ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aquarium_life
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
126
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ocak 2019 17:01
Son Ziyaret:
1 saat 27 dakika önce
Toplam Mesaj:
54 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
aquarium_life
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Usak
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Beslediğim tür : Discus blue turquaz çift (2 yıldır) Akvaryumlarım : 45x45 küp ve yavru akvaryumu Kullandığım filtre : Biolife ın flora modeli (3 yıldır 2 akvaryumdada ) Daha önceki balık tecrübem : koi, Cichild sarı prenses, tropehus duboisi masw

SON 10 MESAJI

Baktomix
Öncelikle akvaryum kulübünün sıkı takipçisiyim. Ustanın bekirle bir çok videosunu izlemekle beraber son hobihanesinin kurulumundan başlamak üzere bir çok videosunu izledim. Bir devasa discus alım videosunda discusları aşılama yaparken tanklara bir bardak dolusu sütlü kahve renginde ve formunda içerisinde lactobasilius içerdiğini söylediği kültürden tanklara döküyordu. Bu ve benzeri videolarda lactobasilius içeriği olan bu kültürden çokça bahsetti ve övdü. Bende sıradanlaşmışlıktan uzak böyle yenilik fikirlerini seviyorum ve her zaman destekliyorum. Akvaryum kulübünü sevdiğim ve desteklemek istedğim için aldım bu ürünlerini.

Bundan sonraki yazdıklarım tecrübe ettiklerim ve deneyimlerim. Asla bu ürünle alakalı yazdıklarımda ürünü ve Akvaryum kulübünü yargılamak veya eleştirmek değildir.

Şimdi ürünü ilk aldığımda ürünün şeffaf renkte olması discus videosunda gördüğümden farklı görünmesi şaşırttı. Sonra talimata göre ayda 1 kez olmak üzere litre bazında damlatmalarımı yaptım. Kullandığım filtre biolife flora. Ürünü yaptıktan sonraki günlerde filtremde taşma durumuna gelen süngerlerde su seviyesi sanki sünger yıkaması yapmışım gibi alt seviyerlerde kalıyordu. Bende önemsemedim 3 ay kullandım. Normalde düşük çıkan nitrat testlerim yükseldi su değişimi yapmak zorunda kaldım.
Sonra farkettim ki bu ürün faydalı bakteri sayımı azaltıyormuş. Zaten süngerdeki su seviyemin düşmesi bundanmış. Ürünü bıraktıktan sonra nitrat testlerine devam ettim gayet en düşükte seyretmekte olduğunu gördüm. Ben maalesef baktomixten fayda göremedim.

Şimdi bu benim filtremde mi böyle reaksiyon gösterdi diğer filtrelerde de aynısı olur mu onada siz karar verin.

Şimdi biolife kullananlar veya bu ürünü baktomixi kullananlar. Akşam kurdum veya akşam damlattım ertesi gün su pırıl pırıl oldu demek teknik olarak gerçekçi değil. İnsanların abartması ve firmanın bu gönderileri paylaşması gayet normal. Kendi filtremi kurarken bakteri oturması 25 günde katksız gerçekleşti. 1 günde pırıl pırıl oldu demek doğru değil
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212507/180720212242161.jpg[/IMG]
Biolife Filitre
[QUOTE=53Atmaca53]Vidioları izleyip yorumları okudum biolife ; dış filitre olmadan büyük akvaryumları bile tertemiz yapıyor, aranızda kullanan varmı [/QUOTE]

150x50x60h boyutlarında akvaryumum var beslediğim balık discus çiftli flora kullanıyorum. Sürkülasyon motorsuz aldım sump motorundan veriyorum direk suyu hiç suda akıntı oluşturmadan usul usul filtreleme yapıyorum. Seranın nitrat testiyle ölçüm yapıyorum en düşük ideal seviyede çıkıyor nitrat. Dana yüreğiyle ve tetra discus ile besliyorum 1 ayda veya 1.5 ayda bir dana yüreğinden kaynaklı dışkı birikmesini çektiriyorum. Discus için filitrelemeyi akıntısız yaptığım için yoksa akıntılı kafa motoru kullansam yerde hiç pislik kalmıyor.

