ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
755
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
Dün 14:03
Toplam Mesaj:
706 [0.40 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
48
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h - Tropheus Duboisi 80X40X40h - Low Bitkili Rasbora Galaksi + Kırmızı Burun Tetra + Gold Phantom Tetra + Kardinal Neon Tetra + Panda Corydoras + Julii Corydoras + Otocinclus Affinis

SON 10 MESAJI

Kabuksuz Artemia
Selam Murat Kardeşim...
Yavrular hayırlı olsun. Sağlıkla büyüt inşallah...

Kullanıp da problem yaşayan da var yaşamayan da var. 40 adet maswa yavrusunu sadece bitkisel yemler ile büyüttum ve hiç sorun yaşamadım. Tabii 7-8 farklı yem ile besledim. [:)]
Şimdi onların yavrularını 3 çeşit bitkisel yem ile beraber hafta da 2 öğün Rotifish Decapsulated Artemia vererek 2,5.aydır bakıyorum. Bir sorun yaşamadım.
Çok az miktarda hafta da 1 öğün vererek başlayabilirsin
İç Parazit Ve Sera Baktopur Veya Flagyl Kullanımı
Merhaba... Geçmiş olsun...

Flagyl etkili bir ilaç. Ana tanka uygularsanız tank da ki bakteri döngüsü sıfırlanır.
Tedavi bittiğin de Aktif karbon kullanarak ilacın tank da ki etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. Daha sonra da bakteri kültürü ekleyerek yararlı bakteri döngüsünü oluşturabilirsiniz. Tedavi sürecinde ve bittiğinde 2-3 günde bir %20 dinlenmiş ve ısısı akvaryumda ki su ısısı ile aynı olan su ile değişim yapın.

İyi Hobiler...

Yavru Sarı Prenseslere Yem
Merhaba...

Bu zamana kadar verilen yemleri değiştirmemek daha iyi olur.
Yem olarak da markasız petshop yemleri değil de bilinen markaların farklı içeriğe sahip yemlerini kullanmakta fayda var.
Yer mi ? Belki yer ama gelişimine faydası olur mu ? Şüpheli !!!

Tetra discus, NLS regular therea A+ , tetra pro gayet iyi yemler. Dainichi Cichlid Ultima Krill de tavsiye ederim.
Sarı Prenseste İç Parazit Acil
Merhaba geçmiş olsun...

Yem yemiyorsa sadece sarımsaklı yem ile hastalık geçmez. İlaç tedavisi gerek. Bulabilirseniz eczaneden kontil tablet alın. Balığı ayrı bir karantina tankına alıp hafta da 1 kere 50 litreye bir tableti eritip uygulayın. Ya da Sera Bactobur uygulayın. Isıyı da 28-30 dereceye yükseltin. Zaten balık ilaç tedavisine olumlu reaksiyon verirse yem yemeye başlayacaktır.
Silinebilir
Merhaba...

İlk etapta dişilerden bir kaç tanesi yumurta alıp bırakacaklardır. Yumurtaları ağızların da tutmaları, bu konuda tecrübe edinmeleri zaman alacaktır.
Tecrübe edinen dişilere müdahale etmezseniz 21 gün sonra yumurtadan çıkan yavruları, dişi koruma içgüdüsü ile olabildiğince ağzında tutmaya çalışacaktır. Tabii bu arada dişilerin yem yemediğini de düşünürsek zayıflama, güçsüz kalma durumu var. Kayalar dan saklanma alanları da yapsanız, çıkan yavruların anaçlardan fırsat bularak düzenli yem yeme şansları pek yok. Anaçlar tarafından devamlı kovalanmaları ( saklanma alanları yoksa daha da fazla olur ) strese girmeleri muhtemeldir.

