ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
elixira
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Şubat 2019 17:47
Son Ziyaret:
11 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
25 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bunlar Melek Yumurtası Mı?
Teşekkür ederim yorumunuz için. Yavrular tam olarak dış filtre çıkışının bulunduğu yerde. Yani hava sorununun olacağını düşünmüyorum, yüzey fazlasıyla dalgalı. Dış filtre çıkışının hemen bittiği yerde de hava taşı var. Maalesef başka bir tankım yok. Bu yumurtalardan yavrular ortalama kaç günde çıkıyor? Ve melekler bu yumurtaları yerler mi? Sizce su değişimlerime ara vermeli miyim yavrular çıkana kadar?
Yavrular çıktıktan sonra yavruluğa almaya çalışacağım kısa bir süreliğine de olsa.
Bunlar Melek Yumurtası Mı?
Yavruluktan mi bahsediyorsunu yoksa kulucka makinesinden mi?
Bunlar Melek Yumurtası Mı?
Merhabalar sanırım bunlar melek yumurtaları. Fotoda gözüken meleğin tüpü de çıkmış durumda gözle görülür şekilde. Bunlar melek yumurtalarıysa yapmam gereken nedir? yumurtadan çıkmalarını bekleyip yavruluğa mı almalıyım?
Akvaryumda 4 tane melek var, 6 çöpçü, 1 zebra, 6 rasbora, 3 neon tetra. Yani bu yumurtalara tek zarar verme olasılığı olanlar yine diğer 2 melek. Ancak uzun süredir 2 beyaz meleğim 2 siyah meleğim ile kavga içerisinde. Ve bu yumurtlayan beyazlar hep üstün gelip bölgelerini koruyorlar. Meğer yumurtlayacağı içinmiş.
Önerilerinizi bekliyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/201120191447521.jpg[/IMG]
Akvaryumdaki Sis (bulanıklık) Bakarmısınız
Benim akvaryumumda da şuan sis var bu şekilde ancak dün filtremi değiştirdim. Filtre malzemelerinin yarısı daha ilk defa kullanılıyor. E bakteri kültürü de ekledim. Yani bakteriler oturuyor daha yeni. Bu onun habercisi. Sizinde aynı durumda olduğunu bakterilerin oturduğunu düşünüyorum ama şöyle bir fark var, benim akvaryumumda balık yükü az ve büyük olduğu için canlılara pek sorun yaratmayacak bir durum bu. Ancak aynı durum sizin için geçerli değil. Umarım kazasız belasız sağlığına kavuşur akvaryumunuz.
Filtre Malzeme Dizilimi Ve Tabandaki Kum Değişimi
Merhabalar iki konu hakkında yardıma ihtiyacım var.
Öncelikle 100x40x55. 220 litre boyutlarında akvaryum. Dış filtre olarak Lifetech 838 kullanıyordum ve sesinden, su sızdırmalarından aşırı rahatsız olup tetra ex 800 plus aldım. Su değişimi ile birlikte filtreyi de değiştireceğim.
Ancak filtre malzemeleri konusunda yardıma ihtiyacım var. Elimde şu malzemeler mevcut:
elyaf, biyolojik sünger, bol miktarda seramik halka, eurostar aquaclay biyolojik filtre malzemesi([URL=https://www.hepsiburada.com/eurostar-aquaclay-biyolojik-filtre-malzemesi-500-ml-p-PTM452-1001?magaza=Mamamarket]link[/URL]), Tetra bb bioball filtre malzemesi([URL=https://www.hepsiburada.com/tetra-bb-bioball-filtre-malzemesi-p-PTAN402145566?magaza=NetAkvaryumPet&wt_gl=cpc.6824.shop.nelk.petshop&gclid=CjwKCAiA8K7uBRBBEiwACOm4d8f_WNMmV5ZYgbYK_NFYoKEyul40wwjmxSLkw3PRSaEc1JxPsBTzcxoCd-sQAvD_BwE]link[/URL]), aktif karbon
1-Filtre 4 sepetli, yukarıdan aşağıya hangi sıralama da neleri kullanmalıyım ideal kurulum nedir? Aralarından kullanmamam gereken var mı mesela aktif karbon bitkilerin kullandığı besinleri emiyor diye biliyorum. Ben akvaryumuma bitki eklemeye başladım. Ayrıca tropik balık besliyorum, corry, neon tetra, rasbora, melek mevcut şuanda.

