ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1242
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
24 dakika önce
Toplam Mesaj:
2290 [1.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
190 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
MurathanM
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
25
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

MurathanM

SON 10 MESAJI

Petpazarım'dan Karides Severlere Özel Kampanya
Link açarken sıkıntı veriyor. Google yazıp aratınca siteye girebiliyorum.
5630 Smd Led Bar Tecrubem
2 yıla yakın süredir kullandığım (Sürekli değil, belli aralıklarda gerekli oldu) 5630Led 18x3 sistemi kullanıyorum. Bağlı olduğu trafo galiba dün patladı. Hem de armatür elimdeyken güm diye ses geldi, duman falan çıkmadı ama yanık kokusu vardı. Zaten her açtığımda zaman zaman sinek vızıltısı gibi ses yapan bir trafoydu. Bu trafo ledleri kaldırmamış olabilir mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/151220171209131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/151220171209271.jpg[/IMG]
Brichardi - Calvus - Melek
Merhaba, türleriniz üzülerek belirtmeliyim ki uyumsuz. Tankınız tam bir Güney Amerika tankı olmuş. Brichardi ve regani için uyumsuz bir tank. Melekler için gayet uyumlu. Melek gibi güney amerika türleri alırsanız sıkıntısız beslersiniz.
Geophagus Günlüğü
Mehmet Bey, umarım istediğiniz balıklara kısa sürede kavuşursunuz.

Benim tankımdan fotoğraflar;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/121220172225541.jpg[/IMG] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/121220172226191.jpg[/IMG]

[K]Not: Küp tamamen gereksiz bir detaydır. Benim üretim deneylerimden birisidir. Küpe hangi balıklar ilgi duyuyor, yumurtaları buraya dizeler mi diye emin olmak amaçlı ekledim. Yakın zamanda bu gereksiz figür çıkacak.
[/K]
Geophagus Günlüğü
-Doğan abi, teşekkür ederim yorumun için. Senin ile görüşmüştük bu konuda, umarım ilerleyen zamanlarda seni de aramızda görürüz.

-Esat Bey merhaba[K], Red Tapajoslar'da üreme şu şekilde oluyor[/K]; Öncelikle dişi ve erkek fazla kuvvetli olmayan bir kavga ile birbirlerini ölçer. İkinci olarak uygun bir düz zemine (Bir taş olabilir) yumurtaları dizerler ve 48 saate kadar dizdikleri yumurtaları diğer balıklardan korurlar. Daha sonra dişi tüm yumurtaları ağzına alıp çevirmeye başlar. Eğer tankta teklerse 2-3 güne kadar yavruları zaman zaman yüzdürürler. Bu süreçte yavru yendiğini görmedim ancak çiftler birbirlerini hırpalayabiliyor. Ancak eğer karma bir tank ise daha temkinli davranırlar ve yavruları çıkartmazlar. Bu durumda 10 güne kadar kontrol edilerek yavrular anne ile ya da tek başlarına ayrı bir yere ayrılabilir.[K] Ben babanın da yavrulara herhangi zararını görmedim. Hatta serbest yüzüşlerine yardımcı oluyor, ağızda kuluçkaya yardımcı oluyor dişisine. Mükemmel bir olay yani. [/K] Ayrıca, maksimum ölçülere bizim tanklarda gelmesi pek olanak değil, gelse bile yıllar alacaktır. 3 yaşındaki red tapajos dişim 14 cm'i 1 yıldır geçemedi.

-Erdem Bey, daha önce de sizin ile bu konularda konuşmuştuk yanlış hatırlamıyorsam. Ama epey zaman geçti Mert sayesinde de tekrardan bu türleri aradığınızı biliyordum [:)] 80x40 başlangıç için uygun olacaktır. Örneğin 2 erkek 4 dişi alınıp aralarından eş tutulana kadar beklenebilir. Daha sonra diğer balıklar çıkartılıp yanlarına bir tetra sürüsü alınır ise bu tanklarda tek çift için uygun olacaktır. Doygunluk katar, zevkle beslersiniz. [K]Tabii bahsettiğim minimum ölçüler[/K], diğer boylarda balığı daha ufak hacimlerde beslemek zor olacaktır. Yani daha ufak hacimdeki arkadaşlar "-80 cm oluyorsa 60 ta da beslenir" fikrine kapılmasın.

