ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1508
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
5 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2521 [1.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
251 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
MurathanM
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
25
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

MurathanM

SON 10 MESAJI

Balıkları Yemlerle Renklendirmek
Bende büyük balıklar olduğundan ve doyurucu olmadığından uzun süredir pul yem kullanmıyorum. Ama Rotifish marka pul yemler kaliteli. Bitkisel olarak ben spirulina super forte tavsiye ederim. Tropical D-Allio da yüksek sarımsak özlü bir yem. Haftada 1 kere aç karna veriyorum. İmkanınız varsa bu yemleri alın. Bir de ne kadar fazla çeşit olursa, o kadar iyi olur.
Balıkları Yemlerle Renklendirmek
[QUOTE=R3DROS3V3RTIGO]

şimdilik Sera Bettagran ve Tetra Betta veriyorum
başka yem tavsiyeniz varsa bilmek isterim renklendirici olmaması şartı ile[:D][/QUOTE]

Yani çoğu yem aslında renklendirici içerir. Kullandığınız yem de buna dahil tabii ki. Eğer öyle olmasaydı yem renkleri de mat, renksiz olurdu. Ama eğer ki beta balığı besliyorsanız, sadece granül yemlerle balığı yormazdım. Pul yem, bir tane de bitkisel yem ile diyetini desteklerdim.
Balıkları Yemlerle Renklendirmek
[QUOTE=R3DROS3V3RTIGO]

renklendiren yemlerle balığınızı renklendirmeye çalışıyorsanız balığınızın sağlığını hiçe sayıyorsunuz ve sadece görünüşünün sizin için önemli olduğunu düşünüyorsunuz demektir
dün evcil hayvan dükkanında balığımın renginin solgun olmasına rağmen renklendirici yem almadım tetra betta aldım çünkü sağlığını ve mutluluğunu düşünüyorum sadece
şu anki akvaryumu küçük ama geçici bu akvaryum
harika bir akvaryum yapacam balığıma ve rengi ne kadar solgun olursa olsun renklendirici yem ile beslemeyecem [/QUOTE]

Renklendirici yemleri ne zannediyorsunuz ki siz? Sağlığa zararlı olduklarını falan mı düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız belirteyim, balık kaybım yok denecek kadar az.

Bu yemleri çıkartan markalar kendini ispatlamış, yıllardır piyasa içerisinde olan ve defalarca testten geçmiş yemleri piyasaya sunuyorlar. Ayrıca balıklarımın sağlığını düşünmeseydim yukarıda belirttiğim Okiko yemleri denerdim. Zaten bahsettiğim yemler de, normal piyasanın 3-4 katı üzerinde fiyatta yemler. Her yerde satılmaz, her zaman stoğu bulunmaz.

Neyse, size tavsiyem, balıklarınızın sağlığını düşünüyorsanız, balıklarınızın diyetine göre yem vermeniz.

Not kıvamında şunu da belirteyim, evet balıkların rengi benim için önemli. Görsellik ön planda benim için. İstediğim balıkların en iyi rengine kavuşmasını sağlamak için de elimden geleni yaparım. [EDIT]MurathanM,2018-05-20 21:05:08[/EDIT]
Balıkları Yemlerle Renklendirmek
[QUOTE=R3DROS3V3RTIGO]

önemli olan balığın sağlığı ve mutluluğu değil mi?
renkleri için mi besliyorsunuz balıkları?
[/QUOTE]

Nereden nereye çektiniz konuyu. O kadar yazdım bunu mu çıkarttınız?

Konunun başlığı nedir?
Balıkları Yemlerle Renklendirmek
Balığa ne kadar iyi bakarsak bakalım geninde yoksa renklenmiyor. Bunu bilir bunu söylerim ben. Kimisi düz yemlerle besleyip iyi renkler yakalarken kimileri en iyi yemleri kullanıp yine orta kalite renkler ortaya çıkartıyor. Ben yıllardır çok çeşitli yemleri kullandım. Bunlar genelde pahalı yemlerdi. Ama hiç bir yemin de balığım üzerinde etkisini görmedim. Aynı anda aldığım yavruları aynı akvaryum ve şartlarda beslerken, kimisi renklendi, kimisi renklenmedi.

