ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hidro Dinamik
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
350
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2023 02:25
Son Ziyaret:
45 dakika önce
Toplam Mesaj:
481 [1.77 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
285 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Enes
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Sakarya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

♠♠♠Hidro Dinamik♠♠♠

SON 10 MESAJI

Kireç Lekelerine Çözüm
Limonun suyu ve çekirdeği karışmasın, riske girmeye değmez.

Mıknatıslı sileceklerle su doluykende temizleyebilirsiniz. Ya da suyu çekince falçatayla temizleyip suyun üstünden toparlarsınız.

Kum Seçimi
Reeflowera iceland black sand (1-2mm)
Bitkili akvaryumda kullanıyorum bir sürü vatozum var ve üreyip duruyorlar bir sorun yaşamadım.
Demir içerdiği doğru, mıknatıs bile çekiyor ama sorun yaşamadım.

Dere kumuda hoşuma gidiyor özellikle 3-4mm olmak şartıyla düşünülebilir. Daha küçükleri silis kum hatta inşaat kumu gibi duruyor. [EDIT]Hidro Dinamik,2024-07-07 20:11:21[/EDIT]
Çınar Akvaryum Bir Pişmanlık
[QUOTE=oguzsel]

Türkiye şartlarında yapılabilecek en büyük hatayı yapıp tüm parayı baştan ödemişsiniz. Tabi bu sizin iyi niyetinizden kaynaklanıyor yanlış anlamayın. Eski bir mobilyacı olarak kapak ayarına da ücret filan alınmaz yukarıdaki arkadaşın biri öyle yazmış. Mobilyayı kurduğun yere göre ayarını yapar öyle teslim edersin. Baştan kapora gibi 10-15bin ödeyip teslimatı tam ve eksiksiz yapana kadar ödeme yapmasaydınız siz demeden herşeyi halleder etrafınızda dört dönerlerdi. Maalesef esnafımızın ahlakı seviyesi genel olarak böyle istisnalar var tabii ki.[/QUOTE]
İlk kurulum haricinde dedim dikkatinizi çekerim. Yer değişikliği ve ağırlık bindiğinde kapak ayarı kaçacağı için büyüğünden küçüğüne her firma bunu talep ediyor. Cüzi rakam alsalarda ücretsiz değil.

Doğrusu kapağı bile eksik gelen ürünün bu detayı çokta mühim değil de olay dava açmaya giderse bu kısımdan yüklenilemeyeceğini belirtmek için değindim.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-07-05 12:52:03[/EDIT]
Çınar Akvaryum Bir Pişmanlık
Geçmiş olsun umarım olay en hızlı ve doğru şekilde çözülür.

Diğer konuları bilmiyorum da mobilyalara yük binince veya yer değiştirince kapak ayarları yeniden yapılması gerekiyor. Mobilyacılarda ilk kurulum sonrasındaki kapak ayarı için ücret talep eder.
Raf Önerisi
[QUOTE=BATU]

Evde bulunan ürünleri kullanmak istemiyorum, yeni ve görüntü olarak da şık bir şey olsun istiyorum. Her rafa zaten en büyük olarak 25x25 boyutunda 2 adet akvaryum koymayı düşünüyordum; belki ortaya tam ölçülerde bir dişi tank yaparak altına 2, üstüne de 2 akvaryum olacak şekilde düzenlemek istemiştim (sadece Betta besliyorum). Bu nedenle böyle şık, 3 rafı olan bir model yeterli olur diye düşündüm. Ayrıca rafların yan taraftaki destekleri dekorasyon için kullanmayı hedefliyordum; belki sarmaşık gibi bitkilerle sararak şık bir görüntü elde etmeye çalışabilirim diye düşünmüştüm. Bu şekilde daha yenilikçi ve estetik bir sergi alanı oluşturma amacım vardı. Ancak dediğiniz gibi bu rafların dayanıklılık durumu çok kötüyse, göze hoş gelen başka bir sergi fikri bulmam gerekecek.[/QUOTE]
Aslında ürün direk kötü demedim de akvaryum için uygun bulmuyorum. Örneğin 25x25x25 akvaryum brüt 15lt ama kum, kaya kullanımıyla 20kg yük bindirir 25cm²'ye. 1 rafa 2 tane dediğimizde 40 kg ağırlık.

Bu ürünlerin montaj deliğide olmuyor yani el becerimize göre hafif eğimli kalabiliyor buda bağlantı noktalarına binen yükü artırır.
Sadece raflar takılıp arka destek takılmadığında bayağı esnemesi olurken desteğiyle birlikte sıradan ahşap kitaplıklardan daha sağlam olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ben kullanırken kitapları sağa ve sola dizip orta kısmı boş bıraktım hiç bir sorun yaşamadım esneme gibi ancak raf başına tahminen 10 15kg yük anca bindirmis olmalıyım.

Birde linkteki ürünün detaylarına baktığımızda rafa Max 30kg yük denilmiş. Homojen şekilde sınırları zorlamak bile tehlikeliyken riske değer olmadığını düşünüyorum.

Tasarım konusunda pek bir becerim olmadığından bu konuda Allah yardımcınız olsun demekten başka bir sözüm olmaz. 😅[EDIT]Hidro Dinamik,2024-07-02 15:15:09[/EDIT]
Raf Önerisi
[QUOTE=BATU]

Şu anda kullanmakta olduğunuz önerebileceğiniz bir ürün var mı?[/QUOTE]
Maalesef hazır bir ürün kullanmıyorum. Biri 20 yıllık komodin diğeriyse demir doğramacının yaptığı sehpa. Hazır bir ürün almak yerine evde kullanılmayan veya değiştirilecek ürünleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle tv ünitelerini veya orta sehpalarını kullanan çok insan var. [:)))]

100-200 lt veya üzeri için birine yaptırmanız daha uyguna gelir.

