ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
vordonossi
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ağustos 2016 13:10
Son Ziyaret:
26 dakika önce
Toplam Mesaj:
28 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Göktan Kaçan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

göktan kaçan

SON 10 MESAJI

Altın Sarısı Albino Red Cheeklerim
Gerçekten güzel renkler , bende red check besliyorum, besleme düzeniniz nasıl ? hangi yemleri kullanıyorsunuz?

Kurtulamadım Bu Yosundan
Peki Ista co2 external reactor ses sorunu oluyor mu?
Ciklet Beslemek İstiyorum - Ne Yapmalıyım?
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=Ywf1EMIfR6w[/URL]

Kurtulamadım Bu Yosundan
[QUOTE=burakcel12]Işık sistemi power led ise çok güçlü ışık kullanıyorsunuz. Tankınıza bence fazla ışık sistemi.
Co2 yi de 24 saat düzenli verirseniz sizin için daha kolay olur.
Işık sistemini isterseniz buradan; https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480_sn1.asp konuyu okuyup tekrar düzenleyin.[/QUOTE]

Işık Sistemi Mustafa Kalın (Darkaura) yaptı. Şu anda bir şikayetim yok. Teşekkürler konuyu tekrardan gözden geçireceğim.
Ciklet Beslemek İstiyorum - Ne Yapmalıyım?
Merhabalar, kaya zevk meselesi Taner beyin dediği gibi, tank ölçüleriniz yerinde Benim 130*40*60 tankımda hagen kullanıyorum, background siyah genel kanı balıkların renklerini kararttığı, yalnız bende böyle bir şey olmadı Albino red check ve demosonim var toplam 40 civarı damızlık boydalar, renklerini kararmasındiye gri kayalar ve yüksek ışık kullandım ve yavrudan alıp yetiştirdim bu kriterlere bağlıyorum.

Dış filtre Eheim 2217 mevcut yeterli geliyor, bazen fluval 306 ve Eheim filtreyi beraber çalıştırıyorum 1 gece su Hd görüntü kazanıyor :)
Isıtıcı Eheim Jager 300w var bende normal de 24 - 25 derece arası balıklarda hafif bir uyuşukluk oluyor ve üremeleri durma noktasına geliyor. 26 derecede ağızlarında sürekli yumurta oluyor diyebilirim.
İç filtre bence gereksiz .
Hava motoru konusunda sessiz çalışan her hava motoru olabilir. Eğer balık yükünüz çok fazla olmayacaksa ve yüzeyi dalgalandırır sanız hava motoruna gerek yok diyebilirim.

Ek olarak Uv filtre tavsiye ederim geceleri 3 4 saat kadar çalıştığı zaman en ufak sürtünme veya dış parazit belirtisi bile olmuyor tankta.[EDIT]vordonossi,2017-11-09 14:22:11[/EDIT]
Kurtulamadım Bu Yosundan
[QUOTE=secreteriat]Camlarda nokta yosun olusuyorsa genellikle fosfat eksiklgi yada fosfat-nitrat dengesizligi veya co2 azligidir. co2 icin bir kac laf etmek istiyorum , bende yan sump var ve yan sumpun avantajlarindan olsa gerek icinde ista externak reaktör ve onun su giris kisminda 13 cmlik 3cm genisliginde bir vortexim var . sumpun icindeki kafa motorunun hemen bitiminde bir jbl inline difuzörüm var ; buradan ilk önce vortexe daa sonra turbo reaktöre giriyor ve %95 oraninda co2 cözülüyor.tabii bende biraz karisik ve ic sumpta yeterli yer oldugu icin istedigim gibi at kosturabilioyrum. eger dis filtre varsa her ne kadar debiyi azaltsada kesinlikle co2yi %100 cözmek istiyorsan 2 adet ista tipi ali expresste 15 doalr civarinda 2 adet external turbo reaktör al .dis filtreden gelen hortumu bir Y ile ikiye ayir iki reaktöre ayni anda giris yapsin co2li su ve cikista yine Y Tipi bir baglanti ile birlestir ve oradan tanka giris yapsin . neden 2 reaktör ? defalarca test ettim ve bircok kullanicida ayni sorundan muzdarip tek reaktörde bazen saniye basina biraz fazla co2 verildiginde reaktörün üst kisminda henüuz cözülmeye firsat bulamayan co2 birikiyor ve pervaneler dönmemeye basliyor.bu yüzden co2yi ikiye ayirip tam cözüm ancak iki reaktörle oluyorki bu debi azligina yol aciyor ama co2 tam cözülüyor. biraz pahali gelsede yurtdisinda rex griggs yada carges tarzi reaktörlere en yakin cözüm bu ! tabii benim icin yani sump kullananlar icin en ideali bu cünkü sumpun bizzati kendisi eger seramik tarzi gazi cözmeden tanka kabarcikalr veren bir sisteme sahipse sumpun kademeleri yüzünden co2 kaybi yasayacaktir ama eger co2 reaktörler sayesinde cözülüp tanka giris yapiyorsa böyle bir endisem olmuyor[:iyi:][/QUOTE]

