ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mmemati
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
151
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Ekim 2020 10:18
Son Ziyaret:
44 saniye önce
Toplam Mesaj:
293 [0.76 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
23 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulaş T. Xavi
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulaş T. Xavi

SON 10 MESAJI

Akvaryum Ölçülerime Göre Balık Sayısı Uygun Mudur?
[QUOTE=ulutürk]
Karantina akvaryumun yoksa kovada bekletmek bi ise yaramaz. 1 2 hafta bekletmen lazım ki karantina amacına hizmet etsin. Dediğim gibi 1 saat posetle akvaryumda bekletip sonra kovada damla damla 15 20 dk bekletirsin. Sonra akvaryuma. Hava soğukluğu su şekilde çoğu akvaryumcuda ısıtıcı olmuyor. Olsa bile eve getirene kadar su hızlı soğuyor. Evdeki akvaryumun ısısı da yüksekse sıkıntı çıkabiliyor. O yüzden havalar soğuyunca beyaz benek başlıkları çok oluyor sitemizde.[:)] pandalar için de alacağın balıkların ısı isteği fazla olabilir, ısıyı yukseltsen pandalar etkilenir, düşürsen aldığın baliklar huzursuz olabilir. O bakımdan yani.[/QUOTE]
Anlıyorum 25-26 derecelerde olacak sıcaklık bence ısıdan dolayı problem olmaz. İlk geldiğinde tabiki akvaryumla balıkların suyunu aşılayacağım[:iyi:][QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Bence de Neon sayısını artırın ve daha hiç karıştırmayın çalışan oturmuş sisteme .[/QUOTE]
Merhaba galiba ;
7 neon+ 10 neon
4 cory
2 l144
3 gurami
en mantıklısı olacak.
1 ramirez
Akvaryum Ölçülerime Göre Balık Sayısı Uygun Mudur?
[QUOTE=ulutürk]Kadir Bey'e katılıyorum. Hastalık her zaman risk her zaman aldığınız yerden alın:tanıdık,bildik. Havalar soğuyor, beyaz benek riski de artıyor. Alacaksaniz havalar fazla soğumadan bir an önce alıp balık poşetini akvaryumda 1 saat bekletip sonra damla damla aşılama yapıp öyle ekleyin. Panda cory konusunda da katılıyorum. Yaşamaya yasar belki ama strese girip hasta olabilirler. [/QUOTE]
Dediğiniz gibi yapacağım hatta 1 gün bekletiyorum kovada hava vererek. Havaların soğuması beni çok etkilemiyor evden dolayı zaten gurami ve ram hafta sonu gelecek birde tanıdığım yerden sürü balığı alacağım. Hobiciler bu kişiler. Pandalar neden strese girsin onu anlamadım tam damızlık boya geldiler yavrudan beri bendeler 1 yılı aştı. İlk sakinleriydi akvaryumun.
Akvaryum Ölçülerime Göre Balık Sayısı Uygun Mudur?
[QUOTE=ulutürk]Ben hacme göre balik alan biriyim. Akvaryumda kirlilik istemem. Kirliliğe bağlı hastalık, yosun hiç istemem. Sayıların çok arttirilmamasi düşüncesindeyim. Bahsettiginz türler boyut olarak küçükler ve çok hacim isteyen baliklar değiller. Akvaryumunuzun hacmi de az değil. Bu sebeple sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum. Rasbora 10 adet ekleyin en az. Su değişimlerini ihmal etmeyin, aşırı yemleme yapmayın, günde iki kez az az. Haftada bir aç bırakın. Bitkiler de varsa onlar da suyu temizler, saklanacak alan oluşturur, güvende hissetmelerini sağlar. O sebeple bitki mutlaka olmalı. Filtre olarak ne kullanıyorsunuz?[/QUOTE]
Biolife filtre ve dış filtre var sunsun hw302. Biolife filtrede dip çekimini önermiyorlar. Su değişimini de aylara yayıyorlar ama ben düzenli değişim yapıyorum. Zamanla duş filtreyi çıkaracağım. Akvaryumum oldukça bitkili ve büyük bir kök var saklanma alanları mevcut.

[QUOTE=kdrackgz]

