ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cafermutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
975
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Aralık 2014 19:30
Son Ziyaret:
05 Ekim 2020 00:05
Toplam Mesaj:
1313 [0.62 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
cafermutlu
Doğum Tarihi:
05 Aralık 1973
Yaş:
46
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

"Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın." Sokrates (M.Ö 470-399) "Ne kadar çok okursan, o kadar çok görürsün." Samuel Beckett "Uyuyan milletler ya ölür, yada köle olarak uyanır...!" Mustafa Kemal Atatürk

SON 10 MESAJI

Bitkileri Desteklerken Yosundan Nasıl Kaçınırız
Akvaryumla edindiğim tecrube sonucunda yosunun en önemli ana nedeninin organik atıklar olduğunu söylemek isterim. Yosunun engellenmesinde temiz bir akvaryumun en önemli kosul oldugunu düşünüyorum. Ne kadar temiz bir akvaryumunuz varsa filtrelerinizin organik atikla mucadelesi okadar kolay olur. Co2 ve gübreleme yosuna dolaylı etkilidir. Düzensizliği bitki gelisimini bozar. Oluşan bitki döküntüleri organik atigi artırarak yosunu patlatir. Co2 ve gübre eksikliğinin yosun yapma mekaniği budur. Co2 ve gubrelemenin az yada hiç olmadığı lowtec walstand akvaryumlarda organik dengeyi iyi korursaniz yosun olmayacaktır
Hastalık Mı Yoksa Çınarlarımda Problem Mi ?
Bitkiler en kötü ışıkta dahi büyümeyi başarır. Işığınızda hicbir sorun bulunmamaktadır. Bu tarz büyümeler adaptasyon başarısızlığı sonucu görülür. Alt yaprakları yitirmiş hatta gövdeden kök salmış bitkiler stresin belirtisidir. CO2 hızlıca düşünce suyun dışına çıkmak için bitki tüm enerjisini kullanır. Alt yapraklarından alabildiğince karbonu ve diğer elementleri alarak yeni yaprak ve gövde oluşturur. Karbon eksikliği çok şiddetli olursa gövde çatısı çöker ve gövdeden kopmalar görülür. Bitkiye daha fazla CO2 ve O2 verin.
Repensteki Sorun Ne Olabilir?
Bu alternanthera türleri bana biraz sıkıntılı türler gibi geliyor. Çok düzenli su parametreleri ile beraber yüksek ışık istiyor. Buna rağmen yavaş büyüyor ve yosunların hedefi oluyor. Size önerim bozulan yaprakları kaldırın ve dibine misket güre koymayı deneyin
Sump'a Co2
Sumpa kurabilirsin belli bir süre sonra sistemdeki Co2 düzeyi her yerde eşitlenir
Yosun Rehberi
[QUOTE=devrimdpt]Çok yararlı bilgiler.
Bir kaç şey ilave etmek isterim. Akvaryumumuzdaki ph değeri besleyici elementlerin emilmesini engelleyebiliyor.
Örneğin ph 5.5 - 6 olan bir akvaryumda bitkiler sudaki Po4 ı alamıyor ve po4 eksikliği belirtileri veriyor. Siz de po4 eksik diye habire po4 ekliyorsunuz. Halbuki suda po4 var. Bu sefer fazla po4 dan mavi yeşil algler sarıyor ortalığı.
Kısaca bol miktarda test yapmalıyız, ph değerlerini 6.5 civarında olduğundan emin olmalıyız.
[/QUOTE]
Azot içinde aynı şey söylenebilir. GDA pH düşük nitratı yüksek akvaryumların Eİ kullananların sorunlarından biridir
Bitki Adaptasyonu
Yeni çıkan yapraklar renk,büyüklük olarak ana bitkiye benzerlik gösterdiğinde adapte olmuş demektir.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=Flexa]

