ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
DRARH
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
261
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Ağustos 2019 12:05
Son Ziyaret:
10 Saat 38 Dakika önce
Toplam Mesaj:
208 [1.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
161 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alireza Hasanlu
Doğum Tarihi:
07 Ocak 1992
Yaş:
28
İl:
Ankara
Meslek:
Doktor
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

DR.ARH

SON 10 MESAJI

Mygos Plant Plus Powerled
[QUOTE=TCEmrebey]
Yaklaşık 2 gün önce seachem in Phosguard silikat tutucu ekledim eheim marka dış filtreye. söll algosol kullandım ve fiziksel temizlik ile birlkte filtre temizliği yapdım. siyah yosun olmuş yaprakları budadım co2 seviyesini artırıp su değişimi yaptım ve su değişimini sıklaştırdım. Baya bi düzelme var şimdide 6 tane sae ekleyeceğim. yarın fotoğraf atarım[/QUOTE]
Sistem oturana kadar sıkı bir düzenle bu yaptıklarınıza devam edin, sonra duruma göre sıklığı azaltırsınız.
Mygos Plant Plus Powerled
[QUOTE=TCEmrebey]
Merhaba Hocam bende de mygos plant plus var bitkilerim montecarlo elodea aama yosunlanma sorunu baş gösterdi ışıklandırmayı ne kadar süre ve hangi ayarda kullanmalıyım montecarlo lar siyahlaştı[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221079/140220202233081.jpg[/IMG][/QUOTE]
Şimdi fotoğraftan anladığım kadarıyla bitkilerde kahve rengi yosun büyük ihtimal diatom denen illet var,
O ise ışık ayarlamasıyla pek çözülecek bir sorun değil, az ışıklı bitkisiz sadece balık akvaryumlarında da insanların başını ağrıtıyor,
Diatomlarla ilgili araştırma yap, sudaki silikat ile besleniyorlar(hücre duvarlarında kullanıyorlar)
Genelde her akvaryumda başlangıç dönemde ortaya çıkar , fiziksel temizlik tek çaresi neredeyse( tabi su filtren vs varsa o başka) ben jbl silicatex diye bir şey kullandım onu tavsiye ederim .
Fiziksel temizlik yapıyorsun akvaryumda , biraz su değişiyorsun, sonra varsa su berraklaştırıcı ürünün kullan ( aquaclear gibi) sonra filtrene azıcık silikatex koy.
Bende işe yaradı .
Yeni Yılın İlk Fotoğrafları.
Evet çok güzel duruyorlar ancak bir süre sonra başa bela olabiliyor maalesef.
Yeni Yılın İlk Fotoğrafları.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/060120200940231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/060120200940251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/060120200940241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/060120200940261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/060120200940221.jpg[/IMG]
Güzel Diye Aldım Türlerini Bilmiyorum.
[QUOTE=asabijapon]

Lepistese benziyor.


Foto yokki ne diyek.[/QUOTE]
Egemen beye katılıyorum
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
[QUOTE=lazarusv20] İhtiyaçlar hiyerarşisi derim, değerli hobidaşım. Gerçekten konuyu kişiselleştirdiğimi düşünmeyin de, keşke benim de yaptığım gibi daha ucuz bir armatür ya da daha uygun fiyatlı bir sıvı gübre kullansaydınız, ya da UV filtre almasaydınız da o hacimde doğru dürüst bir elektrik sarfiyatı olmayacak ısıtıcınız çalışsaydı ve keşke balıklar ölmeseydi. Hobinin olmazsa olmazı ısıtıcıdır, eğer haberim olsaydı ilk kurulumda bütçe planlaması konusunda size kesin yardım ederdim. Gerçekten üzüldüm.[/QUOTE]
Teşekkürler Onur bey, zaten daha önceki konularda ve paylaşımlarımızda yaptığımız yorumlardan yola çıkarak samimiyetinize güveniyorum, tabi ki fikir ayrılıkları oluyor.
Ama sizde bana veya benim durumumda olanlara hak verin, sürekli her şey çok iyi olacak öbür ay daha iyi sonraki ay muhteşem bir kaç aya uzaya uçuyoruz diye açıklamaları görünce sonrada bu faturalar insanın önüne çıkınca tepki göstermemek elde değil.
İnanın böyle olacağını bilsem sadece tek ısıtıcıyla tek akvaryum kurardım.

[QUOTE=erkanmazici]

İnceden bir kurnazlık yok mu burada doktor? Başlığı yazan kişi, "Benden Osmanlı'nın Gayrimüslimlerden aldığı parayı aldılar" demek istemedi herhalde, değil mi? Belli ki ödediği paraya sinirlenmiş ve bir öfke ile birazcık kışkırtıcı bir ifade kullanmış. Biliyorsunuz ki dilde kelimelerin anlamı zaman içinde değişir. Hatta tamamen zıt anlama bile dönüşebilir. Başlıktaki haraç kelimesinin bugün ne anlama geldiğini, siz de benim gibi biliyorsunuz.