Raflı ve hazır sistem düşünüyorsanız çelik raflar oluyor onların taşıma kapasitelerine göre seçebilirsiniz. Et kalınlığı arttıkça dayanıklılığı artıyor. Eskiden depolarımızda bu raflardan doluydu hiç sallandığını, yamulduğunu hatırlamam.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-07-02 13:50:51[/EDIT]
Raf Önerisi
Ben riske girip kullanmazdım. Uzun vadede tartmazsa hem can hem mal kaybı riskine değmez.
Sonuçta her rafında kitap veya ufak tefek eşyalar taşıması için üretilen ürünler.

Bir rafa net 30 lt akvaryum yaptırsanız dekoru, kumu derken 40 50kga gelecektir.

2. Metal ürünü masasıyla birlikte bir süre kullandım. Üretim amacına bakarak gayet sağlam diyebilirim ama bu iş için yinede riske değmez bence.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-07-02 12:47:26[/EDIT]
Japon Balıklarım Stres Olmuş Olabilir Mi?
Merhabalar,
Önceki konuda yazılanları aslında harfiyen yapmamışsınız. İç filtrenin yorabileceğinin doğru olduğunu ama sürekli açık durması gerektiğini belirtmiştim.
Hacim içinde fanustan hallice diyerek 2 adet büyük akvaryuma geçene kadar bir süre idare eder demiştim. 2 Balık daha eklemek büyük hata olmuş.

Sorunsuz kurulmuş akvaryuma getirilen yeni canlılar mümkünse 1 2 hafta karantinada bekletilir ki dışarıdan gelen bir hastalık tüm tankı çökertmesin. Sizin durum filtrasyon kaynaklı görünüyor ama bu ihtimalleride unutmamak gerek.


Ahmet Bey'in (Ehtiyar) söylediklerine katılıyorum o yüzden tekrarlamadım.

Diğer konularada bilgi olması amacıyla biraz değinmek isterim. Yosunların oluşumunda farklı etkenler olabiliyor ancak sizin akvaryumda bariz göze çarpan eksiklik suyun sürekli çevrilmemesi. Yeterli akıntı olmayan suda yosunlanma kaçınılmaz.

Akıntının yormaması için çeşitli debi düşürme yöntemleri uygulanabilir. Uzun cama yapıştırma bunlardan biriydi. Eğer yeterli gelmiyorsa içine elyaf doldurma, su çekiş veya veriş kısmına ince kumaş veya elyaf sarma gibi bir çok alternatif yöntemlerde uygulanabilir. Yani dimlenebilir bir düzenek kuracak kadar elektronik bilgisine sahip olmamız gerekmiyor.

Eğer camın iç yüzeyleri kaygan bir hal alıyorsa şeffaf şekilde bunları bulaşık süngeriyle temizleyebilirsiniz.

Bende 30 bin nüfuslu ilçede oturuyorum. Camcı yok sanıyordum ama köklü esnaflara sora sora evinin arka bahçesinde camcılık yapan bir ablayla tanıştım. 2. ve 3. akvaryumlarımı 5 6 ay kadar önce 800 liraya yaptırdım tanesi brüt 96 litre hacimde. Bu ekonomide çıkma camdanda olsa gayet uygun bence.

Küçük yerde bu tarz esnafla karşılaşmak ve bulmak kolay olabiliyor bilginiz olsun.

Bulamazsanız da sahibinden letgo gibi sitelerden 2. el akvaryumlar çok uyguna bulunabiliyor. Hatta sıfır ürünü kargolayan petshop bile vardı çok uygun fiyata Ankara'dan adını hatırlayamadım ama bulmak kolay.
[EDIT]Hidro Dinamik,2024-06-29 14:54:18[/EDIT]
Co2 Siz Low-tech Bitki
[QUOTE=koraykbl]Küçük bir iç filtreye sahibim. Akvaryumum 10 litre alıyor ve filtre yeterli düzeyde. Beslediğim balıklar 2 adet tül kuyruk japon balığı,6 adet lepistes,1 adet elma salyangozu,1 adet çöpçü kumum bitki için uyumlu değil ama satın alabilirim.[/QUOTE]
Size kim yardım etti bilmiyorum da bu forumda bu akvaryumu önerecek birini görmedim daha.
Hacim yetersiz, türler uyumsuz, sürü balığı tek alınmış.

2. Akvaryumdan ziyade balıkların iadesi veya türlere uygun hacimde 2 akvaryum daha almak düşünülmeli. Bakımı kolay bitkileri sonradanda ekleyip çıkarabilirsiniz sorun olmaz.
[EDIT]Hidro Dinamik,2024-06-26 16:02:59[/EDIT]
Elma Salyangozum Öldü Mü
Umarım balık aşılar gibi yavaşça aşılamışsınızdır.

Bir kaç gün korkudan kımıldamayabilir alışana kadar normal. Yinede kontrol etmek istiyorsanız koklayın çok ağır kötü bir kokusu olur ölü salyangozun. Genelde öldükten bir kaç gün sonra içi kabuğundan ayrılır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.