ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MuratArpaci
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Mart 2019 10:43
Son Ziyaret:
3 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
17 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Murat
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Murat

SON 10 MESAJI

Red Claw Macro Karides - Macrobrachium Assamensis
Şöyle izah edebilirim, kıskaçlarının renkleri zaman zaman farklılaşıyor. Bendekilerden bir tanesinin kıskaçları bir ara çok kırmızıydı sonra koyulaştı. Nedenini bilmiyorum. Ayrıca kabuk değiştiklerinde de renkleri açılıyor. Yeni doğanlardan birini sizin için yakalamaya çalıştım, pek ortada gezinmiyorlar çünkü. Çok küçük olduklarından net çekemiyorum ama dikkat ederseniz kıskaçları kıpkırmızı.

Su şartlarını hiç ölçmedim. Co2siz bitkili 40lt akvaryumda, 2 iri komando çöpçü ve karideslerden başka canlı yok. Bekletilmiş çeşme suyu kullanıyorum. Ayrıca herhangi bir kimyasal, düzenleyici vs kullanmıyorum. Daha önce de dediğim gibi, özellikle dip çekimi yapamıyorum, su değişim süresini de uzatmak zorunda kaldım. Kahverengi alg ve ölü bitki birikintilerinden başka bir problem yaşamadım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/021220191858181.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/021220191858231.jpg[/IMG][EDIT]MuratArpaci,2019-12-02 19:08:05[/EDIT]
Red Claw Macro Karides - Macrobrachium Assamensis
Ellerinize sağlık güzel bir derleme olmuş. Ülkemizde çok tercih edilen bir tür olmadığını biliyorum, bana da hobinin başında amano karides diye satmışlardı, iyi ki de öyle olmuş :) Yaklaşık 8 aydır macro besliyorum. Akvaryumdaki hasta balıkları afiyetle yediklerine defalarca şahit oldum. Özellikle yavaş veya çok hareketli olmayan balıkların pek şansı yok (cüce vatoz vs).

Gerçekten çok güçlü ve karakterli karideslerdir. Su şartlarını da pek umusamıyorlar, özellikle dişi macromun doğum süreci sonrası akvaryum filtresini yüksek hızda çalıştırmadığımdan ve bebekleri çekerim korkusundan (ki dip çekimini 1 defa çok dikkatli yapmama rağmen, 2 tanesini kovada buldum) malesef dip çekimi yapamadığım için akvaryum suyunun rengi bile bulanmıştı, kahverengi alg, bitki kalıntıları akvaryumu iyice sardı. Buna rağmen, mutlu mesut doğum devam etti.

Şu an 3 tane dev, 3 tane genç, 4 tane bebek, 1 tane de tekne kazıntısı olarak devam ediyoruz. Galiba dişi yine gebe tam çözemedim, çünkü saklanıyor.

Başka türde karides beslemediğim için karşılaştırma yapamıyorum. Ama, macrolar büyük, agresif ve savaşçılar, başka karides türleri ile beslenmesi faciaya sebep olabilir.

Bilgi isteyen olursa, yaşadığım tecrübeler doğrultusunda yardımcı olabilirim. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/291120191617301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/291120191617341.jpg[/IMG]
Betta İle İlgili Birkaç Soru
[QUOTE=Wiseonn]

Tamam, sanırım yavaş yavaş azalıyor bulanıklık filtre kullanımı ile. Birkaç gün daha bekleyeceğim. Balığım mutlu gibi, eski durgunluğu kalmadı.

Tek yaşamalı o halde. Yanına başka bir balığa gerek yok gibi şimdilik.

Teşekkürler yeniden ilgi ve alaka için.[/QUOTE]

Filtrenin etkisi yokmuş gibi gelse de, zamanla suyunuz daha da berraklaşacak. Kumun iyice yıkanmamasından ve/veya içindeki aksesuarladan kaynaklanıyor olabilir ama meraklanmayın berraklaşacak.. Bettalar ile ilgili forumdaki başlıkları okumanızı tavsiye ederim, ayrıca betta akvaryum suyunun da düşündüğünüz gibi berrak renksiz bir su olduğunu da düşünmeyin. Bettaların daha sağlıklı olması için genellikle suya catappa yaprağı, mangrow kökü, kızıl çam kozalağı gibi suya sarı renk veren doğal ürünler kullanılıyor. Bunları da araştırmanızı öneririm.

