ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
frag
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
264
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Şubat 2011 02:34
Son Ziyaret:
19 Temmuz 2019 05:43
Toplam Mesaj:
474 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
206 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih KATAR
Doğum Tarihi:
16 Temmuz 1991
Yaş:
28
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih KATAR

SON 10 MESAJI

Filtre Sorunu
Emin bey su emiş borusunun yaklaşık 1/3 ü su içinde öncelikle akvaryumunuzun suyunu tamamen doldurun. Bu çekişte yardımcı olacaktır.
Ek olarak elyaf kullanıyorsanız ve uzun süredir değişme/temizleme yapmadıysanız onlarda tıkanma yapabiliyor. Borular kolay kolay tıkanmaz,pislik tutsa da su akışı süreklilik arz ettiği için bu kadar azalma olmaz.
Son olarak da aklıma gelen dış filtrenin altına yükseklik koyarsanız debi artışı görebilirsiniz.
Akvaryum Temizliği
Bende de aynı durum var temizliyorum 3 gün sonra yeniden yayılıyor. Vatoz falan fayda etmiyor. Ben kaba temizliği için biyolojik filtre süngeri kullanıyorum köşeler içinde 3-4 liralık ucuz diş fırçalarından aldım onu kullanıyorum.
Lepistes Üretimi
[QUOTE=Ulvikerem]
Bahsettiğiniz her türlü şeyler var ama artemia lazım mı[/QUOTE]
Artemia %100 şart değil ama artemia yiyen yavru yemeyene oranla gelişimde ciddi fark atıyor. Üşenmeyecekseniz her sabah ilk öğüne artemia tavsiye ederim. Düzenek sistem için internette çok fazla video var izleyip size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ben günlük 1 öğün melek yavrularını yetiştirirken kullanıyorum. Rotifish sep art 13gr artemia ortalama 1 ay gidiyordu tabi ben 300+ yavru için söylüyorum. Size günlük bile çıkarsanız en az 2 ay gider.Günlük uğraşamam derseniz hafta 1-2 gün vermeye çalışın derim.
Siz Ne Yapiyordunuz
Elbette ara veriyoruz bazen 6 ay bazen bir kaç yıl. Sonra nette ya da forumda gezinirken bir özlem geliyor hevesimiz canlanıyor yeniden dönüyoruz :) Kısacası gayet normal.
Demasoni Yavru Tankı
[QUOTE=Akaybaha]Fatih bey ilginiz için saģolun.
Herturlu elden çıkarırım demasoni dedigim zaman şehirde almayacak petshop yok.
Şimdi yeni doganlari akvaryum içi yavrulukta tutup 1 aylik olana kadar. 1 aydan sonrada boylanmalari icin 150lt lik tanka alsam bu[/QUOTE]
O zaman problem yok. İmkanınız olursa 1mt nin altına boylandırma tankını düşürmeyin tabi ki yeni alacaksanız diye söylüyorum çok daha hızlı büyürler. Onun dışında 150lt de yeterli olur.
Pipo filtre de uygundur ancak belirtmek isterim sık su değişimi gerekebilir eğer 150 civarı yavru aynı anda tankta olursa ciddi bir kirlilik oluşuyor ama idare edilemeyecek bir durum olmaz.
Şimdiden sağlıklı bol yavrular dilerim.
Bakteriler Hakkında
[QUOTE=Csumer]
Fatih Bey bende bu hobiye gönül vermiş biri olarak herhangi olumsuzluk yaratacak bir durumu sizlerinde görüşleri doğrultusunda varsa yapılacak birşeyler yapmak istiyorum. Sanırım akvaryum içinde oluşan koloniler kısa zamanda filtre içinde tekrar konumlanabilir. Yinede sizce akvaryum için UPS edinmelimiyiz? Özellikle elektrik kesintileri ile ilgili sizin aldığınız önlemler var mı merak ediyorum. [/QUOTE]
İmkanınız varsa UPS elbette ki çok iyi olur. Özellikle müdahale edemeyeceğiniz, şehir dışında vs.. olduğunuz durumlarda hayat kurtarır. Benim bahçede jeneratör mevcut. Uzun kesintilerde onu çalıştırıyorum ancak 1-2 saatlik durumlarda insanları rahatsız etmemek için açmıyorum.
Tabi imkanı olan her hobici için büyük avantaj. Bu sadece bakteri içinde değil, 7-8 sene evvel sabaha kadar su ısıtıp/ılıtıp kış günü akvaryumun ısısını havasını dengede tutmaya çalışırdım ki gerçekten eziyet oluyor.
Demasoni Yavru Tankı
Batınlar arası uyumsuzluğun asıl sebebi yemlenmedir. Küçük olanların yeterince beslenemeyecek olması. Yeni doğan olmadığı sürece yeme durumu olmaz ancak 3aylıkların yanında küçükler aç kalabilir.
15cm gibi bir yeni doğanlar için bölüm yapmanızda sakınca yok tabi ki bu alacağınız toplam yavru sayısıyla da alakalı. Kalan alanda 150+ yavru olursa o 15cmyide ekleseniz büyüdükçe yine yetersiz kalır.
Benim tavsiyem yaklaşık 1 aylık olana kadar yavruları barındıracağınız 40lt gibi bir tank ve boylandıracağınız 1mt lik bir tank edinmeniz. (Ana tankınızın haricinde.)
Ciklet türleri hızlı üreyen ve büyüyen bir tür. Daha sonrasını da hesaba katmanızı öneririm. Satacak mısınız ya da satamadığınız durumda sizden alacak bir petshop tanıdığınız var mı?
Sayı çok fazla artar ve temizliğine yetişemezseniz kısa sürede kayıplar baş gösterebilir.
Bakteriler Hakkında
[QUOTE=Csumer]
Dış filtre basış aparatını şelale olarak kullandığım için suyu dışarı sıçratmasın diye kapatıyorum. ama kapatmasam bile 3-4 saatlik elektrik kesintisinde ne yapmalı? Çünkü biryerde okuduğum kadarıyla O2 siz bir ortamda yarım saat içinde yararlı bakterilerin öldüğünden bahsediyordu. [/QUOTE]
Dış filtrede kayıp yaşanabilir ancak sadece dış filtrede mevcut değiller. Kum ve pipo filtrede bir etken. Tankınızda oksijen 1 saat içinde bitmeyecektir, zaten siz o esnada su çekip su doldururken oksijene katkıda bulunuyorsunuz. Dış filtrenin devreye girmesiyle yine döngü kendini tekrar edecektir. 1 saat içerisinde eğer bir dezenfektan kullanmıyorsanız döngüyü sıfırlayamazsınız diye düşünüyorum.
15-16 saat elektriksiz kaldığımız zamanlar oluyor. Dış filtredeki koloniyi kaybetseniz bile tankınızda devam eden döngü kısa sürede yerleşecektir.
Eğer bahsedildiği gibi 30dk da tüm bakterileri kaybetseydik muhtemelen bu hobi evlerimizde olmayacaktı.
Bahsettiğiniz bilgide bir gerçeğe dayatılamadı ve tartışma konusu olmaktan öteye gidemedi diye biliyorum.
Kap, Beta Akvaryumu, Vazo Önerisi.
[QUOTE=TitaniumWhite]

