ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
wetsiz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Ocak 2019 13:46
Son Ziyaret:
24 Mayıs 2019 21:01
Toplam Mesaj:
16 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
kaan öz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kayseri
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

kaan öz

SON 10 MESAJI

Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
Vermiş olduğunuz linkteki bütün mesajları okudum.

Daha demin, akvaryumun iki farklı bölgesinden hagen aldım çay kaşığıyla az. Islak bir şekilde denedim, mıknatıs çekmiyordu. Tane tane parçacık olarak denedim yine yoktu ama bir parçacığı çekince şüphelendim. Tekrar farklı yerlerden kum alıp, kuruyunca tekrar deneyeceğim.
Bu arada parlak taneciklerden oluşuyor çoğunlukla.

Edit:
Akvaryumdan almış olduğum kumlar biraz suyunu çekince, yaklaşık %20'si kadarını mıknatıs çekti.
Şu an için izlemem gereken yol nedir ? Akvaryumu bozmayı hiç düşünmemiştim.
Öneriniz bu yönde ise eğer, lav kırığı, fondo vivo üzerinden hageni temizlemek olacak sanırım. Lütfen bunun yerine koyabileceğim kum markası ve yeni kurulumdan sonra bakteri kültürü için ne önerirsiniz ? Suyu tamamen boşaltıp dökmeliyim sanırım. Canlıları da şimdiden başka bir yere almak daha iyi olur gibi.[EDIT]wetsiz,2019-04-06 18:01:05[/EDIT]
Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

En kısa sürede akvaryumun içinden biraz hagen alıp test edeceğim ve süreci burdan yazarım tekrardan.
Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
İnanın hiç öyle bir test yapmadım. Kumları aldığım firma hakkında şüpheye düşmediğim için test etmedim maalesef.
Aldığım kumun ticari ismi buydu: Hagen Aquadeco Demir İçerikli Bitki Kumu
Sizce kumdan kaynaklı olabilir mi? Öyleylse eğer diğer canlılar da zarar görür mü acaba ?
Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
En altta 5 kg lav kırığı, üzerinde 3 kg fondo vivo ve en üstte 14 kg hagen. Bu arada JBL'nin 7 kök gübre topunu da 2 hafta önce kadar hagen kumun aralarına koymuştum.
Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
[QUOTE=eritreus]Balığı aldığınız yerde bakımsız kalmış,yorgun düşmüş veya hasta olmuş olabilirler.[/QUOTE]

Umarım, dediğiniz gibi sorun benden kaynaklı değildir. Zira sürü balıklarını, tür bakımından 8'e çıkarmayı düşünüyorum.

[QUOTE=ceyh]Nitrifikasyon bakterilerinin üremesi için besin yani amonyak gerekli, amonyak yeterli olmayınca bu bakteriler üreyememiş ve döngü başlamamış olabilir. Siz balıkları eklediğinizde amonyak aniden yükseldiyse ve bunu işleyecek yeterli bakteri yoksa zehir etkisi yapmış olabilir. Normalde balık eklemeden bir gün önce bakteri kültürü ekleyerek döngü hızlandırılabilir. Tek aklıma takılan akvaryumda bitki olması, çürüyen bitkiler de normalde amonyak üretir ama CO2 de PHi baskılayarak bunu amonyuma çevirmiş olabilir.

Balıklarda solungaçlarda kızarıklık, kararma vb. belirtiler var mı?

Linkteki makaleyi incelemiş miydiniz?

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp[/URL]

Bir diğer ihtimal de balıkların hasta olarak gelmiş olması ama bu bana düşük bir ihtimal gibi geliyor.

Bir de kullandığınız kum nedir?[/QUOTE]

Evet dediğiniz gibi bakteri kültürünü eklemeyi günler öncesinden düşünmüştüm ama akvaryumumun ilk kurulumu yaklaşık 2 ay önce olduğu için gerekli bakteriler oluşmuştur diye düşündüm. Filtrelememde atakanpetshop'tan aldığım seachem matrixte mevcut, bakterilere ev sahipliği yapması için.
Balıklarımda kızarıklık, kararma göremedim. Işık açık olduğunda, gizleniyorlar sürekli. Linkteki makaleyi okudum, işte bakteriler oluşmuş diye kendimce, canlıları ekledim. Ne kadar doğru yaptım bilemiyorum.
Balıkları Koyduktan 1 Gün Sonra 3 Balığım Öldü
Merhabalar,

