ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
frtdmr23
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
30
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Haziran 2016 12:26
Son Ziyaret:
37 dakika önce
Toplam Mesaj:
95 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
66 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fırat
Doğum Tarihi:
17 Aralık 1991
Yaş:
27
İl:
Elazig
Meslek:
Sarraf
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fırat DEMİR

SON 10 MESAJI

3 Aylık Emeğin Sonu - Akvaryumun Son Hali
Selamlar. Başarılı ve göze gayet güzel görünen bir akvaryum olmuş. Sormak istediğim bişi var. Hagen kum derken markasını öğrenebilir miyim?
Kronik demirli hagen olmadığı bitki formundan anlaşılıyor. Nereden temin ettiniz hageni
170*50*60h Powerled
[QUOTE=rouvax]Bence doğru karar vermişsiniz, Ben bile bitkili akvarymumu bozmak istediğim zamanlar oluyor, bu boyutlarda baş edilecek gibi değil :) .

600 biyolojik olarak yeterli olacaktır çünkü kovası kocaman ama işte eheim'ın debileri sınıfında düşük mekanik temizlikte akvaryum içindeki akıntı az kalınca sağda solda birikmeler olacak onu demek istedim.

Ayrıca tasarımınız ön tarafında kum kullanmayı da gözden geçirin. Hatta CO2 ve sadece söylediğiniz bitkiler olacaksa sadece JBL Manadoyu iade edip JBL Sansibar ın istediğiniz rengiyle devam ederseniz görselliğiniz daha iyi olabilir. Manado suya girince iyice turuncu oluyor üstü bitkiyle kapanmazsa görselliği azaltabilir. Veya CO2 gerektirmeyen bitkilerle iyice kaplayabilirisiniz.

https://www.akvaryum.com/hydrocotyle_leucocephala_bitkir_25_1687.asp[/QUOTE]

İlk tankım olacağı için biraz fazla hayal kurdum diyebilirim. Ama co2 ve yüksek power Led den vazgeçmem biraz araştırma ile oldu ve tavsiyeler üzerine bu kararı verdim.

Zemin bitkisi için araştırma yapıyorum. Co2 desteği olmadan normal ışıklandırma ile az da olsa başarılı bir tank elde etmek başlangıç için beni tatmin eder. Sp japan ve bakımı kolay 2 Moss türü üzerinde yoğunlaştım. Jbl manado iade etme şansım yok. Bu yüzden bu kum üzerinden gideceğim.

İstiktarlı bir şekilde ilerler isem iwagumi den farklı olarak eğimli ve kayalıklı. Çınar, limon, zeytin, sp japan, anubias türleri ve Moss türleri ile uyumlu bir tank oluşturabilirim.

Eheim konusunda ise debi konusu benimde aklımı çok kurcaladı. Extra olarak pipo filtre de ekleyebilirim. Onun içinde gözlemlerim olacak ve Araştırma yapacağım.

Bakalım artık girdik bir yola. 20 gün içinde akvaryum gelir. İşıklandırma yı hallettim. Kuruluma son baharda geçebilirim yaz ayının sıcaklığın da bitkili kurmak acemiliğimde ön planda olacağı için tehlikeli olabilir
170*50*60h Powerled
[QUOTE=rouvax]Ben de pro3 600 kullaniyorum debisi ayni ama ben 200lt de kullaniyorum o filtre biyolojik olarak yeterse bile sizin akvaryumunuza mekanik temizlik icin bir filtre daha gerekebilir. [/QUOTE]

Co2 sisteminden vaz geçtim. 72 watt power Led kullanacağım. Tabanda strafor olacak, üzerine minimum 6 cm yüksekliğinde kum gelecek. 7 veya 9 adet kaya kullanmayı düşünüyorum. Bitki olarak Tabanda sp japan kayaların arkasında veya karanlık kalan bölgelere anubias ekleyeceğim. Son kararımı böyle verdim.

Pro 4+600 maximum 600 litre tanklar için öneriliyor. Ama bu herzaman doğru değil. Debi düşmesi VS derken 400 litre için uygun olacağını düşünüyorum.