İster mobilya altında ister büyük tank için de ayrı bir yavrulukta, yavruları büyütmeniz de fayda var. Sonrasın da bir şekilde elinizden çıkarırsınız.
Silinebilir
[QUOTE=gandalfthegrey]Arkadaşlar 17 adet tropheus besliyorum. Akvaryum ile birlikte set olarak aldığım balıklar, yavru olarak alıp büyütmüş. Şu an 15 tanesi yaklaşık 8cm boylarında, 2 tanesi ise 6cm boylarında. Araştırdığım kadarıyla artık sağlıklı bir koloni olmaları için dişi - erkek oranını ayarlamak gerekiyor.

Akvaryumda 1 tane aşırı baskın balık var, renkleri en canlı olan. Kendine bir bölge belirliyor ve çoğu zaman diğer balıkları oraya almıyor. Tahmin ediyorum ki o erkek. Bir de dişisi var, onun alanına girmesine izin veriyor, hatta bazen girip orada bekliyor. Bir tane de biraz daha az baskın ama yine diğerlerini kovalayan, titreyerek diğer dişileri çeken bir balık var. Acemi olsam da benim gözlemim balıklar artık çiftleşmeye çalışıyorlar, deneye deneye yakında yavruları olur.

Fakat o baskın dediğim balık, toplamda 5 diğer balığı sürekli kovalıyor, bazen birbirlerine saldırıyorlar, %99 o kovalayınca kaçıp uzaklaşıyorlar.
Bu durumda benim en kısa sürede cinsiyet ayrımı yapmam şart. Fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

İnternette nasıl anüs-vent ayrımı yapılacağı anlatılıyor, ben erkeklerden en baskın ve renkleri canlı olan 1 taneyi akvaryumda tutmak istiyorum, dişilerin hepsini de bırakacağım. Fakat akvaryumdan yakalamaya çalıştığımda balıklar saniyesinde kapkara olup birbirlerine sokuluyorlar, ayırmak mümkün olmuyor. Geçenlerde akvaryum değişimi yaptım, kovaya koyduğumda hepsi birbirinin aynısıydı. Anüs-vent ayrımı ise tahmin ettiğimden de zordu, hiç belli olmuyor.

Bu konuda önerebileceğiniz bir yöntem var mı bana? Şu an mesela sadece balıkların davranışlarına göre hangilerinin erkek olduğunu, hangilerini ayırmam gerektiğini biliyorum. Ama kepçeyi elime alıp yaklaştığım an hepsi kararıp birbirine benzeyecek. Ayrımı gece karanlıkta yapmam mümkün değil, çünkü ayırdıktan sonra mecburen birine vermem gerekecek, uzun süre kovada bekletmek olmaz. Bu işte kullanmak için geniş 20cm lik bir kepçe dahi aldım, ufak kepçe ile yakalamak çok zor oluyor, çok hızlı balıklar. Tavsiyelerinizi bekliyorum.[/QUOTE]

Merhaba...

Öngörülerinizin hepsi doğru. Yani erkek balık baskın, daha canlı renkleri ve iri olur daha çabuk gelişir. Çiftleşme dönemi gelince agresif olur. Sadece dişileri değil herkesi kovalar. Gözlemleyerek bu bilgiler doğrultusun da bir tahminiz olacaktır ama kesin emin olmak için anüs-vent bakarak cinsiyet ayrımı yapmaktan başka çareniz yok.

Akvaryumunuz da varsa kaya-taş v.b şeyleri çıkarın. Saklanamasınlar, siz de kepçeyi rahat kullanın. Gece de yapsanız kepçeyi gördükleri anda renkleri kararacaktır.
Cinsiyet ayrımını yaparken yanılmalar olabilir. Yani yanılsanız bile zaman için de düzelte bilirsiniz. Şöyle ki; ana akvaryum haricin de küçük bir 2. Tanka (60-70 litre bir tank. ileri de yavru tankı olarak kullanabilir) ayırdığınız ya da emin olmadığınız balıkları bu tanka ayırarak gözlemleyerek duruma göre müdahale edersiniz.

