ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kınayu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14703,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
20701
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Ekim 2009 06:00
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
20186 [4.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
513 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan UYANIK
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1967
Yaş:
54
İl:
Istanbul
Meslek:
Biyomedikal
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/viWzuB.jpg[/img] [B]Erhan Uyanık[/B] [URL=http://www.akvaryum.com/Forum/tropheus_biyotopu_kurulum_k920375.asp?PID=5485910#scrl5485910]*Tropheus Biyotopu Kurulum *[/URL]

SON 10 MESAJI

Akvaryum Yapımı Resimli Anlatım
[QUOTE=YucelC]

O zaman şöyle yapayım. Önce akşam eve gidince akvaryumun ayrıntılı resimlerini, silikonun kalkan ve küflü yerlerini fotoğraflayım.

[/QUOTE]
Aynen Fotoğraflamak tan ziyade öyle anlamak pek kolay olmaz Akrilik ( pleksiglas ) veya cam şöyle parmağının ucuyla vurulduğunda verdiği çıkardığı ses ten veya uygulama şekline göre malzemenin dik alnından baktığında Cam daha yeşil koyu bir renk görüntü verir akrilik ( pleksiglas ) daha açık bir renk tonda görülür daha kolay anlaşılır hayır camdan ve Exstra Claer camdan olmadığını böyle köşeleri radius lu olduğunu resim görsel fotoğraflardan gördüğümüz kadar düşüncesi ile konuşuyoruz tabi çünkü oda baya daha beyaz ve açık bir renk görülmekte alın dan dik açıdan baktığımız zaman .
Görülmeyen bir nokta kısımda bu tür kullanılmış olan malzemenin Akrilik mi ( Pleksiglas ) Cam mı camın çeşitlerimi diye test etmek belirlemek için solüsyon başka yöntem test var mı tamda bilmiyorum .
En azından ben akrilik ( Plaksiglas ) normal Camı Exstra Claer camı tecrübelerimle ayıra biliyorum .


[QUOTE=YucelC]
3 cm kalınlıkta olan 4mm camdan 2 uzun ve 2 adet kısa camı ölçülerine göre kestirip akvaryum tabanına güzelce silikon ile yapıştırmak isterim. Sizce nasıl olur?
[/QUOTE]
Öncelikle 4 mm kayıt kuşak pek olmaz varla yok arası bir etkisi yararı olur [:(]
Onların en az 6-8 mm olmasında fayda vardır Cam kalınlaştıkça da bu yazdığın şekilde 3 cm kesmek zorlaşır bu yüzden kayıt kuşak camları yine an az genişlik olarak ta 5-6 Cm olmasında fayda vardır düşüncesindeyim yani 6 mm X 5 Cm son derece güzel olur [:iyi:]

Ayrıca alt tabana atılacak kayıt kuşaklar dışarıdan görünmüyorsa ve görüntüyü bozmuyorsa ne kadar kalınlık olarak fazla olursa o kadar iyi olur kanısındayım tutunma alanı olarak iki cam arasında daha geniş alandan yüzeyden tutunma mukavemet sağlayacağından .
Akvaryum Yapımı Resimli Anlatım
Gelelim sorularına .

- Eski silikonu nasıl ve ne derece sök meli ?
kendinde belirtmişsin zaten Cam aralarındaki silikonlara zarar vermeyecek şekilde maket bıçağı ile içteki silikonu yavaş yavaş söke bilirsin .
- Hangi marka hangi seri silikon kullanmalı ?
Ben sürekli uygulamalarımda Sistanın akvaryum Silikonu nu kullanırım son derece memnunum [:iyi:]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/Akvaryum%20Silikon-1.JPG[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/Akvaryum%20Silikon.JPG[/IMG]
- iç silikon çekerken ön hazırlık ne olmalı?
Silikon çekilecek köşe kısımların iyice temizlenip hatta böyle damlamıyacak kadar Tiner dökülmüş temiz bir bezle silinip hemen uçup kurumasını bekleyip yapıştırma yapılacak birleşme kısımları el değmemiş yağ kir kireç ten temizlenmiş olmasında fayda vardır tutunmanın iyi sorunsuz olması için . Silikon çekilecek kısımlar görünür görünen bir noktada önemliyse ve yapan kişinin el becerisine bağlı olarak silikonun dağılma bulaşma risk ki varsa
kağıt maskeleme bandı kullanmakta fayda vardır .
- iç silikon kuruma ve bekleme süresi(balkonda) ?
İç silikonun kuruması için açık hava ortamında 2-3 iki gün dursa yeterli olacaktır .
- İç silikon çektikten sonra koku giderme yöntemleri ?
Silikon çekilip 2-3 gün açık havada balkonda bekledikten sonra akvaryum bu uygulamaların yapıldı bölge ve kısımlar kaya tuzu ihtiva eden bir su ile yıkanıp veya 1 gün kadarda bu su dolu bekletilirse koku filan kalmaz .
- iç silikon destek noktaları nasıl olmalı ?
Aynen bu çizimli anlatılmış resim görsel fotoğraftaki gibi olmasında fayda vardır .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/12.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/11.jpg[/IMG]

