ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
521
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
7 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
515 [0.50 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
421 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi

SON 10 MESAJI

Mango Kökü Ve Ciklet
Merhaba, Orta amerikan türlerinde ağaç kökü-bitki kullanmak uygundur, doğasında mevcuttur. Genelde sert, agresif balıklardır. Yüksek hacimli bir akvaryum da beslemenizi tavsiye ederim.
Tropheus Katoto
[QUOTE=Yavuz ÖZTÜRK]

Evet farkındayım ama kavruk kalmalarından korkuyorum ne zamandan itibaren gerçekten şart olur, önemli olan hacim değil uzunluk diye biliyorum.
150 cm damızlık olduklarında yeterli olacak mı bilmiyorum. Krill ve diğer önerilerinizi uygulayacağım.
Hatta ilerde bir program için desteğinizi rica edeceğim.
Teşekkürler.
İyi hobiler[/QUOTE]

Toplam kaç adet yavru aldınız ?

Dediğiniz gibi uzunluk daha önemli, özellikle boylandırma tankları uzun olur. Keşke başından itibaren 150 cm olsa ama eldeki koşullar itibarı ile de 95 cm de başarılı sonuçlar alınabilir. Haftalık %25 dinlenmiş su değişimi, güçlü bir filtrasyon, özellikle ilk altı ayda günde 5-6 öğün sık sık ama çok az ( bir çırpıda bitirecekleri şekilde ) yemleme, uygun su değerleri, farklı markaların farklı içeriklere sahip yemlerinin kullanımı... Bunlara dikkat ederseniz sonuçlar başarılı olacaktır. Tabii anaçların kalitesi de çok önemlidir. 150 cm damızlık için yeterlidir. Yani 2 erkek 10 dişi- 3 erkek 15 dişi olabilir.
Tropheus Katoto
Yeni yavrular hayırlı olsun; Çok nadir, özel bir tür inşallah sağlıkla büyürler...

Yemler de bana göre dainichi ultima krill ( yüksel krill içerir ve daha çok etçil balıklar için tavsiye edilir) yerine Dainichi Cichlid Veggie Deluxe Baby ya da OSI Spirulina Flake kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca haftada 1-2 öğün New Life Spectrum Thera A 1mm tavsiye ederim. Genel olarak İstanbul'da şebeke suları değerleri ( pH-gH ) Tropheuslara uygun oluyor. Yavrular da bu şebeke suyunda doğduğu için ekstra su düzenleyicilerini gerek görmüyorum.
Akvaryum boyutu ile ilgili siz zaten durumun farkındasınız. Ne kadar büyük akvaryum olursa, yavru balıkların boylanması, gelişimi, adaptasyonu olumlu olacaktır. Tabii yavru sayısı da önemli.

İyi Hobiler...

Ciklet Balık Tavsiyesi
[QUOTE=UlasYilmaz]

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

1 - balıkları akvaryumcudn 6-7 cm iken aldım
2 - koloni değillerdi sanırım zaten alınca bi kaçı kavga etmeye başladı
3 - Akvaryumda sarı prense dışında canlı yok
4 - Akvaryumcudan aldığım kil çömlekler ve gnays kaya ile dekore ettim bol bol delikli alan yani saklanabilecekleri yerler
5 - Balıkların hepsi saklanıyor sadece sabahları yem vermeden önce akvaryumun üstünde bekliyorlar diğer zamanlarda akvaryuma yakın olduğumda saklanıyorlar[/QUOTE]

