ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ali~
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
898
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2012 19:51
Son Ziyaret:
6 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
885 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
270 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Ünsal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali ~ Tetra-Mix

SON 10 MESAJI

Dolap Sizce Yeni Akvaryumumu Taşır Mı ?
Taşımaz. Yeni akvaryum eski dolabın yanlarından 20şer cm, ön ve arkadan 9ar cm taşacak. Üste kestireceğiniz MDF plaka kenarlardan dikmelerle desteklenmediği sürece birşey ifade etmez. Ağırlığa maruz kalınca esner ve akvaryum patlar. Ayrıca esneme sorununun olmadığını varsaysak bile mevcut dolap yapısal olarak sağlam değil; büyük akvaryumun ağırlığını taşımaz ve er ya da geç dağılır.
Önceki iki sorunu yok saysak bu defa da mobilyanın ölçüleri akvaryumdan daha dar olduğu için devrilme riski yüksek olur.
3 kere olmaz yani...
Yeni Tank Kurdum Balık Tavsiyesi
O hacimde karma Amerikan bir show tankı çok güzel olur. Sorun yaşamamak için aynı boyutlardaki yavru ERKEK balıkları mümkünse eş zamanlı ekleyin. O topluluğun içine dişiler girerse kan gövdeyi götürür. Sonradan da balık eklenebilir ama yeni gelen balığı eski sakinler bir süre rahatsız edebilir. Kovalamacalar saldırıya dönüşürse ve yeni balık darbeler almaya başlarsa çıkarmanız gerekebilir. Sabırlı olmalısınız ama. Çoğu Amerikan Cichlid türü yavruyken renksiz ve gösterişsizdir. Büyüdükçe serpilirler.
Yunus uygun olmaz ama eğer akvaryum su değerleriyle ilgili bir müdahalede bulunmayacaksanız (suyu Amerikanlar için asidik hale getirmek gibi) çok tavsiye etmesek de yaşayan kaya gibi irileşebilen avcı Afrika cichlidlerinden de ekleyebilirsiniz. Uyarıyı tekrarlıyorum; yanlış anlaşılmasın: Suyu Afrika cichlidleri için sertleştirmediğiniz ya da Amerikanlar için yumuşatıp asidik hale getirmediğiniz takdirde aynı akvaryumda beslenirler ama sonuçta her ikisinin de idare edebileceği ama çok da ideal olmayan bir ortam oluşturmuş olursunuz. [EDIT]Ali~,2022-08-18 15:28:55[/EDIT]
37.5 Litre Tanka Japon
[QUOTE=Wisisi]Tamam hocam kum konusuna gelince beyaz kum mu siyah hagen kum mu ?[/QUOTE]
Anubias için farketmez; anubias zaten yapraklarından çeker gereken besin ve mineralleri. Kökleri sadece tutunmaya yarar. Bettanız siyah hagen kum ve siyah bir arka fonla kendini daha iyi gösterir.
Akvaryumda Elektrik Kaçağı
Statik elektrik birikiminin zararı yok. Alüminyum bir kablonun bir ucunu akvaryumun içine sabitleyip diğer ucunu duvara çaktığınız bir çiviye sararak statik elektrik birikimini engelleyebilirsiniz ama dediğim gibi çok da gerekli değil. [EDIT]Ali~,2022-08-17 23:25:11[/EDIT]
37.5 Litre Tanka Japon
[QUOTE=Wisisi]Hocam Peki anubias kuma tutunsa olmazmı ? Delikli kaya maalesef bulamadım. Ben akvaryuma ya siyah hagen kum ya da beyaz kum kullanmayı düşünüyorum . [/QUOTE]
Anubiası bir taş parçasına misinayla ya da naylon iplikle tutturabilirsiniz.
Köklerini kuma gömerek sabitlemenizde de sakınca yok. Rizomu (yaprakların çıktığı ana gövdeyi) gömmeyin ama. Yoksa gövde çürür.
Akvaryumda Elektrik Kaçağı
Akvaryumda kullanılan elektrikli cihazların topraklaması yok malum. O yüzden bu cihazların oluşturduğu manyetik alan (ve belki başka etkenler) statik elektrik birikimine sebep oluyormuş. Elinizi suya sokup (statik elektrik yükünü boşalttıktan sonra) kontrol kaleminin yanmadığını görürsünüz. Endişe edecek bir durum değil yani.
Statik elektrik birikimini akvaryumu topraklayarak engelleyebilirsiniz. [EDIT]Ali~,2022-08-17 23:08:49[/EDIT]
30 Litre Akvaryumu Taşır Mı
Çok rahat taşır paylaştığınız banyo taburesi bahsettiğiniz akvaryumu ancak belirtildiği gibi hem pek şık olmaz hem de çok alçak. Seyir zevki vermez fazla.
300litre Akvaryuma Kaç Transgenetik Tetra Koyulur.
300 litre brüt hacimse kum, dekor, yukarıdan bırakılacak boşluk vs 250-280 litre civarı net hacim var demektir ve o hacim başka balık eklemeyecekseniz (iyi bir filtrasyon olduğunu varsayarak) 30-40 TG tetrayı kaldırır. TG Tetralar Amerikan tetraların (siyah tetra) mürekkep balığı genleri transfer edilerek renklendirilmişi. Renkleri dışındaki özellikleri aynı. En fazla 5-6 cm civarı boylanırlar.
Not: Doğal olmadıkları için hobide çoğunlukla makbul sayılmıyorlar. Tetra akvaryumu kuracaksanız 6-10 arası TG tetra alıp geri kalan akvaryum kapasitesini farklı uyumlu Tetralar ya da küçük sazansıgillere ayırmanızı tavsiye ederim. Tetralar bitkili akvaryumlarda çok daha mutlu olurlar bu arada...
37.5 Litre Tanka Japon
Filtreniz o hacimde bettayı yorar. Küçük bir askı filtre ya da motorlu bir pipo filtre yeterli olur. İlk kurulumda bakteri kültürü ve besini kullanırsanız biyolojik döngü daha hızlı başlar. O hacimde bitkilendirilmiş bir akvaryumda bettanız çok mutlu olacaktır.[EDIT]Ali~,2022-08-16 19:46:42[/EDIT]
Betta İçin Akvaryumumu İyileştirdim, Eksik Var Mı?
[QUOTE=Aquarist32]