Bana göre filtrenin avantajları ; Bakteriyi oturtunuzmu hata yapmazsanız kolay kolay popülasyona zarar gelmiyor ben 3 yıl önceki oturttuğum bakterileri kullanıyorum. Filtrenin 5 dk gibi bir sürede zahmetsiz yıkanabilmesi. Filtreden kaynaklanabilecek su sızıntısı olmaması. Az su değiştirmek kişiye türe göre değişiyor bana göre. Bilimsel olarak su değiştirmek istesemde testlerde düşük çıktığı için keyfi su değiştirmek. Sünger değiştirmek isterseniz 15 lira gibi cüzi miktarlarda satılıyor. Ben iki süngeri değiştirdim 30 lira maliyetle 3 yılda. Oda benden kaynaklı çok hırpaladım sıkanken süngerleri nazik davranırsanız 5 yıl rahat gider.

Dezavatajları ; ilk alım maliyetinin pahalı olmasından kaynaklı terettüd edilmesi.

Ben kendi tecrübelerimi anlattım firmanın iddialarından kaynaklı bana saçma cevaplar vermeyin. Ben ekim 2018 den beri kullanıyorum ve tecrübe ettim, ettiklerimi yazdım karar sizin. Sonuç olarak memnunum. Kullandığım model çiftli flora !
Ve Bitkili Tanka Discus Hazırlığı
Bunlar stres kararması değil balık biraz sıkıntılı maalesef iyi bir bakımla kendini toparlarmı bilemem. Benim discuslar yolda kaza olduğu için 16 saatte geldi. sadece stres çizgileri vardı 1 hafta yem yemediler
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
[QUOTE=EnginKorkmaz]Merhaba;
Isıma konusunu görünce bende yazmak istedim yaklaşık 1 yıldır buna benzer bir sitem kullanıyorum 0,5 derece hassasiyeti olan. gayet memnunum ben 2 el kombi ana eşanjörü alıp direk sumpın için yatırdım tek tarafında sıcak su geçiriyorum.
Kontrol valfi olarak termostatik dışardan tetiklemeli vana kullanıyorum sisteme komutu ise arduino yazılımı ile veriyorum. Ayrıca power led aydınlatma su seviye kontrolu ve sıcaklık kontrolünü arduino ile takip ediyorum fotoğrafları ekliyorum aşağıya.
Power ledleri gün döngüsü şeklinde çalıştırıyorum. 220x65x60 ölçülerinde akvaryum. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223376/080520210922461.jpg[/IMG][/QUOTE]

sistemi çok iyi kurmuşsunuz çok beğendim. bende kombinin bu eşanjörünü kullanmayı düşündüm ama sump istemediğim için bu mümkün olmadı.

Bu eşanjörü çok düşündüm ama çekincelerim vardı. Bu eşanjörün suya temas eden bölgesine normalde alev temas ediyor suya uygun olurmu kararsız kaldım. Delinme durumu olur diye çekindim çünki benim evimin ısıtması merkezi ısıtma ve delinme halinde üst katların bütün suyu akvaryumu taşıracaktı. Kombili sistemlerde az su olduğu için taşma ihtimali çok az. ilerideki yapacağınız sistene plakalı sistemi tavsiye ederim [:iyi:]
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
[QUOTE=kalamar]Bahsettiğiniz sistemi yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. 290x60x50 ölçülerindeki akvaryum 2 adet Eheim 2217 ile filtre ediliyor. Birinin çıkışı ısı eşanjöründen geçiyor. Ucu akvaryumda olan termostat, termostatik vanaya bağlı olan selenoid valfi kontrol ediyor. Termostat 28C ayarlı. Dikkat edilecek nokta Selenoid valfin NC yani Normalde Kapalı tip seçilmesi. Hangi bir arızada kapalı konuma geçer. Aksi taktirde açık kalabilir ve su kalorifer sıcaklığı olan 50-60C kadar çıkabilir. Kalorifer kapalıyken suyun aşırı soğumasını engellemek için elektrikli ısıtıcıda 1 derece altına ayarlanıp yedek olarak bekletiliyor.

