ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
986
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
2047 [1.36 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
208 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Murathan Mamati
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
24
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Murathan Mamati. Satın alırken kulaklarını değil, gözlerini kullan! Denizdeki balığın bini bir paraya...

SON 10 MESAJI

Discus İçin Elektrik Ve Su Faturası
Ufuk Beyin dediği yorumlara katılıyorum. Ona ek olarak eklemek istediğim şey; Her zaman kaliteli malzemeler kullanın. 1 kere fazla para verip alacağınız kaliteli ürün sizi uzun vadede elektrik tasarrufu elde etmenizi sağlayacaktır. Özellikle ısıtıcılar için geçerli.

2. Kısım benim her zaman dile getirdiğim kısım. Eğer üretim yapmayı başarırsanız, hobi kendini idare ettirecektir. Isıtıcı, hava motoru, dış filtresi, su değişimi, kaliteli yem, canlı yem derken bu hobi ortalama bir gelire sahip insanlara yük olabiliyor, evli abilerin kafaları şişebiliyor [:lol:]
Yeniyim Çok İyi Anlaşacağız! (resimli)
Balıklara eziyet etmeyen herkes ile anlaşıyoruz bu forumda, hoş geldin :) Keşke ertelemeseydin bu kadar ama geç olsun, güç olmasın demişler.

Filtrasyon, akvaryum hacmi ile ilgili bilgi verir misin? Onlar eksik kalan kısımlar. Ona göre balık sayını belirleyebiliriz.

Dekor ile ilgili ilk söyleyebileceğim; arka fon olacak. Direkt gözüme arka fonlar çarpıyor. Arka fon hem balıkların rengini göstermesine hem de akvaryum derinliği konusunda sana yardımcı olacaktır. Yapıştırma teknikleri falan var, bir sürü konu açıldı detaylı bilgi alabilirsin. Dekor ile ilgili 2. gözüme çarpan taşlar oldu. Şimdi neon tetra gibi canlılar çok fazla taşlar ile haşır neşir değiller. Daha çok malawi, tanganika ve diğer türler olan bazı balıklar taşlık ortamları sever. Bu balıklar daha çok bitkili ve yapraklı, köklü ortamlardan hoşlanırlar. Yati kökünü görmüşsündür mutlaka, eğer alabilirsen akvaryumuna uygun olarak 1-2 parça alabilirsin. Yani taşlık yerine daha çok kuru ağaç dallarından bir dekor yapabilirsin. Mango kökü suyu yumuşatır ve sarımtrak bir renk verir. Eğer suyunun beyaz olmasını istiyorsan uzak durmanda fayda var.

Bu arada yazdıklarım kafa karıştırıcı olabilir, ansiklopedi kısmında (yanlış hatırlamıyorsam) makaleler mevcut. İdeal akvaryum suyu, azot döngüsü, balık uyumu gibi aklına gelebilecek çoğu sorunun cevabı orada mevcut.

Unutmadan, neon ile lepistesler pek uygun ortam olmaz. Ancak büyük hacimlerde keyif için bakılabilir. Ama genelde bu iki tür birbiri ile didişebilir, doğasında avcı olan neon balıkları lepistes yavrularını avlayabilir. Ufak hacimde bu durum kendini daha çok belli edecektir.
Beta Akvaryumunda Taş Kullanımı
İlginç bir deneyim olmuş. Böyle deneyimlerin paylaşılması hobiyi bir adım daha öne taşıyor. Teşekkürler bu paylaşım için Kadir Bey.
Kribensis, Keyhole Ve Sajica Bir Arada Olur Mu?
[QUOTE=Deniz Dalkılıç]

Anıl Bey Keyhole konusunda Ces Akvaryum'a bakabilirsiniz (Kozyatağı), gitmeyeli çok uzun zaman oldu ama genelde ellerinde olan, ürettikleri bir tür.
Hatta onlardan aldığım çifti daha sonra yine onlara hediye etmiştim. Belki de hâlâ ürüyorlardır :)
Alternatif olarak Keyhole çiftinin yanına Dorsigera çifti de şahane olabilir.[/QUOTE]

Ces akvaryum kapatalı uzun zaman oldu. Tüm şubeleri kapandı.
15m2 Hitech Oyun Alanım...(gebze)
Yakınlık derken hepsi set zaten ama karşılıklı mesafeleri ne kadar? Kare olduğunu düşününce ortada durduğunda 4 yanın akvaryum ile çevrili olacak. Yani maksadım bu akvaryumlara müdahale ederken yeterli alan kalacak mı sana? Bunu sormaya çalıştım.

Isıtma ve filtre ile tercihin nasıl olacak? Su değişimlerini nasıl düşünüyorsun?
Çocukluk Aşkı Japon Balığına Dönüş
[QUOTE=rccol]

Tüm yem çeşitleri için uyguluyormuyuz? (granül yada pul)[/QUOTE]

Granül yemlerde hepsi için uygulamaya gerek yok. İnce yapıdaki yemler mesela hikari, nls gibi yemlerde çok gerek yok. Biraz daha kalın ve sert yapıdaki granül yemleri yumuşatmak için güzel bir yöntem. Ayrıca her yem suya biraz salınım yapar, bunu bu yöntem ile daha iyi anlıyoruz. Böylece suyun kirlenmesini bir nebze olsa önlüyor bu sistem.