İkinci olarak bitkilerimin daha sağlıklı gelişmesi için ve şuanda bitkilerimi toprağa sabitleyemediğim için sanırım tabanı değiştirmeyi düşünüyorum ancak akvaryumumu asla bozup baştan kuramam. Akvaryum çalışırken değişimleri gerçekleştirmem gerekiyor yani. Şuanki tabanım En alt katmanda aqua deco marka siyah kum(hagen gibi olan), Üzerinde sineklik, Orta katmanda lav taşı, En üst katmanda Eurostar Aquaclay Kum(şuan lav taşı ile aquaclay neredeyse karışmış durumda arasında sineklik yoktu.)
Aklımdaki plan sinekliğe kadar olan tüm aquaclay ve lav taşını temizlemek. Sinekliğe ulaştıktan sonra siyah quartz kuma dokunmadan üstüne jbl manado eklemek. Jbl manadonun yıkanmadan direkt olarak akvaryuma eklendiğini okudum. Şimdi sorum şurada:
2- 10 litre jbl manado yeterli olur mu yoksa 25 litre mi almalıyım?
3- Balıkları ellemeden bu şekilde kumun değişimini yapmam zararları olur mu olursa nedir?
4- akvaryumdan su çekmeyeceğim için suya direkt olarak ekleyeceğim jbl manado suda dağılır ve çamur yapar mı yoksa direkt dibe mi çöker?
5- Önerebileceğiniz akvaryumu baştan bozmadan yapabileceğim bir yöntem var mı? Ya da aşırı basit bitkilere bakacağım, çok insanda gördüm bu lav kırığı ve aquaclay ile başarı elde etmişler sizce bu işe hiç girişmemeli miyim?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213095/131120191855071.jpg[/IMG]

Arkadaşlar en azından 1. sorum hakkında bi fikri olan yok mu ya :/
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
Bitkiyi aldığımda ertesi gün gövdeleri çürümeye başladı zaten o yüzden gerçekten ışıktan değil de başka sebepten dolayı çürüdüklerini düşünüyorum. Dediğiniz gibi parametreler değişmiş olabilir. Çok uzun süredir herhangi bir gübre takviyesi yapılmadığından aylarda akvaryumda herhangi bir mineral kalmamış olabilir. Yada şu gnays kayanın üstündeki siyah damarlar bir mineralden çok fazla salgılayıp bitkileri çürütüyor olabilir. Verdiğiniz önerilere göre akvaryumda bir çok değişikliğe gideceğim. Uygun miktarda önerilen gübrelerden kullanacağım, power led'e geçme çalışmalarım başladı, sıcaklığı 25 dereceye düşürdüm. Haftalık su değişimlerini aksatmayacağım. Uzun süredir dış filtreyi temizlememiştim belki bu bile bir sorun olabilir su değişimiyle birlikte filtreyi de temizleyeceğim. Gnays kayalardan kurtulup o tarafı da lav kayası ile dekor yapacağım, en azıdan lav kayasının zararlı olmadığı ve hatta bakteri tutucu olduğunu biliyorum. Suyu yumuşatıyor olmasının bitkilere bir zarar verdiği konusunda da hiçbir şey duymadım. Akvaryumda kafamda soru işareti oluşturan her şeyi değiştireceğim. Çok sağolun
Bitkilerimin Gövdesi Eriyor
Dediklerinizde haklısınız ama daha önceleri ufak tanklarda böyle low tech bitkileri 0 gübre ve gerçekten çok kötü 5050 smd ışıklandırma ile yaşatmıştım. Hatta biraz abartmış olacağım ama 1 hafta evde olmadığım ışık açmadığım süre boyunca bitkilerim ölmemişti. Yani bakıyorum daha önce kullandığım ışıklandırma daha kötüydü o zaman ışıklarımda sorun olma ihtimali düşüyor, e daha önce gübre takviyesi yapmıyordum besin eksikliği olma ihtimali de düşmüyor mu otomatik olarak? Daha önceki akvaryumlarımdaki filtreleme ile şuanki filtrelemem arasında uçurum fark var. Filtreleme de ihtimali azalıyor. Kum deseniz şuankinin çeyrek yüksekliğinde siyah quartz kum dışında hiçbir kum kullanmıyordum. Şuan en altta siyah quartz üstünde de lav kırığı var en azından eskisine göre daha iyi durumda. Tek anlam veremediğim şey eskisinden daha iyi sistemde bir akvaryuma sahip olmama rağmen bitkilerim ölüyor. Sanki akvaryumumda spesifik olarak bitki gövdelerini çürüten bir alaşım varmış gibi bir durum var ortada :D
Neredeyse güllerden hiçbir şey kalmadı elimde. Hergün gövdesi çürüyenleri alıp çürümüş kısmı kesip geri ekiyorum ve artık kesilecek kısımları kalmadı.
