ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kuman
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
88
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Ocak 2013 19:45
Son Ziyaret:
06 Aralık 2021 20:15
Toplam Mesaj:
177 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
OOD
Doğum Tarihi:
26 Ocak 1981
Yaş:
40
İl:
Eskisehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

OOD 1- 260 Litre - Karma tetra ve Eba akvaryumu - 2- 500 litre 3 oscar, 1 GT ve 1 albino zebra

SON 10 MESAJI

Astronot (oscar) Balığı Doğru Ve Sağlıklı Beslenme
Harikalar. nacizane tavsiyem, büyük akvaryuma ne kadar hızlı geçerseniz okadar iyi. tam boylanma zamanındalar. 3 ay demek rahat 5-6 cm demek bu dönemde. eğer akvaryum büyürse daha rahat boylanırlar. renklenmeleri için haftada 1-2 karides tavsiye ederim. marketlerdeki donmuş karidesler çok uzun süre gider. yem zaten çok çeşit var.

[QUOTE=MrOzturk]

Merhaba,
4 oscarı eş seçmesi için şimdilik 160-170 L hacimde besliyorum sonrasında bu sayıyı 1-2 azaltacağım. Önümüzdeki 2-3 ay minimum 400 L hacme geçmeyi planlıyorum. Filtre sistemi şuan ki akvaryumda saatte 700 L basıyor. Isıtma 300 W lık sabit 26 derecede tutmaya özen gösteriyorum.

