ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ezzalisi
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Eylül 2015 13:17
Son Ziyaret:
2 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
39 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihan Yıldırım
Doğum Tarihi:
07 Şubat 1989
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cihan Yıldırım

SON 10 MESAJI

Mavi Kadife Karidesin Renk Solması
[QUOTE=SelmanTaskin]

2 güne çeyrek pirinç tanesi kadar yeterli olur mu Ve 1 beslemede proteinli Sera yem, 1 beslemede haşlanmış sebze yeterli olur mu ?[/QUOTE]

Bence yarım pirinç tanesi de yapabilirsiniz. bir gün proteinsel diğer gün de haşlanmış sebze uygundur. Yavrular olduktan sonra arada yavru yemi de vermenizi öneririm.
Mavi Kadife Karidesin Renk Solması
Merhabalar,

Gün aşırı ve az miktarda bir yemleme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Birkaç saat içinde bitirebilecekleri miktarda yem vermek yeterli olacaktır.

Keyifli hobiler..
Sürekli Filtreye Kaçan Karidesler
Merhabalar,

Karidesler akıntının olduğu yerlere gitmeyi ve başarırlarsa da girmeyi genelde severler :) Bu sebeple çoğunlukla karides akvaryumlarında pipo filtre veya kendinden motorlu pipo filtreler kullanılır. Bu filtrelerdeki yüzey alanı dolayısıyla da mikroorganizma tutucu olmalarından dolayı karideslere besin de sağlarlar.

Fakat yine de şelale filtre kullanacağımd derseniz, minik delikli karidesleri çekmeyecek şekilde filtre uçları var, benzer bir linki bırakıyorum. Fakat tecrübelerimde çok da verim aldığımı söyleyemem.
https://tinyurl.com/jyaeuan9

Keyifli hobiler..
Kiraz , Bloodmarry Ve Rili Çaprazlama
Merhabalar,

Neocaridina türler kendi içlerinde çiftleştiklerinde zamanla daha şeffaf renkte yavrular çıkmaya başlar, seleksiyon ile bu canlıların akvaryumdan uzaklaştırılması ve üreme döngüsüne katılmaması gerekir. Kırmızı, Mavi, Sarı, Turuncu.. gibi renklerin bozulmadan devam etmesi için eğer yer var ise ayrı bakılması ve seleksiyon yapılması önemli olacaktır.

Keyifli hobiler..
Hibrit Sonucu Vahşi Formlarına Döner Mi?
Merhabalar,

Neocaridina cinsi karidesler sürekli olarak seleksiyona ihtiyaca duyan karideslerdir. Zamanla ortaya çıkan şeffaf ve kahverengiye çalan karideslerin tanktan uzaklaştırılması gerekir. Bu sayede tankınızda hem daha renkli karidesler kalacak ve kalite azalmadan devam edecektir. Fakat bu şeffaf canlıları üremeye sokarsanız zamanla bu formda canlılar tankınızda artmaya devam edecektir.

Keyifli hobiler.
Karides Yem Tavsiyesi
Merhabalar,

Karidesler genellikle mikroorganizma ve camlardaki yosunları tüketmeyi severler, bunun haricinde çoğunlukla atılan her yemi tüketirler.
Size tavsiyem beslemeyi bitkisel ve proteinsel olarak ayarlamanız.
örneğin ben pazartesi ve cumaları bitkisel yem, çarşambaları proteinsel yem, salı ve perşembeleri ise yavru yemi veriyorum.
Yem miktarını özellikle proteinsel yem miktarını az tutmakta fayda var, planaria vb canlıların akvaryumda ürememesi ve çoğalmaması için bu önemli bir konu. Karidesleriniz aç kalmayacaktır :)
Glassgarten, csf ve shrimpsforever markalarının ürünlerini rahatça tercih edebilirsiniz. Bunun yanında 5dk haşlayarak vereceğiniz kapya(kırmızı biber), ıspanak ve ısırgan 'ı da keyifle tüketirler.

Keyifli hobiler..
Karides Kumları Neden Pahalı
Merhabalar,

Caridina karidesler düşük ph lı su şartlarında yaşarlar ve ürerler. Aktif toprak dediğimiz ada amazonia, akadama, tropica, benibachi, fluval gibi topraklar ph düşüren ve suyu belli bir ph da tutmaya yarayan topraklardır. Bahsi geçen topraklar ph tamponlama - yani ph ı düşürme özelliğinden dolayı normal topraklara göre fiyat farkı var ne yazık ki. Fakat fiyattaki en büyük problem, ürünlerin yurt dışından ve döviz endeksli gelmesi.

Bu arada bu topraklar dışında caridina beslediğini iddia eden kimseler de var fakat, üreme ve yavruların hayata tutunması, büyümesi gibi sorunlar olduğu söyleniyor. Burada önemli olan nokta su değerleri, belli bir ph ve iletkenlik stabil şekilde tutturulabilirse yaşatabilirsiniz. Ama yukarıda belirttiğim topraklar dışındaki normal toprakların ph tamponlama - yani ph ı düşürme özelliği ne yazık ki yok.

Neocaridina için zaten tecrübem var dediğiniz için herhangi bir bilgiye değinmiyorum :)

Keyifli hobiler..
Kiraz Karides Hakkında
Merhabalar,

Genelde dişilerin kabuk değişimi sonrasında ortama salgıladığı hormon sebebi ile erkek karideslerde uçuşma dediğimiz hareketlenmeler olur. Bu durum, dişi karidesin çiftleşmeye hazır olduğunun belirtisidir. Su üzerine çıkmakaya çalışmadıkları sürece herhangi bir sorun vardır denemez :)

Keyifli hobiler..
Cardina Türleri Kum Seçimi
Merhabalar,

Caridina karidesler düşük ph lı su şartlarında yaşarlar ve ürerler. Aktif toprak dediğimiz ada amazonia, akadama, tropica, benibachi, fluval gibi topraklar ph düşüren ve suyu belli bir ph da tutmaya yarayan topraklardır.

Bu arada bu topraklar dışında caridina beslediğini iddia eden kimseler de var fakat, üreme ve yavruların hayata tutunması, büyümesi gibi sorunlar olduğu söyleniyor. Burada önemli olan nokta su değerleri, belli bir ph ve iletkenlik stabil şekilde tutturulabilirse yaşatabilirsiniz. Ama bahsettiğiniz toprağın ph tamponlama - yani ph ı düşürme özelliği ne yazık ki yok.

Keyifli hobiler..
Karides Problemim
Merhabalar,

Saklanma alanları gerçekten çok önemli ve kritik, şöyle bir tavsiyem olabilir.

Aynı akvaryum içerisine plastik ya da tül görece orta büyüklükte bir yavruluğa dişi karidesiniz yumurta aldığında koyun. Zaten aynı akvaryum içerisinde olduğundan su vs. şartların değişimi olmayacağından çok strese girmeyecektir. İçerisine biraz moss ve saklanma alanı da koyarsanız yavrularınız belli bir büyüklüğü gelene kadar yaşamlarını orada sürdürebilirler.

Yalnız dikkat, tül ya da yavruluğun delikleri yavruların geçemeeyceği büyüklükte olmalı.

Keyifli hobiler..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.