Bazı düz balıkları bu işe katmamak gerek. Benim deneyimim genel olarak Güney Amerika balıkları üzerineydi.

Şunu da belirteyim, Okiko yemlerin hem kafa yapıcı hem de renklendirici olduğu söyleniyor. Zamanında çok araştırdım, etkili olduğunu gözlemledim. Ama kendi balıklarımda kullanmadım. Yüksek protein değeri benim için risk oluşturabilir. Sonuçta bu yemler flower horn balıklarına özel tasarlanmış yemler.

Şimdi yine yemlerim bitti. Muhtemelen Omega One yemlere geçiş yapacağım. Daha önce numune olarak deneme imkanım olmuştu ama uzun süreli denemedim.

Son olarak, D-50 Plus hem pul hem granül olarak kullandım. ekstra bir katkısını görmedim. Ama balıklar büyüme ve sağlığında zararını görmedim.

Omega One yemler somon balığından yapılıyor. Yani yem firmaları arasından sıyrılmasına neden olan yapı taşı bu. Deneyip, gözlemleyip sonuçlarını paylaşırım.
Omega One Yem Kullanıcıları
Doğan Bey, selamlar. Size bildirim göndermemin sebebi, yemlerim oldukça azaltı ve yeni parti sipariş geçeceğim. Bu süre zarfında granül yemleri denediniz mi? Pul yemlere ilgi devam etti mi?
Tetra Sürü
Yemyeşil derken acaba kardinal neon mu? Eğer öyleyse bile birlikte takılırlar ama en iyi verimi almazsınız diye düşünüyorum.


Ama şahsi tecrübeme göre, sayının yani sürünün fazla olması stres olmamaları açısından iyi. Onları rahatsız eden balıkta yoksa yine gezerler ama belli bir noktadan sonra, akvaryuma da iyice alıştıklarında hiç bir sürü balığını ben organize şekilde yüzdüğünü görmedim. Kimisi kökte, kimisi bitkide kimi yem arıyor yani normal balıktan farkları kalmıyor. Tabii bu şahsi tecrübem, daha önce neon tetra, kardinal neon, limon tetra, kırmızı burun tetra, fantom tetra gibi türleri beslemiş birisi olarak söylüyorum. [EDIT]MurathanM,2018-05-08 00:01:07[/EDIT]
Yanık Balık
Yanık balık büyük gözler, orantısız vücut ile kendini belli eder. Aynı insanlarda olan cücelik gibi bir şeydir. Bu balıklar ufak kalması dışında hiç bir sorunu olmayan balıklardır. Yine yem yerler hatta ürerler bile. Ama şu da var ki, balığınızın biraz daha geç gelişiyor olması da muhtemel. Yani biraz daha zaman verin, belki diğerlerinin boyuna yetişir.

Filtrem Balığımı Çekiyor
Yok herhangi sıkıntı olmaz. Yapabilirsiniz. Su değişmiş gibi olur bir nevi. Kaldı ki, bakteri kültürünün çoğu dipteki kumlarda, camlarda bulunur. Sadece su olarak düşünmeyin yani olayı. Pipo filtreler, bakteri kültürü açısından zengindirler.
Filtrem Balığımı Çekiyor
Ben yine sağlıklı olacağını zannetmiyorum. Cama dahi tutsanız filtre hacmi yüksek. Japon gibi bir balığı yoracaktır. Daha düşük debili iç filtreler var, onlardan temin etmenizi tavsiye ederim. Hatta ürün az kullanılmış ve aldığınız esnaf arkadaşta uyumlu birisi ise, değiştirebilrisiniz.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,600,830 Mesaj
  • 381,538 Konu
  • 91 Forum
  • 131,893 Forum Üyesi
  • 1,396 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,723 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.