Ayrıca, Crowntail bir bettaya sahipsiniz, günde 1 defa ayna tutup kuyruğunu açmasını sağlayabilir ve o güzel görüntüsünü görebilirsiniz, ancak 2-3 dakikadan fazla tutmayın balık strese girebilir.
Katil Amano Karides
[QUOTE=Arkun]Arkadaşlar bir balığı bitkiyi almadan önce iyice inceleyin ve kesinlikle akvaryumculara güvenmeyin. Kimisi kendisi de bilmiyor kimi de bildiği halde kazık atıyor. Daha yeni başıma geldi SAE almak için akvaryumculara gitmeden önce çoğunu aradım SAE var mı diyorum, var diyorlar. Gidiyorum farklı farklı SAE ye çok benzer balıklar gösteriyorlar. Bu orjinal SAE değil diyorum, ısrarla ispat etme derdindeler. Kimseye inanmayın, güvenmeyin piyasa çok karışık, internette özellikle yabancı sitelerde detaylı bilgiler var. Dikkatli olun.

Ayrıca mümkünse bu işten anlayan güvenilir bir akvaryumcunuz olsun devamlı o kişilerden alışveriş yapın.

Ben Amano karides besliyorum. Oldukça büyük olmasına rağmen kesinlikle diğer balıklara, yavrulara saldırdığını görmedim.[/QUOTE]

Malesef çok haklısınız, işini doğru yapan, dürüst ve tabii ki bilgili insanlarla çalışmak gerekiyor. Benim başıma geldiği gibi, forumda da birçok kişinin başına buna benzer şeyler geliyor, hastalıklı balıklardan tutun da, gerek balık gerekse de bitkilerde başka türler satmaya kadar tonlarca sorun yaşanıyor. Özellikle benim gibi bu hobiye yeni başlayan arkadaşların başına daha çok geliyor doğal olarak.

Karideslere gelince de, aslında mutsuz değilim ancak Türkçe kaynak olarak bu tür ile ilgili yok denecek kadar az bilgi var. Bunun nedeni de bu türün özellikle ülkemizde çok rastlanan ve beslenen veya tercih edilen bir tür olmaması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.. Bu tür hakkındaki gözlemlerimi ve tecrübelerimi ayrıca paylaşacağım.

İlginize teşekkürler.
Katil Amano Karides
[QUOTE=Arkun]Merhaba,

Bu amano karides değil. [:)][/QUOTE]

Nedir hocam bunlar? Bu arada cory i yiyen tam görünmese de o diğer ikisinden çok daha büyük biraz daha büyüse jumbo karides olacak mübarek😂

[QUOTE=EmreCev]Merhaba,

Karides kesinlikle amano değil. "Red claw shrimp" adıyla arama yaparsanız bunlara benzer karideslerle ilgili bilgi bulabilirsiniz. (tam olarak aynı tür olmayabilir ama aynı familya gibi görünüyor)
Ben de bir ara fotoğraftakine benzer karidesler beslemiştim, yakalayabildikleri küçük balıkları yiyorlardı maalesef, sonunda elden çıkardım.

Çöpçü o kadar da küçük değil gibi geldi, ama bir şekilde zayıf düşmüşse karideslere kurban gitmiş olabilir.

Amano karidesler ise zararsızdır, genelde avcı değil av olurlar. Bu karidesleri size amano diye satan kimse, bir daha oradan alışveriş yapmamanızı öneririm.
[/QUOTE]

Evet baktım, bunlardan doğru, zaten büyük olanın kıskaçları kırmızıya dönmeye başladı. Nerden çattık ya, çok seriler ve bir an uyusa balık kapıyor. Balığı almak için bitki cımbızını yaklaştırdım, kıskaçlarının gücünü anladım😊

Onları amano diye sattılar valla 6 ay oldu alalı, amanoya benzetememiştim, içime de bir türlü sinmemişti. Sağ olun.
Katil Amano Karides
Akvaryumumda 3 tane Amano karides, 1 fil kulak plakat beta, 2 tane de komando cory var. Coryler yaklaşık 5-6 aydır akvaryumda ama birkaç gün önce 1 tanesinin kaybolduğunu farkettim. Karideslerin bir tanesi gayet büyük, akvaryuma attığım cüce vatozlar yaşamıyorlardı ama ölüleri bir türlü bulamıyordum, ben bunu hagen kuma bağlamıştım. Dün almış olduğum 3 adet komando cory akvaryuma çok alışamadı ve biraz hareketsiz duruyorlardı, nihayet büyük amanonun cory i canlı canlı yakaladığına şahit oldum. Şu an afiyetle yiyor.
Başına böyle şeyler gelmiş arkadaşların tecrübelerini paylaşmasını istiyorum. Vatoz koyamıyordum, şimdi de coryler için endişeleniyorum. Betta dan korkarken, seri katil amanolar çıktı.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/020720191635321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/020720191635381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/020720191635431.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/020720191637341.jpg[/IMG]

Ayrıca, bu arkadaşlar amano karides midir yoksa başka bir cins mi? Şu an şüphelenmeye başladım.
Balığım Yemi Yemiyor
[QUOTE=Beta_balik]Merhaba. Ben pazar günü balığıma ilk defa seranın kurutulmuş kan kurdunu aldım. Üç gündür veriyorum ama yemiyor. Tarihi de geçmemiş. Diyer yemleri yemesinde sıkıntı yok. Aslında yemi atınca su yüzeyine geliyor, yeme yaklaşıyor ama sanki yiyecek birşey değilmiş gibi sonra gidiyor.[:(][/QUOTE]

