ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gokberkgonenc
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
905
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ekim 2006 21:20
Son Ziyaret:
23 Ocak 2020 13:12
Toplam Mesaj:
1489 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
41 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Harun Gökberk Gönenç
Doğum Tarihi:
23 Temmuz 1992
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[URL=https://www.kisa.link/Lyu3]Tuzlu su kurulum konum için tıklayınız[/URL] [B]Goko Resif[/B] Kurulum Tarihi Temmuz 2017 110-60-50h Ana Tank - 80.50.50 Sump AquareefPro2 Led Aydınlatma + 3 Mavi 1 beyaz 39w T5 Nac7 PS RW8 Sirkülasyon

SON 10 MESAJI

Gelin Birlikte Bir Tank Kuralım :)
Hayırlı olsun,

Zor başlangıç olacağını kendiniz de belirtmişsiniz ama korkucak birşey yok. Akvaryum boyutuna bağlı olarak, farklı renklerde bubble anemon, sebae anemon, magnificant anemon ve renk çeşitliliğinin en fazla olduğu flower anemonlar ile carpet anemonlara yönelebilirsiniz. Bu türler için dozlama yapmaya gerek yoktur, manuel katkılar ile de rahatlıkla götürebilirsiniz ki zaten ana besinlerini avlardan ve ışıktan alırlar. Planınız bu şekilde ise mygos tercihi yanlış olur. Pro3 daha yerinde bir tercih olacaktır.

Bunların dışında ince sistem yeni bir sistem türü, durso ise daha klasik bir uygulama. İnce sistemin en büyük avantajı sessiz bir akvaryum sistemi olması. Ama doğru yapılmış durso da ses çıkarmaz bunu unutmayalım. Tercih size kalmış ama maliyet bakımından ben dursoyu tercih ederdim.

Protein skimmer bütçenize bağlı olarak Bubble Magus Curve7 ile Reef Octopus 110ss öneririm. Üst sınır tabiki yok ama bu iki cihaza bütçeniz yetiyorsa tercihinizi reef octopustan yapın.

Su tamamlama sistemi stabilizasyon için çok önemli. Eksilen suyu otomatik şamandıra ile tamamlamak özellikle anemon beslemek istiyorsanız gerekli.
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
[QUOTE=littlefish]

1. Çoğunluk çoğu zaman çoğu şeyi yanlış bilir, misal forumun dışındaki balık besleyenlerin çoğu farklı şartlarda balık bakıyorlar, çoğuda yanlış.
aslında sadece led yeterli gelecektir, malum par ölçer fiyatları nedeniyle par sistemini tam manasıyla uygulayamadığımız için tam verimi de alamıyoruz.

2. aslında telefon uygulamarında PAR ölçer yok, onlar Lüx ölçer, zaten ayrı cihaz olarak almak lazım, telefondan ölçüm almaya çalışan hata yapar.
ve Lüx dışarıda yani kuru ortamda ölçülür, PAR ise suyun içinde ölçülür. bu sayede mercanın aldığı fotosentetik aktif radyasyon tespit etmiş oluruz.
hangi ışığı kullanırsak kullanalım akvaryumdaki x konumu 300 par alıyorsa ve koyduğumuz mercanında 300 civarı par ihtiyacı varsa doğruyu bulmuş oluruz.
tabiki markanın argesi var mühendisliği var ancak markalar şunu biliyor hobici 600 dolar verip ortalama güzel bir PAR cihazı alıp, üstüne bir de lamba yapmaya uğraşacağına gelir bizden belli par değeri olan aydınlatma alır.