Cafer Bey, çalışmanın tamamını okudum, keza mesajınızda da belirttiğiniz gibi; bunlar benim söylediklerimden farklı şeyler değil. Bahsini ettiğiniz makalede %5 oranında yeşil ışık eklenmesinin hiçbir etkisi olmadığı fakat benim de bahsini ettiğim gibi estetik olarak güzel bir yeşil görünüm kazandırdığını, %50'den fazla eklenmesinin olumsuz etkilediğini, %24'te ise pozitif etkilediğini söylüyor. Güzel, sonuçları okumuşsunuz fakat hala nitel davranıyorsunuz. Eğer inip tabloya bakacak olursanız, o pozitif artışın sadece %10-15 oranın etkilediğini göreceksiniz, cool white olan ışığa göre. %24 yeşil takarsanız o akvaryuma, her yer yemyeşil olur. %10-15 fotosentez artışı istiyorsanız, biraz daha fazla kırmızı ve mavi takarak bunu elde edin, akvaryumun rengi de bozulmasın. Demek istediğim, anlatmaya çalıştığım şey budur.

Ayrıca ben bunların aksini iddia etmiş miyim birlikte bakalım isterseniz.

[B]Ben: [/B]Lakin az-çok diye nitel olarak ifade ettiğiniz şeyi nicel olarak ifade ettiğimizde 10 kattan fazla bir fark görüyoruz. Yeşil ışık koyduğunuzda alacağınız verim %100 ise, koymadığınızda %90 demektir ki bu maksimum düşebileceği değer. Eğer dediğiniz gibi mesele maliyet olsaydı, yeşille o açığı kapatmaya çalışırken 10 tane led ekleneceği yerde, 1 tane mavi ekler sorunu daha ucuza çözerdiniz.

Bunu söylemişim ki, bizzat sizin de referans verdiğiniz çalışmayla tamamen örtüşüyor.

Anlaşılmayabilir diye ek olarak örnekleme vererek kendi akvaryumumda da her birini kullandığımı, ama yeşili estetik amaçlar için kullandığımı söylemiştim.

Yine ek olarak, mavinin baskılamasının konumuzla hiçbir alakası yok. Söz konusu olan şey fazlaca mavi kullanmak değil, o miktarlar hiçbirimizin kullanamayacağı kadar fazla miktarlar. Ayrıca bu bilgiyi forumda daha önce de birçok yerde yazdım. Olay paylaştığınız gibi maviye özgü değil (çalışma sadece buna odaklanmış), kırmızıda da aynı şey söz konusu. Olay fotosistem ikinin fotoinhibisyonundan kaynaklanıyor çoğunlukla, 60 yılı aşkın süredir bilinen bir gerçek bu. Yeni bir şey değil.

Benim sizden istediğim şey yukarıda zaten konuyla alakası olmayan, bilinen şeyleri paylaşmanız değildi. Aşağıdaki gibi bir iddianız var:

[B]İddianız: [/B]Bu iki bolgeyi desteklemek bitkilerde büyüme sağlasada bazı bitki türlerinde sağlıklı büyüme sağlayamadı. Yapilan çalışmalarda bitkiler sağlıklı büyüme için yeşil sarı bolgeyide kullandığı kullanamadigi zaman gelisim anormallikleri yaşadığını farkettiler.

Ben bunun hangi çalışma olduğunu görmek istiyorum. Spesifik olarak tekrar soruyorum:

Hangi bitki kırmızı-mavi bölgeyle beslendiği zaman büyüyemezken, diğer bölgelerde büyüyebiliyor? Bir bitkiye sadece kırmızı-mavi verdiğimizde ne tür gelişim anomalileri görünüyor? Ben bu iddianızda bahsettiğiniz yapılan bu çalışmayı görmek istiyorum.

