ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ASLAN61
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
08 Ekim 2016 14:30
Toplam Mesaj:
7 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Aslan ÖZTÜRK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Aslan ÖZTÜRK

SON 7 MESAJI

YAVRU JAPONLAR NASIL RENKLENİR.....
[QUOTE=Reddevil]Gerek ülkemizdeki su ürünleri fakültelerinde gerekse yurtdışında havuzlarda yavru alınan japon balıkları gün boyu güneş ışığı aldığı için renkleniyor , tabiki yem ve vitamininde faydası var forumda sanırım sizin sorunuzdan birkaç tane daha var ve cevaplarıda var yani yem ve vitamin eğer biraz daha geriye doğru giderek başlıkları ve içeriklerini okursanız sanırım daha çok faydalı olacaktır...[/QUOTE]
A+ Grade Japon Üretimhane Tavsiye (önemli)
Değerli kardeşim.O beyfendi nasıl yaptı bilmiyorum.Belki o görevi gören bir lamba var?Belki de yavruların durduğu akvaryum cam kenarındaydı.Bilemicem ama ben bir türlü renklendiremedim.Konuşmas sormak lazım...
Abi Kardeş Full Red
Kardeşim alem adam yaaa.Ya ben zaten kapalı bombayım sen evli barklı 35 yaşında mühendis adamsın.Başımın etini yedi kuralım da kuralım...

Nacizane kesemize göre FULL RED akvaryumumuz.......

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178412/20160228_210724[1].jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178412/20160228_210649[1].jpg[/IMG]
Değerli kardeşim.Öncelile usta dediğin için teşekkür ederim.Keşke ustam kadar olabilsem..

Neyse...

Canım kardeşim,üretime geçmek demek çok iyi bilgiyle olur.Lütfen beni yalnış anlama...Çok araştırmak gerekir.Bilgi de tecrübe ederek kazanılır.Deneyerek de kendini geliştirebilrsin.

Üretim konusu en kolayıdır her balık üretiminde asıl olan yavruyu satış boyuna getirmekdedir.Bizler balığı beslemek için değil satmak için üretiriz.Bu yüzden ne kadar az balık kaybı o kadar fazla para demek.Lütfen yalnış anlama.Dikkat ettiysen ilk mesajımda daha ilk kuralda doğru balık demiştim.İşte üretilen balık saf kan olunca zaten balığın babasını beslemiş oluyorsun.[:)]

Bak ben bunca yıldır uğraşıyorum hala neler neler öğreniyorum....

Gelelim asıl konuya

Canım kardeşim.Bu balığın oluru havuzdadır.Evet akvaryumda larva alırsın ama akvaryumda renklendiremezsin.
Renklense bile kalitesiz olur.Kalitesiz japonu da işi bilen dükkancı da almaz.Güneş de renklenir.Nar çiçeği kırmızısı mı güzel? koyu portakal rengi mi.?

Sonra yine üretimin olmaz sa olmazı sürekli akan temiz su.Yani üretimhane dışarıda olması gerektiğinden sürekli yeraltından (daha önce tahlilleri yetkili kurumlarca yapılmış )su ,tüm havuzları sağlıklı tutar.Unutma sağlıklı balık hızlı büyür.

Diğer bir önemli olay da canlı yem verebilmek.Düşünsene göl kenarında su piresi definesi buldun.Ve tesisin 500 m uzakda olduğunu düşünsene.Ufff her gün canlı yem.!!!!!

Şimdiiiii bunlardan uzak da olan iş de zor olur...Yani Balığı boylandıramazsın .....Boylanana kadar bir sürü hastalık dı ölüm dü.Ha bire cepden gider.Ben havuz da 3 ay da nar gibi balık alırım sen hala akvaryumda gümüş gri yavrularla boğuşursun.

dolayısıyla basit çözümler üreteceksin .kendi havuzunu üretimhaneye kuracaksin.Artık ortadan ye kestirip yerde içine su mu doldurursun.yoksa ufak yüzme havuzlarını şişirip su mu doldurursun bilmem...Heeee bi de unutuyordum.Üretimhanenende mutlaka bir kova,yarısına kadar su koy.Eczaneden sıvı zefiran al.Cam şişede kahverengiydi galiba.Bir kapak kovaya dök.Şöyle elinle çalkalar gibi yap suyu.Setlere soktuğun tüm balık süzgeçleri hep içinde olsun.Dezenfektan dır.Zaten prospektüsünde anneler emzirmeden meme temizliği bile yapar diyor yani o dere....Başka sıkıntıların olursa her türlü yardımcı da olurum kardeşim...
Değerli arkadaşım.30yıl dır hobiciyim.Bunun son 20 yılını profosyenel üretim yaparak geçirdim.Türkiyede japon üreten üstatlardan birinin en son çırağı olarak nacizane tavsiyelerim aşağıdadır.

