ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mrt.ozman
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
43
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
27 Ocak 2009 09:08
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
40 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
39 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
MURAT ÖZMAN
Doğum Tarihi:
24 Mayıs 1986
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Dijital Reklamcılık
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Murat Özman

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Ve Vatoz
Bitkileriniz yeni ve köklenmediyse sökebilir. Karides ve lepistes yavrularını gece denk getirirse hüpletebilir.

Ama bana kalırsa vatozdan ziyade lepistesler karideslere vurur :)

Cüce vatozmuş pardon.. Sadece 2. dediğim geçerli.[EDIT]mrt.ozman,2020-05-25 20:42:29[/EDIT]
Akvaryumum Siparişte Tür Tavsiye Ediniz
Canlı doğuran bakamayabilirsiniz bitki yoksa ya da takipte olup yavrulukta yetiştireceksiniz ki hem eğlenceli değil hem de kolay değil :)

Benim önerim silis kumla döşenmiş orta alana konumlandırılmış nispeten büyük oval taşlar dilerseniz moss ve anubias ile güzelleştirebilirsiniz ve bir köşeye de hindistan cevizi kabuğu yerleştirip moss ile süsleyip apisto çifti besleyebilirsiniz.

Eğer ki dış filtre için bütçeniz yoksa hacminize uygun şelale filtre önerebilirim. (Örneğin eheim Liberty 200) Isıtıcı olarak da min. 100 watt herhangi bir marka olabilir.


Akvaryumum Siparişte Tür Tavsiye Ediniz
Her işte olduğu gibi akvaryumda da para konuşur :)
80 litre için camdan cama bir akvaryum kolay ve ucuzken filtrasyon, ışıklandırma, ısıtıcı gibi şeyler asıl ve pahalı olan.. Ayrıca diğer bir konu da kum için bile bitkili ya da bitkisiz mi olacak?
Yani kısacası bütçenize göre marka önerisinde bulunabiliriz.
Filtre
Şidmi[QUOTE=gkhankum]Nette yaptığım araştırmalar kafamı karıştırdı filtre yetersiz mi diye düşünmeye başladım akvaryum da canlı bitti kullanmak daha mi iyi olur
Akvaryum temizliği nasıl yapılır

Isiticim var filtrenin yanına koydum şu döngüsü olurken daha rahat isitsin diye [/QUOTE]l[QUOTE=gkhankum]Nette yaptığım araştırmalar kafamı karıştırdı filtre yetersiz mi diye düşünmeye başladım akvaryum da canlı bitti kullanmak daha mi iyi olur
Akvaryum temizliği nasıl yapılır

Isiticim var filtrenin yanına koydum şu döngüsü olurken daha rahat isitsin diye [/QUOTE]

Şimdilik filtreyi biraz erteleyin ve mümkünse tüm boyalı malzemeleri çıkarın. Düz bir silis ya da dere kumuyla daha güzel gözükecek her şey buna balıklar da dahil :) Sonuçta rengarenk balıklarınızı izlemek varken neden rengarenk plastik ve gemi izleyesiniz ki?
Bitki olarak da anubias alıp taşa misina ile sabitleyebilirsiniz, tilki kuyrukları ile su üzerini doldurup doğacak yavrularınıza yuva oluşturabilirsiniz. Tilki kuyruğu eklendikten sonra suyunuzun da daha berrak olacağına emin olabilirsiniz.
Filtrenizi çok üfletmeyin biz insanlar gibi hayvanlar da yorulmayı sevmez :)
Adım Adım Bitkilim
Öncelikle ellerinize sağlık gayet keyifli görünüyor.

Yosun problemi için de dediğiniz gibi ışıklandırma süresi önemli olduğu kadar CO2 ve gübrelemenin de düzenli ve sağlıklı ilerlemesi gerekiyor. Ledlerinizin kuvvetini dağılımını bilemiyorum ama yeterli bir aydınlatma ile ilk süreçte 6 saat biraz fazla gibi geldi.
Ledlerden pek anlamıyorum anlamadığım için de maalesef fazlaca para harcadım :)
Ama şöyle bir getirisi oluyor ki o da şu; "en azından aydınlatma sistemimde bir sorun yok, co2 ve gübreleme üzerinde yoğunlaşayım"

Ek olarak suda sirkülasyon olmadığı sürece yosunlar rahatlıkla üreyecektir. Bu da büyük bir etken bu tip yosun için.