Okuduğum kadarıyla yetişkin Oscar başına min. 150 L alan gerektiğini. Bendekiler daha küçük olduğu için bu şekilde başlamak istedim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232955/191120211413381.jpg[/IMG][/QUOTE]
Green Terror, Kaplan Tetra Ve Eba.
Herkese merhaba,
İki tane akvaryumum var. birisi 250 litre. kaplan tetralar ve eba (elektrik blue acaralar) mevcut. birde 550 litrede 3 oscar, 1 erkek green terror ve 1 erkek zebra ciklit mevcut. zebra ciklit green terroru çok sıkıştırmaya başladı. gt balığını diğer akvaryuma alsam kaplan tetralara ve ebalara zarar verir mi? ebalar henüz onun boyunda değiller. gerekirse biraz daha boylanmalarını beklerim. uzun vadede böyle birşey yapabilir miyim? şu an alışık olduğu akvaryum daha sakin ama zebra baskılamaya başladı. oscarlarla sorunu yok. diğer akvaryuma geçirirsem hem tetralara ve ebalara zarar verir mi diye korkuyorum, hemde akvaryum çok daha kalabalık GT stress yapar mı diye düşünüyorum. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Eheim Pro4+ 600 Malzeme Dizilimi
Sera crystal clear toplar konusunda çok kararsız kaldım. bazıları aynı elyaf diyor. denemekte fayda var. sudaki sarılığa da faydası olur mu sizce?
Eheim Pro4+ 600 Malzeme Dizilimi
Ben soruyu sorarken birşeyi gözden kaçırmışım. Akvaryumda oscar bakıyorum. ve büyük pislik bırakan balıklar. sık dip çekimine rağmen filtreyi çabuk kirletiyorlar. sadece ve sadece bu yüzden keşke oase alsaydım dedim. ön filtresi kolayca değiştiriliyor. tüm filtreyi temizlemeniz gerekmiyor. dizilimle ilgili suyun ilk geldiği yere büyük pislikler dağılsın diye Sera Biofibres İnce Gözenekli koydum. birazda eheim bio mech pro (plastik olan) var. suyu dağıtması için. sonraki sepette eheim ehfi bio mech var (beyaz kare olan). 3. ve 4. sepette eheim substrat var. 3.cüsünde biraz mech pro ile karışık substrat pro. sepet dolsun diye eldeki malzemeyi kullandım. yeni malzeme almadım. arkadaşımızın dediği gibi eheim en üst sepette kendiliğinden elyafla sünger arası birşey veriyor. ama o çabuk yıprandı. ben en üste elyaf koyuyorum. eheimın kendi ön filtresi olan kısım çok kirleniyor. acaba biofibres yerine en alta süngermi koysam diye düşünmüyor değilim. büyük amerikanlar fena kirletiyor. akvaryum 150*50*70. net 450 litre filan ya vardır ya yoktur. filtreden memnunum. zaten fluval ve eheim deneyimimden sonra eheima karar vermiştim. filtreye seachem purigen koymayı düşünüyorum. suda hafif sarı renk oluyor biraz ilgilenmeyi bırakırsam. birde dayanamayıp yem çok atıyorum :( tam büyüme çağındalar ne versem hüpletiyorlar. özetle şu anda işler iyi gidiyor gibi. ama purigan bence gerekiyor. sadece maliyetli ve yeniden kullanmak için gereken temizlik işlemi beni tereddüt ediyor. onun dışında benim elyaf baya kirli çıkıyor temizlik zamanında. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Midas Balığı Anüsünden Kan Gelsi
[QUOTE=ATAY özenç] HAYIR dışkı olamaz çükü sıvı bir şey nasıl desem mesela suyun içine mürekkep damlatığınzda nasıl mürekkep suda yayılır ayen öyle oldu[/QUOTE]
Başka blaık var mı? yaralanmış olabilir. birde parazit olabilir.
Eheim Kırmızı Buton Sorunu
Herkese merhabalar,
Eheim filtrem var. senelerdir kullandığım filtre. çok memnunum (şimdiye kadar). sorun şu. temizlik sırasında bastığımız kırmızı butona basmak işkence. çok zor oluyor. butona basınca hortumların takılı olduğu kafa çıkmıyor. iki seçenek aklıma geliyor. bir Eheim bakım spreyi diye bir sprey satılıyor. açıklamasında şöyle birşey yazıyor
"Devamlı akvaryum suyuna maruz hareketli parçalar bir süre sonra tutukluk eğilimi gösterebilmektedir. Eheim Bakım Spreyi basit ve hızlı bir şekilde ilgili bölümlere sprey uygulayarak bu sorunu düzeltiyor. Eheim Bakım Spreyi, özellikle valfler, açma kapama muslukları, hortum adaptörleri, sızdırmazlık halkaları için tavsiye edilir, silikon esaslı, su nötr, CFC içermeyen, solventler veya yağlar içerir. Ulaşılmaz bölgelere ulaşmak için en uygun üründür."

Acaba bu sprey işimi görür mü? ilk aldığımda ürünü o kısımda yağ gibi birşey vardı. sanırım yine yağmalak gerekiyor. ikinci çözüm olarak hortumların takıldığı o kafa kısmı yedek parça olarak satılmakta. o parşayı alsam sorun çözülür mü? sanki daha çok makinayı yağmalak gerekiyor gibi geliyor. başına gelenler var mı acaba? şimdiden ilginiz için teşekkürler.
Bioball Mı Tetra Balance Balls Mı ?
Merhaba,
bioball derken Eheim Mechpro'yu kastetmiştim. plastikten diye bioball genel isimleridir diye düşündüm :( Eheimın pro4 600 litre 2275 modelini aldığınızda en alttaki 2 sepeti bu şekilde geliyor. ben sadece bir tanesini bunlarla kullanıyorum. değiştirip diğerini substrat pro yaptım. maliyetten kaçıyorlar mı acaba diye düşünüyor insan ancak şu anda eheim o plastik Eheim Mechpro ürünü 110 tlye satıyor. meche göre daha ucuz ama yine de çok uçuk bir fark yok. bazende alman mühendisleri herlhalde bizden iyi düşünmüştür diye düşünüyorum açıkcası. oscar akvaryumumu dert ediyorum. bitkili akvaryumum var. onda sadece Eheim Mechpro ve Eheim substrat pro var. iki sepetli. mesela o suyu cam gibi yapıyor. akvaryum daha eski ve kültür oturduğu için sanırım.

