne kadar çok döndürürse balıklarınız o denli mutlu olacak, biyolojik döngü en güzel şekilde oluşacaktır.

*2. el akvaryum alacağım, nasıl bir bakım yapmalı?
Güneş altında mı bekletilmiş nerede bekletildiği önemli. Su dolduktan sonra patlama çatlama yapmaması için kontrol edilmeli.

*Büyük ve renkli balık beslemek istiyorum. Önerileriniz neler olur?
Bitkililer ile uyumlu Discus, Gurami, Melek, Denisoni (torpido balıkları olarakta bilinir), Gök Kuşağı balıkları ("boesemani rainbow" ve diğer türler) bunlarla birlikte güzel bir sürü balığı da eklerseniz tadından yenmez.

*Karanlık olmayan aydınlık bir akvaryum ve akvaryum suyu amacım.
Bitkili akvaryum isteğiniz ve tank yüksekliği düşünüldüğünde Power Led armatür yaparak veya yaptırarak mercekle beraber kullanımında problem oluşacağını zannetmiyorum. Berrak bir akvaryum oluşmasının en temel faktörü biyolojik döngüdür. Bu da Dış Filtrelerinizin büyüklüğü ve içeriğinde barındırdığı faydalı bakterilerle doğru orantılıdır. Bu sebeple dış filtreleriniz en alt sepetini (suyun ilk girişi hangi sepetse) süngerle, diğer tüm sepetlerini Seachem matrix, eheim substrat pro gibi bakteri tutan ürünlerle doldurulması cam gibi görüntü sunacaktır. En üst sepete yine matrix veya pro koyulur onların üzeri elyaf ile kaplanırsa güzel bir filtre içeriğine sahip olursunuz. Faydalı bakteriler sadece dış filtrede değil, kumda ve kumun altında kullanılacak lav kırıklarında dahi bulunmaktadır.
150x65x55 Akvaryum Kurulumu Hk.
Merhaba Yücel Bey, öncelikle akvaryum tasarımınızı ne yapmayı düşünüyorsunuz ona karar vermek gerekiyor.

Tasarım ve balıklardan oluşan bir tank mı yoksa bitkili bakacağınız bir tank mı olacak. Bunu belirledikten sonra diğer konularda yardımcı olmak daha kolay olacaktır.

Akvaryum ölçülerinden hangisi yüksekliği ifade etmektedir ?
Yeni Bir Maceraya Başlangıç
Elinize sağlık güzel olmuş. Tasarım olarak internette Dutch stilini araştırabilirsiniz.

Işık şiddetiniz artmış gibi ışığınızı yükselttiği mi ? Yukseltmediyseniz de ihtiyacınız olacak gibi duruyor.

Naçizane tavsiyem filtre çıkış aparatini Co2 çıkışının oraya koyun, akvaryumun sağından soluna veya solundan sağına şeklinde içerisine yaysın. Co2 ne kadar çok bitkiye ulaşırsa o kadar iyi.

Son olarak tavsiyem herkesin tavsiye ettiği gibi gübreleme yapmaktan korkmayın, gübresizlik ve Co2 eksikliği veya düzensizliği yosun oluşumuna sebebiyet veren en büyük etkenlerdir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 32 Online Kullanıcı, 18 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.