İyi bayramlar dilerim.[EDIT]mrt.ozman,2020-05-24 15:24:27[/EDIT]
Filtre
Kusura bakmayın ama bu akvaryum bulanmasın da kimler bulansın :) Balıklar, akvaryum camı ve filtreniz hariç her şey boyalı.. Umarım olmaz ama kısa vadede çok kayıp yaşarsınız ve bu işten soğursunuz. Su biyolojik olarak hazır gözükmüyor ya da kullandığınız kum çakıl gemi tren vs. gibi şeyler salınım yapıyor olabilir.

Ayrıca ısıtıcı da göremedim? Umarım vardır ve göremiyorumdur çünkü balıklarınızın ihtiyacı olacak :)

Mevcut türleriniz yavrulayacak ve yavrular kaçacak yer arayıp bulamayacak ve diğerlerine yem olacaklar. Yavruluk edinmeniz şart gibi görünüyor.

Filtreniz kağıt üzerinde saatte 800 lt çeviriyormuş. Yani yeterlilik olarak burada beklenti durumu var. Akvaryum mis gibi olsun berrak olsun vs. gibi bir düşünceniz varsa yetersiz gelecektir. Durumunuz el verdiği sürece ucuz yollu olmasından ziyade işinizi görecek malzemeler edinmeniz. Sonradan yapmak daha pahalıya geliyor maalesef :)
Fakat şu an için birincil konunuz filtreden ziyade boyalı her şeyleri akvaryumdan çıkarmak ve uzak tutmak olsun. Suyunuzu çeşmeden kullanıyorsanız da ağzı açık şekilde en az 4-5 gün bekletmeniz ve akvaryum sıcaklığına getirdikten sonra su değişimi yapmalısınız.
Askı Dış Filitre
C2 arkadaşım kullanıyordu sesinden mekaniğinden oldukça memnundu. Kısa bir süre sonra akvaryum işini bıraktığı için bir problem yaşamadı ancak parça konusunda sorun yaşanır mı onu araştırmak gerek.

Eheim ile fluval karşılaştırcak olsam eheim der geçerim :) 40 litrelik akvaryumum yatağımla birleşik, liberty 75 ve eheim 2213 sürekli aktif ve ses konusunda hiç de problem yaşamıyorum. Ses var mı? Evet var ama hiç de rahatsız olmuyorum.
Askı Dış Filitre
Canlı yükünüzü ve kurulumunuzu bilemiyorum ama eheim liberty 200 önerebilirim ya da fluval c2..

Ayrıca Türkiyede var mı bilemiyorum ancak seachem tidal herkesin keşke benim olsa diyebileceği bir ürün :)[EDIT]mrt.ozman,2020-05-24 03:25:09[/EDIT]
Tür Tavsiyesi
Bana kalırsa güzel bir iç dekorla apisto çifti harika olur :) Filtrelerinizi su üzeri dalgalandırma yapacak şekilde konumlandırırsanız hem balıklarınızı yormaz hem de kumu kaldırıp suyu bulandırmaz.
Balık Bakımı
Kafada deli sorular :)

Suyu balıklar için ne kadar süre öncesinden hazırladınız? Akvaryum 50 litre deyip neden 25lt doldurdunuz? Isıtıcınız kaç derecede? Neden boyalı taş tercih ettiniz? Vatoz aç kalırsa diğer balıklara zarar verebileceğini biliyor musunuz? Aslında bir çok şey daha var da görünürde balıkları yaşatmamak için elinizden geleni yapıyorsunuz gibi görünüyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 506 Online Kullanıcı, 275 Üye

