ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
nejalt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
162
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Aralık 2019 20:01
Son Ziyaret:
7 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
211 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Nejat
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Nejat

SON 10 MESAJI

Amerika X Yırtıcı Karma Tanıtım
Merhaba,
https://www.amazonpetcenter.com/seio-rio-polario-m2600-akvaryum-sirkulasyon-motoru-pompasi-10000l/s

Bende bunun 6500l/s olanı var 160x60x6x60 kullanıyorum zor yetiyor, sizi yukardaki kurtarır.
Tropheus Akvaryum Kum-kayaları Nasıl Değiştiririm?
[QUOTE=tmehmet]
Ancak su an kuma yerlesen bakteriler icin yapabilecegim bir sey yok. Bu sekilde ustten kaya eklesem, altta strafor olmamasi sorun olur diye korkuyorum. Kum tabakasi aslinda arkaya dogru 5 cm kalinliga cikiyor, yani koyacagim kayalar taban camina temas etmeyecek. Fakat o sekilde cok riskli olur gibi geliyor, siz ne dersiniz?[/QUOTE]

Strafor olmaması sıkıntı,
Önerim balıkları idareten bir kaba koyun ve içinde dış filtre çalışsın. Kayaları çıkartın, kumu sifonlama ile dışarı alın. Kalın straforlar var veya incelerden 2 kat yapın. Kurulumunuzu yapın. Kumu ben sıcak suda yıkar tekrar koyardım, maden bu şekilde bir işe girdik.
Kum dizaynını için Uğur Ruşen Doğan'ın dizaynındaki gibi önden arkaya doğru kalın tabaka, ben yapmaya çalışıyorum yeni akvaryumda.
https://www.instagram.com/africanlakesbiotopes/

https://www.akvaryum.com/Forum/tas_kum_trop_k974278.asp
Buda benim yeni akvaryum, benim cam 12mm, kumu sifonlama ile çıkartım problem yarattı JBL Sansibar Orange 0.1-0.6 mm kum. Şu an ben dalga motoru ile ilgili sorunu halledince kumu ekliycem.
Tropheus Akvaryum Kum-kayaları Nasıl Değiştiririm?
Merhaba,
Oturmuş akvaryuma dokunmamanızı, özellikle kuma tavsiye ederim.

https://www.akvaryum.com/Forum/denitrifikasyon_k214994.asp
[EDIT]nejalt,2021-06-15 09:51:30[/EDIT]
Tropheus Akvaryumu
Merhaba,
Teknik detaylar biraz ön planda olmalı. Çok güzel kum kullanmışsınız hatta kum kalınlığını 10 cm çıkarabilirseniz daha iyi olur, trop türlerinin dışkıları sert bir formda olduğundan akvaryum içinde çözülmesi zor oluyor, tavsiyem karşılıklı 2 adet dalga motorunu gün içinde dönüşümlü çalışacak şekilde bunu da zaman ayarlı priz kullanarak yapabilirsiniz. Dalga motoru akvaryum boyundan dolayı 7500-10000lt/h lik ancak kurtarır. Filtre malzemelerinizde sıkı olmalı. Akvaryum ne kadar büyük ve/veya balık sayısı fazla ise kolay akvaryum olmaktan çıkıyor.
Aşağıdaki konulara da göz atmanızı tavsiye ederim.

https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/denitrifikasyon_k214994.asp
Denitrifikasyon yani anaerobik (oksijensiz ortam bakterileri) bakteriler için oksijensiz ortam ve bu oksijensiz ortamında akvaryumda kalın kum kullanarak ve bu kumu hiç karıştırmayarak sağlandığını ;
Denitrifikasyon bakterileri olmadığı sürece daha sıklıkla su değişimi yapmak zorunda olduğunuzu biliyormuydunuz ? ? ?
Bir fikir vermesi amacıyla,
https://gaziakvaryum.com/urun-kategori/tropheus/
Kolay Gelsin.


Taş, Kum, Trop
[QUOTE=MEGALODON34]Tropheus bakılan tanklarda taşlara yosun tutturma olayına bir çok kez şahit oldum. Çok güzel ve doğal bir görünüm oluyor. Ancak bunu yaparken size kolaylık sağlayacak bir yol aklıma geldi.

Taşları yosunlastirmaya çalışırken doğal olarak kumda da yeşillenmeler oluyordur. Nitekim ben bunu bitkili akvaryumdan bir çok kez tecrübe ettim, ediyorum.

Sizin için (bitki edilmeyen tüm trop biyotoplar) kuma ekilen bir bitki vs yok. Bu yeşillendirmeyi yaparken sadece kayaları suyun içine bırakıp kayalar yosunlandiktan sonra kumu ekleseniz sizin için daha az zahmetli ve temiz olmaz mı ?

Yanlış anlamayın ben bu şekilde tank kurmak istiyorum. Amacım yaptığınız yöntemi eleştirmek kesinlikle değil. Sadece fikrim doğru mu yanlış mı onu teyit etmek.

