ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Nalbantoglu16
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Temmuz 2022 20:48
Son Ziyaret:
Dün 14:25
Toplam Mesaj:
53 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Nalbantoğlu
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Nalbantoğlu

SON 10 MESAJI

Detritus Kurt Sorunu
Esenlikler. Konuyu doğru yere açmadıysam kusurum affola. 10 L hacimde oluşturduğum su piresi kültüründe Detritus Kurtları gözlemledim. Su pireleri için herhangi bir sorun oluşur mu? Daha önce böyle bir durum ile karşılaşan üyeler tecrübelerini yazarsa çok müteşekkir olacağım.

Saygılarımla...
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Hocam merhabalar.

Elektrik-elektronik konusunda bilgim olmadığı için size sormak istedim. Net ~40 litre akvaryum için;

-1 Watt 350mA Power Led Çeşitleri Royal Blue 430-450nm (3 Adet)

-1 Watt 350mA Power Led Çeşitleri UV 420-430nm (1 Adet)

-1 Watt 350mA Power Led Çeşitleri 6500K Beyaz (12 Adet)

-1 Watt 350mA Power Led Çeşitleri Deep Red 650-670nm (4 Adet)

-Star PCB Tekli 2 Pin Tek Renk (20 Adet)

-13mm Power Led Lens Çeşitleri 90 Derece (20 Adet)

-Powerlux 350mA IP67 Led Driver Çeşitleri 18-25x1 Watt

alarak kendim armatür yapmak istiyorum. Alacağım sitede sadece driver almamın yeterli olacağı ve adaptöre gerek olmadığı söylendi. Led sayısı ve adaptör konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla.[EDIT]Nalbantoglu16,2023-10-04 21:39:06[/EDIT]
Bu Canlı Nedir?
[QUOTE=Cengizhan06]Merhabalar.Yanlış görmüyorsam akvaryumunuz bitkili.
Bitkilerle birlikte gelmiş olma ihtimalide var.[/QUOTE]

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Doğrudur, akvaryuma bitki eklemesi yapmıştım. Söylediğiniz gibi gelme ihtimali var. Ancak eklemeden çok daha sonra bu canlıyı gözlemledim.

[QUOTE=evciler][URL]https://www.bettacarefishguide.com/detritus-worm-in-fish-tank/[/URL] görsellerin hepsi görünmüyor ama sizin canlınız burada anlatılanla uyuşuyor. "detritus worm" diye aratırsanız başka kaynak da bulabilirsiniz.[/QUOTE]

Gönderdiğiniz linkteki yazıyı okudum. Balık, salyangoz ve insan sağlığına bir zararı olmadığı yazıyor. Gozlemlemeye devam edeceğim. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Bu Canlı Nedir?
[QUOTE=YasinC]Nematod/Planarya türevi kurtçuklar, bazılarının zararı yokken bazıları aşırı zararlı akvaryum için. (bu konuda daha net bilgisi olan arkadaşlar cevap verecektir) Akvaryumda canlı doğuran veya beta/neon tarzı avcı balık varsa genelde bu tip kurtları tüketiyorlar. Aşırı yemleme kötü su koşullarında oluşuyorlar. Yemlemeyi azaltın hatta bunlardan kurtulana kadar bir gün çok az yem bir gün yemsiz devam edebilirsiniz. İşe yaramadığı durumlarda insanlar için kullanılan ilaçlar ile akvaryuma müdahele etmek zorunda kalabilirsiniz, ben o şekilde kurtulmuştum.[/QUOTE]

Bilgilendirme için teşekkürler. Ancak aşırı yemleme yaptığımı düşünmüyorum. Sayı ile granül yem veriyorum ve hepsini tükettiğini gözlemliyorum. Geriye cevabınıza istinaden su değerleri kalıyor. Su değişim sıklığını arttırarak gözlemleyeceğim. Üstte ki cevapta söylediğim gibi Betta'nın henüz herhangi bir kurtçuğu yemek için hamle yaptığını görmedim.

Bir diğer aklıma takılan konu ise her bir akvaryuma birer adet salyangoz eklemeyi planlıyordum. Bu canlı salyangoz için sorun teşkil eder mi?
Bu Canlı Nedir?
[QUOTE=AtlasPoyraz]Genellikle fazla yemleme ve su şartlarından oluşur.
Bettalar afiyetle tüketecektir :)[/QUOTE]

Yanıtınız için teşekkür ederim. Henüz yemek için çabaladıklarına şahit olmadım. Ancak takip edeceğim.
Bu Canlı Nedir?
Hastalık Belirtileri: Camda Hareketli Canlılar
Akvaryum Kapasitesi (litre): 9,5 Litre
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Betta
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25 derece sabit şu sıcaklığı
Filitrasyon: Pipo filtre
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): Haftalık %30 su değişimi

Merhabalar. Aşağıya resimlerini eklediğim ve kıvrılarak camda hareket eden canlılar nedir acaba? Sayıları oldukça fazla. Forumda araştırmamın sonucu Freshwater Limpet olduğu yönünde ancak internette Freshwater Limpet resimleri daha farklı. Bilgisi ya da tecrübesi olan hem ne olduğu hemde balıklara bir zararı olup olmadığı konusunda bilgilendirebilir mı?