İddianız çok tuhaf, çünkü bugün benim gördüğüm birçok bitki üreticisi ya cool white ya da mor görünen full-spectrum ile bitkileri-sebzeleri yetiştiyor. Yine de belki istisnai bir tür vardır dediğiniz gibi diye öğrenmek istediğimden soruyorum. Fakat böyle bir tür olsa bile bu bizim kullanacağımız LED'leri etkilemeyecektir, çünkü sadece istisna.[/QUOTE]
Sanırım konu biraz dağıldı. Işıkta bulunması gereken yeşilin fotosentez için önemli bir bölge olduğunu anlatmaya çalışıyordum ama tartışmayı fotosentezi mavi mi daha cok artırır yosa yesilmi? olayına çevirdiniz. Warm white daha fazla 500-600 bölgesi olduğu için seçilecek ampulun warm white olması daha mantıklı olacağını daha önceki mesajımda belirtmiştim. Ama olay fotosentezi artirmak için cool white mavi mi ekleyelim yoksa yesil mi tartismasina döndü. Burda seçilmesi gereken bir ampuldü. Hangi ledlerin hangi sayi veya oranda daha etkili fotosenteze neden olduğu halen bilinmeyen bir konudur. Bu yüzden nicel sayı bulamazsın. Son zamanlarda 500- 600 bölgesinin önemine değinen çalışmalar artıkça fikstür üreticileri bu bölgeyi desteklemek adına ışık sistemlerine warm white eklemeye başladılar. (Mars Hydro, Spider Farmer,phlizon COB, BESTVa,HLG quantum gibi,)
Tek başına Cool white ve Red,blue ışıklar bitki yetiştirmede yetersiz olduğunu takip ettiğim growligth sitelerinde defalarca okudum. Çalışma bulabilirmiyim bilmiyorum. Biraz akademik bir yaklaşım olacak. Ama bulabilirsem eklerim.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=Flexa]

Eğer paylaştığınız görselin kaynağını araştıracak olursanız Philips'in yayınladığı ölçümler olduğunu göreceksiniz, nedeni falan yok. Görsel Philips'e ait. Başka markanın spektrumu başka olacaktır.Ben de aksini söylemedim.
PAR değeri spesifik olarak fotosentezde görevli tüm bölgeyi barındırıyor zaten; buna yeşil de dahil, sarı da, kızılöte de, moröte de. Bariz bir biçimde kırmızı ve mavinin neden böyle olduğu, klorofillerin absorption spectrumlarıyla alakalı. Klorofil gibi yaklaşık 10 tane farklı pigment bulunuyor bitkilerde (klorofil a, klorofil b, beta-caroten, lutein, malvidin vb.), bunlardan hiçbiri spesifik olarak yeşil bölgede, kırmızı ve maviye göre daha duyarlı değil. Hatta nereden baksanız 10 katlık bir etkinlik farkı görülüyor. O nedenle:
Bu çalışmayı paylaşırsanız, okumak isterim. Arasam da bulamadım ne yazık ki.
Dediğim gibi, aksini söylemedim. Lakin az-çok diye nitel olarak ifade ettiğiniz şeyi nicel olarak ifade ettiğimizde 10 kattan fazla bir fark görüyoruz. Yeşil ışık koyduğunuzda alacağınız verim %100 ise, koymadığınızda %90 demektir ki bu maksimum düşebileceği değer. Eğer dediğiniz gibi mesele maliyet olsaydı, yeşille o açığı kapatmaya çalışırken 10 tane led ekleneceği yerde, 1 tane mavi ekler sorunu daha ucuza çözerdiniz.

Özellikle belirtmek isterim, hiçbir bitki yok ki (hatalıysam lütfen ilgili bilimsel çalışmayı paylaşın bu istisnayı öğreneyim), kırmızı ve mavide büyümezken sadece yeşil-sarı aralığında büyüsün.