3. çinden alınan ledler de satıcı par yazmıyor, lumein olarak veriyor ve ben benim satın alma yaptığım ledlerde lümen'in doğru geldiğini test ettim.
ben size çinden gelen ledlerin farkını söyleyeyim orphek in ledi kolay kolay yanmaz iken çin ledi çabuk yanar çoğu zaman 50.000 saati doldurmaz.
orphekin driveri on numaradır, çinden aldığınız 20 tl lik 24w driver 1 sene sonra yanabilir ve beraberinde de 1-10 led yakabilir.
ancak kişi kendi armatürünü kendi yaptıysa lehim yapabileceği için ve yedek ledlerde sipariş edebileceği için arıza vermesi problem olmayacak.
ayrıca çin ledi hala daha vergisi ile birlikte uv ve cyan hariç tanesi 1 tl ye geliyor, uv cyan da 2-2,5 tl arası. 100x30 cm lik bir aluminyum soğutucu 150 tl arma.ltd. de
yani metrelik akvaryum için 500-800 tl arası bir maliyetle aydınlatma yapılabilir. Eğer par ölçülmezse farazi yapılmış olur.
par ölçülürse orphek ten farkı ömür olur bunu demek istiyorum. bir akvarist hobi uğraştı deyip bir orphek e 1100 dolar verileceğine 600 dolara par ölçer alıp 100-150 dolar maliyetlede kendisi yapsa ne olur ? tabi orphek almak bence daha iyidir ama bu tercihi akvarist arkadaşlara bırakmak lazım.
onların hobisi onların kararı.
"sonra vay efendim akvaryumumda yosun sorunu oldu vs diye sıkıntılar başlıyor." sizde gayet iyi biliyorsunuz ki yosunun tek sebebi ışık değil,
adam nitrat bile ölçmüyor, mesela aerobik anaerobik bakteri populasyonu yetersiz olabilir, akvaryumun akıntısı da yavaş geliyor olabilir. çok fazla nüans var.

ben hibrite, t5 e helideye yada lede karşı değilim, sizin yönteminize de karşı değilim yanlış anlaşılmasın lütfen.

"aquareef x30 ve kendi dıy power ledinizi kıyaslamışsınız ne güzel.. sabaha kadar yapsanız da doğru sonuca ulaşamazsınız çünkü en başından x30 power led değil smd led armatür. Siz isterseniz 500w smd ledlerle armatür yapın, yine power leddeki sonucu alamazsınız."

smd led olduğunun farkındaydım, ben lüx ve lümen olarak kıyasladım, PAR ölçmüş olsaydım mercan sağlığı açısından en doğru sonuca ulaşmış olurdum.
lüx ve lümen açısından da doğru sonuca ulaşmış oldum, 1. Watt başına ışık şiddetlerinin yakın olduğunu ispatlamış oldum. 2 Çin mallarının bahsedildiği lümende geldiğini ıspatlamış oldum. Gerekli par değeri yakalanırsa smd veya power led hatta cobled fark etmez ki. mühim olan uygun NM aralıklarındaki ışık ve uygun PAR.
mesela cob led projektör ledi olduğundan lens takılmazsa akvaryumda par yetersiz gelir, ama uygun değil denemez.

araştırmayan kişiler konusunda katılıyorum ama bazen insanlar konuya çok uzak oluyorlar, size çok basit gelen bir konu onlarda çok kafa karışıklığına yol açıyor,
bazen çok garip sorular gelebiliyor fakat, internette çok farklı bilgiler de mevcut, araştırdığı her yerde başka bir sistemin başka bir yöntemin yorumunu görüp böylede oluyormuş ne gerek var deyip farklı uygulamalara gidiyor, interneti gezin Sofra tuzu kullandığını söyleyen bile var [:D]

örneğin; [B]ideal olan[/B] büyük boyutta alttan sumplu sistemin 3 katı ps si olan dojaz pompalı, durkalklı dalga motorlu, aerobik anaerobik bakteri açısından zengin ithal kayalı, nitrat, kasiyum, magnezyum vs. vs reaktörlü, her türlü test kiti olan ilave katkıları olan, kaliteli bir armatürü olan vs. vs. ekipman,
Bütün bunlar dürüt çalışan kaliteli markalardan oluşan bir akvaryumsa.
bizlerin görevi yeni başlayan, başlamak isteyen arkadaşlara bütün uygulamalar hakkında doğru bilgileri vererek, bizce ideal olan değilde kendi bütçesine, kendi zevkine göre tercih etmesini sağlamalıyız. kendisinin bir plan yapması ve o planı uygulaması doğrultusunda destek vermeliyiz.