Peki neden buna ihtiyaç duydum. Boğaziçi elektriğin https://www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama linkinden hesaplarsanız günde 12 saat çalışan 500W bir ısıtıcı aylık 132TL elektrik tüketimine yol açıyor. Peki doğalgazdaki masraf nedir. Aslında sıfır kabul edilebilir. Çünkü akvaryumdan kayıp olarak çıkan ısı odaya transfer ediliyor. Aynen kalorifer peteği gibi. Genelde oda sıcaklığı 20-21 derece iken akvaryum 28 derecede tutulduğundan 7-8 derecelik sıcaklık farkı yaklaşık 800LT'lik tankta 500W ısıtıcı gerektiriyor. Bu da 5 aylık kış sezonunda yaklaşık 840kW yani 663TL tasarrufa karşılık gelir.

Yeni planladığım 4.5 Metrelik akvaryumda da bu sistemi kuracağım. Biraz dağınık ama aşağıdaki resimde sistemi görebilirsiniz. Büyük akvaryumlarda şiddetle tavsiye ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/20784/250220212205351.jpg[/IMG]
[/QUOTE][QUOTE=kalamar]Bahsettiğiniz sistemi yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. 290x60x50 ölçülerindeki akvaryum 2 adet Eheim 2217 ile filtre ediliyor. Birinin çıkışı ısı eşanjöründen geçiyor. Ucu akvaryumda olan termostat, termostatik vanaya bağlı olan selenoid valfi kontrol ediyor. Termostat 28C ayarlı. Dikkat edilecek nokta Selenoid valfin NC yani Normalde Kapalı tip seçilmesi. Hangi bir arızada kapalı konuma geçer. Aksi taktirde açık kalabilir ve su kalorifer sıcaklığı olan 50-60C kadar çıkabilir. Kalorifer kapalıyken suyun aşırı soğumasını engellemek için elektrikli ısıtıcıda 1 derece altına ayarlanıp yedek olarak bekletiliyor.

Peki neden buna ihtiyaç duydum. Boğaziçi elektriğin https://www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama linkinden hesaplarsanız günde 12 saat çalışan 500W bir ısıtıcı aylık 132TL elektrik tüketimine yol açıyor. Peki doğalgazdaki masraf nedir. Aslında sıfır kabul edilebilir. Çünkü akvaryumdan kayıp olarak çıkan ısı odaya transfer ediliyor. Aynen kalorifer peteği gibi. Genelde oda sıcaklığı 20-21 derece iken akvaryum 28 derecede tutulduğundan 7-8 derecelik sıcaklık farkı yaklaşık 800LT'lik tankta 500W ısıtıcı gerektiriyor. Bu da 5 aylık kış sezonunda yaklaşık 840kW yani 663TL tasarrufa karşılık gelir.

Yeni planladığım 4.5 Metrelik akvaryumda da bu sistemi kuracağım. Biraz dağınık ama aşağıdaki resimde sistemi görebilirsiniz. Büyük akvaryumlarda şiddetle tavsiye ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/20784/250220212205351.jpg[/IMG]
[/QUOTE]

hocam sen niye paylaşım yapmadın ya [:)] yada ben bulamadım konuyu.

Eşanjörümüz bile aynı olabilir [:)]

bende NC kullanıyorum sizin gibi yani enerjilendiğinde açılıyor vana. [EDIT]aquarium_life,2021-02-25 22:34:01[/EDIT]
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
[QUOTE=lemur]İlgiyle okudum. Artısını eksisini değerlendirecek kadar anlayamadım.

Fakat bu tamamıyla bir kendi yapım-DIY(do it yourself) proje görünümünde, özgün bir çalışma. Bu tür projelerin çoğalmasını ve yayılmasını dilerim.

Anladığım kadarıyla geri anlatayım: Termostata bağlı 35w pompa akvaryumu ısıtacak şekilde su pompalıyor. Enerji tüketimi mevcut fakat termostata bağlı olduğu için sürekli çalışmayacak. Normalde atıyorum 300w ısıtıcı çalıştırsaydık, o da sürekli çalışmayacaktı. dolayısıyla iki düzeneğin enerji tüketimini net olarak hesaplayıp kıyaslamak biraz güç.

