ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Byza
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Kasım 2019 14:41
Son Ziyaret:
25 Temmuz 2020 00:37
Toplam Mesaj:
45 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Nevsehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Beyza

SON 10 MESAJI

Lepistes Yavrularım
[QUOTE=denizim20]Yavruların fotoğrafını atabilirseniz daha net yardımcı olunabilir. Görünürde 2 ay yeterlidir ama yetiştirme alanınızdan kaynaklı yeterli şekilde büyümemiş olma ihtimalleri de var. Bu sebeple sürece değil boyuna takılmak durumundayız. [:)][/QUOTE] sadece 2 tanesi büyük[:)]
Lepistes Yavrularım
Merhabalar.Lepistes yavrularım var tahmini doğumdan ne kadar süre sonra ana tanka almalıyım.2 ay olmak üzere.
Lepistes Akvaryumu
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/180720201336251.jpg[/IMG]
İyi günler.Akvaryumumu büyüttüm ama ısıtıcı sanırım yetersiz kaldı 28 derecede şuan ama ışığı hiç sönmedi ısıtıcıyı büyütmek haricinde ne yapabilirim?
Lepistes Yavrularımı Besleme
[QUOTE=yusufmbw]Balığınız yavrulukta mı doğurdu?[/QUOTE]
Hayır ana tankta doğurduTabi ben hamile olduğunu bilmiyordum yeni almıştım doğum yaptığınıda tesadüfen farkettim.
Lepistes Yavrularımı Besleme
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/090620201416221.jpg[/IMG]
Dün doğdular bugün yavruluktalar.Nasıl besleyebilirim yavrularımı? Yemi toz haline getirip verdim ama yedilermi tabanamı çöktü bilmiyorm.yardımcı olur musunuz?
Lepistes
[QUOTE=pofdzm]

Merak etmeyin o sizin bakış açınızdan öyledir hiç birkaç saniyelik bir hastalık görmedim böyle :). Yine de deneyimli arkadaşlar da cevap verecektim fakat konunun adını "Lepistes" koyarsanız kimse bakmaz. Adını "Lepistes'im Birkaç Saniyeliğine Gözü Büyüyor" gibi birşey yazabilirsiniz ama eminim herkes size öyle geldiğini söyleyecektir :). Belki balığın bir gözü doğuştan daha büyüktür belli açılardan belli oluyordur sadece. [/QUOTE] haklısınız teşekkür ederim :)
Lepistes
[QUOTE=pofdzm]Balıklara camdan belli açılardan ve uzaklıklardan baktığınızda gözü kapkara gözükür. Konumunuzu değiştirip daha dikkalti bakın. [/QUOTE] baktım ama cok ani irileşiyor saniyeler içinde tekrar geçiyor
Lepistes
Merhabalar benim lepistesimin birinin gözbebekleri diğerlerinden biraz daha iri bir sebebi varmıdır aceba? Daha doğrusu bazen irileşiyor közü kapkara oluyor sonra geçiyor.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/050620201346351.jpg[/IMG][EDIT]Byza,2020-06-05 13:46:41[/EDIT]
Çöpcü
[QUOTE=H.e.k]
balığınızın iştahı nasıl?
yoksa
ne sıklıkla su temizliği yapıyorsunuz?
büyük ihtimal düzenli su değişi yapmıyorsunuz ilk fotoğrafta su çok bulanık gözüküyor.
akvaryumunuzda ölen diğer balıklarında böyle gözleri şişmiydi?