Balıklar koloni değil ve doğru dişi-erkek oranı olarak oluşturulmamış ise araların da sürtüşme, baskınlık kurma, üreme ile ilgili agresyonlar oluşabilir. Bu durum balıklarda doğal olarak stres yaratır. Balıklar bu stres den kaçmak adına saklanırlar, harekesiz olurlar. Bu durum bizlerle ve dış dünya ile olan tepkilerini de olumsuz etkiler. [EDIT]fma3280,2019-06-20 21:26:30[/EDIT]
Demasoni Sp Beraber?
Kesin olacak diye bir şey yok. İhtimal az da olsa var. Tabii bir sürü hobici s.prensesi ve demasoni bir arada besliyor ve çiftleşme olmuyor. Bu durum daha çok dişi ya da erkeğin kendi türünden umduğunu bulamazsa yasak aşk ihtimali ortaya çıkabilir.[:)] Dikkat etmek gerek ve böyle bir şey oluşursa balıkları ayırmak lazım.
Ciklet Balık Tavsiyesi
Merhaba;

Aslında s.prensesler hareketli balıklardır, sizde durum tam tersi ise bir sebebi olmalı.
1- Balıkları yavru iken mi aldınız yoksa hazır bir koloni mi ?
2- Koloni ise alalı ne kadar oldu ?
3- Akvaryum da başka canlı var mı ?
4- Akvaryum tasarımı nasıl ? Kum kaya gibi...
4- Balıklar yetişkin ise hepsi mi sürekli saklanıyor ? Yoksa baskın 1-2 balık var da diğerleri mi saklanıyor ?
Bu sorular ve diğer arkadaşların tavsiyeleri ile beraber analiz yaparsınız ve kararınız tür değişimi olursa, Duboisi Maswa çok hareketli, kıpır kıpır, canlı balıklardır. Tabii bu durumu sağlamak için bir çok parametreyi yerine getirmek gerek.

İyi Hobiler...[EDIT]fma3280,2019-06-19 12:17:36[/EDIT]
Demasoni Sp Beraber?
Merhaba

Çarpmazlama bir çiftleşme ihtimali var. Bence bu duruma kesinlike izin vermemeliyiz. Türlerin üremesi kendi içinde olmalı. Eskiden bende kendim şahit olmuştum çevremde de görmüştüm. Tek tür olarak bakmanızı tavsiye ederim.
Karın Çöküklüğü-yavru
Değerli kardeşim dün de açığın konuda yine "yavru alabilir miyim" ? diye sormuştun. Sadece bu olaya odaklanmak doğru olmaz. Dünkü konuda yazılan tavsiyeleri dikkate almanı umuyorum. Her şeyden önce canlıların sağlıklı olarak yaşaması önceliğimiz olmasıdır.
Karın çöküklüğü bir anda oluşmadığı gibi hemen de geçmez. Canlıların diyetlerine uygun protein ağırlıklı yemler vermelisin.
Bu arada kurulum yaptıktan hemen sonra balıkları akvaryuma eklemek doğru olmayacaktır. [EDIT]fma3280,2019-06-18 16:02:32[/EDIT]
Frontoza Yeni Yem Yememe Sorunu
Dediğim gibi seçtiğiniz yemler güzel ama genel olarak cichlid yemleri. İsterseniz Dıscuslara özel yemler de mevcut. Jbl Grana Discus Premium Granül, Tropical Discus D-50 Plus Pul Yem gibi... Haftada 1-2 öğün canlı yemler verebilirsiniz.
Akvaryum Koku Yapıyor
[QUOTE=Mali491]Akvaryumun sıcaklığı 24 derece haftalık %30-40 arası su değişimi yapıyorum filtreyi haftada iki kere te izliyorum akvaryumun üst iki kapağı sürekli açık güneş vs görmüyor koku yapıyor ama nedeni ne olabilir [/QUOTE]

Merhaba

Balık sayınızın fazla olduğunu söyleyeyim. Yemlemeyi az yapın. Bu litrede ve özellikle bu canlı sayısında dış filtre ve kaliteli dış filtre malzemeleri ( ehiem pro substrat) kullanmanızı tavsiye ederim. Yararlı bakterin oluşması için alan oluşturacak dış filtre malzemeleri suda berraklığı sağlar ve kokuyu ortadan kaldırır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,810 Mesaj
  • 400,428 Konu
  • 91 Forum
  • 141,403 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,628 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.