ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
alpburakozbay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
172
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Şubat 2016 19:29
Son Ziyaret:
2 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
214 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
175 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alp Burak ÖZBAY
Doğum Tarihi:
07 Eylül 1996
Yaş:
23
İl:
Ankara
Meslek:
Şef ve Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://media.giphy.com/media/4gcTQWVjAtvlS/giphy.gif[/IMG] Reef2Reef & Reef Power (rip) Moderatör [url]https://akvaryumlu.blogspot.com/[/url] Content Producer/Owner Alp Burak Özbay

SON 10 MESAJI

Kafa Motoru İçin Tavsiye.
[QUOTE=rahmibulut]


Öncelikle verdiğin Bilgiler için çok teşekkür ederim Hepsine tek tek baktım inceledim ama ülkede sanırım en oturmuş marka bu onun için Eheim Compact+ 3000 modelinden sipariş verdim. Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum
Bu tankta içeri hava motoru koymak istemiyorum bu kafa motorunun yanına hava motoru taksam ve tüm oksijen üretimini tek bir haznede halletsem olur mu bu sağlıklı bir yöntem midir? [/QUOTE]

Önemli değil, hava motoru ile dönüş motorunun aynı yerde olması biraz sıkıntılı olur, bu biraz da motor çalıştığında, haznede ki su seviyesine bağlı. şöyle; son haznede ki su yüksekliği fazla ise kullanın (dönüş motoruna baloncuk kaçarsa iyi olmaz) ama az ise diğer kısımlarda kullanmanızı öneririm, ısıtıcı hangi kısımda dönüş kısmında mı?
Kendinden sump dediğiniz yan sump mı? [EDIT]alpburakozbay,2020-05-23 13:07:10[/EDIT]
Yeni Baslayanlar Icin Temel Sorular
[QUOTE=BatuhanAyaz]

Yanitlariniz icin gercekten tesekkur ederim sizdende aldigim bilgileri baska bilgilerle harmanlayip bir makale olusturmak istiyorum izin varmidir efendim ?[/QUOTE]

Tabiiki, iyi kurulumlar.
Yeni Baslayanlar Icin Temel Sorular
Merhaba hayırlı olsun;
Öncelikle bahsettiğiniz mercan türlerinin ihtiyacı için stock aydınlatmanızı, modifiye etmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

1. Kumunuz uygun, canlı kum olması daha iyi, deniz akvaryumlarındaki kumun yüksekliği beslenecek canlılara, göz zevkine ve ana tankta DSB dediğimiz sistemin olup olmayacağına göre değişmektedir. Belirttiğiniz canlılara göre, size (3 cm yükseklik olarak düşünürsek) 5.5-6 lt kum gerekli.
2. "Dry Rock", kuru kayadır, markaların kuru kayaları tercih edilmeli. Nedeniyse ölen kayaların içerisinde (gözenek ve boşluklarında) ölü canlıların bulunması, bunların da su parametrelerini ölümcül biçimde değiştirebileceği unutulmamalıdır. Bunun olmaması için ayrıca bir temizleme/kürleme yapabilirsiniz.
"Live Rock" ise canlı kayadır, hali hazırda sistemde dönen, üzerinde bir sürü organizma barındıran (yararlı organizmalar ve zararlı organizmalar (apastasia gibi zararlılar da gelebilir, şans) kayalardır. Canlı kayaların nirvanası Fiji menşeili kayalardır, bu kayalar oldukça hafif ve bol gözeneklidir.

DIY yapım için inceleyebileceğiniz adresler;
[URL]http://www.akvaryumportali.com/threads/canl%C4%B1-kaya-denemem.29315/[/URL]
[URL]http://www.akvaryumportali.com/threads/diy-gazbeton-canl%C4%B1-kaya-yap%C4%B1m%C4%B1.9486/[/URL]

3. Ölü mercanı RO su da veya içme suyunda bir kaç gün, gün aşırı suyunu değiştirip bekletirseniz kullanabilirsiniz. Örnekleri var.