[/QUOTE]

Genellkikle aynı şeyleri düşünüyoruz. Sadece şunu ben tekrar belirtiyim kararı hobiciler versin. Markası belli olmayan, (siz kendi satıcınızda sorun yaşamamış olabilirsiniz tabi) rengi, nanometresi belli olmayan ledlerle uzun soluklu bir acro macerasına girebilir misiniz ? Böyle bir tecrübeniz oldu mu ? Ya da örneği var mı ? -hele ki par ölçer ile ölçüm yapılamayacaksa-

Şimdi diyebilirsiniz acro en üst noktası işin. Basit mercanlara pekala bu ledlerle bakılabilir vs. Ben de diyorum ki 6500k tasarruflu ampulle de soft türler bakılabilir. Bu şekilde DIY ledler konu hakkında çok çok iyi fikir sahibi değilseniz sadece zaman ve para kaybı olarak kalacaktır. İşte bu yüzden zaten en verimli aydınlatma türü olarak hybrid öneriliyor. Ama tabiki Orphek, Ecotech G4 Pro vs gibi armatürler tek başlarına da yeterli geliyor. Sonuç olarak bu şekilde bir armatür yapamıyorsanız, dıy led armatür kullanarak risk almış olursunuz.
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
[QUOTE=littlefish]
Gökberk bey merhaba,
siz hep kendi yönteminizden gidiyorsunuz, ben başardım benim gibi yaparak sizde başarabilirsiniz doğru bir yaklaşım değil.
t5+led le başarılı olanda var başarısız olanda, t5+metal halide ile başarılı olanda var başarısız olanda,
sadece led ile başarılı olanda var başarısız olanda. T5+Led(aquareef pro3) e örnek facebookta Şaip.
sizde bende akvaryumumuzdaki par değerlerimizi bilmiyoruz, bu işin hakkı üstat Dana RİDDLE nin dediği gibi par ölçmek.
kendimizde hakkıyla yapmıyorken daha farklı yönden hakkıyla yapmayanlara bir şey söylemeye hakkımız yok diye düşünüyorum.

öte yandan kendi konumda yedek armatür olarak yaptığım 48w çin armatürüm için de çinden gelen ledler riskli olabilir demiştiniz bende bunun üzerine
bir lüx ölçer aldım ve 40w lık aquareef x30 dan 764 lüx değeri ölçtüm, 48 w lik çin power ledinden ise 864 lüx ölçtüm olması gerektiği gibi 48w daha yüksek lüx verdi.
siz hiç ölçüm yaptınız mı ki bilmediğiniz şey hakkın da olumsuz yorum yapabiliyorsunuz ?? Kaç kere çin ledi kullandınız ?
Iphone, philips gibi onlarca dünya markası çinde üretim yaptırıyor, orphek in 1 ledinin verdiği par ı siz 3 ledde yakalıyorsanız bile genel olarak
par değerlerini tutturuyorsanız çin ledi de pekala kullanılabilir. Durumu müsait olan zaten uğraşmaz ki lehimdi ıvırdı zıvırdı zaten kaliteli marka alsın bencede,
maliyetini düşünmeyen Full T5 de alabilir sadece T5 ile sps de başarılı olanlar da var. Bu ezbercilik niye..
[/QUOTE]

