ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kromatit
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4818
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2015 23:10
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
6478 [4.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
467 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Ali
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Samsun
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Ali

SON 10 MESAJI

Damlalık Kullanarak Hassas Ml Hesabı Yapma
[QUOTE=cafermutlu]
Bu bilgi serum seti için doğrudur. Musluktan damlayan 20 damla veya dibi delinmiş bir kovadan damlayan 20 damladamı 1 ml dır.[/QUOTE]
Su için her şekilde 20 damla 1 ml diye biliyorum. Yüzey gerilimi ve ağırlık ile ilişkili olduğu (?) için sabitmiş. Belki farklı sıvılarda farklıdır. Musluğun altına enjektör koyup sayabiliriz.
Damlalık Kullanarak Hassas Ml Hesabı Yapma
20 damla 1 mililitredir. 1 mililitre de insülin enjektörü hacmidir.
Akvaryum Aktarma?
Akvaryumdan çıkarırken fark edeceksiniz kumun içinde bir sürü partikül olacak. Kumu çıkarınca ister akvaryum suyuyla ister şebeke suyuyla yıkayıp yeni akvaryuma koyacaksınız.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
Konunun hepsini okumadım pek zamanım yok şu aralar.
15000 mesaj kim atmış diye üye listesinden bakınca tek bir kişi görünüyor. Bu durum açıkça sataşmadır. Özellikle ad belirtmek, böyle esrarengiz bir üye betimlemesi yapmaktan daha mertçe bir davranış olur. Yine de tamamen kişisel bir sataşma olur.
Yönetici hanım/bey kınayu çok şey yazıyor ben de beğenmiyorum hatta ben daha doğrusunu biliyorum diye özel mesaj atsanız daha iyi olur. Dilekçe yazmak gibi düşünün. Direkt yetkili merci neresiyse oraya yazmış olursunuz. Buradan kamuoyunu etkilemeye çalışmak size ne kazandıracak?
Forum yazma sınırına gelince Erhan Abi'nin günlük mesaj sayısı 4,47. Bakarsanız forumda çok da aktif sayılmaz. Son 1 ayda yazılanlar ile 149 mesaj ile son 1 ayda günde 5 yazmış. Daha ne kadar sınırlandıracaksınız? Son bir ayda Beta_balik 276 mesaj ile günde 9'un üzerinde. Bakınca akşam 6'da eve gelip gece 12'de yatsanız ve sadece saatte 1 mesaj atsanız yine bu ortalamanın üstünde olursunuz. Foruma telefondan girmeniz falan da gerekmiyor.
Şimdi kimi, ne için, ne kadar kısıtlayacaksınız?

Ben birisinin yazdıklarını beğenmiyorum hadi aforoz edilsin demek akla uygun bir istek değil.
Sadece şu ilk mesajda işin özü ''konu hakkında bilgisi olmayıp yazmak için yazan'' diyerek cahil diye, ''kendisinin düşünme yeteneği yok'' diyerek beyinsiz diye iki hakaret var. ''Malesef ki bu kişinin yazdığı çöp yazılara inanan arkadaşlar var.'' diyerek de itibarsızlaştırma var. ''Bu arkadaşı düzeltmek hatalarını göstermek bende takıntı haline geldi. '' diyerek de siz inadına iş yaptığınızı belirtiyorsunuz.
Bu dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Bakarsak siz de 14 yılda on binlerce mesaj okumuşsunuzdur ama paylaşım miktarınız devede kulak. Hep forumdan faydalanmışsınız ancak kitleye faydanız pek olmamış. Forum olayının amacı bu. Herkesin etkileşimde olması.
Bakınca sizin de foruma en büyük katkınız balık fotoğrafı çekip koymanız. En çok mesaj yazılan konunuz bu konu ki foruma katkısı hobi açısından yok. Sadece karşılıklı atışma. En çok okunan konunuz ise Tanganyika konunuz. Birkaç gün içinde en çok okunan konunuz yine bu konu olacak. Foruma katkısı akvaryum açısından yine sıfır.