Tank içindeki strafor kum ve kayalar ile benim tankımda maximum 425 litre su olacağını düşünüyorum. Bu yüzden pro 4+600 yeterli gelir kanaatindeyim.
170*50*60h Powerled
[QUOTE=rouvax]O tank verimli şekilde Co2 lemekte kolay değil haberiniz olsun, mutlaka Co2 reactor veya en kötü inline diffuser gerekecek. Bunları yerine getirmeyip ışığı çok güçlü yaparsanız bu seferde yosun mücadelesi zorlaşacak. Işığı güçlendirip Co2 verirseniz bu sefer gübreleme yapacaksınız, sonra su değişimi excel carbon derken bütçe artacak yoracak. İçerde akışın düzgün olması için güçlü bir dış filtre ve kafa motoru vs. arttıkça artacak. iş sadece ışık ve CO2 ile de bitmiyor.

Bence Low tech yapın, minimum bakım yapacak bir sistem kurun. Şöyle tetra corydoras sürülerinin olduğu tabanı kum loş ışıklı ağaç dalları olan içinde en fazla Java fernlerin ve anubiasların olduğu Amazon Biotope tasarımlara bakın. [/QUOTE]

Söylediklerinizde haklısınız dediğim gibi co2 den vaz geçersem sp japan gibi ışık isteği az olan bir zemin düşünüyorum. 72 w ışıklandırma ile bakabileceğim bitkiler düşünüyorum.

Eheim pro 4+600 aldım dış filtre olarak. Kum seçimini gördünüz. İleri zamanlarda misket gübre takviyesi yaparım. Sıvı gübre kullanacağım. 108 w power led co2 ve regulator set. Sıvı gübre takviyesi ile profesyonel olmasa da normal bir iwagumi tankı kurmak istiyorum.

Meşakatli olduğu konusunda şüphem yok co2 sen vazgeçersem. 72 wat power Led ile sp japan ve anubias bitkilerini kullanarak 500 litrede bitkili bakmaktan yanayım.
170*50*60h Powerled
[QUOTE=rouvax]

Zevkler ve renkler tatışılmaz ama, Bu malzemelerle bu büyüklükteki tank da Plati ve Lepistes duyunca yazmak istedim.

Emin misiniz?

Öncelikle Canlı doğuranlardan plati aynı cinsiyet alsanız bile bir süre sonra bir tanesinin cinsiyet değiştirip üreme ihtimali var. Bu akvaryuma bir sürü balık alınır ozaman da bir süre sonra balık dolacaktır, ayrıca 170 uzunluğunuz var tankınızda, Plati ve Lepistes gibi türler görsel olarak çok küçük kalacaklar ikincisi yüzüs tarzlarıyla o tankta seyir zevki vereceğini sanmıyorum. Yerinizde olsam corydoras ve tetrar sürüleri koyar yanına da yine aynı bölgenin 1-2 özel türünü eklerdim.

Tekrar yazıyorum zevkler ve renkler.

[/QUOTE]

Yorum ve öneriniz için teşekkür ediyorum. Balık işini en son iş olarak gördüğüm için sadece aklımda olanları yazdım. Co2 ve ışık konusunda şuan arayışlarım ve düşüncelerim gidip geliyor. Co2 ve 108 w mı olsun yoksa co2 siz 72 w mı gidip geliyorum.

Daha yapacağım çok şey var. Büyük bir tank olduğu için sorunları da büyük oluyor, masrafları da.

Balık olarak sürü balıklarından cardinal tetra, rasbora elbet olacak bu tankta. Dediğim gibi orası ap ayrı Bi konu.

Aşamalı olarak gidiyorum. Işık konusunda takılı kaldım.
72 w yaparsam co2 siz bir tank kuracağım. Ona uygun bitki bakacağım.
Ama Bi tık arttırsam 108 w olsa co2 ve regulator yanında 36 w power led derken 600-700 TL daha harcamam gerekiyor.
170*50*60h Powerled
[QUOTE=ogii06]

Işık olarak aklınızda düşündüğünüz bir ürün varmı 5630 smd barledler var alimünyüma döşeli ve pleksi kapağı var metrelik boyları mevcut ve renk seçenekliride oldukça fazla hatta ve hatta samsung markasının bildiğim kadarıyla 24w olanlarınıda görmüştüm bunları bir araştırmanızı taviseye ederim fiyat olarak makul performans olarak oldukça etkili.

[/QUOTE]

Işık konusunda powerled yaptırmayı düşünüyorum. Mustafa bey ile görüştüm bu konuda.