Bir kaç uyarıda bulunacağım.
Öncelikle oturmuş sağlıklı bir sisteme balık eklerken hastalık getirebileceğiniz riskini unutmayın. Bu yüzden yeni alacağınız balıkları imkanınız var ise karantinaya alıp 1-2 ay ayrı bakmanız, var olan sistemin sağlığı açısından önemlidir.
Ayrıca adetlerden ziyade balıkların birbirleri ile hem su değerleri, hem de davranış olarak uyumunu göz ardı etmeyin.
Mesela 4 adet cory var demişsiniz. Bir kaç tür dışında coryler nispeten serin su isterler. Örneğin elinizdeki cory panda cory ise bu balığın ideal su sıcaklığı 24 derece, ramirezinin ideal su sıcaklığı 28 derece.
Sıcaklığı birine göre ayarladığınız an diğer tür sıkıntı yaşayacaktır.[/QUOTE]
Malesef 1-2 ay karantina şansı yok. Yeni tür eklediğimde 1-2 gün karantinada tuttum daha önce yine öyle olacak muhtemelen. İnşallah problem yaşamam. Akvaryumum kışın sabit 25 derecede. Yazın ise 28-29 ları gördü. Pandalar bir problem yaşamadı genel olarakta bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Ayrıca ramirezi için araştırdığımda ideal sıcaklık 24 derece üretim sıcaklığı 25-28 arası idealdir diyor.[EDIT]mmemati,2021-10-20 12:39:27[/EDIT]
Akvaryum Ölçülerime Göre Balık Sayısı Uygun Mudur?
[QUOTE=ulutürk]Neon sayısını arttırabilir, cory sayısını arttırabilir, rasbora harlequin 10 lu eklenebilir. Cuce guramiler de genelde erkek olur ve erkekler de sürekli kavga ederler. Dişi de olmasına dikkat ederek ekleyin. Ramirezi aslında zor bi balıktır. Denemek için 1 tane eklenebilir. Yukarıdaki saydıklarım yeterli gelecektir. Neonlarin sayisi çok olunca güzel bi görüntü oluşur. Rasbora ve cory ler de . Ben mesela 13 adet cory aldım yeni. Tankim büyük ama melek tankina aldım. Sizde melek gibi hacim isteyen pek balık olmadığı için siz de 6 7 e çıkarabilirsiniz hatta neon arttırırım rasbora almam derseniz 10 da yapabilirsiniz cory leri. Kıpır kıpır çok tatlı baliklardir. Ek olarak rasbora da güzel bi balıktır, dayanıklılar da. Ilerleyen zamanlarda beslemeyi düşünüyorum ama şu an meleklerle uyumlu değiller.[/QUOTE]
Cory arttırmayı düşünmüyorum panda cory var ve epey büyüdüler. Yine de aklımda olsun. Evet davranışları çok güzel hiç ayrılmıyorlar birbirlerinden.
Ramirezi evet zor bir balıkmış ama denemek istiyorum zaten o yüzden tek beslemek istedim. Guramiler 3 üde farklı gurami türü dediğiniz gibi erkektir 3 üde muhtemelen onu da deneyimleyeceğim duruma göre çıkartabilirim 2 sini.
Şimdi 7 neonum var neonlar 12-13 yapsam birde 8-10 rasbora eklesem . Sorun teşkil etmez mi akvaryum için?
Akvaryum Ölçülerime Göre Balık Sayısı Uygun Mudur?
1 yılı aşkın süredir oturmuş iyi bir filtrelemeye sahip bir tankım var(80X45X40h ölçülerinde bitkili). Dekorlar vs. çıktığında 125-130 litre desek.
Şu an tankta mevcut;
7 neon
4 cory
2 l144 bulunmakta.
3 gurami ve 1 ramirezi eklenecek.

Bir sürü balığı daha eklemek istiyorum.
10 adet kardinal neon/10 adet rasbora ya da neonlara 10 eklemek aklımdaki.
Sizce hacme uygun gelir mi? Uygunsa hangi tür önerirsiniz? Sürekli bir köşeye pusmayan, sürü yapması şartıyla aklınızda başka bir şey daha varsa önerilere açığım.
Kardinal Neon Ve Neon Birlikte Sürü Yaparlar Mı?
[QUOTE=ulutürk] Besledigim bi tür değil ama bununla ilgili başlıklar görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam her tür kendiyle sürü yapıyor. Neonlar çok iyi bir sürü balığı. Diğer neon türlerinde sürü oluşturmayanlar var. Tek tek arastirirsaniz daha iyi olur. Çünkü kendi içlerinde bile sürü olusturmayanlar var. Ki farklı türlerde olacağını sanmıyorum. Sevgiler.. [/QUOTE]

Bunu en iyi beraber besleyen dostlar bilir tahminim. Ben eklemeye karar verdim. Neon sürüm 1 yılı aşkındır bende. Akvaryumda alfa bir tür varsa birbirlerinden kopmadan harika hareket ediyorlar. Şuan tek kaldılar bazen grup 2 ye 3 e ayrılıyor, bazense toplular. Yeni eklemeler yapacağım bakalım nasıl olacak. (Gurami ve ramirezi)
Kardinal Neon Ve Neon Birlikte Sürü Yaparlar Mı?
Mesela 7 neon ve 3 kardinal neon birlikte mi hareket ederler yoksa ayrı mı takılırlar bunu merak etmekteyim ?
Canlı Petsop Pişkinliği
İki kez bende firmayı bilmediğimden sipariş vermiştim. Çok şükür sadece salyangozdu siparişim ve sağ salim gelmişlerdi. Yalnız kendilerini arama gafletinde bulunmuştum. Hiç esnaf olmadıklarını orada anladım ve o gün bugündür tek siparişim olmadı. Herkesin ekmek parasıdır fakat bizlerde bir ücret ödüyoruz.
60*40*40h Lowtech Bitkilim
6-10 adet neon tetra eklerseniz kakadular daha rahat eder. Sosyalleşerek dolaştıklarını görürsünüz.
2 Metrelik Bitki Macerası
Bitkilede karma rengarenk balıklar güzel oluyor. Bir kaç çift lepistes, moli, kılıçkuyruk ve tetra sürüleri (2'li 3'lü 10 arlı gruplar olabilir) güzel görünecektir. L144 (2-3 adet) ve çöpçü sürüleride (10 adet) eklerseniz mükemmel olur. Toplamda 60-70 balık.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.