Buradan edindiğim bilgiler doğrultusunda yaklaşık 1.5-2 ay önce bitkili akvaryum kurdum. Tabana ektiğim monte carlo'lar sararıp ölünce onları söküp yaklaşık 1 hafta önce yerlerine, cuba ve parvula ektim.
Daha önceden ekmiş olduğum pogostemen erectus ve reineckii mini'lere ilaveten; çınar, anubias ve tekrardan pogostemen erectus ve reineckii mini ekimi gerçekleştirdim. Ayriyeten yati kökü üzerinde moss'lar mevcut.

Akvaryum ebatım 61x36x43 (yükseklik) cm. Işıklandırmam 2'li 18 seri toplam 36 adet power led.
taş, kum, bitki gibi hacimleri çıkartarak ortalama 75 lt'yi baz alıp yaklaşık 10 gün önce sıvı gübrelemeye başladım. (Azot, fosfat, potasyum, demir ve mikro element) Gübremeleyi haftaya yayıyorum 3-4 defa olacak şekilde.

Mayalı co2 sistemi kullanıyorum. Ista 3 in1 difüzörüm var gayet iyi çıkış var şimdilik ve 7/24 açık.
Tepe filtrem mevcut. Işıklandırmayı şimdilik 2,5 saatlik olmak üzere günde 2 defa totalde 5 max 6 saat açıyorum. Işıklandırmayı açtığımda tepe filtre motorunu kapatıyorum, geri kalan sürelerde sürekli açık. Btikilerin yarısına yakınında fotosentez gözlemliyorum.

Dün, artık akvaryumda canlı görmek istediğimden akvaryumcudan almış olduğum canlılar:
(Canlıları suya alıştırdıktan sonra koydum)

2 adet Otocinclus affinis ( akvaryuma ilk koyduğumda hareketsizlerdi, şimdi sürekli hareketliler ama camdan başka bir yere gitmiyorlar gibi; ne zeminde ne bitkilerin üzerlerinde görmedim henüz)
4 adet neon tetra. Bunlar da gözlemlediğim kadarıyla şimdilik çok ürkekler.
2 adet rasbora. Dün koyduğumda bunları, sürekli yüzeyde geziyorlardı. Maalesef sabaha 2'si de ölmüştü.
4 adet kırmızı gözlü tetra. Bunlar da genelde ayrı takılıyorlar. 1 tanesi üzülerek söylüyorum bugün sabah ölmüştü.
1 adet nerite salyangoz. Başka olmadığından 1 tane alabildim. Bu da dünkü koyduğum yerde aynen duruyor hareketsiz şekilde.

Şu an için gözlemlediğim kadarıyla canlılarım ürkekler, saklanma gereksinimi duyuyorlar gibi, alışma sürecindeler diye düşünüyorum. Sabah verdiğim tetra micro pellets yemini bir kısmı yedi.

Sizlere sormak istediğim, yanlış yaptığım birşey var mı ve canlılarım 1 günlük süreçte neden öldüler ?
Tavsiyelerinizi bekliyorum.


Monte Carlo Sararıp Siyahlaşma Sorunu
En iyisi dediğin gübreden kullanıp gözlemleyim. İlerleme kaydedersem yazarım tekrar.
Monte Carlo Sararıp Siyahlaşma Sorunu
Ben diatom olduğunu düşünmuyorum, belki de öyledir bilemiyorum net olarak. Çünkü diğer 2 farklı bitkimde siyahlaşma ya da sararma görmedim; monte carlodaki gibi.
Monte Carlo Sararıp Siyahlaşma Sorunu
[QUOTE=mezarlik667]Sökmenizi tavsiye etmem sararan yerlerden yeni filizler veriyor kök salma evresinde olagan durum bu arada jbl ferropol kullanın derim

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/10821/080320192235011.jpg[/IMG]

Buda benimkiler çok hafif sararıp kararma var ama yeni filizler veriyor uçtan bu arada mayalı sistem ne kadar araştırdıysam olmaz dendigi için tüplü sistem mevcut. [/QUOTE]