Balığınız göz fırlaması olmuş olabilir ama şu bi gerçektir göz fırlaması çoğunlukla tek başına hastalık değildir altında yatan mutlaka başka bir enfeksiyon vardır.
ŞİŞKİNLİĞİN SEBEPLERİ
Eğer şişkinlik tek gözde olsaydı bir yere çarpmış veya başka balıkla kavga etmiştir.Bu yüzden antibakteriyel ilaçları denemekte fayda vardır.
Ama gördüğüm kadarıyla iki gözüde şişmiş buna bakteriler,parazitler sebep olabilir buna Dropsy göz şişkinliğine neden olabilecek bakteriyel enfeksiyonlardan biridir.BU HASTALIK TEK GÖZÜDE ETKİLER İKİ GÖZÜDE ETKİLEYEBİLİR.
Başka bir sebepte su kimyasında olan bozulmalardır su kimyasında ki bozulmalar balıklarda göz fırlamasına sebep olabilir. Zaten diğer balıklarınız öldüyse bence suda bir sorun var.SU KİMYASINDA OLAN BOZUKLK İKİ GÖZÜDE ETKİLER.
Tedavi
Tedavi hastalığın sebebine göre değişiklik gösterir. Şişkinlik gözde yaralanma neticesinde ortaya çıktıysa bakteri ve mantar tedavisi sağlayan ilaçlar kullanılmalı ve sık su değişimi yapılmalıdır. Aynı zamanda su kimyası kontrol edilmeli ve pH değerinde ani değişimlerin önüne geçilmelidir. Amonyak ve nitrit miktarında artış varsa tedbir alınmalıdır. Balıkların bağışıklık sistemini güçlendirmek için kaliteli yem kullanılmalıdır.
Herhangi bir yaralanma olmadan enfeksiyona maruz kalan balığın karantina kavaryumuna alınmalı(ama zaten balığınız tek sanırım o akvaryumda da tedavi uygulayabilirsiniz) ve geniş kapsamlı bir antibiyotik(mesela Metronidazole ilacından 1 tablet/50 lt verilir 24 saat sonra suyun % 50’si değişir.Aynı doz tekrar edilir, 3 gün beklenir şişlik inmez ise tekrar edilir)ile tedavi edilmesi gerekir. Akvaryum temizliğine özen gösterilmeli ve sık sık kısmi su değişimi yapılmalıdır.
Başka bir tedavi yöntemi ise Epson tuzudur.Daha çok Dropsy ve Bloat’da kullanılır.Esas olarak şişen ve yem almayan balıklarda kullanılır. Mide ve sindirim sisteminde
sorun vardır.Uygulaması hava taşı olan karantina akvaryumunda yapılır.
1-2 çorba kaşığı epson tuzu/40 lt.
Sonuç alınmaz ise, 1-2 gün sonra tekrar edilir.
Tedavi süreçlerinde yapılan yemlemeler özellikle kuru ve pul yemler önce başka bir bardakta ıslatılmalı ardından verilmeli antibiyotikli yemler dahil.
C vit. takviyesi yapın(balıklar için vit ilaçları var)
bu süreçte tedaviye yardımcı olması için Seachem Garlic Guard kullanabirsiniz hem c vit içerir hem de Metronidazole ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında tedavinin etkinliğini artırmaktadır.
Eğer tedavi edilemezse balığınızın gözleri düşebilir ve yaşaması fazlasıyla zorlaşır çünkü açık bir yara bir sürü enfeksiyona sebep olabilir inşallah balığınız tez vakite iyleşir.Tedavi süreçleri aşırı zor bir hastalıktır inşallah başarılı olursunuz.
[/QUOTE]
Suyu yaklaşık 3 güne bir değişiyordum tek yaşadığı için fazla kirlenmiyor daha yeni intarnetten araştırdığıma göre gözüne ve suyuna çözelti uyguladm çözeltide bu [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/240520200104221.jpg[/IMG]
Çöpcü
[QUOTE=Nursun]Merhaba,
20 derece çoğu tür için çok düşük bir değer , ısıtıcı edinmeniz gerekir . Akvaryumun suyu fazlasıyla kirli gözüküyor ,hangi filtreyi kullanıyorsunuz ,su değişimi yapıyor musunuz ,akvaryumun genel fotoğrafını ekleyebilir misiniz ? Akvaryumu en-boy-yükseklik olarak ölçüp paylaşırsanız kaç litre olduğunu anlayabiliriz .[/QUOTE][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/230520201850291.jpg[/IMG]
Böyle şişti

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.