Zeka ve kibir kısmı kendi düşünceniz, ''tahminlerinizin'' vasatlığını tecrübe ederek, lütfen doğru olmama ihtimalini de göz önünde bulundurun. Karidese özel yavruluk fikri veya filtrenin uygun olup olmayacağı konusunda yardım istemedim. Siz kendi yanlış ''tahminlerinizle'' gerçekliği karıştırarak şaşırdınız. Normalde sürekli drama meylederek bir onaylanma beklentisi içerisine girenleri umursamıyorum, siz sanırım istisnam oldunuz. Kendi arzunuzla ana fikirden uzaklaşarak tahmin etme girişimine giriştiğiniz halde hâlâ sizi tahmin etmeye ben vesile olmuşum, bunun sebebiyse eksik ifademmiş gibi bir tutumunuz var. Oysa ki neye ihtiyacımın olduğunu da açıkça belirtmiştim. Ana fikir içine su koyacağım bir hazne, çok zor değil. Ayrıca söyleneni anlamaya da o yaşlarda başlıyoruz diyerek uzun bir cevabın başlangıcını yapabilirim ama sizi tekrar kırmızı top, koşan çocuk gibi basit ifadeleri anlayabildiğiniz zamana götürmekle ne yazık ki uğraşamam.
[/QUOTE]

Gerçek hayatla tanıştığın gün senin gibilerle uğraşmak istemeyeceksin. Emin ol. Yolun açık olsun.
Kap, Beta Akvaryumu, Vazo Önerisi.
[QUOTE=TitaniumWhite]

Öncelikle anlamadığınız zamanlarda yazılı metinlerin tekrar tekrar okunabilme imkanından faydalanmanızı isterim. Aradığım karidesler için yavruluk. Dış filtreyi yer kaplamaması için kendim yaptım, oldukça uygun bir debide. Hızınızı alamayıp sahiplendirmem gerektiğini söylemişsiniz, sanırım yazımdaki "yavruluk" kelimesini es geçtiniz. Ayrıca 30x20x20 ölçülerin bile uygun olmayacağından bahsederken ve pasta kabının uygunsuzluğuna değinirken, aynı zamanda buradaki ana fikrin litre olduğundan bahsedip, sert pilastik saklama kabı önerisini yazınızda cümle farkıyla verdiniz. Bu bağlamda "pasta kabı kapağı nedir?" ifadenizin, durumu drama çekmekten başka hiçbir işlevinin olmayışını anlamak için karides yavrusundan küçük bir çıkarım yapmak yeterli olur. Ne kadar şansızım ki gözden kaçırdığınız kelimeler sürekli en önemli kısımlar oluyor. Bunlardan birkaç tanesi de "en azından" diye bahsettiğim ifademdi. Kaldı ki bu durumun akvaryumun içine vantuzlama suretiyle asılan yavruluklardan daha sağlıklı olacağı da ayrı bir mantık konusu. Karidesleri en az hiciv kadar sevdiğimi, onlara zarar verecek birşey yapmayacağımı da çıkarım yapamayanlar için eklemiş olayım. Fakat söylemeliyim ki bir aktivistin hayali gerçekliğinde de olsa uygunsuz bir duruma müdahale edişi beni çok mutlu etti. Dilerim doğruyu ve yanlışı izah etme yolunuzda doğru anlama kabiliyetinizide geliştirirsiniz.[/QUOTE]