[K]2. Su Kalitesi;[/K]
Hazır RO suyu satılıyorsa kullanabilirsiniz, yoksa RO cihazı almanızı öneririm. Çıkan su da TDS ölçerle ölçülmeli ve çıkan değerin sıfır olması gerek, en son filtre olarakda silikat reçinesi takılmalı:
1. Tuzluluk oranı 1,023-26 arasıdır. Akvaryum markasına göre litre başına tuz kullanımı değişmektedir, kova ya da paket üzerinde yazar. Ayrıca tuzluluk ölçümü için bir refraktometre almalısınız (ATC özellikli olsun).
2. Markaların hazır deniz suyu var, onun dışında yazdığın ürün iyidir ve yanlış hatırlamıyorsam 1 litreye 36 gram'dır.
3. RO su kullanacaksanız pH için ayrıca bir şey eklemeye gerek yok, şöyle ki eklediğiniz tuzla akv. pH'ınızı belirliyorsunuz, bir dereceye kadar 8 üstü iyi kabul edilir.
4. Akvaryumunuzun biyolojik döngüsü oturduktan sonra, PS'iniz ve filtreniz yeterliyse sorun olmaz, ama döngü oturana kadar normaldir. Zeolit ve markaların filtre malzemeleriyle değerleri düşük tutabilirsiniz. Ama bu bahsettiklerinizi mercanların da kullandığını unutmayın (+mg, kalsiyum vb).
5. Salifert veya Hanna öneririm.
6. Tuzluluk sıcaklığa göre de değişir, 25-26 santigrat derece iyidir.
7. Biodigest sağlam bakteri kültürüdür, tercih edebilirsiniz.
8. Tuz ve su karışımını başka bir kovada 24 saat önce yapın derim, hem sıcaklık oturur, hem tuzluluk istediğiniz değerlere gelir. Suyunuz hazır olunca kum kaya vb. şeylerinizi ekleyebilirsiniz. Bakteri kültürünü ekledikten sonra PS açık kalabilir, filtre malzemesi olarak sadece siporax kalabilir. UV olmadığı sürece sıkıntı yok.
[K]3. Filtrasyon[/K]
1. Siporax ve elyaf yeterli gelir. Elyafı 2 güne bir yıkanıp temizlenmeli, belli aralıklarla yenisi eklenmeli. Su ilk elyaftan geçsin ardından siporax'dan geçsin. Ps olarak ayırdığınız alana uyarsa, marka olarak Tunze öneririm. Ek olarak tunze nano osmolotor (otomatik su tamamlama ünitesi) öneririm.

Kolay gelsin.

Ekleme: Video'daki kaya canlı kaya değil, kuru kaya yapımı, akvaryumda canlandıktan sonra live rock oluyor. Zaten 2 farklı zamanda aynı kayayı gösteriyor.

[EDIT]alpburakozbay,2020-05-21 19:22:59[/EDIT]
İlk Defa Akvaryum Kuruyorum
[QUOTE=Splendor]

40'lık küpte Pick up 60 kullanıyorum. Ilk ay tankta fırtına yarattı, sünger biraz dolunca hızı azaldı ve daha makul bir seviyeye ulaştı. Bu tankta 160 çok fazla gelir, balıkları yorar. Filtrelemede asıl kıstas canlı popülasyonu iken genel kanı olarak tank brüt litresini saatte 4-5 sefer çevirecek bir filtre kullanılması önerilir. Yazılanlara göre tank 60 litre, 250-350 lt/sa bir filtre işini görecektir.

Ben sunsun 603b öneririm. 50-80 litre arası için güzel bir filtredir.[/QUOTE]
Teşekkür ederim Görkem Bey. Sebebini çok güzel bir uslupla açıklamışsınız.
Umarım sizin mesajınızdan da uslubun nasıl olması gerektiği görülür.
İlk Defa Akvaryum Kuruyorum
[QUOTE=deatless22]
Yav kardeşim bilmiyorsanız milleti yanlış yönlendirmeyin.
70 cm akvaryumu var adamın 50 litre, gidip eheim 250 öneriyorsun. O dış filtre 200-250 Litre akvaryumlar için ideal.
Önerdiğin iç filtre saatte 550 litre su çeviriyor. 100-120 litre akvaryuma uygun. [/QUOTE]

Bilip bilmediğimize siz mi karar veriyorsunuz?? Komiksiniz.... İç filtre içinde dış filtre için de yanlış düşünüyorsunuz. İç filtre için 500 lt çevireni en az 50 lt akvaryuma önerilir. Dış filtre içinse ölçüler bilinmediğinden 70 lt olarak kabul edip eheim classic 250 önerdim ki onunda kullanımı o civarlarda akvaryumlarda mevcut. Markanın sitesin de bile en az 80 lt demiş.