Saygılarımla...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035181.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235883/231220222035421.jpg[/IMG]
Yavru Betta Boylandırma Akvaryumu Hakkında
Salyangozu diatom için düşünüyordum. Ancak biraz araştırdıktan sonra bazı türlerin yumurta sorunu bazı türlerin üreme sorunu yüzünden vazgeçtim. Eğer İstanbul'a yolum düşerse 2 çift otocinculus almayı düşünüyorum şu an. Orta derece ışıklandırma ve CO2'siz bir sistem ile ne kadar bitkilendirebilirsem o kadar farklı tür ile bitkilendirmeye çalışacağım karides için. Halihazırda zaten büyük miktarda Christmas Moss mevcut akvaryumda.
Yavru Betta Boylandırma Akvaryumu Hakkında
Merhabalar. Boşa çıkacak yaklaşık 100 litrelik akvaryumumu Betta üretimi yapmadan önce low tech bitkili bir akvaryuma dönüştürmeyi, içerisine de salyangoz ve karides eklemeyi düşünüyorum. Bu konuda sizlere sormak istediğim;

-Bitkili boylandırma tankı yavrular için yem bulma ve başka konularda sorun olur mu?

-Karides ve salyangoz yavru Bettalar için problem teşkil eder mi?

Saygılarımla...[EDIT]Nalbantoglu16,2022-11-27 21:46:32[/EDIT]
Betta Akvaryumu Işıklandırma
[QUOTE=bettaquascape]Bence mercekli kullanmanıza gerek yok , kapağın etrafını saracak şerit ledler bile iş görecektir. Fakat yok mavi-kırmızı- beyaz modüllü yapacağım derseniz de olur. (Ben görüntü açısından gün ışığını tercih ederdim)
Çok eski tanktan bir fotoğraf;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/187695/150420191515111.jpg[/IMG]

40x40x40 diye hatırlıyorum. O tankta çok uzun bir süre sadece şerit led (5mt 3535 Şerit Led Günışığı 3000K) kullanmıştım.


[/QUOTE]

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Gün ışığının nasıl bir aydınlatma yapacağını kestiremiyordum. Söylediklerinizi dikkate alacağım.

[QUOTE=Ahmetkngr]Benim 25 modül ledden sadece biri zarar gördü sanırım arada bir yanmıyor 3-3.5 ay oldu.
Benim bulunduğum ortamda aşırı bir buharlaşma var ama.[/QUOTE]

Akvaryumda daha yüksek hacimde şu bulunması adına neredeyse tam doldurarak kapaklı kullanıyorum. Buharlaşmadan ziyade beni kapakta biriken su düşündürüyor kapağa modül LEDler'i monte etmek için.

[QUOTE=Cengizhan06]

Size bir itirazım yok zaten.Size gerekenleri yazdım.Sizde araştırmışsınız ve anladığım kadarıyla konuyu irdeleyerek daha fazla faydalanmaya çalışıyorsunuz.Hep söylediğim gibi yanlışı doğru kabul etmek başka birşey,yanlışı yanlış kabul edip imkan doğrultusunda mecburen uygulamak başka birşey.Sizin araştırmanızı son derece olumlu buluyorum.Sizde araştırıp çelişkili konular arasında kalıp bir yol izliyorsunuz.Balıklarınız ve kurulumunuz hayırlı olsun [:iyi:][/QUOTE]

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Bettalar ile ilgim uzun soluklu olacak. Aktarımlarınızı kesinlikle göz ardı etmeden fırsat buldukça tecrübe edeceğime emin olabilirsiniz.
Betta Akvaryumu Işıklandırma
[QUOTE=Katilkarinca]Bir dişi bir erkek betanın yan yana yaşayabileceğini sanmıyorum.[/QUOTE]

Elimde iki adet akvaryum var ve Bettalar'ı ayıracağım.

[QUOTE=Cengizhan06]'[K]Başkalarına kalsa bettayı 100 litreye koyacaklar[/K]' cümlenizi üstüme alındım.Forumda en çok tepkili olduğum konunun başında hacim konusu gelir.Mevcut imkan yetersizliği sebebiyle bir türü yetersiz hacimde bakmak başka,yapılan bu yanlışı kendisi yaptığı için doğru olarak kabul ettirmeye çalışmak bambaşka bir olaydır. O vakit buyurun sizinde mevcut kullandığınız akvaryum.com forum sitesinin,itibar etmediğiniz ansiklopedi bölümündeki ,[K]Betta splendens (Beta)[/K], başlığı altındaki ,[K]En Az Akvaryum Hacmi: 30 litre[/K], yazan bölümü el birliğiyle değiştirelim ?
Tekrar söylüyorum.Yanlışı yapıp yanlış olarak kabul etmek başka birşey,yanlışı yapıp doğru olduğunu savunmak bambaşka birşey.[/QUOTE]

Betta'ya dair tecrübem olmadığı için sizinle tartışmaya girecek bir bilgi, birikimim yok. Ancak okuyup, araştırdığım kadarıyla özellikle büyük kuyruk varyetesine sahip Bettalar'ın büyük hacimli akvaryumlarda bakılmamasının daha iyi olduğunu ve ideal hacmin 8-15 litre olduğunu söyleyen hem üretici hem de hobici bir kaç kişi ile karşılaştım. Buna istinaden Bettalar için bu iki akvaryumu almıştım. Gözlem ve tecrübelerime göre ilerleyen zamanlarda akvaryumları gerekirse revize edeceğim.

[QUOTE=Ahmetkngr]
Yeterli gelir çapraz şekilde yapıştırmaya özen gösterin mercek ışığı kırıyor cunku biraz capraz sekilde direk akvaryuma iniyor.[/QUOTE]

Buharlaşma modül LED'e zarar verir mi bilmediğim için 4 mm kalınlıkta kestirdiğim çelik plakaya modül LEDler'i yapıştırarak plastik kelepçe ile rafa akvaryum dışından sabitleyeceğim. Söylediklerinizi dikkate alarak yaklaşık 30-45-60 derece açılarda test ederek sabitleyeceğim. Teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.