ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AliKhan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
481
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2012 19:51
Son Ziyaret:
23 Eylül 2021 16:40
Toplam Mesaj:
550 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
163 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Ünsal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali

SON 10 MESAJI

Beyaz Benek Hastalığı Mı?
Verilen, verilmesi muhtemel olan tavsiyeler tuz ekleyin, suyu ısıtın, metilen mavisi ekleyin, kısmi su değişimleri yapın, kaliteli ve çeşitli yemleme ile balıklarınıza form kazandırın vs. olacaktır ama hangisini, niye, hangi sırayla yapacaksınız? Pek çok farklı yaklaşım vardır ve herkes kendi metodunu tavsiye eder. Biraz ondan, biraz bundan alayım derseniz sonuç hüsran olur.
O yüzden doğru kaynağı bulup bütüncül bir yaklaşımla tedaviye başlamalısınız. Forumdan ya da googledan "Beyaz Benek Tedavisi"ni araştırıp tavsiye edilen şeyleri sırasıyla yapmalısınız. Tedavinin derli toplu olarak anlatıldığı pek çok bağlantı bir tık ötenizde.

Kistinin içindeki parazit:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/060520212056011.jpg[/IMG]
Saçılan parazit yumurtaları:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/060520212056521.jpg[/IMG]
Yeni Balık Aldım
Arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmış, link de bırakmış sizin için ama bir fanusta balık beslenmez de benden. Ama bunun tek sebebi hacim değil.
Balıkların kulakları yoktur onun yerine vücutlarının iki yanı boyunca uzanan yan hat organları vardır. (İki yanlarında da bulunan ince uzun çizgi) Bu organlarıyla çevrelerindeki hareket, titreşim ve basınç farklarını algılarlar. Balık fanusta olduğu zaman fanusun yapısından kaynaklı olarak kendi hareketlerini bile sürekli açı değiştirerek fanusun iç duvarından yansıyan titreşimler yüzünden tehdit olarak algılayacağı için hiç huzur bulamaz. Bütçenizi biraz zorlayıp bir akvaryum edinin en kısa zamanda.[EDIT]AliKhan,2021-09-18 02:19:42[/EDIT]
Jaguar Cichild Ağzında Çıkan Nedir
Geçmiş olsun.
Karşıdan çektiğiniz fotoğrafta alt çene deforme olmuş ve yukarıya doğru kaymış gibi altından çıkan kist yüzünden. Kist kaç günde bu büyüklüğe ulaştı belirtmemişsiniz ama daha da büyüyerek ağzını kullananamaz hale getirebilir balığın. Hem solunumu zorlaşacak hem de yem yiyemeyecek ve açlığa bağlı olarak ölecek kist büyümeye devam ederse.
İlaçla vs tedavi edilebilecek bir durum değil. Cerrahi müdahale ile alınabilir belki ama balığa cerrahi müdahale yapacak veteriner bulabilir misiniz bilmiyorum.
Fotoğraf yanıltmıyorsa tabi...
Yanlış Akvaryum Seçimi?
[QUOTE=egeltar]İlk mesaja foto ekledim, ölçüler 100*70*60 şeklinde. Cam kalınlığı bilgisi net veremiyorum ancak sanırım kapak camı ile aynı, yarım santim civarında[/QUOTE]
O akvaryumun 50mm camla yapılması çok ihtimal dahilinde değil. Çerçeveli ve çıtayla destekli olduğu için kayıt kuşak gerektirmeyebilir ama yine de azıcık işten anlayan bir camcı ya da akvaryum imalatçısı 50mm cam kullanarak emeğini ve parasını zayi etmez. Yine de cam kalınlığından emin olmadan su doldurmayın. 10mm ideal olur ama çerçeveli olduğu için 8mm de kurtarır. Çıtalar yüzünden ölçüm yapamadığınızı tahmin ediyorum. Slikon kalınlığı yüzünden 1-2mm hata verir belki ama önce içeriden sıfıra sıfır ölçün, sonra dışarıdan. Aradaki farktan çerçevenin et kalınlığını çıkarın. Sonuç size fikir verir. Slikon payı dahil en az 10mm çıkarsa cam kalınlığı 8mm demektir ve güvenli sayabilirsiniz.