Nokta yosunu çözmesi biraz daha kolay, evet fosfatı arttırınca geçtiğimiz dönemde çözüme ulaşmıştım.. Co2 için fluval filtre var, extra aparat bağlamak gerçekten çok sıkıntılı bir durum. ista 3n1 diffüzör kullanıyorum ve dalga motorunun altına koydum co2 direk dalga motoruna giriyor ve suya dağılıyor. Gözlemlerime göre işe yaradı, fotosentezde ciddi bir artış gözlemledim. Şu anda tank stabil olma yolunda ilerliyor ilk bitkili tecrübem 3 aylık tankım biraz yavaş ilerledi ama hemen hemen istediğim sonuca ulaşmak üzeriyim.
Kurtulamadım Bu Yosundan
[QUOTE=iwagumi]

Co2 yi surekli ver ama geceleri bitkilerde oksijen tuketecegi icin ayni zamanda akvaryuma oksijen saglaman gerekiyor,yosunlarin ana sebeblerinden biri duzensiz co2 zaten tuplu sistem kullananlar sonradan zaman ayarli kullanmiyor.
Mekanik temizlik yap, sirkulasyon onemli, carbon, excel ayni urun sadece isimleri farkli, icerik ayni, bende kullanman icin yaziyimmi yazmiyimmi tereddutte kaldim, kullanacak kisiler iyice arastirip oyle kullansin sonucta insan icin bile olumcul urun.
[/QUOTE]

Durum güncellemesi yapmak istedim. Dediğiniz gibi co2 yi sürekli hale getirip, 3 watt bir dalga motoru ekledim yosunların yoğun olduğu tarafa doğru yönlendirdim. Şu anda çok azaldı bitme noktasına geldi. bu seferde camda yeşil noktalar tekrardan artmaya başladı ve bazı eskiyen yapraklarda diatom benzeri siyahlanmalar oldu. Geyik boynuzu ile uğraştıktan sonra sanırım çok sıkıntı olmadan çözülür.

yardımı olan herkese teşekkürler.
Kurtulamadım Bu Yosundan
[QUOTE=senopita]Tekrar merhaba;

Reaktör ve difüzörler konusunda da yine kendi tecrübelerimden biri Up Aqua'nın dış difüzörü ile oldu, tam çözülüyor ama her yer milyonlarca küçük baloncuk oluyor. İşini süper yapıyor ama puslu bir su elde ediyorsunuz, o bitkili akvaryumdaki cam gibi berrak suya erişemiyorsunuz ne yazık ki, o yüzden bilmesem de iç reaktörler de CO2'yi micro baloncuklara parçalıyorlar ise yine dikkat etmek gerekir.