Hatta çok fazla yeşil ışık kullanımının, büyümeyi azalttığı bile biliniyor: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3949401/

Şahsi olarak belirmek isterim ki, ben kendi aydınlatmamda her türlü rengi kullanıyorum, bunu da daha önce belirtmiş olmalıyım. Fakat araya yeşil katıyor olmamın sebebi, fotosentezi artıracağından değil, yeşil bitkileri daha vurgulayıcı hale getirdiğindendir. Eğer amacım fotosentezi artırmak olsaydı, bir tane yeşil yerine bir tane mavi koyar, kat kat daha fazla verim alırdım. Bu nedenle işi hem performans hem görsellik olarak ikiye ayırdım.

Ek: Alıntıları düzgün yapmama rağmen iç içe girmiş görünüyorlar, umarım hangimize ait oldukları anlaşılırdır.[/QUOTE]
Verdiğiniz linkteki çalışma 17 nolu çalışmaya atıf yaparak mavi ve kırmızıya %50 yeşil eklenmesi fotosentezi azaltırken %24 eklendiğinde fotosentezde iyleşme yani artış olduğunu belirtiyor. 17.çalışmayı bulup bakarsanız mavi ve kırmızı ledlere eklenebilecek %5-24-50 yeşil miktarının fotosentez üzerine etkisini tespit etmeye çalışan NASA çalışmasıdır. Her yapay ışığın fazla oranları fotosentezi olumsuz etkileyebilir. Örneğin bu çalışmada fazla mavilerin fotosentezi baskıladığını okuyabilirsiniz. [URL]https://academic.oup.com/jxb/article/60/8/2283/2113756[/URL]
Bu çalışmada ise yeşilin fotosentez üzerine olan pozitif etkisini anlatmaktadır
[URL]https://academic.oup.com/pcp/article/50/4/684/1908367[/URL]
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=Flexa]Ne kadar teorik konuşsak da manasız. Mühim olan oradaki ampülün spektrumu. Piyasada 6500K adıyla geçenlerin hepsinin birbirine aynı spektrumu olması söz konusu değil. Normalde 6500K ile ifade edilmek istenilen şey, 6500K sıcaklığına (~6225 santigrat dereceye) ulaşmış bir kara cisim adını verdiğimiz varsayımsal nesnenin yayacağı ışığı ifade eder. Fakat hiçbir cisim kara cisim değildir, dolayısıyla spektrumu daima bundan farklıdır. Örneğin Cafer Bey yukarıda bir grafik vermiş, fakat bu teorik kara cisim diyagramından çok uzak, lakin Philips'in LED'lerinin ölçümlerine dayanıyor. Başka bir marka için bambaşka olabilir, fakat aşağı yukarı böyledir.

Demem o ki, bitkiler için gerekli olan PAR (photosynthetic active radiation) değerini bilmenize, ölçüm yapmadan imkan yok. Ölçümü yapan cihazlar da on binlerce dolar mertebesinde olduğundan burada kimse test edemiyor. Bu noktada kalitesi ispatlanmış bir ışıklandırma alınamıyorsa, fazlaca "parlak" olan bir yol tercih etmek. Ziyadesiyle fazla aydınlatırsanız, arada oluşacak kaybı bir şekilde tolere edersiniz.

Burada mühim olan bir diğer şey göz zevki. Ampüllerde sorun şu, büyük ışık kaynakları olduğundan karışık renk tercih edemiyorsunuz. Çünkü zaten hepi topu 3 tane kullanacaksanız farklı renkleri homojen dağıtmanıza imkan yok. Akvaryumun bir kısmı farklı renk yoğunluğunda görünecektir. O nedenle bence sadece tek renk gidin, ben olsam 6500K tercih ederdim. Yabancı forumlarda da sıklıkla tercih edildiğini görüyorum. Doğala en yakın renkleri bunlarla alabilirsiniz.

Aynı zamanda kırmızıları belirginleştirmek isteyip kırmızı kullansanız bile, kırmızı ile mavinin suda uğrayacağı yüz kata yakın saçılma farkının etkilerini göreceksiniz. Üstte kalan bitkiler daha kırmızı olurken tabandakiler daha mavi tonlarda olacak.