[QUOTE=Ahmet_]
Merhaba eheimin bioballı mı var ? Konunun üzerinden zaman geçmiş benim de fikirlerimde bazı değişiklikler oldu mesela dış filtrede bioball kullanımı başlıbaşına bana kalırsa gereksiz gelmeye başladı daha demin rastladığım bir bilgi seachemin kendi sitesinde yazıyor yanlış anlamadıysam matrixin 1 litresi, 170 litre plastik topun yaptığı işi yapıyor. Belki sumpta bioball kullanılabilir ama dış filtrede hem gereksiz yer kaplıyor hem de dediğiniz gibi yeterli bakteri yüzey alanını sağlamıyor. Dış filtrelerde bioball tetra dış filtrelerde var diye biliyorum bunu da tetranın ucuza kaçmak için yaptığını düşünüyorum, zaten pahalı bi materyal değil bu sebeple filtreyle beraber geliyor oysa bioball yerine kullanılacak çok daha kaliteli malzemeler var ben bunu tetranın masraftan kaçınmak için yaptığı bi hamle olarak algıladım. Tetranınn balance balls denilen ürünü de böyle bir şey sanırsam alamaya değeceğini sanmıyorum. Ucuz bir ürün de değil bunun yerine sera siporax , seachem matrix , eheim substrat pro almak daha mantıklı , en azından ömürlük olur. Mesela sadece 250ml matrix bile 200 litre su için yeterli geliyor veya 1 litre siporax yine 200 litre için yeterli geliyor.


Merhaba teşekkür ederim yanıtınız için bahsettiğiniz hidrotonu daha önceden de duydum nerden temin ettiniz ? Yabancıların kullandığı ve sanırsam ucuz bir materyal. Biraz bilgi verebilir misiniz eğer güzelse filtreme koyayım .[/QUOTE]
Bioball Mı Tetra Balance Balls Mı ?
Bende eheimın bioballını kullanıyorum. acaba seramik filtreye mi geçsem diye düşünmekteyim. ama çok çeşitli fikirler var. kimisi bioball diyor kimisi seramik diyor. kimisi dış filtrede ikisi de manasız diyor.
Oase Marka Dış Filtre Hakkında
Ben oase biomaster 850'ye niyetlenmiştim. 525 brüt ama nette taş çatlasa 450 litre olan oscar akvaryumu için. Eheim ve fluval tecrübelerim var. fluvalın fx6sı pahalıydı. fx4'ünde biyolojik malzeme alanı az. zaten fluvallar bol debi veriyor ancak malzeme alanları çok dar. Eheim'ın 3 serisini kullanıyordum (hala kullanıyorum). fluvalı elden çıkardım. ama neticede fiyatı nedeni ile oaseyi almadım. eheim 2275 pro 4 serisi 600 litrelik olanı aldım. şu anda memnunum. umarım ileride kötü olmaz. elimdeki eski eheimden çok memnumum ama o kırmızı kısım bir süre sonra cidden bela oluyor. eski eheimdakini açmak kapamak tam bir bela. eğer çözümünü bilen varsa (yağmalak filan) yazsın. neyse konuyu çok dağıttım :) baya bir baktım oase çok tavsiye ediliyor ancak dezavantajı parça meselesi. türkiyede daha yeni. birde ön filtreleme sistemi eğer çok kirleten balık besliyorsanız (oscar, japon veya büyük amerikan) çok büyük rahatlık. paranız varsa alın deneyin derim.
Green Terrör- Pengasus- Oscar
[QUOTE=Defneselim]Güncel[/QUOTE]
bahsetiğiniz litrede oscar veya green terrorun bir çifti bakılabilir. oda sınırda. hayvanlara işkence yapmanın alemi yok.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.