[/QUOTE]

Merhaba Ustadım,

Ben Çin den almıştım cam seramik beğenmedim, sonra Ista 3in1 aldım ilk başlarda dediğiniz gibi küçük binlerce kabarcık vardı şu anda çok büyük kabarcık çıkartıyor memnun değilim, sanırım çamaşır suyu ile temizlik yapmak gerekiyor. Reaktör ise akvaryum içine koymak güvenli ama görsel kirlilik yaratıyor, tank içindeki en ufacık görüntü kirliliği bende huzursuzluk yapıyor. Ara bağlantı yapılabilir ama Fluval hortumları ek aparat bağlantı konusunda biliyorsunuzdur çok zor ve güvensiz.
[EDIT]vordonossi,2017-10-25 16:10:13[/EDIT]
Kurtulamadım Bu Yosundan
[QUOTE=senopita]Merhaba;
Nacizane bende CO2'yi sürekli vermeni tavsiye ederim, bunu daha çok yabancı forumlarda bu işin ustaları denilecek adamların tanklarında hep 24 saat CO2 gördüğüm için söylüyorum. Bende en başından beri hiç selenoid valf kullanmadım.

Fakat kaçırdığımız nokta sirkülasyon, asıl sorunlardan birisi bu. Bende 120x60x50 ölçülerinde net 300lt var, çift dış filtre + skimmer + dalga motoru ile bile hala ölü nokta var. İlk başlarda iki filtre ile içerde fırtına eser sanıyordum ama bütün ekipman zamanla debisini düşürüyor ve şu an Discuslar içeride ve yine rahatsız olmuyorlar.

Ben iç difüzörler ve yetersiz sirkülasyon nedeniyle CO2 nin heryerde eşit olmadığını düşünüyorum, hele ki ölü noktalar var ise bu yanıltıcı da oluyor. Çünkü CO2 testleri yüzeye yakın koyuyoruz, sirkülasyonun çok da kötü olmadığı yerlere ama zeminde bazı noktalar belki de çok zayıf kalıyor CO2 konusunda, haberimiz olmuyor.

Birde düz mantık, su sirkülasyonun yüksek olduğu yerde sanki yosun pek tutmaz gibi geliyor, hani orada oluşacak vakti, ortamı bulamıyor.

Son olarak Sera Algaevec'i tavsiye ederim, Azoo da iyi diyorlar ama kalıcı bir etki bırakıyor gibi, silip attı bir çok kere.[/QUOTE]

Co2 yi 24 saate çıkarttım dün akşam itibari ile küçük bir budama ve mekanik temizlik yapmaya çalıştım.
Sirkülasyon konusunda elimde dalga motoru var ama pas tutmuş bazı yerleri koyamadım tanka, ona ufak bir operasyon yapacağım. 3 watt dalga motoru siparişi verdim, biraz hareketlenecek tahminime göre tank.
Bende co2 nin orantısız dağıldığını düşünenlerdenim, tecrübeli bir arkadaşım reaktör denememi tavsiye etti, yakın zamandan deneyeceğim sanırım.
Birde düz mantık, su sirkülasyonun yüksek olduğu yerde sanki yosun pek tutmaz gibi geliyor. :) Cehaletime verin kimya,biyoloji vs. bilmem denizde akıntı, dalga var ve yosun oluyor. Aslında bilimsel araştırmalar gerekiyor sanki. Ama akıntının yüksek olduğu yerlerde gerçekten yosun oluşumu olmuyor yada daha az oluyor.
Azoo kullandım, evet çok etkili bitkilere çok ciddi zararlar vermiyor, üzerindeki talimatlara göre kullanınca. Yalnız besin alımını kapatıyor gibi geliyor bana, bitkilerde gelişimlerini olumsuz etkiliyor.Bende tekrar etti yosun azonun etkisi geçince, Forumda da bolca dendiği gibi sorunun kaynağını çözmek gerek.
Kurtulamadım Bu Yosundan
İlgin için teşekkürler, dediklerini uygulamaya başladım. karides koyamam sanırım melekler yaşam şansı vermezler :)

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,588,560 Mesaj
  • 379,972 Konu
  • 91 Forum
  • 131,215 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,987 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.