ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cin66
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ekim 2009 13:48
Son Ziyaret:
Dün 01:12
Toplam Mesaj:
27 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Halil Burçin Çardak
Doğum Tarihi:
23 Ekim 1966
Yaş:
54
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Halil Burçin Çardak

SON 10 MESAJI

Bu Yosundan Nasil Kurtulurum?
[QUOTE=subalik]

tesekkur ederim Halil bey, geri donusunuz icin , bitki ve canli yukunuz nasil peki? Reeflowers in 6li seti var, All inclusive bu 6li set yerine geciyor mu?

tesekkurler[/QUOTE]

Konu başlığının dışına çıkmadığımı umarak, 8 Sterbai, 1 L144, 1 L138 albino, 3 erkek lepistes (kafayı yemiş durumdalar), 4 kardinal neon tetra, 3 kırmızı burun tetra ve sanırım 300 üzeri kiraz karides.
Bitki çeşitlerinin adlarını tam bilemiyorum. Tankın kuruluşu 16 Aralık. Reeflowers'ın içerikleri ile bilgiye maalesef sahip değilim.
İlk günkü ve şu anki hali;[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/82542/010420191455271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/82542/010420191455281.jpg[/IMG]
Bu Yosundan Nasil Kurtulurum?
[QUOTE=subalik]

Merhaba, Gubre kullanımı ne siklikla yapiyorsunuz ve hangi miktarlarda?

tesekkurler
[/QUOTE]

Biraz geç yazdım sanırım.
Günlük olarak, kendi tankımın litresine uygun oranda Seachem Florish Excel. Haftada bir kez Seachem florish ve ReeFlowers AquaPlants All Inclusive önerilen oranların üçte ikisi kadar. Başka herhangi bir katkı kullanmıyorum.
Bu Yosundan Nasil Kurtulurum?
Eğer yazdıysanız ve ben gözden kaçırdıysam pardon.
Benim deneyimlerime göre Co2, gübre ve ışıklandırma üçlüsündeki denge ve canlı yükü en büyük etken. Yeni kurduğum tankta ben de aynı sorunu yaşadım.
Denediğim yöntem, ışıklandırma süresini azalttım (%25) ve 4*39 floyu 2*39'a indirdim. (Co2 kullanmıyorum) Günlük excel kullanımına devam ettim. Gübre kullanımını azalttım. Önce yeni oluşum durdu, bir hafta içinde geriledi üç hafta içinde de yok oldu. Değiştirdiğim sistemi de halen devam ettiriyorum ki üzerinden iki ay geçti. Unutmadan bu süre zarfında canlılara yemlemeyi de ciddi oranda azalttım. Ben hiç kullanmadığım için bilgim yok ancak siz kullandığınız ledlerin bitki akvaryumları için uygun olduğuna emin misiniz, içimden ledlermiş en büyük sebep demek geliyor. Umarım bu can sıkıcı yosundan bir an önce kurtulursunuz.[EDIT]cin66,2019-03-29 15:26:13[/EDIT]
300 litre için dış filtre tavsiyesi
250 litre net su olan iki tankımda Fluval 405 ve Eheim 2217 kullandım. Evdeki diğer iki tankımda da Eheim 2213 çalışıyor(İkisinin arasında bile ses farkı var, bu ses işi biraz da şans sanırım). Bence 300 lt tankı 2211 idare etmesi mümkün değil. Yerinizde olsam 1000 lt kapasiteli bir filtre seçerdim.
 
Fluval 405 ile Eheim 2217 arasında seçim yapmam gerekirse,performans ve ses anlamında pek fark yokken, Fluvalin malzeme kalitesi sanki daha iyi gibi(plastik kısımlar için, motor ya da elektronik parçalarını bilemem). Ancak temizlik sırasındaki müdahale kolaylığı ve filtre malzemelerinin daha rahat yerleşmesi sırasındaki pratikliği ile gözüm kapalı Eheim 2217 derim.
 