Bir şey daha var. Bu sıvı ısıtmalı bir sistem. Bildiğimiz gibi sıvılar geç ısınır ve geç soğur. Dolayısıyla termostat çok ince bir ayarda çalışmayacak. Belli bir sıcaklık dalgalanması olacak. Bu sistemi 1 ay kadar test ettiğinize göre sıcaklığın her zaman sabit kaldığından emin misiniz?[/QUOTE]

resimlerini çekip yükleyeceğim daha net anlaşılacağını umuyorum. Özgün olmasını istediğim söylenemez çok araştırdım yerli yabancı forumlarda ama net birşey bulamadım. Buda beni bu projeyi yapmaya itti.

sıcaklık sabitleme noktasında şöyle söyleyim isterseniz 0.1 derece düşünce çalışsın şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bu tabi aldığınız termostatın özelliklerine bağlı. ben 0.5 derece ayarladım ve 300 w jbl ısıtıcımdaki derece ile aynı tepkiyi verdiğini söyleyebilirim.

enerji tüketimi noktasında 1 saatte çok az devreye giriyor yani cihaz bağlayıp günlük ne kadar süre çalıştığını ölçeceğim ama tahmini olarak şu an günlük 1 saat çalıştığını düşünüyorum.

plakalı ısı değiştirici olduğu için 60 derecedeki kalorifer suyunun sıcaklığını 40 derece olarak suya aktarıyor. hızlı bir ısıtma yapıyor. daha uzun çalışsın diye vanayı olabildiğince kıstım yine de hızlı ısıtıyor kısa çalışıyor ama olumusuzluğunu görmedim.
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
[QUOTE=AkvaristEray]

Üstadım bu kadar çok teşkaleyi kuracagımıza evşn en sıcak olan bölümüne akvaryum hacim ve boyutuna göre hesaplamaları yapıp dogru tek ısıtıcı ile iş çözülür ekonomi sağlanır. Ben bu şekilde yapıyorum 300 w ısıtıcının aylık fatura yükü bana 15-20 tl oluyor . Ancak çabanızı ve projelendirmeniz gerçekten takdir edilmeli müthiş. Sevgiler.[:nazar:]

[URL=//www.akvaryum.com/Forum/member_profile.asp?PF=229845]Akvarist Eray Profil[/URL][/QUOTE]

Sıcağı sevmiyorum odayı sıcak tutarsam da bunalıyorum. Hal böyle olunca en az 50 TL lik bir ücret yansıyor elektriğe. Bende akvaryumu kalorifer suyuyla ısıtmak istedim. Tesisat ve iklimlendirme öğretmeniyim bu yüzden sistemi kurarken zorlanmadım.

Hobici arkadaşlara yardımcı olması açısında böyle bir paylaşımda bulundum. Dış filtre kullanan arkadaşlar pompa yerine dış filtreyi kullanabilirler bu sayede 250 lira daha ucuza imâl edebilirler.

Değerlendirmeniz için çok teşekkür ediyorum.[:)]
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
[:)][:)]merhaba tabiki bu tercih meselesi.

Kendini amorti edecek bir sistem için bence 700 lira çok değil. Yazıda dediğim gibi kalorifer faturasına etkisi olmadı kar kış olmasına rağmen. ayrıca tükettiği enerji pompa 35w + motorlu vana 3w + termostsat 3 w toplamda tam kapasitede 41 w enerjiyi günde 1 saatten ayda maksimum 1 lira civarı önemsiz bir elektrik tüketiyor. su 30 derecede olduğu için ayda 50 tl faturayı arttırmıştı. 300 w kaliteli bir ısıtıcı minimum 200 lira bu ücreti düştüğünüzde maks. 10 ayda kendini amorti edecektir.

Güneş enerjisini de çok araştırdım. 300 w çalıştıracak bir güneş panelin sadece jel aküsü en az 500 lira. Bunun inverteri güneş paneli vb. malzemeleri saymıyorum bile. sizin dediğinizi çok düşündüm ama mantıklı gelmedi. bu konuda ciddiyseniz akvaryumu stabil bir şekilde ısıtacağını garanti ederseniz aynı ücretten almaya razıyım [:)] 300 w ciddi bir ihtiyaç [:)]
Akvaryum Isıtmasında Maksimum Enerji Tasarrufu
Merhaba sevgili hobici dostlar.
Başlıktada bahsi geçtiği üzere akvaryum ısıtmasında maksimum enerji tasarrufu sağladığım sistemimden bahsetmek ve fikir arayanlara yardımcı olmak istiyorum.

Öncelikle bu sistemi kullandığım tankımın ölçüsü şöyle 150x60x50.

Forumda çeşitli varyasyonları var fakat böyle bir yöntem daha önce hiç kullanılmamış. Mantığına Gelecek olursak merkezi sistemli ısıtma veya kombili ısıtma olan evlerde bu sistemle akvaryum larımızı çok rahat ısıtabiliriz.