72 w veya 108 w yaptıracağım.
Co2 sistem düşünürsem 108 w. Co2 olmazsa 72 w olacak şekilde yaptırmayı düşünüyorum
170*50*60h Powerled
[QUOTE=ogii06]

-- Zemin tercihiniz başarılı ne ekerseniz sağlıklı bir şekilde büyüyeceği kanatindeyim. Canlı doğuranlar full red ve plati bildiğim kadarıyla yavru avcısı benim full red'lerden soğutan tek özelliktir yavrularını yemeleri istediğniz kadar bitki yapın belli bir boya gelinceye kadar protein ihtiyacı duyduğunda hemen yer.[:cik:] Siyah fon içinde mat siyah fonlarda var mavi bende hep üretim akvaryumu algısı uyandırmıştır tabi tercih sizin, ama şunu söylemeden de geçmeyim arka fon siyah olduğu zaman gerek bitkiler gerek balıkların renki çok daha belirgin oluyor iwaguminin de olayı biraz bu.[8)][/QUOTE]

Arka fon u Siyah fon olarak değiştirdim firma ile görüşerek.

Taban kurulumu için iyi malzemeler aldım evet. Işık olarak yüksek destekli yapmayı düşünmüyorum. Öyle monte carlo ve cuba işine girmek istemiyorum. İlk etapta co2 ve ışık ihtiyacı az zemin bitkisi bakmak istiyorum.

Işık olarak 72 w yada Bi tık üstü 108 w düşünüyorum.

Canlı konusunda dediğim gibi full Red bakmak istediğim bir tür. Yanında çok sevdiğim plati. Bu balıkları kırmızı renklerinden dolayı seviyorum. Ayrı bir havaları var hep.

Cüce vatoz yanında 144 longfin blue eye bulabilir isem blody mary. Ve 2 tür sürü balığı bakmak istiyorum.

Taban için aldığım markalar
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186975/100720191847271.jpg[/IMG][EDIT]frtdmr23,2019-07-10 20:00:19[/EDIT]
Lav Kırığı + Jbl Aquabasis Plus + Jbl Manado
Güncelleme kumlar elime ulaştı. Sıradaki işlem en önemli işlem powerled. Işık konusunu bu işin artık uzmanı olmuş olan Mustafa bey ile halledeceğiz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186975/100720191308201.jpg[/IMG]
170*50*60h Powerled
[QUOTE=ogii06]Bitki kumu için aldğınız kum hangi marka bilmiyorum ama bir çok biotop için uyumlu olacağı kanatindeyim, ( trop - sp vs türler haric) sürü olarak da haciminiz büyük neon tetra türlerini kesinlikle öneririm bunların sürü davranışları lepistes ve platiye göre çok daha fazla birlikte gezmeleri yeme birlikte hareketlenmeleri çok keyifli. Lepistes öyle değil erkekler dişi pesinde koşmaktan başka bir şey yapmaz ama neon tetra ve türevleri tam olarak sürü balıkları diyebiliriz. (30 litre akvaryumumda 10 adet var hacim biraz küçük ama birlikte hareketlerini izlemek oldukça keyifli.) Kiraz karides alışırsa eğer dişi erkek oranı da güzel olursa üremede önünü alamazsın neon tankımda 100 yakın olduğunu düşünüyorum :) irili ufaklı takip edemiyorsunuz inanılmaz çoğalıyor. Lafın kısası sizin hacminiz yeterli büyüklükte sürü hissini tam olarak anlamak isterseniz Tetra türlerine bakın karides olarak da kirazdan ziyade bloddy mary daha canlı kırmızı araştırmanızı tavsiye ederim. [/QUOTE]
Yorum ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Kum olarak lavtaş 10 lt lav kırığı, jbl aquabasis plus pro flora 5 lt ve jbl manado 25 lt kum aldım. Duruma göre jbl manado eklenebilir.

Canlı türü olarak sürü balıkları düşünüyorum 2 tür.

Karides türlerinden blody olabilir ama bulmakta sıkıntı çekeceğim çevremde yok. Bulabilir isem blody, bulmaz isem kiraz karides.

Platy ve full Red bakmamın sebebi kırmızı renkleri ve canlı duruşları. Duruma göre az da olsa canlı doğuran türlerinin güzel canlı renkte olan türlerinden azar azar örneğin 1 e 5 d olarak eklemek istiyorum.