Elodealarda hiçbir değişim gözlemleyemedim açıkçası. Acaba elodealar tüm besini çekip güle besin mi bırakmıyorlar diye de şüpheleniyorum.
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
[QUOTE=hanil]
Hocam biraz daha araştırırsanız forumda onlarca konu var. Evet öyle yazmış ama bir de tohum demiş.[URL]https://www.akvaryum.com/forum/bitki_tohumu_aldatmacasi_k904150.asp[/URL][/QUOTE]
O konuda bilgim yok hocam. Ben yazılana göre yorum yaptım ancak maalesef her ihtimalde de tohumlar arkadaşın yüzünü güldürmeyecek maalesef, tabi denemek istiyor umarım başarılı olur.
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
[QUOTE=hanil]

Ne yazık ki bu tohumların cuba ile alakası yok. Kaynağı çok ta belli olmayan suda uzun süre dayanmayan bir bitki çeşidi. Onu dışında yazınız arkadaş için oldukça yol gösterici...[/QUOTE]
Hocam nasıl cuba ile alakası yok. hemianthus callitrichoides demiş arkadaş.
https://www.akvaryum.com/hemianthus_callitrichoides_cuba_bitkir_25_883.asp
İlk Akvaryumumu Kuruyorum
Hocam aldığınız tohum cuba tohumu ve maalesef kolay bakılabilecek bir bitki türü değil. Çok yüksek ışıklandırma çok iyi gübreleme ve co2 isteyen bir bitki yani orta-üst seviye zorlukta bir bitki. Akvaryum işlerine yeni başlamış birisi olduğunu için bu tohumlama işine girmemenizi tavsiye edebilirim. Kumu çeşme suyu ile pek tabi yıkayabilirsiniz. Kuma yakın bir şekilde fotoğraf alırsanız bazı markaların siyah quartz kumu mu yoksa akvaryumcuların sattığı boyalı taşlardan mı olduğunu anlayalım. Çünkü siyah quartz kum değilse onu da kullanmanızı tavsiye etmeyeceğim. Akvaryum boyutunuz başlangıç için ideal bir boyut. Size yapacağınız işlemleri şu şekilde sıralayabilirim.
1- Kesinlikle bir filtre edinmeniz gerekiyor seçenekleriniz şu şekilde: dış filtre, iç filtre, pipo filtre. Dış filtre alacaksanız sunsun hw-603b önerebilirim. Balıklarınız için en sağlıklısı dış filtre olacaktır. Ancak çok fazla balık bakmayacağım diyorsanız, basit bir iç filtre ve ya hava motoru alıp bağlanmış bir pipo filtre işinizi görecektir. Filtrelerin sadece 1 basit amacı var o da akvaryumunuzda yararlı bakteri oluşumunu sağlamak. Balıklarınızın dışkılarını bu bakteriler tüketerek balıklarınızın zehirlenmesinin önüne geçecektir.
2- Filtre kurulumu ile birlikte akvaryumunuza bir de ısıtıcı gerekmekte, ne bakacaksanız bakın maalesef evimizde baktığımız balıkların hiçbiri doğal koşullara alışık değiller ve sabit sıcaklık seviyorlar genelde balıkların çoğu 23-28 derece arasında yaşıyor ısıtıcıyı alacağınız balık türü/türlerinin en sevdiği sıcaklığa ayarlayacaksınız.
3- Bu malzemeleri akvaryuma taktıktan sonra çeşmeden bir kovaya/şişelere doldurarak en azından 4 gün bekletin. Ardından akvaryuma ekleyin. Sudaki klorun azalması gerekmekte.
4- Asla ama asla ısıtıcı ve filtreyi kapatmayın bu iki alet 7/24 çalışmak durumunda.
5- Suyu akvaryuma ekledikten sonra 10 güne yakın bir süre hiçbir şeyi ellemeden balık eklemeden bekleyin. Mümkünse petshoptan bakteri kültürü alarak üzerinde yazan miktar kadar akvaryuma ekleyin.
6- Bu neticeler sonucunda klasik balıklara bakmaya başlayabilirsiniz. Moli, lepistes, melek gibi tropikal balıklar, japon balığı türleri, chiclet türleri, çöpçüler vb gibi bir çok balık bakabilirsiniz ama kesinlikle dikkat edin beğendiğiniz balık türleri birbiri ile yaşamıyor olabilir.