Farklı yollarla da ölçüm yapılabilir. Açık ağızlı bir kumpas ya da küçük bir işkence ile de ölçebilirsiniz...
110x45x55 (h) Melek Akvaryumu
Cryptocoryne Balansae düşünebilirsiniz. İnce demir inşaat telini 8-10 cm yassı sargı şeklinde büküp köklerine sabitlerseniz başka gübre vs takviye yapmadan ve mütevazi bir aydınlatmayla bile çok hızlı büyüyüp sürgün veriyor. (Tellerde biraz makine yağı oluyor. Akvaryuma koymadan penseyle tutup ocakta korlaşana kadar yakarsanız yağdan arındırabilirsiniz.)
Herkese Merhaba
Akvaryumda süs ya da dekor olarak kullanılan malzemeler hakkında gereğinden fazla önyargılı davranıp tepki gösteriyor bazı deneyimli akvarist arkadaşlarımız. Ben de şahsen akvaryuma giren dış filtre aparatlarından bile rahatsız oluyorum ve doğal olmayan hiç bir malzeme kullanmıyorum ama akvaryuma merakım çocukken komşumun evindeki akvaryumda gördüğüm hava taşına bağlı yükselip alçalan bir balıkadamı çok beğenmem ve aynısına sahip olmayı istememle başladı.
Herşeyden önce bu zevk meselesi ve malum, zevkler ve renkler tartışılmaz.🙂
İnsanlar akvaryumunu renkli taşlar, yapay gemi batıkları, plastik bitkiler vs ile süslemeyi seviyorsa saygı duymak gerek. Bahsettiğim malzemelerin suya salınım yaptığı hele hele balıkları zehirleyeceği de ezberlenmiş bir bilgi. Vitrindeki bibloyu akvaryuma koymak risklidir ama akvaryum dekoru olarak üretilmiş malzemelerin büyük çoğunluğu (en azından balıkların sağlığını tehdit edecek boyutta) salınım yapmaz. Plastik sakıncalıysa eğer iç filtre, dış filtre vs zorunlu olarak çokça plastik kullanılan akvaryum malzemeleri ne olacak? En temel ölçü (aynı gıda ürünleri için üretilenler gibi) kaliteli plastik kullanılması. Özellikle de geri dönüştürülmüş malzemeden uzak durulması. Bunu da malzemenin dokusundan, duruşundan, renk tonundan anlayabilirsiniz dikkatle incelediğinizde.
Not: Geri dönüşüme karşı değilim ama daha önce ağır metal ve zehirli kimyasallar içeren ürünlerin muhafazasında kullanılan plastik kaplar geri dönüşüme tabi tutulduğunda (özellikle bunun özensiz yapıldığı yerlerde) o zararlı kimyasallardan yeterince arındırılamıyor. Aslında zaten bu tür plastik atıkların geri dönüştürülmesi yasak ama denetimin olmadığı bazı ülkelerde el altından bu işlem yapılıp plastik hammaddesi üretiliyor maalesef bu şekilde ve ucuza satılıyor...[EDIT]AliKhan,2021-09-02 17:51:24[/EDIT]
Balıklar Bizi İzler Mi ?
[QUOTE=risusy]

Kendi kendime konuşuyorum yanda beni izliyorlar gibi geliyor.Madem dinliyorlar, onlara konuşayım bari.Teşekkür ederim ^^Bebeklerim beni tanıyorlar...Ağlacağım,çok şirinler.Teşekkür ederim ^^[/QUOTE]
Balıkların işitme duyuları yoktur gerçi de sizin yine de onlarla konuşmanızda sakınca yok; saksıdaki çiçekler bile siz onlarla sevgiyle konuşup ilgilenirseniz daha güzel gelişir derler [:)]
Pek çok canlı konuşamasa da bir şekilde sizinle iletişime geçebilir. Bu balıklarda vücut diliyle ya da renk ve şekillerle olabilir. Balığınızın mutlu mu, kızgın mı, aç mı, stresli ya da hasta mı olduğunu renklerinin tonundan, yüzgeçlerinin durumundan, yüzme şekillerinden anlayabilirsiniz.