Online Kullanıcılar

koridoras, telat34, Fatesan, cagrihirsava, AleJandro, ademh, Geologist, Umutburak, rseven, mrt.ozman, hurricane29, lazarusv20, Melih Arslan, mrtozturk, Cokoksen, ozgurbosnak, FatihOZER, sia, Aquarist101, Oscar1907, cagriodabasi, Ataaayhanpeh, diaslayt, muratgurer, Mohito, ugural06, Kınayu, mcaglaroglu, aykutmu, yusufmerter, Hobici0606, praksis, saydemir, KANARYACI, dejavoo, Rafayella, Furkann66, Mustafakorkmaz96, Supervenenis, Uzay, erulusoy, remeki1963, rs635, Lanselot, muspar, Yasarozen, Mudanyallhobici, Mete Duru, Irlo, a.gumrah, matis, SHan, pacosinan, Oxiis, selimcayir, Onurali, theory, Shark34, OrcunAltun, bulentx, i_gulistan, isa1995, Pacific, serhat480, zekigonlum, HarunYldrm, Bonzi, ternapi, sinan1166, yunus78, Malawi_54, hailways, atiryaki, karhanakin, mereny, Ahmet Haşim, BoraBerkol, Quersian, ERHAN ÖZAKSU, harunygt34, santral, isik, ceyh, Orhunekm, ÖmerFaruk48, samibenk, Balikcidede, madstalker, tokatliakvarist, senavi, kaseral, Yurt99, Bahadir, Burak Dişli, dusumsel, engin045, brsyc, MiSoSiKiaN, jjmuzo, kenanhalil, GOKSELL, veisveis, macakaloz, engineerpro, DeviLLe, Ciyus, sduru35, Mikail Erdoğan, bocco, gangrel1000, scorpion26, cengiz han, esensml, koksal64, Waterstorm, UmitOnay, matatar, ömerözkan, Noyes, Giray ATASEVEN, Ladres, poyraz43, ErsinOğuz, emregungor, homersimson, erenimrek, srdrakgns41, 8ulut, small_devil, kaptanoguz, omursari89, scusamalizia, UglyPaw, Legendry, muratdeg, arapaima, hayrettinn, Berkesygl, emrekilci1988, lebowskia, Aspet, hasomen73, Yunus_Krgl, berk, HaydarGul, H.e.k, terranova, adilce, Sheyda27, denizemektup, fretchord, Atakan26, denizulucutsoy, Wretched, Turkishsoldier, Ercücü, 06serkan06, ozdoganmehmet, OKIRATLI, Recep çınar, Ali03, Balık üreticisi, FerhatKaya, nikon_, Neothauma, talhaGS, basketbol6, aquay, ferudun_tr, Hsyn, mertcan1, BlueJardini, Sarjelax, Kaya0606, Tar0555, Emerse, alecozan, Eyuboglu, Olcay1, ardatamay, lizuferum, Müptela, BlackGoat, umut3591, SerkanAkın, mcihan, Discusss78, o.yonlu, artes, voodoo_83, AmazonDream, barut78, Cemglb, Mr_worldvvide, melankolia5, Aquaristsls, Hüseyin Piroğlu, erman212, sempatik73, CMDTetra, Halil Özçelik, YahyaHan, AhmetKi, Bysam, miralp, kadiryilmaz, Nbesen, gkhngndz, erensimsek, Gld5, capitain, mr.eliguzel, CaMBaZ, de4b5, mendos06, KÖYLÜ, melikcan3589, kontrast, semihco, gattar5050, Alperenpkr, HardScape, Aniseandwater, AnkaraOnur, vedat79, topraq14, BuRAK, Soyki, eppinger, Aydin Frontoza, SaNsAsYoN, merterelcay, mihrac, ityo39, Fthgkc88, pestkop, Wolkan26, burak_metn, gokturkseyhan, fahrettin, FerKan, Tutuncu11, lynx, heredot_cevdet, camoka007, adige_07, s.burus, ssezen, onur228, Zeck, mslmakkoc, Dursun yılmaz, Hakanm_, Foae, nikolaismirnov, ootkn, drgeckoo, NextToYou, rouvax, ukilavuz, harunoztu, Selim1905, Sinan Karabaş, Kenan ateş, bats18, oblomov, LeventOnur, KeremUlaş, -İbrahim-, Alp43, legion, TSevil, bkartal, Selcen&Ergün, ennial, erhan10,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.