Bir şekilde yedirmeye çalışın, aç bırakın biraz mesela. Tadını bir öğrensin hep ondan ister zaten. Sağlığı açısından önemli bir yem olduğu biliniyor. Ben de aynı ürünü aldım, gerçekten çok severek yiyor. Rahatsızlık, hastalık olduğunu da sanmıyorum başka yemleri yediğini söylediniz.
Ben direk ufalamadan, ıslatmadan veriyorum suyun üzerinde 5 saniye kalamadı hiçbir zaman. Ufalamadan bütün olarak, tane tane vermenizi tavsiye ederim.
Cüce Vatoz Ölümü
[QUOTE=ceyh]Betta tek beslenmesi önerilen bir tür. Vatozun ölümünden sorumlu mudur bilemem ama aşırı hareketli olması diğer türlerden hoşnut olmadığını gösterebilir. Balık tamamen farklı bir sebeple ölmüş, bahsettiğiniz hasar da ölüm sonrası gerçekleşmiş olabilir.[/QUOTE]

Hocam tek beslenmesi gereken bir tür evet ama akvaryum 40 litre, bitkiler, kök ve kayalar sayesinde beta ile diğer balıkların hemen hemen hiç teması olmuyor. Beta akvaryumun ön tarafını sahiplenmiş durumda, çöpçüler dipte ve orta alanda geziniyor, karidesler de arkada ve bitkilerin aralarında. Yani betanın hoşnut olmayacağı bir durum göremiyorum. Su dengeleri ile ilgili birşey olabilir mi acaba betanın hareketliliği?

Beta ile vatozların zaten birbirlerine zarar vermediği ile ilgili birçok yazı okudum. Nitekim izlenimime göre beta ön cama gelen vatozları da rahatsız etmedi hiç. Ben de beta ile ilgili olmadığını düşünüyorum.

[QUOTE=aquasecron]1-Betta vurmuş olabilir
2-Çöpçüler zaten ölü balıkları yer.Gayet normal
3-Iç parazit
4-Bakteri dengesiyle ilgili bir sorun olabilir
5-Stres
işte ihtimaller.[/QUOTE]

1- betanın vurduğunu sanmıyorum çünkü vatozlara hiç rahatsızlık vermiyordu.
2- ben de öyle düşünüyorum.
3-4-5. maddele ile ilgili ne yapabilirim? Sonuçta bunlardan diğer canlılar da etkilenecek, nasıl bir yol izlemeliyiz?
Cüce Vatoz Ölümü
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/160420192011131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/160420192011181.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/160420192014001.jpg[/IMG]

Selamlar, 42 litre akvaryumda 1 fil kulak beta, 2 komando çöpçü, 3 amano karides, 2 tane de cüce vatoz besliyordum ancak bugün farkettim vatozum ölmüş. Kuyruk, yüzgeçler ve ağız kısmı yenmiş haldeydi. Vatozlar çok küçüktü bu arada. Ölüm sebebi ne olabilir?

Ayrıca betam çok hareketli eklediğimden beri yerinde durmuyor sürekli yüzüyor. Genelde sakin çok fazla hareket etmeyen bir canlı olarak biliyordum, bir sorun olabilir mi acaba?

Akvaryum toplam 1 aylık ve balıklar 1 hafta önce eklendi. Balıklar eklendikten sonra su değişimi, dip çekimi vs yapılmadı. Yarın su değişimi yapmayı planlıyordum. Ne yapacağımı bilemedim. Dolphin h100 şelale filtre mevcut.

Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar.
Yüzeyde Köpüklenme Ve Mantar
Herkese teşekkür ederim, aslında türkçe araştırmalarda çok fazla tatmin edici cevaba rastlayamadığım için bu konuyu açmıştım. Bunun üzerine yabancı sitelerde de uzun araştırmalar sonucunda, genellikle ağaç köklerinde oluşan bu beyaz maddenin akvaryumdaki dengenin oluşmasıyla ortadan kaybolacağı, heyecanlanacak kötü bir durum olmadığını anladım. Yine sizlerinde söylediği gibi vatoz, salyangoz gibi canlıların bunları afiyetle yediği hatta en iyi çözümün de Amano Karides olduğu hakkında birçok yazı okudum.
Ancak akvaryum dengesinin oturmadığından oluşan bu maddeye karşı, oturmamış olan akvaryuma bu canlıları (vatoz, karides gibi) eklemem doğru olacak mı?
Ayrıca çeşitli moss türleri ve başka bitkiler de ekleyebilir miyim bu durumda?
Bunları çok merak ediyorum.
Tekrar teşekkürler.

Yardımcı olabilecek var mı? [:?]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.