Eş konusunda tecrübeli olan arkadaşlar, yavru büyütenler benim gibi 40x40x40 ölçülerinde bir tankı yumurtlama tankı olarak kullanabilir. Ben silis kum, kök ve bitki de kullandım. İlk 2 gün ortama alıştılar, 3. gün yumurtaları dizmişlerdi. Yavrular biraz büyüdükten sonra eşler tekrar ana tanka atılarak, yavrular kalan akvaryumda büyütülebilir.

Benim tankım 100x50x50, bu hacimde görsel bir tank bendeki. Ama avantajım, yumurtlama aşamasındaki balıklarımı ayırıp hemen 40x40 tankı devreye sokuyorum. Ya da herhangi hastalık olduğunda karantina tankıma alıyorum. [K]1 tane akvaryum her zaman bir köşede duruyor yani.[/K] Bir ara tapajos ve red hump yavrularım büyüyüp yavru tankına sığmadığında ana tankta 26 balık vardı. Artık mecburiyetten petshoplara vermek zorunda kalmıştım güzelim balıkları. Eh tahmin edersiniz ki orada da bizim 1 ayda satamadığımız balıkların tamamı 1 haftada tükenmişti.

-Erkin senin bu türlere geçeceğin günü hep beraber bekliyoruz artık [:)))] Görselleri düzenlemem gerek. Arşivleri biraz kurcalayalım bakalım en kısa sürede fotoğraflar eklenecek.

-Burak, başlangıçta protein ağırlıklı doğru bir seçim. Mümkün olduğunca artemia, mikrokurt, kurutulmuş tubifex vermeye çalışıyorum. (Daha doğrusu artemia her defasında hüsran bende, diğer ikisini kullanıyorum ama çıkartan kullansın derim[:)))] )
Balıklar 4 cm boylarına ulaştıktan sonra ufaktan pro algae kullanımına geçilmesinde fayda var. [EDIT]MurathanM,2017-12-12 21:58:41[/EDIT]
Geophagus Günlüğü
Uzun zamandır aklımda olan, çoğu zaman şahsi olarak sorulan sorular üzerine, ortalama 7 yıllık bilgim ile bu konuyu açmaya karar verdim. Konu biraz uzun oldu ama bu türe merak salanlar için akıcı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Araları atlayıp kişiler tecrübelerimi madde olarak sıraladığım kısma da uzun atlama yapabilirsiniz. [:)]

Öncelikle; forumda bu konu ile ilgili bir makale var. Onu okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Ben genel bilgiler vereceğim, herkesin aşina olduğu ama tekrar etmekte fayda olan. Ayrıca tabii ki kişisel deneyimlerimi de paylaşacağım. Özelden yazan arkadaşlar için yardımcı olacağını düşünüyorum.

Başlangıç olarak; Şu kesindir ki, bu canlılar doğal hareketlerini şüphesiz olarak silis kumda yani çok ince kumda yapmaktadırlar. Adı üzerinde, Geophagus, yani bilindik diğer adı ile "toprakyiyen" türleri doğal ortamlarında kumun içindeki mineraller ile beslenerek hayatlarını sürdürmektedir. Bu yüzden dip balığı olarak belirtebiliriz. Günün büyük çoğunluğunu kumu ağzından alarak solungaçlarından vererek geçirirler.