Foruma en çok mesaj yazan insanlardan biri tamamen cahilce, sırf sayı yükselsin diye adeta sidik yarıştırırcasına mesaj atıyor bunu beğenmiyorsunuz. Sorarsak külliyen yalan, yanlış. Ancak siz ondan daha iyi bildiğiniz, teker teker yanlışlarını düzelttiğiniz halde foruma katkınız kınayu'nun 20'de birinden daha az.

Zamanında yaptığınız moderatörlük için teşekkür ederiz. Foruma zamanında katkınız olmuştur.

Bakteriyel Hasta. İçin Antibiyotik Uygulaması
Parayla alıyorsunuz ışte. Terramycin reçetesiz de oluyor. Ağızdan alınan ve iğnesi yapılan biçimler reçete istiyor. Falgy reçeteye tabi örneğin.
Reçete gerekenleri ikna ederseniz eczacılar bir şekilde el altından veriyorlar. Karekodlu ilaç nasıl stoktan düşüyor bilmiyorum ama yapıyorlar.
Diğeri zaten veteriner ilacı.
Bakteriyel Hasta. İçin Antibiyotik Uygulaması
[QUOTE=lemur]"Bu düşünce yapısı ile yaklaşırsanız daha çok uzar mevzu."

Saygı sınırları içinde olduğu sürece forumda bir tartışmanın uzamasının zararı yok, aksine yararı var. Tepkileri normal kabul etmeniz gerekiyor. Tedavi denemenizin açıkları, sakıncaları, bilimsel olmayan yanları dile getiriliyor. "Ben yaptım oldu" mantığını bir yana bırakıp eleştirileri de dikkate alırsanız daha verimli sonuçlara ulaşırsınız.

Ben hala antibiyotiklerin yasal yollardan kolayca nasıl temin edilebildiğini anlamış değilim.[/QUOTE]
Oksitetrasiklin dediğimiz terramycin merhemdir. Parayla eczaneden alırsınız. Neomisinin zaten hayvan sağlığı için satışı var. Veteriner ürünü satan bir yerden bulursunuz.
O kadar zor bir şey değil. İnsanlar internetten kredi kartı ile uyuşturucu alıyor.
Bakteriyel Hasta. İçin Antibiyotik Uygulaması
3 antibiyotikten 1'i belki 2'si çıkartılabilirken neden çıkartmadınız diye sorarlar. Tepkim bilinçsiz antibiyotik kullanmanıza. Ben yaptım oldu ile olmuyor her iş.
Mutlaka birlikte çalıştığınız veteriner vardır. Ondan da görüş alın bir dahakine. Neomisini de benim bulduğum kaynak doğruysa etkisiz dozdan başlamışsınız.