1- Ben kendi yöntemim böyle diye bundan bahsetmiyorum. Ledin de artıları eksileri var, t5 in de, metal halidenin de. Ben araştırmalar ve tecrübeler sonucu en verimli sonucun hybrid aydınlatma ile alındığını gözlemledim ve bunu ilettim. Facebook üzerinden hobiciler arasında yapılan anketler de bunları gösteren sonuçlar zaten.
2- Hiç bir zaman ezberci olmadım, hiç bir zaman ben böyle yaptım siz de böyle yapın demedim. Par konusunda zaten herhangi bir problem yok. Akvaryum testleri gibi düşünün. Test kitinin kalitesine göre değerler değişiyor. Bu noktada kaliteli par ölçere hobi ölçeğinde ulaşmak imkansıza yakın. Hele telefon uygulamarı ile ölçülen par değerleri kesinlikle gerçeği yansıtmıyor ki zaten bu kadar kolay dıy şekilde olsaydı, koca markalar onlarca arge çalışması sonucu ürünleri çıkarmazdı ki kendi konumda da DIY aydınlatma yaptım ama nasıl yaptığımı da açıkladım. Ecotech Radion aydınlatmasının led kodlarını alıp aynı cree xp serisi ledlerden sipariş ettim ki sadece ledlerin vs maliyeti 300 lirayı bulmuştu. Şimdi stok sorunu var o ayrı konu.
3- Neredeyse her ürün çinde üretiliyor, nasıl anladınız bilmiyorum ama markası vs belli olmayan ledler, site açıklamasında yazan değerlerden oluşmayabiliyor ki zaten şaibeli olan durum bu, sonra vay efendim akvaryumumda yosun sorunu oldu vs diye sıkıntılar başlıyor.

Aydınlatma konusu çok uzun ve bilgi gerektiren bir konu. Ben iddaalı konuşmuyorum, bu böyledir demiyorum. T5 uzun vadede elektrik ve floresan masrafı bakımından sıkıntılı ama çok iyi büyüme ve gelişme alınabiliyor. Led canlıların renklerine muazzam katkı veriyor, ama gelişimler t5 gibi hızlı olmayabiliyor. Zaten bu yüzden Led aydınlatma teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Şimdi Ecotech G4Pro ve orphekler muazzam düzeyde aydınlatmalar. Metal halidenin fazlası zarar+verdiği ısı büyük sıkıntı. Ama güneş ışığına çok yakın bir aydınlatma türü. Bu yüzden zaten Hybrid armatür yaparak en iyi sonuca ulaşılıyor. T5 ile soft renk, led ile mercanların fosforik renkleri ve metal halide ile en uygun doğa rengini almak mümkün. Ama dediğim gibi her geçen gün bu durum değişiyor.

aquareef x30 ve kendi dıy power ledinizi kıyaslamışsınız ne güzel.. sabaha kadar yapsanız da doğru sonuca ulaşamazsınız çünkü en başından x30 power led değil smd led armatür. Siz isterseniz 500w smd ledlerle armatür yapın, yine power leddeki sonucu alamazsınız.

Benim ezberci olduğumu da değerli forum üyeleri gerek bu güne kadar insanlara yazdığım yorumlarla, gerek de kendi konumda yaptığım paylaşımlarla karar verebilir.
Dan diye araştırmadan soru sorup da cevap isteyen kişilere verdiğim cevaplarla adam gibi araştırıp kafası karışan kişilere verdiğim cevaplar birbirine karışmasın.

Sevgiler.
Tuzlu Su Akvaryumlar Power Led Kullanımı
Selam,
Par hesabı yapılır ancak gerek par ölçüm cihazlarının pahalı olması, gerek de bu cihazların doğruluğunun marka modele göre çok değişmesi sebebiyle genelde tecrübe üzerinden gidilir. Her mercan için ayrı hesap yapmam mümkün değildir. Bunun yerine soft-lps-sps mercanlar mı bakılacak genel anlamda karar verildikten sonra ortalama bir aydınlatma alınır ve ona göre ayarlar yapılır. Ancak bana göre en doğrusu almışken tam almak ve basitten zor türlere doğru gittikçe aydınlatma ayarlarını revize etmek olacaktır.

Bunun dışında DIY yapılacaksa ki hiç önermem ecotech, orphek gibi aydınlatmalar taklit edilmeli. Nm ve Kelvin değerleri örnek alınmalıdır. Bu noktada çinden alınacak dandik ledlerin hepsinde şaibe olduğu için kesinlikle uzak durmanızı. Edison, Cree gibi bilinen markalara yönelmenizi önerebilirim. Ama her halükarda, simülasyon, dimm, soğutma vs derken masraf arttıkça artıyor. Her şey yolunda gittse bile armatürü astığınız yüksekliğin bile önemi vardır.