1)Öncelikle eş seçimi çok önemli.Tabi aldığın balıkları tanıman gerek.Yani kan olarak orjinaller mi?Cins özellikleri var mı?
2)İlk etap da 3 dişi 1 erkek olarak dişiler ayrı erkek ayrı akvaryumda olsun.Akvaryuma sakın kum koyma temizliği kolay olsun.2 günde 1 defa dip çekimiyle pisliği çek.Çekdiğin kadar dinlenmiş su kok ki temiz su sağlık demekdir.
3)Bakım kürü yaparak başlamanı tavsiye ederim.Öncelikle iç parazit sonra dış parazit tedavilerini bitir.Hastalanma olayını sıfırla.
4)Bu arada dişi ve erkek balıklarını ilaçlama boyunca doğru yemle.Bu periyot bittiğinde canlı yem le kuvvetlendirmelisin.
Canlı yem olarak artemia ile baş edemezsin.Çünkü iyi bir damızlık dişi (kuyruksuz kısa sigara paketi büyüklüğünde)1000 adet kadar yumurtlar.Su piresi ya da çok kaliteli kuru yem verebilirsin.canlı yemin yerini hiç biri tutmaz.Un kurdu kültürü alarak bu soruna çözüm bulabilirsin.
5)Besleme periodunu iyi takip etmelisin.Unutma erkek balık hemen kızgınlık belirtileri gözterir sakın aldanma.Dişilerin yeterince yumurta toplamasını beklemelisin...Erkek balığın kızgınlık belirtilerinin başında solungaçlarındaki sivilce benzeri ufak beneklerdir.Dişilerin se karnı,yumurta topladığından şişecek doğumuna yakın yumurta çıkış kanalı genişleyip iyice açılacak.
6)Bu balıklar yumurta doktüğünden, önce bir akvaryuma bolca pastane rafyası işini görür.Önce çifleşecekleri akvaryuma su koymadan rafyalarını yerleştir.Rafya(pastanelerde tatlı paketlerinin bağlandığı sonra bıçakla tutup çekerek lüle yaptığı paket ipi)Onlardan sahte sazlık yapmalısın.Akvaryumun su yüksekliği ölçüsünde iki elinin arasında 15-20 tur sar.böyle en az 5 bağ yapmalısın.Sonra akvaryum su seviyesinin yarısı kadar 5 bağ daha yap.Onları da akvaryumun dibine yapıştır.Böylelikle sahte bitki yapmıs oluyorsun.Dişiler bunların arasına yumurta dökecek.Akvaryum büyüklüğü ne kadar fazlaysa o kadar fazla rafya yap ki yavru kurtarma şansın fazla olsun.,
7)Dişileri ve erkeği akvaryuma koymadan ısıyı 15-16 ya getir Balıklarını koydukdan sonra ısıyı 2-3 derece arttır.Böylece üretim tetiklenecek erkek dişilerini kovalamaya başlıyacaktır.Yaptığın rafyalara kaçan dişileri gördükce iyi izlemeni tavsiye ederim.Balıkları iyi takip et çün yumurtaları yemesinler.
8)Yumurtlama işlemi bittikten sonra dişi ve erkek balıkları çıkar.tumurtalarının mantar olmasını önlemek için su miktarına göre ilaç kullanmalısın.2-3 gün sonra minik minik larva ların hareket ettiğini göreceksin.
9)Yavrulara ilk 1-2 gün hiç bir şey verme.Sonra ister infusiya ister artemia verebilirsin.Sık sık ve çok az vermelisin.1haftalık olana kadar haşlanmış yumurtanın sarısından bir nohut tanesi kadarını bir kabın içinde 2 çay kaşığı su ile iyice ezerek topak kalmicak şekilde sulandır ve 1 öğün olarak ver.Bitirebildiklerinden fazlasını hemen dip çekimi yap.Haftada 2 defa taze dinlenmiş suyu dip çekimlerinden sonra yavrulara ekle.Yalnız ekleme yi çok yavaş yapmalısın.Ben taze suyu yavru tankından yüksekde biryere koyup içine hava hortumu koyuyordum.Sonra hava hortumunun diğer uçuna da bir hava vanası takıp suyu yavru tankına vananın sayesinde damlatarak yavaş yavaş döküyordum.
ŞİMDİ GELELİM EN ÖNEMLİ OLAYA

BU işlemleri öyle bir ayarlamalısın ki balıkları havuza boylandırmak için attığında havalar ısınmış olsun.Yani yumurtadan çıkdıktan 1 ay sonra yavruları artık havuza atabilirsin. Şimdi alınmış bir yavru mart sonu nisan başı gibi güneş gören bir havuza atılabilir.Nisan, mayıs,haziran,temmuz,ağustos güneş görmeli ve arada boylandırılmalı... eylül geldiğinde artık 1 tl den büyük japonlarınız var.Ve en önemli olay terasda balık, karga ,martı çeker dikkatli ol.Havuzdan 20cm yükseğine havuz boyutlarında cami hasırı ya da tavuk kümesi teli gerebilirsin.Ve ani bastıran yaz yağmurlarına da dikkat et havuzun taşabilir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu..Hatalarımız olduysa da affola..Saygılarımla...