Pul yemlerde hiç gerek yok. Zaten sindirimi kolay yemlerdir. İyice eritip özelliğini kaybetmesine neden oluruz. Ben sadece sarımsaklı yem yaparken pul yeme yedirip, o şekilde veriyorum. Hem daha rahat sindiriyorlar hem pul yem yapısı itibari ile tüm sarımsağı çekiyor.
15m2 Hitech Oyun Alanım...(gebze)
Hayırlı olsun. Fotoğraflarda akvaryumlar birbirine çok yakın. Aralarında ne kadar uzaklık olacak? Isıyı nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz? Filtreleme sistemi ortak sump mı yoksa her akvaryumda ayrı bir filtre mi kullanacaksınız?

Bir de havuz tam olarak nerede olacak? Fotoğraflarda o hacimde bir büyüklük göremedim. Ve burada ne besleyeceksiniz?


Şahsımca; böyle bir sistemde geliriniz sağlam olmadıkça altından kalkmanız sizi zorlayabilir. Benim görüşüme göre hobi kendini idare etmeli. Zaten balık sayınız arttıkça hobi usulü satışlarınız olacaktır. En azından yem parasını çıkartsalar yeter [:)]
5630 Smd Led Bar Tecrubem
[QUOTE=gurkanakca][/QUOTE]

Gürkan Bey, forum sayfalarına hızlıca göz attım. Zannediyorum SMD yerine RGB türlerine yönelebilirim. Hopar armatüre gelince, 21w olması nedeniyle floresan bulmakta zorlanıyorum. Grolüx gibi bir seçeneğim yok mesela. Bu armatürlerin balastları da çok ince ve uzun yapıda olduğundan bu yapıda 39w bulup içine sığdırmakta zor.

Kırmızı rengi isteme sebebim balıkta rengi ortaya çıkartmak. Sürekli olarak yanmayacak, 2. düğme ile çalışacak bir sistem olacaktı. İş çıkışında İstanbul Karaköy tarafındaki elektrikçilere uğramayı düşünüyorum. Bakalım istediğim malzemeleri bulabilecek miyim.
Şebeke Suyu 7.2 Ph Akvaryum Suyu 8.2 Ph (?)
[QUOTE=Cloudbuster]
Deniz kumunu nalburdan aldım. Amaç alt katmandaki iri taneli lav kırığının üzerini kapatmak. Lav kırıkları içersine çok fazla pislik alıyor ve bu pislikler su sirkülasyonuna girmediğinden suyu zehirliyordu. Balıklarım; tetra, canlı doğuran, cory ve loach ve barb cinsi tropikal.. İşin ilginci sera test kitim de var. stick şekliden 5 değer ölçüyor. Sera kit suyun Ph değerini 6.8 gösteriyor. Ph metre ise aynı suyu 8.2

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/191581/160420171930321.jpg[/IMG][/QUOTE]

Şimdi burada bir çok ihtimal var bir çok sonuç var. Şimdi elimden geldiğince yazayım. Lav kırığı içerisinde biriken pislik suyu zehirlemez. Aksine dışkılar zararsızdır. Amonyak balığın dışkısını yaptığı anda suya karışır zaten. Balıklarınız çok uyumlu değil ama büyük hacimde yaşayabilirler. Stick 5 değer ölçüyorsa o işte bir yanlışlık vardır. Muhtemelen PH metre doğru gösteriyor.

Benim size tavsiyem, deniz kumunu çıkartın. Üzerine bitkiniz varsa hagen, yoksa silis kum kullanın. Bu bahsettiğim kumlar salınımsız, PH'a etki etmeyen kumlardır. Kullandığınız taşların ne olduğunu bilmiyorum ama onlar da salınım yapıyor olabilirler. Genel olarak;
-Deniz kumu, taşlar (taşına göre değişir), midye kırığı, midye kabukları suyun PH'ını arttırır.
-Mango kökü ise suyun PH'ını düşürüp sarımtrak bir hava verir.

Sizde her ikisi de aynı ortamda ve deniz kumu ağır basmış olacak ki PH'ı arttırmış.

Uzun lafın kısası, yukarıda da belirttiğim gibi size tavsiye kumu çıkartıp önerdiğim kumlardan birisini koyun. Balık türlerinizde yerinizde olsam tetra ve ya lepistesi tek beslerim. Yanına çöpçü balıkları her ikisi ile de uyumlu yaşar.
Şebeke Suyu 7.2 Ph Akvaryum Suyu 8.2 Ph (?)
Deniz kumu ve kaya PH'ı yükseltiyor olabilir.

Deniz kumu, kaya ve büyük mangrow kökleri çok zıt olmuş. Siz hangi balıkları besliyorsunuz?

Yani birisi tuzlu su, birisi amazon bölgesi için kullanılıyor. [EDIT]MurathanM,2017-04-20 16:15:32[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,438,782 Mesaj
  • 359,817 Konu
  • 91 Forum
  • 122,131 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,349 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.