ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Dextran
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
23
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Ocak 2014 13:22
Son Ziyaret:
2 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Tuna
Doğum Tarihi:
23 Ocak 1994
Yaş:
28
İl:
Ankara
Meslek:
Enerji Sistemleri Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Karides Tankında Andazol İle Planarya Mücadelesi
10. Gün tankta 1 adet ölü karides buldum. Yeni doğmuş yavrular görünüyor ve %50 su değişimi yapıldı. Bu su degisimiyle tankta 2 ml ilaç kaldı.
Karides Tankında Andazol İle Planarya Mücadelesi
Forumda yapmış olduğum araştırmalarım sonucunda bir çok farklı doz ve oranda andazol tablet veya şurup kullanımı olduğunu gördüm. Andazol tablet 200 mg kullanarak planarya ile mücadele konusunu kendim denemek istedim.

Evde köpeğim içinde kullandığım için, andazol tablet bulunmaktaydı. Aldığım zaman 6 adet tablet bulunan kutusunun 6 TL gibi bir fiyatı vardı.

Sizlerle beraber, 10 lt akvaryuma eklediğim bitki sonucu oluşan planaryaların, her geçen gün karides ve ramshorn popülasyonunu azaltmasıyla birlikte andazol 200 mg tablet kullanarak, mücadelemi deneyimlemek istedim.

Akvaryumda bulunan canlılar:Kiraz karides ve ramshorn salyangoz

Tedavi süresince filtre kapatılmayacaktır. (kimyasal filtre malzemesi varsa cıkarılmalıdır)

1. Gün 200 mg andazol tablet 200 ml ro suda eritilerek 10 lt tanka bu çözeltiden 10 ml (10 mg) eklendi.

2. Gün buz dolabında saklanan andazol çözeltisi, %50 su değişimi yapılarak 10 ml eklendi. Planaryalarda durgunluk ve oval bir form aldıkları gözlendi, karides ve salyangozların sağlıklarında bir değişiklik bulunmamaktadır.

3. Gün Andazol cözeltisinden 2.5 ml eklendi. Planaryalar hareketsizler ve bir kısmı cansız. Karides ve salyangozların sağlıklarında bir değişiklik bulunmamaktadır.

4. Gün %50 su değişimi yapıldı. Tankta planarya görülmemektedir, karidesler ve salyangozların sağlık durumunda değişiklik bulunmamaktadır.

6. Gün tank planaryalardan arınmış durumda. Karidesler ve salyangozlarda kayıp yok. Tankı ilaçtan arındırmak için %50 su değişimi yapıldı.[EDIT]Dextran,2021-07-05 22:40:53[/EDIT]
Doğasan Akvaryum (www.akvaryumcu34.com)
Sizin kadar uzun zamandır tanımıyorum. Dediğim gibi internetten alışveris yaptım ve ürünlerin fiyatları internet adresinde yazıyor. Benim yaptıgım fiyat araştırmasında ürün için en uygun fiyat ve orjinal parca kendisinde bulunmaktaydı. Ben herşeyin para olmadığını düşünen bir esnaf olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi kendi tecrübemdir. N11, Trenyol vb.. siteler harici ilk defa böyle bir alışverişim oldu kendisine birkez daha teşekkür ederim
Doğasan Akvaryum (www.akvaryumcu34.com)
Merhabalar, internette akvaryumum için bir malzeme ararken, Doğasan Akvaryum’da buldum ve Mehmet Bey ile iletişime geçtim. Kendisi duyarlı ve hobici dostu bir insan. İstediğim ürün hakkında çekinmeden her sorumu yanıtladı ve ertesi gün kargoya verdi. Kendisine burdan teşekkür etmek ve forum arkadaşlarımında malzeme temin etme konusunda (yedek parça vb.) bir sıkıntı yaşamamaları için, faydalı olmak adına bilgilendirmek istedim.
Su Değişimi Zorunlu Mu?
Merhabalar, Youtube’da bir videoya denk geldim.