Bu yüzden bilindik markaların bilindik ürünlerine yönelin. Ya da T5 armatürlerle yolunuza devam edin. Şu an günümüz şartlarında en verimli aydınlatma sistemi Hybrid yani led+t5 armatürler olarak kabul ediliyor. Güzel bir t5 kombinasyonu yanına royal blue led takviyesiyle iyi sonuca ulaşabilirsiniz.
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=Baran Koç]

hocam aslında benim dediğim bubble anemonun bubble sız halı yanı o kolları duracak ama balon olmayacak o formda seviyorum ben adını v.s de bulamıyorum o kadar araştırmalarıma rağmen
[/QUOTE]

Magnificent anemon
Sebae anemon

ama bubble lar zaten her akvaryumda bubble olmuyor tuhaf canlılar.

[QUOTE=rccol]

Hocam kurşunu nereye göndereyim [:?]
Bu ne ya? Olmayacak ne varsa başınıza geliyor.
Gerçi yanlız değilmişim, benim gibiler varmış diye içten içe kendimi teselli de etmiyor değilim.[/QUOTE]

Sormayın valla. Bu aralar ilgilenememiyorum akvaryumla. GHL Dozaj pompam var, Aquaforest 1-2-3 katkılar var ama sump içine raf yapmaya üşendiğimden 2 aydır kuramadım bir türlü [:)))]
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=sorceres]

Geçmiş olsun Gökberk, kendi tankımda görmek isteyeceğim son canlı anemondur [:devil:]

Gerek yer değiştirmesi gerek zehri ve gerekse dalga motoruna kapılabilmesi(bu Onur'un başına gelmişti komple sistemi çökmüştü)...
[/QUOTE]
bişey olmaz abi anemon candır, sanırım müdahale zamanlaması ile alakalı bir durum var. Bende şu an 8-9 tane anemon var
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
Hah hah hah

Bilin bakalım ne oldu ??? nazar boncuğu ekledim. Her şey çok güzel dedim artık bir tane blue tang alayım. Tanıdık birinden tam istediğim canavar gibi sağlıklı bir blue tang buldum. Balığı getirdim 1 saat alıştırdım. Kepçeyle akvaryuma koydum. 2 sn sabit kaldı ve birden kayalara doğru pike yaptı ve ne oldu dersiniz...

Güzeller güzeli blue tang bir o kadar güzeller güzeli carpet anemonun kucağına yapıştı... Çırpınma akabinde ortalık toz duman. Evde çığlık kıyamet, hemen maşa ile dürte dürte sanki cam yüzeyden selobant ayırır gibi balığı anemondan ayırdım. Ama tabiki balığın cildi komple yanık oldu. Yem yiyordu bir sorun yok gibiydi ama sanırım zehir baya etkili ve ertesi gün malesef öldü.. Ölüsünü carpet a verdim ama yemedi şerefsiz. Bunu da yaşamış olduk, bir bu kalmıştı..
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=Baran Koç][^_^] ofisteki akvaryumu bozduğunuzdan haberdarım hocam don açtığım konuya bakıp yardımcı olabilirseniz sevinirim sürdürülebilir bir hobi diliyorum size [:)][/QUOTE]

Teşekkür ederim.
Goko's Reefs / İki Resif Güncel Foto S.12-14
[QUOTE=Baran Koç]
Merhabalar hocam tuzlu suya yeni giriş yapacak birisi olarak konuzunuzu hiç sıkılmadan baştan sona okudum benim tankımda sizin ofis tankınız kadar olacak alttan sump kullanacağım merak ettiğim siz ne yaptınız akvaryum ne durumda 2 3 haftadır güncelleme yapmamışsınız geri dönerseniz sevinirim güncellemeleri bekliyoruz [:)][/QUOTE]