Dip Not : Eklenmiş olan Sistanın akvaryum Silikonlarından biri şeffaf ( transparan ) Diğeri siyah renktir tercihe göre daha önceki uygulamada kullanılana göre tercih edilmelidir .
Akvaryum Yapımı Resimli Anlatım
[QUOTE=YucelC]

Erkan bey, yıllar sonra bu konuyu tekrar canlandırmış olmanın sevinci içerisindeyim.

240 lt akvaryumumdan kaçak olduğu için yeni akvaryum bakma ihtiyacı olmuş, Karşıma bu ithal akvaryum çıkınca gözü kapalı şekilde almış bulundum. Akvaryumu aldığımda içerisinde 4 tane büyük pirana balık vardı ve aktif olarak kullanılıyordu.
300 lt ithal 6 yıl kullanılmış bir akvaryum aldım. İçten silikonların bazı yerleri kalkmış, bazı yerleri de küflenmiş.
Cam aralarındaki silikonlara zarar vermeyecek şekilde maket bıçağı ile içteki silikonu sökerek yeniden silikon çekmek isterim.

İthal akvaryum olduğundan akvaryumun tabanı ve akvaryumun arka duvarı sadece silikonlu. Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

300 lt iç silikon yenilemesi için;
-Eski silikonu nasıl ve na derece sökmeli?
-Hangi marka hangi seri silikon kullanmalı?
-iç silikon çekerken ön hazırlık ne olmalı?
-iç silikon kuruma ve bekleme süresi(balkonda)
-İç silikon çektikten sonra koku giderme yöntemleri,
-iç silikon destek noktaları nasıl olmalı? vb.

Saygılarımla,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/150520210856141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228835/150520210855531.jpg[/IMG][/QUOTE]

Selamlar ,
Yücel kardeşim öncelikle yeni akvaryumun hayırlı olsun güle güle kullan [:nazar:]
Öncelikle bu tür ithal akvaryumlar genelde akrilik ( Pleksiglas ) gibi malzemeden oluyor en azından benim gördüklerim öyle idi diye hatırlıyorum .
Akvaryum yukarıda yazdığım belirttiğim şekilde bu tür bir malzemeden mi yoksa Cam dan mı yapılmış ?
Bu yüzden içeriden çekilmiş olan kalkmış ve küflenmiş olan yerdeki kullanılan yapıştırma harcının kesin Silikon olduğundan emin olmak gerek diye düşünüyorum akrilik veyahut pleksiglas ise bu köşe kısımlarında kullanılan bu malzemelerin tozu ince talaşı ile karıştırılmış Kloroform silikon kıvamına getirilmiş yapıştırılmış olabilir .
Çünkü Silikon bu malzemelerde pek bir tutunma yapışma sağlamıyor . Tutmuyor mu tutuyor ama mukavemet direnç pek olmuyor [:(]
Eheim 2213 Debi Sorunu
[QUOTE=Asimetrik]200 litrelik Akvaryumuma eheim 2213 dış filtre aldım ilk ay sorunsuz kullandım. Sonra tıkırtılı çalışmaya başladı ve debi düşmüştü. İçine baktığımda mili kırmıştı. Mili orjinal sipariş verdim ve taktım. Tıkırtı gitti fakat debi gelmedi. Sonra pervaneyide sıfır orjinal sipariş verdim. Onuda taktım ve ses baya azaldı fakat debi halen az . Bu debi sorunu nu nasıl çözerim ? Hortumları , içi felan komple tertemiz . Aklımda başka soru işareti kalmadı . Tavsiyelerinizi bekliyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228917/260420212248311.jpg[/IMG][/QUOTE]