Çoğu balık türü çok iyi gözlem yapar. Sizin gözünüz arasıra akvaryuma takılsa da onlar sizi hep izler. Benim balıklarım akvaryuma yaklaşma şeklimden bile yem vermek için mi yaklaştığımı öğrendiler mesela. (Yem vermek niyetindeysem akvaryuma yaklaşırken eğilip dolabın kapağını açıyorum yem kavanozunu almak için) Yaklaştığımda değil de kapağı açmak için eğildiğimde coşuyorlar. Yem kavanozunu gördüklerinde uçuşa geçiyorlar[:)]
[EDIT]AliKhan,2021-08-31 10:50:37[/EDIT]
Camdaki Mm Lik Canlılar
Boşuna zahmet çekmişsiniz. Bahsettiğiniz canlılar çoğu akvaryumda bulunur ve zararsızdırlar. Aksine her türlü organik atıkla beslendikleri için yararları bile vardır sisteme. Neon tetra ya da guppy benzeri küçük avcılar nüfuslarını kontrol altında tutar. Kimyasallar geçici çözüm sağlar, o yüzden tavsiye etmem. Nematod yumurtaları yeni aldığınız bitkilerle hatta çeşme suyuyla bile geri gelebilir akvaryuma ve tekrar çoğalırlar.
Mdf Mobilya Güvenilir Midir?
Çoğu hazır mobilyalı akvaryumda maliyeti daha da düşürmek için suntalam kullanılıyor. Tasarım güzelse ve dikkatli kullanılır, su sızıntısı falan olmazsa sağlamlık açısından sorun çıkarmaz belli sınırlar içinde.
100 cm uzunlukta bir alvaryumda kenarlarda çift dikme ortada tek dikme ve en az 1cm kalınlıkta arkalık olan bir tasarım sağlam olur.
150 cm'ye çıktığınızda 50 cm aralıkla tüm dikmeler çift olursa daha iyi olur. Arkalığı da 2cm'ye çıkarmak lazım el değmişken.
Ama tabii olarak bu tasarım (yani ara dikmeler) sump vs koymaya müsaade etmez. O yüzden en güzeli demir profile bütçenize göre MDF ya da Suntalam giydirme mobilya tasarımları.[EDIT]AliKhan,2021-08-28 18:36:41[/EDIT]
Genleriyle Oynanmış Balıklar?
Genetik mühendisliği insanlığın başına çok iş açacağa benziyor. Üstelik bu sanıldığı gibi hayatımıza yeni giren bir şey de değil. 80'lerin başından beri yapıyorlar gen transferini pek çok kara ve su canlısına. Şimdilik akvaryum hobisinde bunun çok örneği yok çünkü pazar hacmi sınırlı ve bu alanda çok yatırım, araştırma yapmıyorlar. Trans-genetic tetraların mürekkep balığı genleriyle renklendirilmesi gibi bazı uygulamalar masum gibi görünse de bizim gördüklerimiz, duyduklarımız var olan bütünün çok küçük bir parçası. Tehlike çok daha büyük. Genetiğiyle oynanan canlının doğaya karışıp çoğalarak, melezlenerek vahşi türleri doğrudan ya da dolaylı olarak yok etmesi ihtimali giderek güçleniyor. Ve ben bu sonucu maalesef kaçınılmaz olarak görenlerdenim. Bizler ne kadar çabalasak da resmi ya da gayri resmi genetik mühendisliği uygulamaları doğal dengeyi eninde sonunda mahvedecek. COVİD bile genetik mühendisliği ürünü büyük ihtimalle. Allah sonumuzu hayr eylesin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.