Kullandığım malzemeler
1 adet sirkülasyon pompası
1 adet motorlu vana (kombili evlerde isteğe bağlı)
1 adet plaka eşanjör
1 adet kaliteli termostat ( kaliteli demem de ki sebep ucuz olan modellerinde su da ısı dalgalanması algılıyor)
ve pprc tesisat

Nasıl yaptığıma gelince eş dosttan bulduğum pprc kaynak makinesi ile dış filtrenin akvaryumun içindeki kısmı gibi boru bağlantısı yaptım yani bir boruyu en alt kısmına kadar akvaryumun içinden indirdim diğer boruyu akvaryumun üst seviyesinin uygun bir noktasına bıraktım. Akvaryumun alt noktasından almış olduğum Borunun devamına sirkülasyon pompasını bağladım ve sirkülasyon pompasının çıkışını eşanjöre bağladım sonra eşanjörden çıkan boruyu akvaryumun üst noktasına bırakmış olduğum boruya bağlayarak işin akvaryum tarafını bitirdim. Benim evimin Isıtma Sistemi Merkezi olduğu için en yakın kollektörden Gidiş ve dönüş borularından hat aldım. Ama kollektör şart değil herhangi bir peteğin gidiş dönüş Vanası öncesinden de alabilirsiniz. Aldığım hattın dönüş tarafına motorlu vanayı bağladım ve Bu hattın gidiş ve dönüşünü eşanjöre bağladım. Plakalı eşanjörü bilmeyen arkadaşlarımız vardır plakalı eşanjör un mantığı sıvıların birbirine karışmadan ısı transferi sağlamaktır Bu yüzden akvaryum suyuna radyatör suyu karışma ihtimali yoktur.
Almış olduğum Dijital Termostat 220 ile çalışan bir termostat. Bu termostatın enerji çıkışını pompa ve motorlu vana ya bağladım. Ben discus besliyorum ve üretiyorum malumunuz bu balık lar sıcağı seven bir balık olduğu için 30 dereceye ayarladım termostatı mı. Bu anlattığım kısımları şema şeklinde ayrıntılı olarak buraya ekleyeceğim en kısa zamanda [:)]

Şimdi ilk çalıştırmada akvaryumun üst tarafına bırakmış olduğum boru su seviyesinden yaklaşık 10 santimetre aşağıda olduğu için su seviyesini düşürdüm akışı görmek için. sistem havasını atmak için hortumla su bastım ve borulardaki havayı attırdım. sonra pompayı 1. Kademede çalıştırdım ve akışı gördüm sistemde hiç hava kalmadı. sonra taze su bastım su sıcaklığım 27 dereceye düştü haliyle. kalorifer vanalarını açtım ve sistemi çalıştırdım. Çalışırken ilk önce termostat pompaya ve motorlu vanaya enerjiyi gönderdi. pompa suyu çevirmeye başladı. (pompa 1.kademede 35 w güç tüketiyor ölçtüm) sonra yaklaşık 1 dakikada motorlu vana açıldı. ve sıcak su gelmeye başladı. 10 dk sürmede su sıcaklığım 30 dereceye ulaştı.

Sonuç olarak 1 aya yaklaştı ve hiç müdehale etmedim. normal rutin çalışmasında 2 veya 3 dakika çalışıyor ve derecesini sabitliyor. çalışma süresine çok rastlamıyorum çok az devreye giriyor. Sıcaklık her zaman sabit kalıyor.

Gelelim masrafa

pompa 250 TL
plaka eşanjör 150 ile 300 arası değişiyor.
Motorlu vana 150 TL
Termostat 30 - 100 TL

Toplamda 580 ila 800 lira masrafı var. Benim sistem 700 lira civarı masrafı oldu. İlk yatırım maliyeti çok gibi gözükse de sonrasında Elektrikten yapacağım tasarruf bunu amorti edecek. Kaloriferden gelecek ısı masrafı odayı ısıtmak için kullandığım petekten daha az etkisi oldu oradanda tasarruf sağladım faturamda.

şema resim her türlü konuya ekleyeceğim şu an bu kadar oldu. Keyifli hobiler dilerim


[EDIT]aquarium_life,2021-02-24 19:03:35[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.