ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AliKhan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
275
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2012 19:51
Son Ziyaret:
5 dakika önce
Toplam Mesaj:
430 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
72 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Ünsal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali

SON 10 MESAJI

Yeni Veliferalarım
Balıklarınız hayırlı olsun. Sağlıklı güzel yavrularla güzel nesiller yetiştirirsiniz inşallah.
Akvaryumun kapağında ne amaçla kullanılacak olursa olsun 220V elektrik hep korkutmuştur beni. Açık duylar çok riskli. Elektrik bandı (hiç yoktan iyidir ama) sağlıklı bir çözüm değil. Çocukluğumda akvaryuma kısmen düşmüş ve açık olan tungsten ampulün görüntüsü gelir hep aklıma.
İmkan bulduğunuzda alternatif, faha güvenli bir aydınlatma yapmanızı tavsiye ederim...

Hava Motoru Sesi Nasıl Azalır
Ben akvaryum dolabının içine tavan kısmına kanca vidalayıp "pijama lastiğiyle" asıyorum. Titreşimden kaynaklı sesi çok azaltıyor. 😄
Not: Check-valve kullanmalısınız ama. Hava motoru su seviyesinin altında çok risklidir.

Acil öneri istiyorsanız büyükçe bir süngerin üstüne koyun hava motorunu. Sabaha kadar iş görür...[EDIT]AliKhan,2021-06-17 00:38:27[/EDIT]
Lepistes Doğurmuyor
Lepistes embriyolarının gelişimi tamamlandıktan sonra doğum bir sebeple gerçekleşmezse ne yavruların de annelerinin sizin gecikme olduğunu söylediğiniz kadar hayatta kalmaları mümkün olmazdı. Yavrular yumurta kesesindeki besinler tükendikten sonra bir iki günden fazla hayatta kalamazlar. Yavrular ölünce de anne hayatta kalamaz, zehirlenir. Panik yapmayın, eziyet etmeyin anneye.
Paylaştığınız foto net değil ama balığınızın karnı bu kadar büyük değildir muhtemelen.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/160620211536261.jpg[/IMG][EDIT]AliKhan,2021-06-16 15:38:06[/EDIT]
Vatozum Öldü
Akvaryum koşullarınızı merak ettim. Buhar camı olmasa bile bu oranda buharlaşma normal değil. Vantilatör falan mı çalışıyor akvaryumun yakınında? Öncelikle onun çaresine bakın. Yoğun buharlaşma olan akvaryumda kısmi su değişimi yapsanız da su giderek sertleşir, mineral içeriği artar. Kaldı ki siz "suya takviye yapıyorum" demişsiniz. İlk seferinde atlamışım o detayı. Bu aslında hiç su değişimi yapmıyorsunuz demek. [QUOTE=Myk61]