Daha fazla sizle muhatap olmayacağım, kendi bilginizle baş başa kalın, zira sizinle tartışmaya girilmez.
Ne kadar bilirseniz bilin, bilginize yakışır şekilde davranmıyorsunuz.
[EDIT]alpburakozbay,2020-05-21 10:50:21[/EDIT]
Maksimum 100tl'ye Akvaryum
[QUOTE=CubbeliNaruto]İnternetten sizce hangi akvaryumu satın almalıyım maksimum 100TL verebilirim akvaryuma.[/QUOTE]

İnternetten daha önce akvaryum almadım ama araştırmalarıma göre, internet satışında fiyatlar daha yüksek. Bulunduğunuz ilde akvaryum imalatçısı varsa ona yaptırın derim. Rica ederseniz, belki kapınıza kadar getirebilir.
İlk Defa Akvaryum Kuruyorum
[QUOTE=ozgurbosnak]Hocam biraz daha uygun fiyatlı iç filtre ısıtıcı ve hava motoru önerebilir misiniz [/QUOTE]

Isıtıcı Resun 100w veya Atman 100w olabilir. İç filtre de Dophin 4000f öneririm. Hava motoru olarak da Champion marka öneririm.
Yeni Dizayn Hakkında
Bu şekilde de güzel. Amazon bitkisi de yakışır.
Mercanlar Hakkinda Soru
[QUOTE=Batuhanswazz]Cevabiniz icin cok tesekkur ederim..

Ben deniz akvaryumunda yeniyim daha akvaryumu kurmadim internetten neredeyse 1 hafta arastirma yapiyorum ilkten nano 60lt akvaryum (sera biotop nano cube 60) kuracagim neredeyse hersey hazir Ps inden tut kumuna kadar. Acele etmek te istemiyorum sabir gerektiren bir is sonucta.

Coralline alg hakkinda arastirma yapmistim ama benim istedigim oyle birsey degildi LPS ve SPS mercan turlerine bakmak istiyorum internette de sizin dediginiz gibi polip olarak veya koloni olarak almamiz gerekiyor yaziyordu bende belki alternatif olarak Coralline alg bacteri kuru olarak satiliyormu diye buradan bilgi almak istemistim nitekim olmuyormus ilginiz ve alakaniz icin tesekkur ederim tekrardan iyi gunler dilerim...[/QUOTE]

Anladım, hayırlı olsun. Coralline kaplı ölü kayalarda bulabilirsiniz, çoğunlukla 2. el olarak satılıyor ama nadirdir. Kolay gelsin, size de iyi günler. Caribsea'nin Life Rock'u var. Bir bakın sizin istediğiniz gibi olabilir.

[QUOTE=Batuhanswazz]Iyi gunler..

Benim bir sorum olucak, ben mercan eklemek yerine kuru kaya (Dry rock) uzerinde kendiliginden olusan mercanlar istiyorum bunun icin hangi bakteri urunu kullanmam gerekir ?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler...[/QUOTE]

İstediğiniz kuru, böyle bir şey mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/183330/200520202323351.jpg[/IMG]

[URL]https://www.shop-meeresaquaristik.de/Rocks-sand-coral-gravel/CaribSea/CaribSea-Life-Rock-18-kg-40-lbs-Box-150375::14850.html[/URL]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=AEa3HwbKdYM[/URL][EDIT]alpburakozbay,2020-05-20 23:51:12[/EDIT]
İlk Defa Akvaryum Kuruyorum
[QUOTE=DeMiRBeY27]
Keyifli hobiler dilerim..
Hocam adama demişsin ki virüs zamanında aldığın maaşı ver akvaryuma gitsin [^_^] Hele biraz aliştirsaydin keşke [:D][/QUOTE]

Haklısınız fiyatlar çok arttı. Bir de dediğiniz gibi salgın zamanı...
Eheim yerine Dophin iç veya dış filtre önerebilirim. İç filtrelerinden çok memnun kalmıştım, özellikle 4000F'den. Isıtıcı olarak 100w Resun ısıtıcı kullandım, tavsiye ederim.