Tankınızın dizaynı çok güzel olmuş elinize sağlık.[/QUOTE]

Öncelikle teşekkür ederim,
Evet başka bir trop 160x60x60 akvaryumumda dediğiniz gibi 10cm kumda yeşillenme oldu , su sirkülasyonu iyi olmayınca yani tabanda dalgalanma olmaz ise bu olaya neden oluyor.
Bu yeni akvaryumda henüz kumda yeşillenme olmadı bu olmayacağınıda göstermiyor, şu anda 10-12 saat aydınlatma devrede. 25 Mayısta yeni videoyu yüklediğimde aradaki farkı görebiliriz.
Yalnız, JBL Sansibar Orange 0.1-0.6 mm kullanmış olduğum bu kum yüzünden bir çok balık kaybettim tabanda pamuklanma yaptı bazı ölü bölgelerde o yüzden tüm kumu geçen hafta değiştirdim 0.5 Silis kumla. (Muhtemelen solungaçlarına yapışıyordu o kum, sonrasında ölüm olmadı.)
Akvaryum gelmiş, tüm pompa, ısıtıcı, kaya, kum ve balıklar başka bir akvaryum da. Böyle olunca bir an önce kurmanız gerekiyor ama esas sıkıntı pandemi yüzünden doğru bir şekilde hareket edemiyorsunuz. Mesala balıkları 1 ay gibi bir sürede topladım hepsi için ayrı ayrı yerlerden temin etmek ve bulmak zordu. Tekirdağ,Bayrampaşa ve anadolu yakası Maltepe ve bu hafta sonu yeni 7 balık daha gelecek.

"Bu yeşillendirmeyi yaparken sadece kayaları suyun içine bırakıp kayalar yosunlandiktan sonra kumu ekleseniz sizin için daha az zahmetli ve temiz olmaz mı ?"
Doğru.
Ama süreci planlayıp hareket etmek o kadar kolay olmuyor. Ben Uğur Ruşen Doğan'nın yapmış olduğu akvaryumlara bakarak bir yorum yaptım. Kendisi akvaryumu kuruyor, ışıklandırıyor, 1 veya 2 hafta sonra balık ekliyor.
Bir başka konu kullandığım Mygos AquaLED Pro Daylight 105 armatürden memnun değilim evet yosunlandırıyor ama akvaryumu ve balıkları canlı göstermiyor. Şu anda yardımcı bir armatür arayışındayım.
10x40x55 Kule Durso Sistem Projem İçin Öneri
Merhaba, Hayırlı Olsun.
Durso sump'a iniş kısmında vana var ise ayar yapmanızı kolaylaştırır, resimde göremedim. Malawi akvaryumumda zeolit vardı ömrünü hesaplayamadığım için kusmuştu balıkların yarısını kurtaramamıştım.
Ben prensip olarak zeolit, karbon kullanmıyorum. Akvaryumda bırakıp unutulacak ürünler değil sünger gibi.
Akvaryum Nasıl Kurulur?
Merhaba,
Önce hangi balık, sonra akvaryum, filtreleme vb diğerleri gelir.
Akvaryumum İçin Sump Tavsiyesi
Merhaba,
Ben 120x60x45 akvaryumda yan sump kullanıyorum. Siz bunu üste taşımışsınız ve sump ne kadar büyük o kadar iyidir. Sump da dikkat etmeniz gereken konu filtrelerde bir tıkanma olduğunda suyun üstten geçeceği kadar bir alan olmalı en az 3cm yoksa evi su basar.
Ayrıca sump çıkışını en az 3 delikli olsun 32mm çapında kullanmama durumunda tıkayabilirsiniz ve/veya redüksiyon ile 25ve 20mm düşürebilirsiniz.
Sump motoru akvaryum içinde olacağı için hamburg filtre tarzı ile kamufle edebilirsiniz.
Sump motoru olarak aşağıdakileri tavsiye ederim her 2sinide farklı akvaryumlarda kullanıyorum. Fiyatları pahalı ama uzn vadede elektrik faturasına yardım eder.

https://www.hepsiburada.com/jbl-proflow-u2000-2000-l-h-sirkulasyon-motoru-pm-HB000001V45N?wt_gl=cpc.6824.dsa.nelk.petshop-balik&isFashion=true&gclid=CjwKCAjwj6SEBhAOEiwAvFRuKEimIU2GGXM8XnVQGxVCnqB8kRzM2RJi_u_2zS-dFLqMkAMsZo6ciRoC_YIQAvD_BwE
https://www.hepsiburada.com/hsbao-dep-2500-kafa-motoru-p-HBV00000AI9PF
Hamburg Filtre İçin Hava Motoru Tavsiyesi
[QUOTE=BrnKrkz]
Hamburg filtreye bağlayabilir miyim hocam bunu[/QUOTE]

üsten resim atın, sonuçta bu filtreyi hamburg filtrenin arkasına koyuyorsunuz, şelaleyide üsten veya içinden geçirerek, şelale su yüzeyine yakın olursa o kadar oksijen verir.
Hamburg Filtre İçin Hava Motoru Tavsiyesi
Merhaba,
Ben hava motoru yerine, aşağıdaki ürünü kullanıyorum.

https://www.hepsiburada.com/sobo-wp-320f-akvaryum-ic-filtresi-500-lt-saat-selale-aparatli-p-HBV00001AN1PU

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.