ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Laterthanbefore
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
258
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Temmuz 2023 17:59
Son Ziyaret:
15 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
386 [1.39 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
324 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa
Doğum Tarihi:
16 Mayıs 2005
Yaş:
18
İl:
Afyon
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30lt Bitkili karides 225lt Hightech

SON 10 MESAJI

Karides Akvaryumu Toplu Ölüm
Son günlerde akvarum sallanmış olabilir mi? toprak hareketlenmiş ve altında biriken zararlı gazlar açığa çıkmış olabilir.[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-20 15:20:39[/EDIT]
Balıklarım Hep Bir Kenarda Duruyor
Akvaryumun boyutu balıkların başka yerde durmasına müsade etmiyor gibi duruyor :D
Yani balıklar istesede başka kenarda duramayacak...
Bitkili Akvaryum
Akvaryum kadar çekim yöntemleriniz de gayet güzel, çok güzel açılar yakalamışsınız şahane![EDIT]Laterthanbefore,2024-04-19 17:16:21[/EDIT]

Mossları nasıl bu şekle soktunuz çok merak ettim.
Beyaz Veya Beyaza Yakın Bitki Kumu Tavsiyesi!
[QUOTE=palio78]Tam beyaz da istemiyorum aslında hocam açık renk taban daha gözünü gönlünü açıyor sanki bakınca bej falan da olur :)[/QUOTE]

Jbl markasının sansibar, gri kumuna bakabilirsiniz[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-19 16:39:24[/EDIT]
Damacana Su High Tech
Yosunlaşma konusunda alınabilecek önlemler dışında kurtulmak çok mümkün değil, eklediğimiz bitkiler, havadan suya geçecek maddeler vb derken ro su kullanmak sadece bunun biraz daha yavaş ve kontrollü oluşmasını sağlayabilir.

Kendi akvaryumumda çeşme suyu kullanımında şimdilik bir problem yaşamadım ancak ileride ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir bilmiyorum.
Bende chihiros kum kullanıyorum yaklaşık 5 yada 6 hafta oldu akvaryumu kuralı, kumun ömrü 1 sene ise 6 ay gibi sürelere düştüğü söyleniyor nekadar doğru bilinmez ama biz zaten gübre konusunda bitkilere dışarıdan gübre de veriyoruz buyüzden toprak aktifliğini yitirse dahi gübreleme ile aynı performansta devam edilebileceğini düşünüyorum.

Ancak benim akvaryumu doldurmak için yaklaşık 200 lt su gerekiyor, arıtmadan doldurmaya kalksam 1 günde ancak dolar gibi
:D

Sizin ölçülerinizde bir akvaryuma sahip olsam muhtemelen arıtma su kullanırdım, ilk başlangıçta bilgisini paylaştığınız damacana su ile doldurup su değişimlerinizi varsa arıtma ile yapardım. Ro su kullanmazdım.

Ro su kullanmak için birkaç farklı madde ile iletkenlik değerlerini ayarlamalısınız, gerekli bilgiyi forumda bulabilirsiniz.

Yani çok zor bitkiler beslemeyecekseniz Ro su kullanmanıza gerek yok diye düşünüyorum.

[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-19 15:56:43[/EDIT]
Damacana Su High Tech
Ro sudan çıkan atık suyu değerlendirmenin pekçok yolu var, ben kendi high tech akvaryumumda dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum (su düzenleyici ile birlikte)

Damacana su ile gereksiz bir masraf ve fazladan plastik kullanımı olacağını da düşünmek gerekli.

Bu su gayet uygun görünüyor ama ro su sistemi almak daha mantıklı olabilir.

Arıtma sistemine su pompa motoru eklerseniz atık su ile Ro su 1/1 oranında çıkacaktır.
Veya elinizde arıtma su sistemi yoksa kendiniz içmek için bu sistemden kurabilirsiniz, hemde akvaryum için kullanılabilir.[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-19 13:57:45[/EDIT]
High Tech Blue Mountain
[QUOTE=MehmetAkif]