Eheim 22-13 200 LT akvaryuma biraz küçük kalır kanısındayım .
Normal olarak her filtrede kullanım süresi içerisindeki materyal yoğunluğu balık canlı yükü ve bakım şartlarına göre debide çokta az olsa bir düşmesi yaşanır .
Filtre alırken bunları göz önünde bulundurup tercihlerimizi buna göre yapmamız gerekir . Daha sonra aldığınız filtre biraz daha akvaryumun uza uygun gibi .
Ne Olacak Bu Youtube Reklamcılarının Hali
[QUOTE=AquaticPlants]Son zamanlarda akış YouTube reklamcılarından geçilmiyor. Bu konuya yönetimin bir çare bulması dileği ile. [:)]

Yapma demiyoruz, hobi olarak yine yap ama tek konu altında yap. [:iyi:]

Edit; yönetimin de günahını almayalım hemen siliyorlar gerçi. [:)][/QUOTE]


Bence formun bundan daha büyük sorunları var buna gelinceye kadar akşam olur [:(]
Dış Filtresiz Akvakvum Olur Mu ?
[QUOTE=Mestan]Biyolojik dengeyi oturtabildikten sonra pipo filtre ve düzenli dip çekimi ile de çok çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Heves ve araştırma olduktan sonra her bütçede bu hobiyi yapmak mümkün.[/QUOTE]
Tamamda arkadaş baya baya balık üretmek istiyor 10-15 balıkta bu dediğiniz olabilir fakat elinde 1000-2000 balık olunca bu iş pek çok çok düşük bütçelerle sürdürülemez [:(]
Dış Filtresiz Akvakvum Olur Mu ?
Seçenekler içerisinde şelale filtre varsa ben onu tercih ederim tecrübeyle sabit 20 yıldır kullandığım 2 adet var Aqua Clear çok memnunum çünkü [:iyi:][EDIT]Kınayu,2021-04-22 15:15:55[/EDIT]

120 Litreye Aqua Clear şu şahane olur da dediğiniz dış filtreden pahalıya veya başa baş fiyat olabilir .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/220420211520201.jpg[/IMG]
Dış Filtresiz Akvakvum Olur Mu ?
Etkin iyi bir şelale filtre gayet başarılı ve iyi iş yapar örnek Aqua Clear [:iyi:] Yalnız şelale olsun iç filtre olsun gerekse kafa motoru ve Mavi biyolojik süngeriyle hamburg Filtrede pekte ucuz deneme için para harcanacak kadar az düşük maliyetli olmaz .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/Aqua_Clear-110.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/Aqua_Clear-20.jpg[/IMG]
Para Getiren Balık Türü
[QUOTE=DRARH]Maalesef yaşadığımız yerde gerçekten bir şeyler üreterek para kazanılmıyor kardeşim.
Neden üretesin ki, 1 TL değerinde üretilen arabayı veya telefonu veya bilmem neyi, hiçbir şey yapmadan 5 TL ye satan sattıran bir sistemde yaşıyorsun.
Sende arayacaksın bulacaksın bir yerden hazır bir kaç balık, sonra yine arayıp bulacaksın bir kaç sazan, 1 liraya aldığını 10 liradan satacaksın.
Bu kadar basit.
Bak herkes memnun, kimsenin gıkı çıkmıyor katma değer katıyorsun çünkü.[/QUOTE]
Bunu yapmak isteyen bir çok kişide yüzüne gözüne bulaştırdı yalnız bu balık canlı işinde kardeşim .
Her ne alıp satıyorsan azda olsa yaptığın işten haberdar olmak lazım yoksa kel alaka girdiğin işlerde al sat olsa dahi hep zarar edersin
Dış Filtresiz Akvakvum Olur Mu ?
[QUOTE=BrnKrkz]
https://www.hepsiburada.com/sobo-maxi-aski-filtre-600-lt-h-12-w-p-HBV00000KARP3?magaza=MixPet&wt_gl=cpc.6824.shop.nelk.petshop-ssc&isFashion=true&gclid=Cj0KCQjwvYSEBhDjARIsAJMn0ljvEn8yvGfTGSOUVOkQ4pBn17qOvW0S1IeoCII0MBhSH55jcZjGgLUaAmvoEALw_wcB
Şu uygun mu hocam yada hamburg filtre hakkında ne düşünüyorsun bu mu hamburg mu[/QUOTE]