Geophaguslar; Güney Amerika bölgesinde geniş bir araziye yayılmışlardır. Bunun yanı sıra, çok önemli olmayacak bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Tabii ki PH konusu; Bu balıklar geniş yelpazede yaşadığından bildiğimiz çeşme suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yani suyun PH değeri 7.6 gibi değerlerin üzerinde değilse sağlıkla beslersiniz. Onun dışında diğer değer ölçümlerini hiç bir zaman yapmadım. Ancak şunu açıkca belirtmeliyim ki, eğer akvaryumunuzda art arda geophagus ölümleri oluyorsa bilin ki ters giden bir şey var. Gördüğüm en sağlam balıklar bu türe ait balıklardır.

Sınıflandırmaya gelince, çoğumuz bu isimlere aşinayız ancak biraz açmakta fayda var. Geophagus, Gymnogeophagus, Biotodoma, Retroculus, Acarichtyhs, Satanoperca gibi isimleri olsa da çoğu kişi bu sınıflandırmaları "Geophagus" adı altında bilmektedir. Her birinin ayrı özellikleri bulunsa da, önemli özellikleri hepsinin toprak ile yakından ilişkisidir. Bana göre bu gruba aykırı tek balık hobicilerin de yakından tanıdığı "Brasiliensis" türüdür. Kum ile ilişkisi en az olan bu tür, aynı zamanda diğer tüm saydığım sınıflandırmalar arasında en sert, en büyüyen türlerin başında gelmektedir. Bana kalırsa davranışları ve tipi Orta Amerika balıklarını daha çok çağrıştırmaktadır. Bu yüzden düşük hacimlerde diğer geophaguslar ile beslenmesini tavsiye etmem.

[B]Benim şahsi tecrübelerimi madde madde aktarmak hem konuyu sıkmamak hem de daha net olmak açısından daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, en çok soru aldığım konular hakkında da bu maddeler içerisinde bilgi vereceğim. [/B]

[U][K]Kişisel tecrübelerim;[/K][/U]
-Akvaryum ısısı 25-29 aralığında olmalıdır.
-Geophaguslar için salınım yapmayan, silis kumlar önemlidir. Dere taşı gibi daha iri taneli taşlar da kullanılabilir ama silis balıklar üzerinde daha önemli bir yere sahip. Mercan kırığı gibi taşlar daha keskin olduğundan balıklarınız için yaralayıcı olabilir.
-Çoğu barışçıl Güney Amerika balıkları ile uyum içerisinde yaşarlar. Cüce türlerine, tetra grubuna zararları yoktur. Tabii ember, kiraz tetra gibi çok ufak türler ile bir arada beslenmemelidir.
-Kendi aralarında ölümcül yaralanmalar yoktur. Sadece sürü baskın balığı kabul etmeyen diğer balıklar hırpalanır.
-Bölgeci balıklardır. Kum bir yere taşımayı, camı görene kadar kazmaları görülmeye değer. Eliniz ile bu açıklıkları kapatırsanız hiç bir şey olmamış gibi inatla aynı yeri kazmaya devam ederler.
-Canlılar çoğunlukla tek eşlidir. Bazı istisnalarda dişi birden fazla erkek ile yumurtlayabilir. Eş uyumu her zaman çok iyi olmayabilir. Ben yumurta dizdikten sonra erkeğini vura vura öldüren bir dişiye şahit olmuştum. Eş tuttuktan sonra yavru alma aşamaları farklıdır. Eğer balığınızı yazarsanız [K]üretimi [/K]detaylı bilgiyi konu içerisinde verebilirim.
-[K]Discus ve Melek[/K] balıkları ile uyum içerisinde yaşarlar. Dikkat edilmesi gereken konu, bu canlılar genelde çok iştahlıdır. Doymak bilmezler ve yeme saldırırlar. Discus ve Melek gibi canlılar bu balıklardan yem bulamayabilir, yanlarından ağır kaldığından strese girebilirler. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.
-[K]Kedibalıkları[/K] ile uyumlu yaşarlar, ancak kendini gömen balıklara dikkat etmek gerekir. Kum içerisinde tam bir avcı olan bu balıklar Banjo Kedibalığı gibi türleri kumun içerisinden çıkartarak hırpalayacaktır. Ayrıca çok ufak boylarda atılan vatoz türleri de muhakkak dikkatlerini çeker. Canlı yem muamelesi görmemeleri için ya kendi balıklarınız ufak olacak ya da atacağınız kedibalıkları biraz büyük olacak. Şunu da belirtmekte fayda var, gece aktif olan balıklar yumurtaları yiyebileceğinden eş olan akvaryumda dikkat edilmelidir.
-Her türlü yemi yerler. Ancak dikkat edilmesi gerek konu sağlıklı beslemektir. En önemli nokta, bu canlıları sürekli yüksek protein ile beslemek balıklarda iç parazite sebep olacaktır. Dış dünyası çok sağlam olan bu canlıların en hassas noktaları içeriden gelişecek olan hastalıklardır. Bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Ben yüksek proteinli yemlerin yanı sıra, sarımsaklı yem ve bitkisel yemler de kullanıyorum. Yem listemi en sonda detaylı şekilde paylaşacağım.
-Bitki düşmanıdırlar. Anubias yapraklarını bile keyif için kopardıklarını gördüm. Dipte eğer sağlam tutunmuş kökleriniz yok ise her türlü bitkiyi çıkartırlar.
-Işıklandırma olarak grolüx tarzı ışıklandırma balıklarınızın rengine renk katacaktır.
-Midye, Salyangoz gibi canlılara genellikle zarar vermezler. Ancak üzerlerine atacakları kum ile onları biraz rahatsız edebilirler.