Bakkaldaki raidle de sivrisinek öldürürsünüz. Kullanımı yasak olan sarin gazıyla da sivrisinek öldürürsünüz. Sonuç olarak artık sivrisinek yoktur. Sizdeki de öyle olmuş. Toplam 4 antibiyotik ile tedavi etmişsiniz.
Tedaviniz de başarılı olmuş. Tebrik ederiz. Mümkünse bir daha denemeyin.[EDIT]Kromatit,2019-06-09 19:46:13[/EDIT]
Sadece Bitki Ve Midye Kulanarak Akvaryum
Küçük akvaryumlarda filtresiz az sayıda canlı bakanlar var. Genelde karidesler veya küçük tetralar, endlerler gibi canlılar bakılıyor. Yemleme ve ışık da az tutuluyor. Bu şekilde nitrat artışının ve yosunun önüne geçiliyor.
Sorunuzun yanıtı midyesiz dahi olur. Ancak canlı sayınız az olmalı. Yemleme az olmalı.
Bakteriyel Hasta. İçin Antibiyotik Uygulaması
Beyfendi zaten balığın karaciğerine bir şey olursa gözle göremezsiniz. Hemen balık siroz olacak, karaciğer yetmezliği olacak diye bir şey yok. Ancak bunları uygun kullanmak gerekiyor. Sizin o katkı dedikleriniz en fazla c ve e vitaminleri olur ki onlar da havada bile oksitlenirler. Astaksantin gibi bir yem verirseniz belki.
Balığın böbreğinin olmaması ise ayrı bir konu. O yüzden ilaçları bilinçli kullanmalıyız. Antibiyotik dirençleri konusunda üstte dediğim gibi hayvan üreticileri önemli aktörler. Kültür balıkçılığında deneyimli tanıdığınız 3 antibiyotik ile her bakteriyi öldürmüş o belli. Sonra onları biz yemişiz.
Benim hassas olduğum nokta 3 antibiyotik kullanmanız ve bunları ikisinin aynı grupta olması. Başlangıç seviyesinde bir hatanız burada. Ayrıca belki sadece oksitektrasiklin ile tedavi edebilecekken bir de neomisin ile rifampisin de denemişsiniz. Bu ilaçları bilinçli kullanmak gerekiyor. Tuz kullanırken bile dikkat ediyoruz.
Bakteriyel Hasta. İçin Antibiyotik Uygulaması
Adı çok da önemli değil. Bir etkene bağlı mukoza enfeksiyonu. Ad koyalım derseniz kültür alır bakteriyi üretir adını korsunuz. Şu bakteri enfeksiyonu diye. Hatta antibiyogramını da yaptırırsınız. Bu ayrı bir konu. İşin teorik kısmı.
Dezenfektanlarla banyo yaptırıp ilaçlı suda 5 gün bekletiyorsunuz. Sadece burada dahi bir uygulama farkı var. Ben kendi uygulamamda kuyruk erimesi için 3 gün metilen mavisinde yüzdürüyorum.
Siz ne kadar derişimde ne kadar süre yüzdürdünüz bilmiyorum. Potasyum permanganatı sadece suyu içmek için dezenfekte etme amacıyla 30 ppm kullanıp 15 dakika beklemeniz gerekiyor.
Farklı bakterilerde farklı dezenfektanlarda farklı süreler var. %70'lik alkol 2-10 dakikayken, alkollü el dezenfektanı 45 saniye, batikonda 1 dakika. Metilen için günler, malaşit için de saatler söyleniyor.
30 saniyelik banyo etki etmezse tabiki 5 günlük antibiyotik tedavisi etki eder. Başka bir konu rif 125 dediğiniz zaten rifampisin adlı antibiyotiktir. O da geniş spektrumludur. Duruma göre antibiyotik de size çare olmamış denebilir.
Düşününce bu kadar malzemeyi kullanıp da balığın iyileşmiyor oluşu bence hastalığın çok değişik, çok güçlü bir bakteriden kaynaklanmasından dolayı değil. 4 farklı antibiyotik ile millet yılların veremini tedavi ediyor.

Sizinki sinir gazıyla sinek öldürmek gibi olmuş. Başarıya ulaşmışsınız ama abartılı olmuş.
Dezenfektanlar balığın mukozasına etki ediyor. Doğru tabiki. Bunu reddemeyiz. Canlı her hücreye etki ediyorlar. Peki 3 tane antibiyotik balığın karaciğerine hiç mi etki etmiyor? Neomisin yan etkileri balık olduğu için pek önemli değil de diğerleri ne olacak?

Yaklaşım olarak eğer karasal bir canlı olsaydı enfeksiyon etkeni karada en çok bulunan bakteriler olan gram + koklar olurdu. Bunlara da amoksisilin ve kombineleri etki ediyor.
Sucul canlı olduğu için de etken olma olasılığı en fazla olan bakteriler suda en çok bulunan gram - basil bakteriler olur. Gram negatiflere etki eden ve kolay bulunan tetrasiklin grubu var. Yanına bir de neomisin koyunca gram - bir şeyi tedavi ettiğiniz kesin gibi.
Bu grubu da üstte adını verdiğiniz basit dezenfektanlar öldürüyor. Sizin kullanımınızda veya dozunuzda bir sorun var diye düşünüyorum. Kaç kişi basit metilen mavisi veya terramycin ile neleri iyileştirdi haddi hesabı yok.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,339 Mesaj
  • 400,393 Konu
  • 91 Forum
  • 141,384 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.