Balıkların nefes alması için çözünmüş oksijen gerekir (4-15 mg/L). Hatta bitkiler ve bakteriler bile tüm gece bu oksijeni tüketir.
Sıcak su, tüm tropikal balık akvaryumlarında olduğu gibi soğuk suya göre daha az oksijen konsantrasyonuna sahiptir.
Akvaryumda bulunan faydalı bakterilerde sudaki çözünmüş oksijeni tüketir.Bu yüzden akvaryumdaki biyolojik dengenin sağlanmasında sudaki oksijen miktarı önemlidir.
Nitrosomonas ve Nitrobacter aerobik bakterilerdir. Yani oksijene ihtiyaç duyarlar. Ayrıca akvaryum içinde tutunup kolonileşebilecekleri alanlara da ihtiyaçları vardır. Akvaryum suyundaki oksijen, soluduğumuz hava ile kıyaslanamayacak kadar kısıtlıdır. Bu nedenle Nitrosomonas ve Nitrobacterlere oksijeni bizim götürmemiz gerekmektedir.
"[K]Döngünün kuvvetli olmadığı hacim ve kurulumlarda[/K]" şeklinde özellikle belirtmiştim. Sanırım okudunuz ancak anlam veremediniz. Özellikle herhangi bir filtre tipinin taraftarlığını yapmadığımı da belirtmek isterim.
Sizin açınızdan bakacak olursam cevap vermem bile [U]gereksizdi[/U] ama ortada kalsın istemedim.
Konu Tekrar yanıtlanmayacaktır.

Keyifli hobiler dilerim.

Saygılarımla; [/QUOTE]

"Cevap vermem bile gereksizdi" kısmı hariç nezaket dolu ve bilgilendirici mesajınız için teşekkürler. Önceki mesajınızda paylaştığınız bilgilere de itiraz etmemiştim zaten; Tabii ki betta akvaryumunda da yeterince çözünmüş O2ye ihtiyaç var. Küçük bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye çalışmıştım.

Normalde konuyu uzatmaya gerek yoktu, zaten fikri bir çatışma da yok, ama karşımdakini adam yerine koymayıp cevap vermezsem nezaketsizlik olacağı için (konu sahibinden de özür dileyerek) yanıt veriyorum.

Saygı sınırları içindeki her türlü mesaj yanıtlanacaktır. 🙂

İyi hobiler, sağlıklı balıklar herkese 🙂

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.