Güzel tasarlanmış planlanmış Hamburg filtre gayet iyi ve başarılı olabilir .

Tabi gönül ister ki imkan olanak sınırları zorlayarak bir dış filtre alma şansınız varsa sonuna kadar onu kovalamakta tercih etmekte fayda var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

OguzhanY, Kınayu, kdrackgz, FurkanYnk, HarunYldrm, TURAN03, Pamir Kandemir, reel_passion, selimcayir, arutharen, Toxema, husumut, yakaryus, Anuenlil, Eyuboglu, erhansavan, A.Cubuk, vortia, Hurkan hobi, LutinoPandaGuppy, emreemin, Emre0012, serkantezel, ahmdkrks, rhn35, numan85, Alikaçak, tabirimcaiz, BUGRACAGATAY, demirellevent, i_yilmaz, Menfa, aliy, ZeynepAssude55, Piyanist., Hasan117, frgmgdn, HLLDNLYC, SONADOR, frieyjia, Rmert, metekaan, smithiseek, CERANOXE, Hobilenyum, tanerkazancı, Redmi, BerkayC, Eldurmaz, MiSoSiKiaN, BurtayTugayARTAR, Kurama, Cancan59, giorgiobaramidze, MehmethanSofuolu, fahri-, aycan kurt, levent07, eyupburak, Mert3eki, yemrekyunus, BoraBerkol, Schatten1907, arapaima, Sercan3528, Edipo, CevdetSERBEST, Ahmetcrbs, ErhanDavid, Hekim, Spavz06, Ankaragucu, bpamuk92, ArifhbsAquatics, BarisD, akvaryumodam, Lucerda, elifada, Swonka26, sbilgic82, Vitalis, ForTheHorde, HaydarGul, rapolra25, CanBarut, darkaura, istanbullu61, halimcanyazar, Altispinoza, sade-ce, mustafacoban, ufukdemirturk, mesagac, serkan1903, BrnKrkz, serhat480, oguzburcin, SemiCakR, Melih İsmail, ErenArabul, mgokturk, ahmet karataş, reano, hanil, hulusiuynk, kaminari19, Tanganyika07, Javamoss, Panzivay, Safrane42, abunil, tolgama, orcunydz, cirsaf, EmirY, Wretched, Mfevcil, hakanycl, yedili, Cozydoras, baho123, selahattinfidan, calderon, brkygt, polat74, Skopos, Emerse, Tarik Celik, umutii, Talat1515, a.kemal, serhatemanet, xack, RyukinLoveTr, mentalixx, sherloock, yavgaf, SORCEROR, Batuhansrclk, Güvenn, xmenw, kans, Gönenç, metsi, OrhuN Sarı, akvaydemsa2, Onelove, Slayertr, MKayra, Denizs, engin045, spesifik, ismailoguz, fajfate, cansani, Anoska, emirhansaracc, DeepWater, 71cbrail71, Foae, CHAMPIOSN1, kaanbalcı61, suslu_78, muyat, ÖĞRÜNÇ, emregungor, 06serkan06, aXarayli, terranova, yavuzger, Ercngrr, Omertropik, zaferrrr, SedatC, Festae, Formicasmind, harunsuv, i_gulistan, ceer1981, Anil01, H.polat, murat518, lovtek, sinan3805, burakcel12, derinmavi, Mete36, onurxonur, selom, İnve Artemia, duman18, aybas, aslikerim, yusufibal, UBA9, gokturkseyhan, ErdSNGZR, cem can, Comratex, OrkosBetta,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.