Umarım kafanızı karıştırmamışımdır.
 
 
cin662011-04-15 12:26:53
CO2 kullanılmayan tanklar; Galeri
100*50*60 ölçülerindeki tankımda tabanda sadece hagen kum, tetra stick gübre kullandım. Haftalık ancak düzensiz sıvı gübreleme yapıyorum. Su değişimi yok eksileni tamamlıyorum. Kurulum 11 Kasım olup aşağıdaki resimler günceldir.

Herkese keyifli hobiler.

Bitki adlarını tam bilmediğimden yazamadım ama diğer canlılar 3 discus, 300 den fazla kiraz karides, 6 kardinal tetra, 5 ember tetra, 5 rasbora, özel tür 1 e 2 d lepistes ve 30 yavrusu, bir sürü minare kırmızı salyangoz...
Hamburg Filtreli 330 lt Bitkili "Fresh Breath"
Açıkçası bitkili tanklarda kaya pek ilgimi çekmez ama sizinkiler pek güzel duruyor. Tercih ettiğiniz filtre sisteminiz de epeydir ilgimi çekmekte, hem tankınızın güzelliği hem de bu filtrasyonun sonuçları açısından başlığınızı merakla takip edeceğim.
Bence çok güzel bir başlangıç yapmışsınız, tebrik eder keyfini sürmenizi dilerim.
Uzun bir öğrenme sürecinden sonra bitki akvaryumum
Tankınızın gelişimi oldukça başarılı, tebrikler. Bu boyutta bir tankla başlamak da ayrıca çok cusurca.

Bu gün eklenen fotolar bana inanılmaz bir huzur verdi, sakinleştirici diye önerilebilir türden, seyrederken daldım gittim bir yerlere. İnanıyorum ki bu tank yakın gelecekte bir çok peysaj denemesinden geçecek ve bir birinden güzel düzenlemeler göreceğiz diye düşünüyorum.

Tankınızın keyfini sürmeniz dileklerimle. Keyifli hobiler.

Saygılarımla.


Lepisteslerimin türü ?
Sadece erkeklerde göreceksiniz bu özelliği. Ayrıca hepsinde de olacak diye bir şart yok. Solid renkler de çıkacaktır. Yavrular renklerini aldıkça bu özellik ortaya çıkacaktır. Sağlıklı balıklar.
Lepisteslerimin türü ?
Balıklarınız bence Moscow Blue/purple arası. Belindeki kırmızımsı kuşak ise kırma olduğundan değil, ''tiger'' özelliği taşımasından. Özellikle black lerde görünen bir özellik olsa da green ya da blue lerde de bu özellik görülür diye biliyorum.
Goldpisces'tan bir resim daha iyi fikir verir sanırım.
 
Erkek lepisteslerimin kuyruklarına ne oluyor?
İkinci resim bende açılmadı. Ancak balıklarınız görebildiğim kadarı ile Moscow Blue. Ben de 1 sene kadar besledim aynı varyeteyi. Özellikle 2 ay ve üstü dişi yavruların sebebini bilemediğim nedenlerden ötürü erkeklerin kuyruklarına inatçı bir şekilde musallat olduğuna çok şahit oldum. Ancak özellikle üreme etkinliği azalmış, daha ziyade kendi kendine salına salına yüzen erkekler bu olayla karşılaşıyorlardı. Belki sizde de benzer bir durum olabilir diye düşündüm.
 
Bir iki resimle teşhis edecek tecrübede değilim ancak moralinizi bozmadan, iyi gözlemleyerek, son resimdeki erkekte ''Flexibacter columnaris'' hastalığını da gözlemleyin derim.   
 
Gelişmeleri de bizimle paylaşırsanız sevinirim. Umarım bir an önce balıklarınız sağlığına kavuşur.
 
Saygılarımla.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.