Değerli arkadaşım.Bu yazdıklarım kesinlikle kendi tecrübelerim dir.başka arkadaşların tecrübelerini de araştırmalısın.
Un Kurdu
[QUOTE=Ferhat Özarslan]Hatalı mı bilmem ama ben başka bir açıklama bulamıyorum. Başka yemlerde de oldu. Başta dokunmadan öylece bakıp, sonradan atar atmaz kaptığı yemler. [/QUOTE] Aslında durum öyle gözüksede malesef düşündüğünüz gibi değil.Balıklar çok tuhaf canlılardır.Yaşadıkları ortam,sürüdeki konumu,yada form durumu ,aslında herşey o anda gerçekleşir.Yemlediğiniz anda tok dur.Hasta dır.Yada hasta olacakdır.Tuhafına gider hiç görmediği bişey?
Sonra bir bakarsın ilk tadan o olur.Ani karar verir.O anlık yani.

Bir ara üretimhanem vardı..Dişi Oranda mın hemen üstünde ur çıktı.Çok üzülmüştüm.Yıl 1989 ya da 90 falan.Aldım babamla avcılar daki fakülteye kimse yok diye bakmadılar.Evde o balığın urunu aldım.Güzelce ilaçlayıp suya bırakdım.2 gün dipde bildiğin yattı.Ama günde 2 defa pansumanını yaptım.2 gün yem yemeyince önüne düşen yemlerden ufak ufak aldı.3.gün yüzmeye de başladı.Ve her ben elimi akvaryuma sokmaya başladığımda elime kendi geliyordu.Çok sevindim.

Sonra yara kapandı yüzümüze bakan yok.... Yani bizim gibi insani mantıkları yok.

Örneğin ben Karadenizliyim.Her türlü karadeniz yemeklerini yerim severim.Ama başka bir yörenin tuhaf isimli bir yemeğini ilk etapda ne olduğuna bakarım ismine değil..Sonuçta yenilebilir olması önemlidir içinde ne vardır?neyden yapılmıştır?öyle kurufasülye pilava saldırır gibi girişmez sin!!!

Ne tuhaf dimi?Nasıl bir yaşamları var?[:iyi:]
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Merhaba.Yaklaşık 30 küsür yıl önce nerden aklına geldiyse 1.50 cm lik bir akvaryumla Almanyadaki işci evine gelen babam sayesinde balşadı bu sevdam.....Sevda diyorum çünkü bence bu bir sevda benim için.O akvaryuma balık almaya gittiğimizde alman akvaryumcu bize hiçbirşey satmayıp önce bir kitap vermesi ve muhakkak okumamızı tavsiye etmesi bu konuyu daha da merak uyandırdı bende.

İstanbu la temelli dönüşümüzde satmak zorunda kaldığımız dev dünya,benim için hep merak uyandırmıştır.Türkiyede 1983 sesinde akvaryum pek yaygın değildi.Yeni evimize taşındıkdan kısa bir süre sonra, eskisi gibi kocaman da olmayan bir akvaryum aldık.Bu sevda taa ki ben evlenene kadar devam etti.

Evlendikden sonra da yine kendi evimde sürekli akvaryumum oldu.Belirli bir dönem havuzlarda japon,lepistes,kılıç,molly,kılıç ürettim.Yine büyük tanklarda melek yaptım.
Evde canım sıkıldı beta,neon,tetrazon,ufak çopcü,zebra ürettim.Yeri geldi evdeki akvaryumumda ciklet ürettim.Bir sürü tecrübe edindim.İnternet çıkmadan büyüklerimize danışırdık.İnternet sayesinde hem hobi gelişti hem de tecrübelerimiz arttı.

Kısacası bu hobi yaşantım boyunca hayatımda.Ve bu güzel sevdadan da ayrılmaya hiç niyetim yok.Her türlü bilgi paylaşımına ve tecrübelere açığım.Tüm hobici abilerimin,arkadaşlarımın ve kardeşlerimin de bu sevdadan kopmaması dileğiyle.....[:iyi:][;)]

[;)][;)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.