Arkadaşımız 'KARİDES YAVRULARI İÇİN DIY YAVRULUK' fikri önerisi istiyor. Bunu yazabilmek çok zor olduğu için ben tecüme edeyim dedim. Konu ile fikri,tecrübesi olan hobici arkadaşlarımız fikir verebilirse bende memnun olurum.

Üslubunuzun size 'zekice' geldiğini tahmin edebiliyorum ama aşağılayıcı ve kibir dolu. Bu asla zekice olamaz. İhtiyaçlarımızı ifade edebilmek adına 1 yaşında konuşmaya başlıyoruz. Buva mama anne gibi kelimelerle. Bu zaman içerisinde daha fazla geliştirmiş olmanızı beklerdim ancak bir bebeğin söylediklerinde de sizinkilerde de ihtiyacınızı 'tahmin' etmemiz gerekiyor maalesef.

Burada herkes gönüllü. Sizin hizmetkarınız değil. Sizi anlamak zorunda da değiliz. Hatta yardım etmek zorunda hiç değiliz. Kendi adıma değil buradaki diğer arkadaşlara aynı üslupla yaklaşmamanız için bu bilgiyi size iletiyorum. Umarım kabul buyurursunuz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 311 Online Kullanıcı, 169 Üye

Online Kullanıcılar

koagulant, Tropicall34, FurkanYnk, nvrkcy, fa61, BayPara, Mtnglsrn, sinanb85, ecological, mad-boy, krib, Black_77, 63yusuf27, oatuncturk, aliosmank, TÜMER, cavitaladag, apistoapisto, KillLaKill, soliter83, ecakar, DeviLLe, MiSoSiKiaN, sbilgic82, indianaconz, smckr, Bilgekarga, Kınayu, ezc06, Taskinilsever, icelebi, KILLIFISH, Mali491, i_gulistan, fretchord, Ejder Günaydın, akcay082, YavuzTut, BestBettaKoi, ternapi, Supervenenis, Cagatay_dnr, eozen81, ekmbr, cory94, ankara0606, YeniBalikciniz, Gogeta, Kuzderehsn, gazoz34, lojistisyen, TheHobi, fth0507, mehmet karadağ, sina00, serkantezel, ProScotch, Murat Murat, RuLing, mgokturk, ErsinOğuz, mehmeyt, badolost, AmazonDream, Arifhb, husumut, Emre39, Müptela, Emerse, faruk7481, arapaima, capo di capi, Beta_balik, fatihkarakaser, Alcynone, Mikail Erdoğan, mustafakuzu, mertboeing737, yunus142, Bisnev99, byrm06, fedaxdello, Talha, ertan95, Kadir Bora, vendetta99, rseven, avanli, demirsoy, Akvaryumfon38, anchor, flowerhrn, ALPDEM, Akvaryum8585, devito, since_1910, berkankrgl, wmsnickers, Aşk-ı semek, sirhill, osmnunlu, UmitYilmaz, Canberk18, hasancn, çulsuz, Murat Gün, Necdet Buluk, UnalCevahir, HobiciBalıkçı, Ramshorn, MertHusmenler, denizaltı, Rapsodistanbul, mesutok, ahmetcet, ali özer, dr_ozi, idiopatik, Ebubekir ATAR, mrah, aXarayli, blackeagle3673, Sansasyon43, TugayKrmn, namsada, hak45, denizulucutsoy, m.aydin93, tekila09, sherloock, atakansenturk, akvarist6034, UGURBEY, omrozd, rdroo, Toygar Arslan, BiotopeDogan, JapoJupo, erdalakçay, honur, Quersian, Tako, pilotx, mahmut1905, BlackHorse, ademh, MehmetGurbuZ, esensml, MurathanM, Berkesygl, Heinzen, FeritG, denizim20, alecozan, Omarfaruk, yigitmstt, teksel, oferhat, HardScape, M.mıslı, Speedy, MUSTAFAEKR, mesut35, ndmsrdr, erhanozcan71, fahrisinan, emreg, Birtek, vedatbucak, kvolkan21,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,471 Mesaj
  • 401,525 Konu
  • 91 Forum
  • 141,845 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,402 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.