Maalesef hobide sınır yok...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 439 Online Kullanıcı, 239 Üye

Online Kullanıcılar

tallman1971, denyaz, Amazonia, rs635, plutarkhos, Bkyavas, topraq14, artes, praksis, sarıyerli 1970, masaaii, Selcen&Ergün, thegrigandalf, mutlubaba, bonker0618, Irlo, HaydarGul, Bayulker, Halil Talan, Neothauma, hero1907, xsersery, arconim, hurricane29, samibenk, telat34, Andreoni1, ozgurrrrr, a.gumrah, UmitOnay, Telafüzcüçoşkun, mertcanaltinel, ozanmayacı, darkfreez, hobihaneonline, KadirSpmz, Burak Dişli, leovo, Balikcidede, yokte, harunygt34, KINGMBUNA, FatihOZER, serhatcan, Kınayu, !!!!!!!!!!, hasancn, Koksal Gurkan, dincer, Emincan, PlecoTown, mt1903, menesc, toprakzan, ityo39, SmallCandyThing, JapoJupo, Aqua Discovery, BoraBerkol, Giray ATASEVEN, Noyes, ceyh, blokurlu, denizemektup, Orhunekm, ONRAYDN, Mikail Erdoğan, Bonzi, brtkksld0, burakcc, madstalker, tanerberkgulec, Forehandvole, Aşk-ı semek, nirvana, CagriSindirac, METALLAQUA, camoka007, Blackpearl34, Aky1987, Dominant, Haydem, Umutburak, serhat480, TuncayUslu8629, DeviLLe, cansolak, mr.eliguzel, brk55, basketbol6, Ersınoguz, erayinan, Furkann66, deryadmnn, sempatik73, smmyh, Aspet, gece mavisi, Akntyn52, sinan1166, dejavoo, bitekben, sduru35, Ethem Kibar, Özgür1978, esensml, AlperDemir, urhanoglu, Gökhan1907, mimarist, dusumsel, MiSoSiKiaN, fetih6806, selimcayir, ffatihh16, FisherY, Ozden73, Cem Altay, Efejoe, ahoy58, Muga, scorpion26, GurayKaya, omerali06, İlyascitak, evilways, delorm, necipal, kadiryilmaz, soliter83, kadirik, tqer05, onur228, Yasarozen, Melih Arslan, Sergen 00, merif, Mysecrets, Dextra, ssakar, Ofsedef, ozgurbosnak, 01mustafa01, Baki123, Ygur06, Geologist, alonesmaug, Aralti, ekselans55, Alpbaba, UglyPaw, ibrahimbhk, Sheyda27, hakancez, Selim1905, EdizBulut, bytrmrt, Bysam, Keweln09, erensimsek, zekigonlum, Avcoskar, Ali03, Eyuboglu, Halil Özçelik, mnurtac, Hikmet33, idiopatik, ferdibjk, bunerf, Fthgkc88, titan006, ibrahim_, hanil, emree06, Brsyzrkn, ukilavuz, koridoras, ShowaSanshoku, Falanlar, 8.15_vapuru, goksu, SalihNarci, Murat52, mrtytmn, Naturality00, Fatihs, BaranTiryaki, Okanin, sinor, BlackHorse, KAPTAN007, Serdariekrem, bocco, erayt, Xcancan, Mannfischer, Ahmettalhaozsoy, batuhanbayram, ffeytt, ozan_1903, akvartronik, reano, Foae, Roro, DiscusFan, denizulucutsoy, anchor, Aydin Frontoza, hasboun, FazgeR, CenK, eemree11, Hawks, Tahsin.uludağ, Ersin6060, Cavernom, veisveis, kadiros, jezey, nikon_, Mr_worldvvide, Barkın_Çiftçi, AkvarizmO, BabySoul, seapromise, serdar131977, Ankaragucu, efsane07, RobinsonDefoe, Wolkan26, Hlmtl, sedat s, leandro, AlpaslanD, Hasan112, solaytekin, Mfk22, Fatih1903, anilozdem,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.