Merhaba, öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Zemindeki lav taşı altına bir bariyer kullanmak aklımdaydı fakat kurulum heycanı ile unutmuşum. Bu durum baş ağrıtırmı acaba bende ilerde bi endişelendim şu an açıkcası ? [:(]
Kaya olarak evet yoğun kayalı az miktar bitki ile ilerleme düşüncemden dolayı biraz fazla kaya kullanımına gittim. Açıkcası zemine kayaları çok gömmedim de görünen neyse o şekilde neredeyse. Aklımdaki tasarım da tam olarak sizin de söylediğimiz şekilde. Kaya aralarından bodur bitkiler harici cuba ile yollar ve birkaç kaya üzeri montecarlo kaplı ufak dağcıklar şeklinde planladım . Kullanmayı çok dilediğim birkaç buca bile temin ediyorum inşallah bir an önce ekime geçebilirim.
Harici olarak son tankımda kullandığım kum substrat ile karışmıştı. Canım çıktı yıkarken fakat berraklaştıramamıştım suyu. En son kullanayım bu şekilde zemine çöken çöksün çökmeyen de su değişimi ile gider dedim. Fakat ciddi kahverengi oldu içi. Agresif günlük su değişimleri ile temizleme yoluna devam etme düşüncem var fakat kafamda 2 soru var:
1. Soru gördüğüm kahverengilik temelde substrat yani besin. Ufak bir canlı yükünde ışıkların açılması ile yosun patlatır tankta korkum var. Su değişimi harici öneriniz varmıdır?
2. Soru yine aynı problem kaynaklı scheam purigen bu problemde beni kurtarır kı? Yada aktif karbona mı yönelmeliyim?[/QUOTE]


Tankı kurduğunuz için artık geç kalınmış bir önlem olmuş, ekim yaparken taşların üzerine çok baskı yapmazsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Su değişimlerinden sonra biraz bekleseniz daha iyi olabilir, muhtemelen beklerseniz bulanık görüntü gidecektir (suyu eklerken poşet üzerine dökerek eklerseniz daha kısa sürede bulanıklık gider)

Yosun çok korkulacak bir durum değil, ilk zamanlarda olması muhtemel. Üstelik yaptığınız tasarım camları silmeye çok müsait görünüyor yani dert etmenize gerek yok.

Bitkileri suyu boşaltıp mı dikeceksiniz? su doluyken montecarlo gibi kısa köklü bitkileri ekmek resmen işkence. (kendi akvaryumumda 4 haftadır yerlerinden çıkan montecarloları tekrar tekrar ekmek zorunda kalıyorum)
tavsiyem suyu ekim yapabileceğiniz şekilde boşaltmanız ve hızlı yapıştırıcı kullanarak taşlara ve istediğiniz bölgelere montecarloları sabitlemeniz.
bitkileri sağlam şekilde ektikten sonra suyu gene bir poşet ile doldurup azot döngüsü sfırlanmış gibi düşünerek canlı eklemeyi 3 4 gün sonra yapmak mantıklı olabilir.High Tech Blue Mountain
Akvaryumunuzu çok beğendim, dolabı da ayrı güzel olmuş.

Birkaç konuda kendi fikrimi belirteyim:

Lav kayalarını dizerken camın çatlamaması için önlem aldınız mı ? tam belli olmuyor ama altına en azından sivri kenarın basınç ile camı çatlatmaması için bir mat serebilirdiniz.

Akvaryum camında kaplama yok sanırım, arka kısma mavili beyazlı veya sarılı beyazlı bir gün batımı/gün doğumu kaplaması eklenebilir bu akvaryuma çok yakışacaktır diye tahmin ediyorum
(ledli akvaryum arka plan diye aratırsanız örnekleri görebilirsiniz)

Taşları biraz fazla kullanmışsınız ve büyük kısmını gömmüşsünüz gibi geldi.
Taş sayısını azaltıp daha fazla ekim alanı kazanabilirsiniz şimdiki hali ile bitki ekecek yer çok az ön kısımdan azaltılabilir.
Böylece ön kısma montecarloları ekebilirsiniz diğer türlü montecarlolar zaman içinde ön kısımdaki taşların üzerine çıkacaktır buda eğimli görüntüyü bozabilir.

Hatta bu akvaryumda çok bitki yerine az bitki daha güzel görünebilir, kısa saz bitkileri, taş üzerine az miktarda montecarlo, belki arka kısımlara orta boyda bitkiler eklenebilir (maki bitki örtüsüne sahip dağlar gibi)
[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-16 18:47:42[/EDIT]
Betta Çiftleşme Fazla Köpük Yuva
Anlaşılan aşiret ağası olmak istiyor, Bu büyüklükte yuvayı ilk defa gördüm [:D].[EDIT]Laterthanbefore,2024-04-16 22:18:32[/EDIT]
Akvaryum İçin Kök Önerisi
Salınım yapmasın istiyorsanız black flame wood olabilir

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.