Özetle demek istediğim şey ışık işi bu kadar basit değil ne yazık ki. Bu nedenle üreticiler kendi spektrumlarını oluşturmaya çabalıyor. Oldukça komplike bir alan. Kendim bir yıl biyofotonik laboratuvarında çalışmama rağmen, hala kendi akvaryumumda tam olarak istediğim rengi yakalayabilmiş değilim. Ölçümler yapamadan yapılan bu tür girişimlerin hepsi o nedenle biraz kör atış oluyor. Deneyin, tecrübe edin, olmazsa bir süre sonra farklı bir yola gidersiniz. Fakat dediğim gibi, ben sizin yerinizde olsam 6500K LED ampülü tercih ederdim, diğerlerini değil, kombinasyon da değil.[/QUOTE]
Philipsin ölçümlerine neden dayandirilsin bunu anlayamadım ? Spektrometre ölçümleri ile bu grafikleri çıkarmak mümkündür. Her üretici kendi spektrumunu yayınlıyor. Soğuk beyazlar 3 aşağı 5 yukarı benzer spektruma sahiptir. Çünkü satıcı Firmalar çok fazladır ama çipseti üretenlerin sayısı bellidir. (Epistar,bridgleus,cree,samsung gibi)
Bitki büyümesi için PAR hersey değildir. Bir ışığın PAR degerlerine baktiginizda en fazla mavi ve kırmızı bölgenin güçlü etki oluşturduğu görülür. Ureticiler bu iki bölgeyi desteklenince zaman ve maliyetti düşük uretim yapacaklarını sandılar. Mavi ve kırmızıdan oluşan fikstürleri satışa çıkardılar. Bu iki bolgeyi desteklemek bitkilerde büyüme sağlasada bazı bitki türlerinde sağlıklı büyüme sağlayamadı. Yapilan çalışmalarda bitkiler sağlıklı büyüme için yeşil sarı bolgeyide kullandığı kullanamadigi zaman gelisim anormallikleri yaşadığını farkettiler. Peki mavi ve kırmızının önemi yokmu.? Bitkiler spektrumun her noktası için ışık istemelerine ragmen diğer renklere göre daha fazla mavi ve hatta kırmızı istemekteler. 6500 k led yeşil ve sarı bölgeyi destekliyor gibi gorunsede yeterli değildir. .Soguk beyazlar ayni sekilde kırmızı bölge içinde yetersiz kalır. Tek başına kullanılmış soğuk beyaz aydınlatmalar bitki gelişiminde yetersiz kalmıştır. Beyaz renk yaymaları nedeniyle akvaryum fikstürleri bu ışıktan oluşabilir. Bu sadece görseldir ve satış politikasıdır. Kim sarı kırmızımsı bir ışığı almak ister? Günümüz şartlarında bitki büyümesi için üreticiler artık tüm spektrumu destekleyen ışık kombinasyonu yapmaya çalışıyor. Kombinasyonlar cesitlendirilebilir. Ancak şuan tek bilinen sey bitkinin tüm spektrumdaki isiklari az yada cok istemesidir. Warm white yeşil sarı kırmızı bakımından tek başına cool white üstündür. Içerdiği mavi dahi bitkilere yeterli gelecektir. Ancak her ışığın iyi yanlarını kombine etmek daha etkili ışıklar yapmanın tek yoludur.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
Işık tüm bölgeleri kapsadığı için tam bir spektrum sağlıyor. Bitki büyütmek için ideal renk spektrumuna sahip ancak akvaryum çok fazla mor renge bürünecektir. Görsel olarak böyle bir ışığa ihtiyaciniz yok. 3000 k de oldukça kırmızı var. 620 ve 660 oldukça var. Kuracaginiz akv.Lowtech olacagi için CO2 fotosentezde hiz sinirlayicidir. ışığın etkisi fotosentezde belli bir yere kadar etkili olacagini düşünürek daha basit çözümler arardım. Bu yüzden dolayı orta ve sabit büyümeyi destekleyici bir ışık seçerdim. 6500, 4000, ve 3000 k UV ve IR hariç tutulduğunda tam spektrum sayılan ışıklardır. Bu ışıklar bazı dezavantajlari olsada lowtech gibi yavaş stabil ortamlarda daha iyi çalışır. Özellikle 6500 k mavi gücüyle 3000 k kırmızı gücünü kombine ederek basit ama etkili bir çözüm arardım. Ampül tarzı şeylerde iki rengi karıştırmak sıkıntılı olacağından tek başına 3000 k veya bu iki isigin karisimi sonrasi çıkacak 4000 k ışığı tek olarak kullanır CRI de çok düşürmezdim .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/169284/290420172356451.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 343 Online Kullanıcı, 189 Üye