Bence sizin monte carlo'lar gayet sağlıklı duruyor benimkilerine nazaran. Mayalı iş görmez mi sizce? Jbl ferropol sıvı gübre mi ben piyasada satılan sıvı gübre seti satılanlardan almayı düşünüyordum. Benim bitkiler 4 hafta olacak nerdeyse, sanırım burdan kurtaramam.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/080320192250141.jpg[/IMG]
Power Led Driver İçi İle Kapakta Yazan Farklı
Teşekkürler cevaplarınız için ama ben içteki parçayı baz alarak kurulumu yaptım ve çalıştı. Yarın firmaya da bilgi geçeceğim, aralarda kapağı ters takılmış olabilme ihtimaline karşı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 393 Online Kullanıcı, 214 Üye

Online Kullanıcılar

ONRAYDN, necmi3437, DeviLLe, kerim83, Alisan, erakay, skynet, serghat, ozguryildirim, aqua08, KadirSpmz, rexxter, klndr71, Bettalink, AdistAquascaping, Kınayu, StenkaRazin, ozkurtozgur, ALPDEM, kalsedon, sangarios, SaintJ, WildFish_Keeper, vendetta99, atakan1, ALPERDORTKOL, Bayulker, engin045, rizasirman, Umut6, ozan026, karatepe01, Coder, ilhannnn01, mcmert, MURAT111, brkenginol, jprime, YAYDIN, alecozan, Tolga8995, nzm06, Volkan08, sawaskoca, cannizaro, Gizviz, Tayfunca, BARBAR, AmazonSever, bogaccturhann, Nursun, vedat79, masisdemirel, Fatih ÇE, mehmetkap, dusumsel, 16Sarper66, MURATKAYNAK, Gökhan1907, ilturk, ProScotch, sbasoz, Acil Stop, Recep Karip, serkantezel, PetVaryum, fikret43, BLL1403, IESER, erdalakçay, Onurdem78, darkxf, erimgorgulu, enginm2000, Megline, Parasite1, beyazgul, orimohito, bayramsyl, cankutozdemir, dream07, zeroide, Dr.Fisher, afacan80, erhanerikan, erdemoguz, looser04, gacho, hayrettinn, celu, sercanirik, reclusion28, Murat8, Unknown And, muhengin26, hsnozl2603, FatihHoca, egedin, Ahmet yavuz, icelebi, MiSoSiKiaN, UnalCevahir, furkanakbas, alia83, wolverin, hermiş, capo88, ALSANCAKPETSHOP, ismalkoc, HRN1, AntigueAquarium, Ertarda, darkaura, mrah, Shateiel, mad-boy, Repoer, mustafakuzu, ToSpendTime, adige42, indianaconz, Ahmetus, gokturkseyhan, sametti, Batuhan Erogul, leovo, thercan, mustican07, HugoSanchez, Mayis_Akvaryum, anchor, demasoni1, undertaker312, Legendary-TR06, Petmypet, Mikail Erdoğan, efe2010, muratturan055, ktulgar, solas, shark2, aslankartal, intermed, DemirAslan, Jabalaba45, sonsuzpati, Furkanbaba76, Sheyda27, M.MertKayış, ogii06, the__legend, casper04, musatürk, UraL, fffatih, Ezici23, Byfiremanfish, muhoni, Csumer, haylanc, kcetinay, BlueFall, kanmet, eksisekiz, Madenci, cengizozcan, HardScape, Erdinc23, UmitYilmaz, çelebi, Tropikalbalık, lizuferum, yormusm, szgn_hsdmr, Trgtm, alonestrider, enisaltun, Riddle, HarunYldrm, mlh_mrv, bayram11, İsmail Eratik, huseyintaha, muratkk, ukilavuz, sezerdmn, M.Emin Uzunoğlu, yaguara, halilsa, Busra32, CURRE, Cmlcngz, hunterman, Recep_77, ekcinar, Cengizkul, sharkemre, mehmet karadağ, Necdet Buluk, volkan81, yakaryus, irfann, Kadir_Yerkök, viper_78, legionnaire1, aybas, torontopalooza, ferdikorkmazzz, OnurOguz, Samet545445, fedaxdello, Akyuvaryum, 06serkan06, hakanycl, devito,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.