7- Eğer illa bitki istiyorsanız anubias türleri, zeytin, limon, tütün, gül gibi bitkiler bakabilirsiniz. Bunlar basit ve görünüşü gerçekten güzel bitkiler. Ancak bunlara bakmak için de belirli bir aydınlatmaya sahip olmanız gerekiyor. Anubias alırsanız hiç ışık vermeseniz bile canlılığını koruyor. Ancak bir şeye bağlayıp akvaryuma salmanız gerekiyor, asla su altına girmeyecek hiçbir yeri.
8- Bir şey demişken bahsetmeden geçmeyeyim. Asla akvaryuma yabancı madde koymayın. Süs, plastik eşyalar, boyalı şeyler vb.[EDIT]elixira,2019-11-05 23:48:29[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 401 Online Kullanıcı, 218 Üye

Online Kullanıcılar

M.G., wallenste1n, PoyrazAtlas, AtlasPoyraz, xdinox, burhan0534, Acil Stop, fikretbavuk, ALPDEM, icelebi, muzaffer03, CagriSindirac, Goksen, ilker aydın, Kuduoglu, kanmet, Aeran, dmond2, Noyes, grcn61, Alcynone, canborsa, omerb, MurathanM, Meteor71, MrPePe, by_mustafa, indianaconz, ertcavdar, raymalifalitiko, Hpeker, wendigo, ALTEMUR, Thldrn, Bonzi, ahmetakkus0650, armaqan, Murat8, SaRCoPhiLiuS, orimohito, ComoDAYI, Greylist, vergillius, canertopal, keremkerem33, gurkangokce, Amatör, fikret43, SCORPION_79, UfukVural, Adnanyum, cilbay06, gokkurt, evrentolga, tathadr, ternapi, Erdinckaragoz09, psykhe, ekotrack, corax, mcmert, barus, tkose, orkali, ekıns, Reisorhan, desibell, the__legend, Bisnev99, extuin, rizasirman, akay25, SGY, vendetta99, dedostik, apistoapisto, nahiser, Soleran, hasansaid, Tolgahan37, SmallCandyThing, Nursun, Shateiel, Mderhan, musty0736, ahmtemre, hoca0666, Keweln09, beyazgul, Kınayu, DTkadir, sercan420, DeviLLe, erdemist, ugurt75, krib, Şule Karataş, Neogenetic, erdemovic, aXarayli, Qguz, dtpolat, HarunYldrm, voltran, muratkk, tosbag, ersel, Orkun Krc, EMRECAN12, Fatih ÇE, rexxter, envercakar, Burak Dişli, Mikail Erdoğan, muzaffer22, mobileyakuza, drersayan, kimyaci58, Jujlak, suleymansane, GKHN, elvis6, Cüneyt sönmez, derela, Ercücü, aktasg, Enver.Ergin, darkaura, deore79, asabijapon, eferotti, reano, onurxonur, sinan3805, harunefe, i_gulistan, JudasBetrayal, Divane, noobhodja, Boogie, Muhendiss, yavuz723, selcukvtc, fanuc82, fretchord, gokhan, Hak@N, Vayghs, Qnnumaraa, baygezgin, ukvrk, H.Ocal, bilginbthn, Asamet123, bayram11, karhanakin, Aquarist101, Vatanist, lazarusv20, egedin, thelostjedi, homersimson, orhanönal, firstourlove, efsane07, CAKes06, gknbdyn, oatuncturk, Ahmetcrbs, Carl, omursari89, civando, Rifocin, DiscusFan, Sozriko, BURAK15, AKINNN, sorceres, Altispinoza, YASİN K., akurt, DenizVurucu, KaYRaCiK, hakancez, FURKANALTIN, Noeldayi, gardanli, WaveRider, slimseal, dr_ozi, WildFish_Keeper, Discus27, mutlubaba, Morpho, toprakzan, kiviak, ProoF2834, Fahrikurt, cnlms, sarıyerli 1970, Aporetti, lojistisyen, omer417, gokberkgonenc, muratdeg, durukan1905, CERANOXE, oahmed, TayfunKs7, selahattinfidan, esensml, AQUAVARYUM, tetradiscusyem, gssmartboy, aliyilmaz34, Csumer, hak45, YoKuSa, EnGeeN,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,783,964 Mesaj
  • 406,805 Konu
  • 91 Forum
  • 144,312 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,886 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.