İyi Hobiler...
Bu Frontozalar Nasıl Bakarmısınız Dostlar
Merhaba

Fotolar çok net degil ama bana göre.

4 ve 2 no resim dişi - 6 ve 8 no resim erkek... 10 hiç belli olmuyor.
Bilgi amaçlı bir foto paylaşayım. Sol taraf daki dişi, sağ taraf daki erkek. Anüs küçük vent büyük ise dişi, her ikisi de aynı ise erkek...[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188846/301020201423191.jpg[/IMG]
Tropheus Akvaryumu Ve Malawi
[QUOTE=MeteHan80]
Önceliğim üretim değil , sağlıklı ve gösterişli balıklar istiyorum ,gördükçe keyfi aldığım. Olaya o açıdan bakmadım pek ,ama sorun değil diyorsunuz ,Şu an merak ettim ,mesela 5 dişi 17 erkek çıktı diyelim ,diğer türlerde ortalık savaş alanına döner.Bunlarda öyle bir olay yok mu ? Bununla ilgili bir yazı da bulamadım.
Bahsettiğiniz yemleri hemen sipariş ediyorum ,bloattan oldukça korktum makalelerde [:)]
Su değişimini %30 Yapıcam inşallah.
Kum konusunda maalesef bahsettiğiniz şu an bütçemi aşıyor [:)]


Üretim den ziyade akvaryumda huzurlu bir ortam için ideal oran 1 erkek 6 dişi-2 erkek 12 dişi gibi olmalı. Örnek verdiğiniz sayıda savaş alnına döner akvaryum. 2 erkekli bir koloni de bile kaya-taşlardan oluşan 2 farklı köşeye barınma alanları yapmak gerek. Ya da 5 erkek 17 dişi var ise yine problem çıkma ihtimali yüksek.

Bloat için;
Yem miktarını çok ama çok az ( bir çırpıda bitirecekleri şekilde) ama sık sık ( mesela günde 4 öğün) verin. Günde 2 öğün Dainchi fx baby verin. Su değişimlerinde ısı farklılığı olmasın, buna çok dikkat edin.
Duboisi Waswa
Merhaba...

Onur beyin dediği gibi o boya gelen balık öğrenmiş olması gerek. Ama anladığım kadarı ile belli bir boya gelmiş hazır bir koloniyi aldınız ya da kalabalık bir gruptan bir koloni yaparak 6-7 aydır besliyorsunuz. Her iki seçenekte de zaman tanıyın derim. Adaptasyon süreci bazen uzayabilir. Tabii bir de ışık kaya kum yanı ortam da uygun olmalı...

Iyi hobiler
130/50/50h
[QUOTE=Mkaplan92][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211072/281020202054101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211072/281020202054231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211072/281020202054351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211072/281020202054481.jpg[/IMG]
Merhaba, kandiliniz mübarek olsun. Akvaryumum geldi, kurulumu yaptım ama henüz su eklemedim. Dekorum bu şekilde, elimde olan kayalarla bu kadar yapabildim. Umarım balıklarım için huzurlu bir ortam olur. Balıklarımıda ekleyince bir tanıtım konusu açarım hayırlısıyla [:)]
Teşekkür ederim, iyi akşamlar.[/QUOTE]

Mehmet Bey hayırlı olsun çok güzel bir tasarım olmuş. Arka fon, kum rengi, taşların dizayn ( altın oran kuralına uygun [:iyi:] ) gayet başarılı. Aydınlatma da köşeler sanki karanlık kalmış gibi. Işık orta alanı aydınlatıyor eğer foto beni yanıltmıyorsa. Ne kullandınız aydınlatma da

Arkadaşların dediği gibi suyu doldurmanız da proplem yok, aksine suyun oturması, yararlı bakteri döngüsünün oluşması için yapılan bir uygulamadır. [EDIT]fma3280,2020-10-29 13:52:31[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.