ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Hidro Dinamik
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
167
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2023 02:25
Son Ziyaret:
4 dakika önce
Toplam Mesaj:
287 [2.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
269 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Enes
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Sakarya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

♠♠♠Hidro Dinamik♠♠♠

SON 10 MESAJI

Yem Önerisi
Transgenetik tetra ve l144 vatozlarıma kullandığım yemler.

Tetra pro energy
Tetra rubin pul yem
Ahm spirulina
Rotifish kabuksuz artemia
Tetra wafer mix
Evde Yalnız Kalacak Akvaryum Sorusu
Ortalama elektrik tesisatı ve malzemelerine sahip birinin yangın kısmını düşündüğünü zannetmem, düşünmekte gereksiz olacaktır. Zira akvaryum malzemeleri çok güç tüketen ürünler değiller.

Su taşması ve kullanım ömrünü düşünen biride aldığı akvaryumun silikonlarından ve tasarımından emin olmalı. Cam kalınlığı, kayıt-kuşak, akvaryum altının bel vermeyeceği zemin gibi detaylara dikkat edilmeli.

Yinede elektrik konusundan emin olmak istiyorsanız araştırmanız için bazı noktalara değinebilirim. Kullanılan uzatma kablosundan ve prizden emin olmakta fayda var. Mesela ben evime 2x0.5mm ttr kablo sokmam bile topraklamada olduğu için 3x1.5 ve 3x2.5 ttr kablo her konuda işimi görüyor. Taşıyabildiği akımlarında belirtildiği tablolar var ihtiyaca göre kablo seçimi yapabilirsiniz.
Özellikle uzatma kablo 10-20 metre gibi fazla uzun olacaksa bir büyük çapta seçmek önemlidir. [EDIT]Hidro Dinamik,2024-02-25 17:52:14[/EDIT]
Kurulu Akvaryuma Bitki Ve Dekor Ekleme
[QUOTE=Daniozb] teşekkür ederim :) balıklar içindeyken ekleyebilir miyim peki. Yada bekletmek gerekir mi?[/QUOTE]
Rica ederim. Dikebilirsiniz balıklara bir zararı olmaz. Taşa yapıştırıcıyla yapıştıracaksanız tamamen kuruyunca suda bekletebilirsiniz.

Bitkiler adi salyangoz yumurtası barındırıyorsa diye bazı dezenfekte yöntemleri gördüm ama denemedim.
Kurulu Akvaryuma Bitki Ve Dekor Ekleme
Rizomlu bitkiler taş ve kütüklere sarıldığı için onlardan kullanabilirsiniz. Anubias, Java fern vb.

Elodeada bakım istemiyor ama kökü silis kumda sorun yaşayacaktır köküne elyaf sarıp kuma gömebilirsiniz.

Moss ball da güzel dekor olur ama silis kum çok ince olduğundan sürekli üstüne yapışıp tozlu görüntü sunabilir o sebeple az sayıyla deneme yapabilirsiniz duruma göre çoğaltırsınız.

[EDIT]Hidro Dinamik,2024-02-22 03:25:05[/EDIT]
Işık Miktarı
[QUOTE=emiryilmazz]
Evet maalesef dediğiniz gibi bende 8den 4 e kadar okulda oluyorum oyüzden 8 gibi kapatıp cıkmak zorunda kalıyorum peki ayarli priz ile birlikte mesela saat 8gibi gün doguyor o zaman acılıcak günbatımı gerçekleşince kapatılacak gibi mi olması gerek?[/QUOTE]
O kadar süre açık kalırsa büyük ihtimal yosun problemi yaşarsınız, akvaryumunuz uygun değildir diye tahmin ediyorum. Yine 5 6 saat aydınlatmaya devam edebilirsiniz örneğin 10:00-15:00 aralığında ışık açılıp akvaryumunuz en aydınlık zamanını yaşarken 15:00'ten sonra günışığıyla kademeli olarak karanlığa geçiş sağlanır.
Tabii akşamları eve gelince karşısına geçip izlemek istiyorsanız eski sisteminizi hiç bozmayın. Dediğim gibi uyku sersemliği çoğu canlıda olağan bir şey.
Maddi olarak müsaitseniz priz her türlü avantajlı olur. Evde olmadığınız veya unuttuğunuz zamanlar rutinleri bozulmaz.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-02-19 08:28:51[/EDIT]
Işık Miktarı
Aslında uyku sersemliği neredeyse her canlıda olan bir şey. Bence burada dikkat edilmesi gereken husus bir anda yüksek ışığa maruz bırakmak ve bir anda karanlığa gömmek.

Şartlarınız elverişliyse gün doğumu ve gün batımına uygun aydınlatma en ideali olacaktır. Işık bir anda artıp rahatsız ederek uyandırmaz ve biranda karanlıkta kalıp uyumaya zorlanmazlar.
Ama bu duruma çoğunun dikkat edebildiğini düşünmüyorum kimi okulda kimi işte.

Günün o saatleri evde olamıyorsanız otomatik yemleme, akıllı veya zaman ayarlı priz gibi ürünler düşünebilirsiniz.
Su Değişimi Ve Isısı
[QUOTE=Daniozb] anladım 👍 birde balıklarım küçük ve dip süpürme yapmak istiyorum. Yüzde 20 değişim yaparsam süpürme yapamam. Toz ,kalıntı vs. çekmesem sadece su değişimi yeter mi ? Zaten hortum onlarıda çeker diye korkuyorum[/QUOTE]
Akvaryumda canlı yükü fazlaysa su değişim miktarı veya sıklığı ayarlanmalı. %20-30 ortalama kabul edildiği için ben öyle uyguluyorum.
Forumda özellikle eski konularda dip çekiminin değil de su değişiminin zorunlu olduğu hakkında görüşler var, açıklamalarıda aklıma yatıyor. Yanılmıyorsam corylerinizde vardı o sebeple yem artığıda olmayacağından dip çekimi yapmasanızda olur. Bence su değişimi sırasında hepsini temizlemeseniz bile alabildiğiniz pisliği toparlayabilirsiniz.
Bir diğer alternatifte akvaryum küçükse hava hortumuyla dip çekimi yapabilirsiniz.

Su Değişimi Ve Isısı
Suyu akvaryumun yakınında dinlendiriyorum oda sıcaklığıyla su sıcaklığı birbirine yakın diye. Yüzde 20 30 arası degisim yaptığımdan sıcaklıkta ani değişikliği en aza indirmiş oluyorum.
Kumu oynatmamak içinde suyu yavaş döktüğümden balıklar istifini bozmuyor.
Seçenekteki Taban Malzemesi Kumlardan Hangisi?
[QUOTE=mmemati]

Bu arada maşallahı var akvaryumun [:iyi:][/QUOTE]
Teşekkür ederim daha güzelleri sizin olsun. 🙂
Seçenekteki Taban Malzemesi Kumlardan Hangisi?
[QUOTE=mmemati]

Reeflowersi tamamen kafamdan çıkarmıştım. Çok sorun yaşayan oldu diye biliyorum o kumdan ama tabi şuan yenilenmiştir vs bir bilgim yok. İnşallah sorun yaşamazsınız sonrasında da :)[/QUOTE]
4 5 sene önceki yorumlardan sonra ürünü yeniledikleri söyleniyor. Ben 2 3 ay oldu olmadı kuralı ama bir tanıdığım uzun zamandır kullandığı için aldım bende. Yinede inşallah diyelim ummadık sorunlarla karşılaşmaylım. 🙂

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.