Ofisteki akvarymu bozdum, şu an sadece akvaryumu duruyor. Ekipmanları dağıttım canlılar da zaten evdeki akvaryum büyüyünce oraya aktarıldı.
Bitkili Akvaryumdan Denize Geçiş
[QUOTE=fzkdevil]Araştırma yaptınız mı yoksa buradan mı öğreneceksiniz bilmiyorum ama deniz akvaryumu sisteminde dış filtre hava motoru[B] ısıtıcı kullanılmaz[/B] öncelikle taşırma sistemi ile sumpa geçmeniz gerekiyor [B]en az 100 litrelik sump lazım[/B] iyi bir kafa motoru protein skimmer almanız ve [B]PS geciktirici priz kullanmak lazım[/B] tabi kaliteli tuz almanız refraktometre edinmeniz lambayı değiştirmeniz gereklidir en kötü ihtimalle aynı armatürden bir adet daha lazım actinic mavi lamba eklenmeli [B]cam kalınlığı belli olmuyor ama 8mm altındaysa denemeyin[/B] kürlenmiş kaya almalısınız [B]kumunuzuda coral veya Aragonit kumla değiştirmelisiniz midye kırığı Mercan kırığı yada deniz kumu değil[/B]. [B]En az 2 adet dalga motoru şart akvaryum 250 litre aşırı sirkülasyon gerekli sump için bolca malzeme tedarik etmelisiniz.[/B] [B]Hepsini yaptıktan sonra hiç canlı eklemeden 5 6 ay demir gibi bir irade ile yosun savaşına hazır olun sadece akvaryumu kullanacağınız için 5000 TL harcayıp sabırla ilk 6 ayı geçirirseniz birkaç bin TL daha harcayıp artık balıklarınıza poliplerinize mercanlarınıza anemonlarınıza merhaba deyip renkli reef maceranıza başlayabilirsiniz.[/B] Haftalık ortalma 3 saatlik iş yükü ve 100 150 TL giderinizde cabası. İnşaallah geçersiniz de sitedeki nadir deniz akvaryumu hobicilerine bir yenisi eklenir bizimde gözlerimiz bayram eder. [/QUOTE]

Kusura bakmayın, kişisel de algılamayın ancak bir hobici ancak bu kadar yanlış yönlendirilebilirdi.. Şaşırarak okudum açıkcası. İnsanların gözünü bu kadar korkutmaya hiç birimizin hakkı yok diye düşünüyorum.

Yazınızdaki yanlışları malesef düzelterek baştan başlıyorum,

1) Isıtıcıya gerek yok demişsiniz, aksine ısıtıcıya gerek var. kışın su ısısını 25 derece civarında sabitlemek için ısıtıcıya, yazın da soğutucuya ihtiyaç var.
2) En az 100 litrelik bir sump lazım demişsiniz.. Neye göre kime göre ? Sumpsız deniz akvaryumu sistemlerini incelediniz mi ? Bu konuda tecrübeniz var mı ? Arka sump kurulumlarına baktınız mı ? Neye dayanarak bu litrajı söylediniz. Askı protein skimmerlar vs iyice araştırıp örneklerini incelemenizi tavsiye ederim. Sump kolaylıktır, mecburiyet değildir.
3) Ps geciktirici priz kullanmak da kolaylıktır mecburiyet değildir. Su seviyesi sabit olduğu sürece Ps geciktiriciye ihtiyaç yok.
4) Cam kalınlığının tuzlu su ile bir alakası yok, her türlü akvaryum için kalınlık ölçüye bağlı olarak önemlidir. Tatlısu için 6mm tuzlu su için 8mm diye bir durum yok yani.
5) Kumun "Coral" veya argonit kum ile değişmesi gerektiğini, mercan kırığı ya da deniz kumu olmayacağını söylemişsiniz. Coral derken neyi kastettiniz ? Mercan kırığı vs neden olmuyor ? Havaya konuşmuşsunuz. Mercan kırığı da deniz kumu da sık kullanılan kum türleridir. Bilindik markaların özel kumları da argonit kum da mercan kırığı da deniz kumu da tabii ki kullanılır.
6) En az 2 adet dalga motoru demişsiniz ? Neye göre ? Hangi motoru kaç litre debili kullanılacağını bilmeden bu şekilde bir yorum nasıl yapılabiliyor ? Sump dönüşü vs varken 2. dalga motoru zorunluluk değildir. Kurulum yapılır, gözlem yapılır. Doğru ekipman ile tek kafa motoru da kullanılabilir. Yine havaya ve boşa konuşmuşsunuz.
7) Sump için bolca malzeme tedarik etmeniz gerek demişsiniz, mesela nedir o malzemeler ? bazı durumlarda carbon kullanılabilir. Onun dışında doğru canlı kaya kullanıldıktan sonra ekstra bir malzemeye olağan dışı bir durum olmadığı sürece gerek yoktur. Bahsettiğiniz şey; bioball, elyaf, biolojik sünger vs ise çoook yanlış bir bilgilendirme olur. Çünkü bu ürünler kullanılmaz.
8) Hepsini yaptıktan sonra 5-6 ay canlı girişi olmadan yosun mücadalesi yapmak gerek gibi garip bir bilgi de vermişsiniz ki bu cümle konu hakkında malesef en ufak bilginizin bile olmadığını özetleyen bir cümle olmuş. Akvaryum kurulumu yapılır. 15-20 gün diatom döngüsü beklenir ve temizlik ekibi girişi yapılır. Diatom kimi akvaryumda 1 ay, kimi akvaryumda 5 gün sürer. Buna bir çok etki eden unsur vardır. Malesef bu yorumunuz da havada kalmış..
9) 5000 tl harcayıp, 5-6 ay bekleyip üzerine bin lira da canlılar için harcamanız lazım gibi yine garip bir şey demişsiniz. Kimsenin 5000 lira harcamasına gerek yok.. Kafanızdan, herhangi bir ekipman önerisinde bulunmadan, hesap kitap yapmadan sallamışsınız 5000 lira diye. Sonrasında da canlılar için 1000 lira demişsiniz. Yahu arkadaşın ne tarz canlılar besleyeceğini biliyor musunuz ? Canlıların ihtiyaclarını biliyor musunuz ? da maliyet çıkarmışsınız.
10) haftalık 3 saat ve 100-150 lira maliyet de tamamen uydurma bir hesap. Yok öyle birşey.