[K][U]Bulundukları akvaryum, dizayn hakkında;[/U][/K]
Bu tür canlıların uzun ve geniş tanklarda beslenmesinde fayda var. Minimum uzunluğu 80 cm olan, genişliği de 40 tan aşağı olmayan tanklar ile başlanabilir. Yükseklik çok önemli olmasa da minimum 40 cm yükseklik gerekiyor. Sayı arttıkça akvaryum büyüklüğü de artmalıdır. Sık su değişimi ile hızlı büyütebileceğiniz bu canlıların tecrübelerime göre en ağır büyüyen türü Geophagus Steindachneri'dir. Aynı boyda olan diğer balıklar daha hızlı büyürken, aynı yem ve litredeki nam-ı diğer red hump'ların gelişimi daha ağırdır. Bitki sevdalılarının bu balıklardan uzak durmasında fayda var. Akvaryum taşlar ve kökler ile dizayn edilebilir. Taşlar çok şart değildir ama durup dinlenebilecekleri, bölge tutabilecekleri ve erkeği ile üstünlük mücadelesine girecekleri dişileri görebilmek için yati kökü diye bildiğimiz kökler şarttır. Mango kökü de ekleyebilirsiniz ama eridiği için ben kullanmıyorum. Benim dizayn hakkında tavsiyem, ince kökler kullanmanız ve yüzme alanları da bırakmanız. Ben şahsen artık yaprak falan kullanmıyorum. Bu balıklar yaprakları olduğu yerde bırakmıyorlar sürekli oradan oraya taşıyorlar. Ayrıca, akvaryum zemininde tortu oluşturmak istiyorsanız bu imkansız. Sürekli kum ile oynadıklarından dipte ne kuru yaprak kalır, ne düşündüğünüz gibi bir tabaka oluşur. Ama çok güzel uzay efekti oluştururlar, sürekli suda uçan partiküller görmeniz büyük olasılık.