Aklımda kalan bişi var arka fon lacivert düşünüyorum. Ama iwagumi tarzı tanklar genelde siyah fon kullanılarak yapılıyor.

Siyah fon yaptırmak istemiyorum güzel görünüyor ama camda yansıma oluyor sevmiyorum öyle [EDIT]frtdmr23,2019-07-10 11:47:32[/EDIT]
170*50*60h Powerled
[QUOTE=ogii06]Kesinlikle öyle acele etmemek en önemlisi sonradan uğraşmamak adına hangi tür besleyeceğinizi belirlemekde paralelde size fayda sağlayacaktır.[/QUOTE]

iwagumi tarzında bir tank kuracaksam. Sürü balıkları 2 tür.

Full Red lepistes ve cüce vatoz.

Kiraz karides.

Plati

Aklımda olan bunlar vardı.

Biyotop türü bir tank için ise çevremde trop türü olmadığı için SP türleri düşünürdüm.

Bu günlerde karar vermem gerekiyor. Çünkü zemin kumu için verdiğim siparişler gelmek üzere. Eğer bitkiliden vaz geçersem kumları iade etmem gerekiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 336 Online Kullanıcı, 183 Üye

Online Kullanıcılar

saltun, Brk26, KILLIFISH, vidoq, balik123, gyunda, efe_mehmet, dragons, gurkangul87, Vatoz, StenkaRazin, beyazgul, gurcanking, Kınayu, fth0507, vendetta99, Zoresmer, Emre39, Selçuks, Yasin .44, hermiş, gokkurt, endemtr@yahoo.com, khancafer, MOONLİGHT, ankara0606, abunil, BoraBerkol, berke0017, serkantezel, Serkan2020, Bayulker, msxxx, fa61, Alcynone, fzkdevil, YavuzTut, mcmert, yokte, Therbosstat, A. İhsan Akşen, DarkSaqa, voltran, demircanomer, apistoapisto, shark2, tayfund, Piyanist., yunusincekara, Dipayrer70, UnalCevahir, rifai, ityo39, ibrahim3444, kdeniz, Acil Stop, ormanlii, Samet020, emreemin, puyy11, kn0w, anchor, MiSoSiKiaN, HugoSanchez, salimkcr, arconim, ilker2626, SCORPION_79, ternapi, fikret43, Quersian, dus_zamani, Mhurt1, Harlequin, tosbag, muratgurer, crazyweed, mustafakuzu, deepbigblue, Gökhan1907, esensml, sinor, Hasan Acar, ersel, ahmtemre, punis_her, Rapsodistanbul, FurkanYnk, yasinkirici, saolusi, melihcarus, MertA, Hakan Ezer, Esnaf, heihache, darkaura, MURAT111, vedatbucak, enginm2000, Aqua Discovery, armaqan, IlkerSalmanoglu, indianaconz, Fatih ÇE, nzm06, sy0666, muratyarici, orimohito, Murat Murat, Mikail Erdoğan, oscar., fma3280, fretzly, Bisnev99, Alp aslan, AQUAVARYUM, lizuferum, Timberlake, ersindogan, eneskilic34, MrtPekgoz, zatonica, mutlubaba, alvin21, TalhaAkif, dislokasyon, truva, recep3410, udakar, H.Ocal, nvrkcy, ChannaGachua, Hizeybe, Acz, Arifhb, Naturality00, Berkesygl, erdalakçay, BadgeR, Midiyat, YUSUF0602, Yasin, levoo1979, ozmen34, ALPDEM, yigitmstt, Taha2699, Formicasmind, tunaercan82, tunahany, melankolia5, Mustafa erk, erenkoy, mehhmet, AhmetMagma, Efekulien, Kemalk41, svg1000, fedaxdello, Hakan Çapcıoğlu, ahmetyesevi, blackstonep, Arkun, hektor, hewlet, ctaskin, ozgmavi, Tahaakkaya, M.MertKayış, suslu_78, Buğra Divrikli, cuce__vatoz, alpkim, TYANALI, luxor_34, berkayakkann, aXarayli, Cihanturk, Assamite, grykaya123, YeniBalikciniz, hasan_ali05, lojistisyen, smithiseek,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,108 Mesaj
  • 401,294 Konu
  • 91 Forum
  • 141,729 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,444 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.