https://youtu.be/F00nqNAFisg

Buradaki mağazada su değişimi yapılmıyorumuş. Bitki yoğunlugu ve kum kalınlıgından vb bahsediliyor (anaerobik bakteriler için) izlemenizi istedim.[EDIT]Dextran,2021-04-23 14:11:07[/EDIT]
Betanın Anlaşabileceği Balık Çeşitleri
Betam zebra daniolar ile birlikte yaşıyor. Hacim 20L civari. Problem yaşamadım. Zebra danio öneririm ama yem attıktan sonra betayı takip etmek gerekiyor çünkü zebralar iştahla yeme saldırıp betaya bırakmaya biliyor.
Aquatic Life 2000 Filtre Ani Debi Düşüşü ...
Bende aynı model filtreyi kullanıyorum. Sepetler doluyken 350-400 l/saat debi ölçümü yapmıştım. 1 dkda kaç litre suyu ayrı bır kovaya doldurduğunu ölçüp 60 la çarparsanız sonuca ulaşabilirsiniz, yada 1 litre lik bir şişeyı kaç sanıyede doldurdugunu olçüp 3600/tuttugunuz saniye olarak hesaplarsanız saatte kaç lt olduğunu bulabilirsiniz.
Ayrıca şöylede bir durum var dış filtrenin amacı ağırlıklı olarak biyolojik filtrasyondur, bakterilerin görevlerini yerine getirebilmeleri için debinin optimum düzeyde olması gereklidir. Malesef dış filtrelerin kutularına yüksek debi daha iyiymiş gibi fazla değerler yazıyorlar (tabi fabrikanin ölçümleri ne şartlarda yaptığını bilemiyorum). Yani filtrenizde gözlemlediğiniz debinin düştüğüne nasıl kanaat getirdiniz? Şu an debisi nedir? Belkide sepetler kirlendiğinden motor suyu pompalamakta zorlanmış ve motor aşırı ısınarak bobinlerin arasındaki elektrik izolasyonu zarar görmüş eskiden ürettiği manyetik akımı üretemiyor olabilir. Bunu yeni bir filtrenin prize bağlanan ucunu multimetre ile ölçtükten ve kendi filtrenizle kıyaslayarak anlamanız mümkündür.
Dış Ve İç Filtre Debisini Yükseltme ( Arge )
[QUOTE]Hocam bende internette dimer li modelini buldum bu ürünün en kısa zamanda alıp deneme yapıcam hızını düşürme içinde kullanabiliriz kanısındayım. Hadi hayırlısı :)[/QUOTE]
O dediğiniz modelleri biliyorum ama o devreler inverter değildir, tungsten flamanlı ampulleri kısmak için kullandığimiz dimmer devrelerinin 2000w gibi değerler için olanıdır. İnverter ile çalışma prensipleri farklıdır ve motorları sağlıksız-vuruntulu çalıştırırlar. Dış filtre motoruna bir zararı olcağını düşünmüyorum ama yınede uzun vadede kullanışlı ve sessiz olcağını sanmıyorum.
Dış Ve İç Filtre Debisini Yükseltme ( Arge )
[QUOTE]Mekanik filitrasyon için güzel saatte 3.000 litre su gönderiyorsunuz diğer yandan biyolojik filitrasyon için ise bu debi çok yüksek diye düşünüyorum.[/QUOTE]
Nevzat Bey’e katılıyorum. Bana görede filtrenin debisinden çok akvaryumda nitrat döngüsüne olan katkısı önemli. Kolonileşmiş bakterilerin filtreden geçen su ile temas süresi işlevini gerçekleştirmesi için önemli, bunu yabancı forum sitelerinde araştırırken 7-15 cm/dk suyun geciş suresi optimum zaman olarak kullanıyorlardı yanlış hatırlamıyorsam. Tabi bu verdiğim veriyi sadece gözlemlerimle olumlu buldum ama benim bilimsel olarak araştırdığım bir olçut değildir. Yanlış hatırlıyorsam, daha tecrübeli hobicilerinde beni aydınlatmasını isterim.
Dış Ve İç Filtre Debisini Yükseltme ( Arge )
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156710/051220182203041.jpg[/IMG]
Bunun gibi 50 Hz olan şebeke frekansını degiştirerek hız kontrolü sağlar.
Birde eklemek istediğim, akvaryum filtreleri sabit miknatıslı motorlardır yani rotor milin etrafında serbest olarak döner. Etrafındaki stator sargıları ise su gecirmemesi için reçinenin içine gömülü olarak bulunur ve evde bu reçineye müdahale edip sargıları görme, müdahale etme veya açsanız bile tekrar izole edip uzun süre çalışmasını beklemek zordur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.