Online Kullanıcılar

krib, Meteor71, isorak, The Last Samurai, gandalfthegrey, serhat480, ternapi, karadenizm, MetinSungu, yusufdemir, omyc, Aqua Discovery, EERDALL, totaku, 474mert, cashercash, tosbag, dorukyalcinn, Hasmetmeap, Ercan89, cizgi, yusufhboglu, Chensy, RuLing, ukvrk, yabulahan, alicichlid, lebowskia, By_KadircaN, DRGOZTURK, Ugur79, eyupburak, Hasan117, mmemati, Nursun, dus_zamani, MaxKrone, Cengizhan06, jaloreef, Balikcidede, Aeran, aliy, erakay, MeteHan80, Kuzey Onur Üstoğ, oktay ak, DEVLETİ ALLİYE, a.kemal, darkandcold, Ademkrtl, cceviz, alimuzaffer, MertGezer, Bisnev99, ahmetbenli, BlackGoat, wmelontr, jueJ., StanleyPines, capp, Ejder Günaydın, MalawianKeeper, .mono, kvolkan21, rikifat, Noyes, Menfa, kursatufukcoskun, Muhendis-bitkici, Kınayu, siron, hannibal55, Huleyn, Melih İsmail, aktivist06, PsyArt, Onexxi, HaydarGul, ergun.karaca, Aquapir, vetalisa, OrkosBetta, lbeyaban, kuman, yasinenes, Alpercicek35, shiroii, antoni, Kerimtnçy, Woland, DeviLLe, yasin1761, yusufsarac98, loverscry, KÇetintaş, Fragant, muzaffer_81, ffatihh, hakan994, MiSoSiKiaN, ataU, mertcan_60, MKA1923, dmond2, gokhanalacesme, abunil, ootkn, omerali06, Ahmtkr, Emre_55, Osprey, Hmzali, fb1453, bekir erdem, Trop006, Aktasefe, Seeemihhh, Mussa, Black Sword, HarunYldrm, Supervenenis, engin045, ADONİS, otorun, umutsb, ahmtemre, yusuf-konca, Ygur06, sinanb85, Ahmet özcan, mankind, BULENTKARABULUT, Efekulien, Arapaima, JUMBO, Merdan onluel, NCivic, enesypr, Mycnr, Cagdaas, Ciyus, sailor499, Nahola, aylinsaniyan, SemihSarısoy, kdrackgz, AkvaryumKolik, tosyalı, Karakurum, ihsancelikkilis, Rasim06, muratteyhan, Umit2003, Aşk-ı semek, capitain, dnzercan, abdullahk, Osmanyasar, fretchord, CERANOXE, Haydem, Dextran, memoli07, bysempathic, GodlessTuna, Arifhb, Onur Yıldız, mrcnnn, MihawkJ, Okn34, JohnWick, Burak Dişli, sarıyerli 1970, lewwo35, Zeiss, vetnuri42, Hamza Özel, sariefe, akyamaner, jjmuzo, CaptainJava, canmtmtl, caglarm, omerkoylu, oznoz, fma3280, WaveRider, erimgorgulu, Oguztastan, alonesmaug,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.