[K][U]Kullandığım Yemler;[/U][/K]
Yem konusu biraz spesifik bir konu. Aynı balıklardan bir kısmı x yemi severken diğer kısmı y yemini seviyor. Ben yıllardır bir çok yemi kullandım. Belli başlı markalardan gidecek olursak, genelde ince taneli yemler bu balıklar için en sağlıklısı. İri taneli yemleri yemiyorlar. Eğer yemedikleri yemler varsa, mutlaka kırıp vermelisiniz. Ayrıca suda yumuşatarak vermekte balıklarınızın yemi kabul etmesini sağlayabilir.
[K]Dainichi, NLS[/K] gibi sert yemleri kabul ettirmekte güçlü çekebilirsiniz.
Pul yemleri genellikle kabul edeceklerdir ancak bu iştahlı balıklar üzerinde pul yemlerin çok etkisi olmuyor. Granül yemler daha iyi olacaktır.
[K]Tetra Pro Algae[/K] olmazsa olmaz yemlerin başında gelir. Hemen her türden balık kabul edecektir. Bitkisel ihtiyacımın büyük bölümünü buradan karşılıyoruım. Tetra'nın diğer klasik yemlerini de iştahla yemeseler de tüketiyorlar.
[K]Sera[/K] markanın çoğu yemini yiyorlar. Ancak suyu fazla yağlandırdığı için tercih etmiyorum.
[K]Ocean Nutrition[/K] dondurulmuş yemleri tavsiye ederim. Haftada 1-2 kere verilmesinde fayda var. Aynı şekilde kurutulmuş[K] Rotifish Tubifex'[/K]i de iştahla kabul edeceklerdir.
[K]Tropical D-Allio ve Tropical Vitality Color, Tropical Krill[/K] tercih edilmesi gereken yemler arasında.
[K]Hikari[/K] markasının bazı yemlerini kabul ediyorlar. Ancak özellikle ufak boydaki balıklarınız için [K]Hikari Micro Pellets[/K]'i şiddetle tavsiye ederim. 7

Yem konusunda aklıma gelenler bunlar. Konuya kullanmak istediğiniz yemleri yazarsanız daha net bilgiler aktarabilirim/riz.

Konuyu okuyan herkese teşekkür ederim. Konu [K]soru-cevap [/K]şeklinde olabilirdi ama bu şekilde bilgilerin sabit sayfada kalmasının daha uygun olacağını düşündüm. Arayan kişi sayfalarda kaybolacağına ilk sayfadan her şeyi okuyabilsin. Sizin de destekleriniz ile tabii ki ilk sayfaya eklemeler yapabilirim. Ya da unuttuklarım olursa yeniden düzenlemeler yapabilirim.

Herkese teşekkür ederim, bu türleri bir gün herkeste görme dileği ile... [:3][EDIT]MurathanM,2017-12-12 22:54:54[/EDIT]
5630 Smd Led Bar Tecrubem
Hopar armatürü hiç led sisteme döndüren oldu mu?
Öldü
Dostum bence iyice araştırmalısın sen bu hobi işini. Balıklar belli bir ısı aralığında yaşar. Lütfen iyice bilgi edinmeden daha fazla balık alma.
Öldü
[QUOTE=sorceres]

Sakın öyle bir şey yapmayın... İnşallah öyle yapmamışsınızdır. İlk yazdığınızda mesajınız gözüme çarpsaydı keşke. Muhtemelen şuan kalan balıklarınızın hepsi ölmüştür.[/QUOTE]

Böyle durumlar için acil S.O.S durumu oluşturulmalı [:)))]

Ne yazık ki bilmeden, iyilik yaptığımızı düşünüp kötülük yapıyoruz.

Bir de aklıma taklıan o akvaryumda 15 litre su var ya da yok. Yarısı su ile dolu neden?

Şu başlıktaki konuları şiddetle okumanızı tavsiye ederim; [URL]https://www.akvaryum.com/genel_kategorisi_21.asp[/URL]
Ölüme Mi Terk Etmeliyim?
Beyaz benek olan balığı 30 derecede tutmanız gerekli.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,529,390 Mesaj
  • 371,837 Konu
  • 91 Forum
  • 127,500 Forum Üyesi
  • 1,371 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,040 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.