Kusura bakmayın, yani yazmamak için çok zor tuttum kendimi. Bunu kişisel bir tartışmaya döndürmeye de hiiiiç niyetim yok. Herhangi bir tuzlu su tecrübeniz olduğunu zannetmiyorum. Olduysa da yazık olmuş ya doğru yönlendirilmemişsiniz, ya da doğru bilgiye ulaşamamışsınız malesef.

Üzülerek söylüyorum tuzlu su hobiciliği sizin gibi insanların yüzünden bu şekilde abartılıp bu şekilde ulaşılamaz gösteriliyor. Arkadaşın yorumuna cevap yazarak sizin sorularınıza da açıklık getirmiş oldum. Forumda benim konum dahil açılmış diğer kurulum konularını inceleyin. Baştan sona okuyun. Ne tarz ekipmanlar ne şekilde kullanılmış. Alternatifli bir sürü tecrübe mevcut. Hiç bir şekilde korkmayın, hevesiniz kaçmasın. Böyle her söylenilene de kulak asmayın.

Ben yine de özetle yaziyim;

1) Akvaryumunuzu iç sumplı mı ? Alt sumplı mı ? Yoksa sumpsız mı olacağına karar verin. Protein skimmer modellerini inceleyin..
2) Sump kararınıza göre kafa motoru belirlemeniz lazım.
3) Elinizdeki malzemelerden bir tek ısıtıcı ve otomatik yemleme makinası işinize yarayacaktır. Diğerlerine ihtiyacınız yok.
4) Sump motoruna göre total sirkülasyonu hesaplayıp uygun bir dalga moytoru edinmeniz lazım.
5) Kaliteli ve bence en önemli konu olan kaya işini çözmeniz lazım. Piyasada yerli kayalar 10-15tl, caribsea kayalar 50tl ve fiji kayalar 90-110tl kg fiyatına sahipler.
6) Kum olarak; mercan kırığı, argonit kum ya da yakında bir sahilden kuru deniz kumu kullanabilirsiniz.
7) Yine çok önemli bir konu olan, mercan beslemek istiyorsanız özen göstermeniz gerken konu aydınlatma konusu. Ya uygun ve kendini kanıtlamış bir power led armatür edinmelisiniz ya da T5 floresan sistemine geçiş yapmalısınız. 4X39w T5 armatür edinip deniz akvaryumuna uygun flolar ile bir kombinasyon yapmalısınız. Bunun maliyeti alt sınırı 500tl olarak düşünebilirsiniz.

