ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Acil Stop
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
148
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2011 19:47
Son Ziyaret:
Dün 02:02
Toplam Mesaj:
1133 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ergün Kol
Doğum Tarihi:
14 Ağustos 1983
Yaş:
36
İl:
Aydin
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/120920.jpg[/img] 130x50x55y Bitkili

SON 10 MESAJI

Canlıpetshop Şikayet
Yeni bir Canlıpetshop şikayeti daha... Hiç şaşırmıyorum bu kadar pişkin bu kadar yüzsüz bir firma yoktur. Bu firma kadar fazla şikayet konusu açılan başka bir firma yoktur herhalde. Keşke satın almadan önce iki dakika araştırma yapsaydınız. Neyse kulağınıza küpe olsun bundan sonra n11, gittigidiyor vs. gibi tüketiciyi koruyan aracılar dışında yani firmanın kendi sitesinden alışveriş yapmaya karar verdiyseniz "firma adı şikayet" şeklinde bir arama yaptırın. Aynı firmadan çok fazla şikayet varsa kesinlikle o firmada sıkıntı vardır uzak durun.
Yeniden Kribensis Bu Sefer Albino :d
Albinizmin birçok çeşidi var en hafifi bozuk görmedir. Çeşitli kan ve kas rahatsızlıklarına sebep olur. Albino hastalığına sahip canlılar dışarıdan bakıldığında sağlıklı gözükse bile hayatları boyu çeşitli şekillerde sağlık sorunları yaşayarak acı çekerler. Genetik bir rahatsızlık olduğu için albino anne ve babadan doğan yavrularda %100'e yakın oranda albino olur. Bu canlıları almayarak genetik olarak hastalıklı canlılar üretilmesine engel olabilirsiniz.
Yeniden Kribensis Bu Sefer Albino :d
İnternette araştırmanızı rica ediyorum albino hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Bu canlıları satın alarak üretilmesine destek olmayın.
Kribensis Sorunu Önemli
Fotoğrafını paylaştığınız kribensis erkeğe benziyor. Dişi balık dediğiniz erkek olabilir mi?
Hagen(siyah Kum) Kullananlar Buraya
Hagen siyah kum üretmiyor, Aqua Deco siyah kum üretiyor onun içinde de az miktarda demir taneleri var. Elinize aldığınızda kahverengi gibi gözüken cam kırıkları varsa bu aqua deco siyah kumdur. Elinize aldığınızda çok parlak siyah renkli taşlar görüyorsanız bu farklı bir kum çeşididir.
The Shallows
Ortam balıkların yaşadığı alana benzeyince üreme dürtülerini uyandırmış. Hazırladığınız bu güzel ortamın karşılığı olarak yavruları kayıpsız olarak büyütebilirsiniz inşallah.
The Shallows
Osman bey bu kurulum için sizi tebrik ederim. Nedense amazon biyotoplarını çok seviyorum. Su eskiyip tabanda bol bol torf oluştuğu zaman biraz daha sarımsı gözükecek ve tam anlamıyla doğadan bir kesit gibi olacaktır.
Cave Of Souls
Osman bey maalesef son eklenen türler peyzajınıza hiç uymamış onları biyotop akvaryumuna almanız daha uygun olur diye düşünüyorum.
Cave Of Souls
Osman bey ph metreyi en az 2 dakika suda tutmazsanız sağlıklı bir ölçüm yapamıyor. Yavaş yavaş düşüp belli bir değerde sabitleniyor o sabitlendiği noktadaki değer önemli. Ph metre öyle pahalı bir şey değil yurt dışından çok ucuza getirtebilirsiniz.

Gübreleme konusunda 6 ppm nitrat verirken 1.5 ppm fosfat vermekle 9 ppm nitrat verirken 2 ppm fosfat vermek arasında çok fazla değişen birşey olmaz. :)

Herhangi bir ölçüm alamadığınız için kesin olarak şundan şu kadar bundan bu kadar ver diyemiyorum ama en iyisi haftada iki defa olmak üzere gübrelemeye şöyle başlayın.

Nitrat: 5 ppm
Fosfat: 0.5 ppm
Potasyum: 4 ppm
Demir: 0.1 ppm
Mikro element: Yarım doz

Bitkilerin ve/veya yosunların durumuna göre gübrelemeyi zamanla değiştirirsiniz. Herhangi bir sorun olmadan bitkiler gelişirse bitkiler çoğaldıkça gübrelemeyi 3 doza çıkarabilirsiniz.
Cave Of Souls
Elinizde test kitleri olmadığı için nitratı en azından haftada 10 ppm seviyesine çıkarın. Nitrat fosfat dengesi çok bozulmasın. Yemleme yaptığınız için filtreden ne oranda nitrat geldiğini bilmiyoruz. İleride nitrat ve fosfat testleri de edinirseniz gübrelemenizi akvaryumdaki güncel duruma göre eksik olanı tamamlama şeklinde sürdürebilirsiniz.

CO2 eklediğiniz halde çeşme suyunun ph değerinin akvaryumdakinden yüksek çıkmasını anlamayamadım. Ph metreyi en az 2-3 dakika boyunca ölçüm yaptığınız sudan çıkarmadan ölçümleri tekrar edin. Eğer yine aynı sonuç çıkıyorsa ya akvaryuma verdiğiniz CO2 çözünmüyordur ya da akvaryumda kullanılan malzemelerden ciddi bir şekilde kh salınımı vardır. Ph ölçtüğünüz sırada CO2 indicatör ne renk oluyor?

Tds metre ile sadece sertliği değil suyunuzda toplam çözünen madde miktarını ölçebilirsiniz. Bunun içine kalsiyum, magnezyum, amonyak, fosfat, nitrat, demir vs. vs. herşey dahildir. Bu nedenle sadece tds değeri ile kh seviyesini tahmin etmek çok çok zor. Tds değerini su değişim zamanı tayin etmek için kullanmak daha doğru olacaktır. Musluk suyunuzun tds değeri 380 ise akvaryumdaki tds değeri 500 üzerine çıkmadan su değiştirmeniz iyi olacaktır.

Haklısınız Antalya'nın suyu aşırı sert olduğu için çeşme suyu ile her tür bitkiyi yetiştiremezsiniz. Bitki yetiştirmek istiyorsanız iki seçeneğiniz var ya sert suda yetişen bitkileri ekleyip belli bitkiler ile yola devam edeceksiniz ya da yumuşak su isteyen bitkileri yetiştirmek istiyorum diyorsanız RO arıtma sistemi kuracaksınız. Benzer hatta daha kötü su değerlerine sahip olduğum için RO cihazı kullanmak zorunda kaldım. Şimdi testlerinde yardımı ile istediğim su değerini elde edebiliyorum.[EDIT]Acil Stop,2018-03-27 10:56:26[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.