Evet haftada bir 3de1i uçuyor [/QUOTE][EDIT]AliKhan,2021-06-16 14:43:07[/EDIT]
Denizde İlginç Canlı
Gözleriniz ve gözlem yeteneğiniz çok güçlü demek ki. Deniz kenarında yürürken denizde yüzen 10cmlik, yeşil, kertenkeleye benzer, dört bacaklı, sarı gözlü canlıyı hem de yengeç ve balık yerken farketmek bir mucize. Sarı göz olayına özellikle takıldım. Onu farketmek apayrı bir olay. Keşke telefonunuz yanınızda olsaymış. Nasip değilmiş görüntülemek demek ki...
Ben de geçen yıl olağanüstü güzellikte benzerini görmediğim bir balık avlamıştım ama av anılarımı burada anlatmayım. Yeri değil. :)
-bitkili-balıkların Kuruğu Eridi Pamukçuk Gibil
Fotoğraflar net değil. Kuyruk erimesi çok sorun değil de beyaz pamuk gibi oluşumlar mantarın göstergesi. Metilen mavisini akvaryumda aspirin gibi kullanıyoruz ama bu hiç de masum bir ilaç değil çünkü kullanım miktarına bağlı olarak akvaryumdaki faydalı bakteri popülasyonunu çökertir ve ölen bakterilerin de yarattığı kimyasal kirlilikle su değerleri çok hızlı bozulur.
Sık su değişimleriyle bu çöküşü telafi etmek lazım. Balıklarınız muhtemelen su değerleri bozulunca savunma sistemlerinin zayıflamasına bağlı olarak diğer hastalıklara da açık hale gelmişlerdir. Balıklarınızı karantinaya ayırıp uygun anti-bakteriyel, anti-fungus ilaçlarla tedaviye başlayın. Bu ilaçlar (özellikle yumuşak yapraklı) bitkileri çürütür. Ana tankta ilaç kullanamayacağınıza göre baştan kurulum en sağlıklı seçenek gibi görünüyor. Sağlıklı balıkları içinde bu kadar çok patojen olan bir akvaryuma koymak riskli olur. Kolay gelsin size. Bitkilide hastalıkla mücadele daha zor haliyle...
Bir de aklınızda bulunsun mümkünse beyaz benek tedavisini ana tankta yapmamalısınız. Balıkları ayırıp karantina tankında ısıyı artırıp parazitlerin kistlerinden çıkıp balıkları terketmelerini sağladıktan sonra gerekli ilaç uygulanır. Ana tankta hiç bir balık kalmadığında zaten mevcut ıcy parazitleri ve yumurtaları en fazla iki-üç gün hayatta kalabilir. Siz sağlam olsun diye beş gün sonra parazitlerinden arınmış balıkları eklersiniz.
Akvaryuma Kaya Konulması
Eğer akvaryum dolabı sağlamsa, esnemiyor ve taban camının tamamını destekliyorsa (boşluk yoksa) sorun olmaz. Çoğu profesyonel tasarımcı strafor bile kullanmıyor, ince kumdan yastık yapıp yerleştiriyor koca koca kayaları akvaryuma.
Ama eğer sadece profil çerçeve üzerine straforla duran bir akvaryumsa büyük kaya parçaları ağırlığın asimetrik dağılmasına neden olacağı için riskli olabilir.
Büyük Ve Yavru Balıklar İçin Şartlar Yeterli Mi ?
Her ikisinin hacmi de iç filtre için az, balıklarınız çok yorulur. Pipo filtre kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yavruluktaki kumu da yarı yarıya azaltın. Kumun fazla olması daha fazla bakteriye ev sahipliği yapacağı için iyidir ama hacminiz az, bu durumda kumu azaltıp suyu artırmak daha iyi olur.[EDIT]AliKhan,2021-06-15 11:50:51[/EDIT]
4 Gunluk Yavrulari Tanka Koymalimiyim
Hayırlı olsun[:)]
Gördüğüm kadarıyla bazılarının yumurta keseleri tam erimemiş. Çok boy farkı yoksa bile bir kaç gün kendilerine gelsinler, hemen eklemeyin bence. En azından hepsinin yumurta kesesinin erimesini bekleyin.
Besleme konusunda da yukarıda da tavsiye edildiği gibi yumurta sarısı ve yetişkin frontozaların yediği ezilmiş (protein ağırlıklı) yem iş görür. Yetişkinlerin yediği yemle beslemenin bir artısı da henüz yavru iken o yeme alıştırılmaları olabilir hatta.
Sağlıklı balıklar...[EDIT]AliKhan,2021-06-15 11:45:02[/EDIT]
Çok Uzun Ve İnce Dışkı Neden Olur
[QUOTE=Nahola]
Türkiye'de akvaryum dünyası hakkında neredeyse hiçbir bilgi yoktur. Bilimin ışığı olmayınca da bu sözde işe yarayan hurafeler oluyor ne yazık ki!
[/QUOTE]
Öğreneceğimiz çok şey olduğu ve belki ülkemizde bu konuda yeterince akademik çalışma olmadığı doğrudur ama "neredeyse hiçbir bilgi yoktur" demek en başta şu an yararlandığımız platforma haksızlık bence.
Ayrıca sarımsağın vampirleri kovduğu hurafe ama doğal bir antibiyotik, anti-septik olduğu bilimsel bir gerçek. Her öğünde tüketilecek yeme taze sarımsak suyu emdirip balıkları bununla yemlerseniz başlangıç aşamasındaki iç parazit hastalığına çare olabilir. (Anahtar kelime TAZE; zamanla yararlı etkileri azalır) Bu hem içerdiği kimyasallar yönüyle, hem de deney ve gözlem yoluyla sabit olan bilimsel bir bilgidir. Yanılıyorsam üstatlar düzeltsin.
Saygılar...[EDIT]AliKhan,2021-06-15 11:21:14[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.