Genele bakınca bu hobide üst sınır yok. 50 liraya da dalga motoru var 5000 liraya da. Bu her ekipman için geçerli. 0 ve 2.el malzemeleri iyi araştırın.

İyi günler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 386 Online Kullanıcı, 210 Üye

Online Kullanıcılar

lebowskia, MiSoSiKiaN, Nadirmbuna, ademh, goksu, devrimdpt, emalik, harunk, soliter83, ersin1981, kar_delen6, Rivayet, osman-01, babacan06, arapaima, PendikLii24, minixir, KillLaKill, korhanshady, canannuman, vlkncm, cashercash, Valkyrja, EmrullahBoslu, nejalt, YusufAlperen, Quersian, Melih Arslan, Ankacattery, Goksen, i_gulistan, ankara0606, bilkan, Balikcidede, YasarEmre, MoVeMent, theofk, isik, Umitunver, CİNGÖZ, OnrCsr, PsyArt, hhosafci, serhat480, beyazgul, cicekcibocekci, shimendifer, Mesutoz, AtlasPoyraz, ceyh, Emreonyc, mehmetemindinc, Emrkyk, Kaliusta, Merdan onluel, sarıyerli 1970, Street Parrot, mucahit61, icelebi, AlpacinQ, Oguzkagan, Balikliseyyah, Gogeta, fgerdan, BURAK15, ArifULAS, SmallCandyThing, Hsynn, brigantes, Yns_bsk, Kahveci, rhino, ardaarda, semihdemir2503, dream7, Beastwood, AlpayMert, Birol, ouzturk, Asaylan, Burkar1453, Kınayu, mightymurat, gunata2003, Metal06, erdemkaraman35, atakartal, Ejder Günaydın, bolaaa, Koksal Gurkan, Muhammed kose, servertekin, deore79, oguzhanasl, Mete Duru, Mderhan, shiroii, AliCeylann, smckr, Discus brandy, Remediless, Kuzey Onur Üstoğ, Mikail Erdoğan, HugoSanchez, fahrettin, edabilsel, Barış Demirok, Giray ATASEVEN, mehmetaydin, AdoniS, muratk, Etimesgut06, fullred, cmasdiver, lazarusv20, jueJ., vendetta99, kacak3452, Xxxxx, drugs, Emrahgolyeri, zekigonlum, DenizVurucu, editors0, SahinTaskin, iakyol, barxbull, grsy, ulash13, rolll, ootkn, zgrcskn, Ufukmav, Ahmet Haşim, soldier3, Kucukbalikci, onuribrahim, Bilgekarga, BatuMert, Orta Amerika, wilivil, frknesen, erhangüneş, basakboy, Japonistt, WaveRider, yusuf21, civando, BerHatS, asikurt69, oguzcanoguzer, Yunus_Karagül, Eyüp can bilgin7, hocibi, Sevban, esuc, kadir0606, akay25, Nursun, Şerafettin Bozok, OMER006, erten, aytacalp, s.e.n., Scrombell, imuhendisi61, Ahmet0816, Ömer Kaan, Fondip, Sadık55, Splendor, lemur, Cem Altay, omercldr, Cardinals, heredot_cevdet, fretchord, idiopatik, Nocturnal, Gld5, gokhankuzeyelvin, rvural, omer417, ternapi, yakaryus, Aqua Discovery, onur55, Ugur79, mperk, Beratdu, Arapaima, DawSoNCreeK, rohembus, tosyalı, sinan3805, FisherY, gürkanbey, benerium, Madeagle, omer87, hanbeyiderler, ProoF2834, kuzeyyildizi, noobhodja, Emrah10, luxor_34, Klazomenai, Emrahkara, littlefish, Abbukat, Morpho,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.