Ama olsun. Neticede ben hakim değilim savcı değilim. İşin doğrusu başlıktaki kelimeyi de o kadar kafama takmadım. Benim hassasiyetim, sizin de paylaştığınız gibi ithal mallara duyduğum tepkidir. Ivır zıvıra döviz ödüyoruz, buna gerçekten üzülüyorum. 1994'den bu yana yaşadığımız bütün ekonomik krizler, aslında dövize bağlı krizlerdir. Ama halkımız bu konuda maalesef bir refleks geliştirebilmiş değil. Dövizle yapılan alışverişi, çikolata satın almak için kanımızı satmaya benzetiyorum...
[/QUOTE]
Evet haklısınız kurnazlık var,
Başlığı açan kişi benim ancak kelimeyi “zobalıkla alınan para” olarak kullandım, ama neden!?
Bu ürüne 7₺ ödedim 12₺ fatura kesti gümrük,
Aynı zamanda sipariş ettiğim 1₺ bile olmayan kaktüs tohumu bir hafta sonra 15₺ faturasıyla geldi.
PTT görevlisine sordum almasam ürünü ne olur? Açıklama şu; “ ürün gümrüğe geri dönecek ancak göndericiye iade edilmeyip gümrükte kalacak, sizin adınıza kesilen fatura ise e-devlette ilerde borç olarak çıkacak ve faiziyle ödemek zorunda kalacaksınız.”
Peki burada mantıklı düşününce bu hesaplamalar hangi kurala göre yapılıyor sormak gelmiyor mu insanın aklına?
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
[QUOTE=Masquerade]Sadece bu iki kaleme bakarak bile dehşete düşmek mümkün. (ki diğer rezillikleri yazmaya sayfalar yetmez)
Öncelikle son 1 yılda elektriğe yapılan fahiş zamla (kümülatif toplam %71 !) titreyip kendine gelmeye başlayan ahali, şimdide gümrük rezaletiyle çığlığı artırdıysa gelişme var demektir. [:)]
17 yıllık uykudan uyanış başlamış geçte olsa. [:iyi:][/QUOTE]
Konunun önceki mesajlarının ne kadarını okuduğunuzu bilmiyorum ancak hobiden yola çıkarak en basit şikayete bile sığ politik söylem gözüyle bakanlar mı ararsınız, kesilen haksız haracı iktisadi bilimsel açıklamalarla devletin kendini savunma mekanizması olarak açıklayıp itiraz edenleri devleti ileride dış borca sokup bitirmeye çalışmakla suçlayan mı ararsınız ne isterseniz var.
Hoşgeldiniz [:)]
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
[QUOTE=lazarusv20] İtiraz etmenizi öngörmüyordum zaten, tanımadığınız insanlara başkalarıyla olan akrabalık ilişkileri ile gelen sıfatları ile hitap etmemek her şeyden önce bir nezaket kuralıdır. Bunu mesajlarınız silinince farketmeniz/öğrenmeniz tabii ki gerekli değildi. Benim burada mağdur olduğum bir konu yok, bunun tarafımca politika haline getirildiğini düşünmeniz anlamsız. Buraya gerçek işlevi olan hobi dışında herhangi bir önem yüklemiyorum, ya da burayı, Sözcü Gazetesi okur mektupları köşesi ve TEDAŞ şikayet hattına çevirmiyorum. Size de nacizane tavsiyem, buraya hobi ile ilgili içerik katkısı sunmanız (merakla takip ederim, daha önce konunuzu takip ettiğim gibi) ya da sunulmuş katkıyı takip etmenizdir. Aklı ve sabrıyla dalga geçildiğini düşünenlerin politika arenasında her zaman yeri var, sizi bu konuda engelleyen olduğunu sanmıyorum. "Benim de dahil olduğum" şekli ile hem bir küçük burjuva merakı olan akvaryum hobisi ile uğraşıp, hem de burada genel bir sistem eleştirisi ve (kusura bakmayın ama ) sığ politik söylemler üretip bu tür küçük münakaşalara mahal vermemeniz dileği ile.[/QUOTE]
Maalesef akrabalık ilişkileri o kadar çok ki farklı organlarda insan bazen kişilerin pozisyonlarını unutup direkt o ilişkileri sıfat olarak kullanabiliyor sehven, ancak dediğiniz gibi nezaket kurallarına aykırı o yüzden maruz görün.
Konunun içeriğine gelirsek, ben dahil binlerce kişi yurtdışı sitelerinden AKVARYUM Malzemeleri sipariş etmiştir ve hala bu kesilen faturalardan haberi olmayanlar siparişe devam ediyorlardır.(benim bir kere ağzım yandı artık haşa böyle bir şeye kalkışmam.) Eminim bu konuyu görüpte siparişten vazgeçenlerde vardır muhakkak.
Bunun hobiye faydası yok mu sizce?
Diğer yandan her ay 100-120₺ kesilen elektrik faturamın birdenbire 360₺ ye yükselince şok olup evdeki ahalinin beni ve akvaryumlarımı suçlaması üzerine kendi kendime “noluyor lan demem!?” Ve azıcık araştırınca hmmm CV si önünde 1 dk saygı duruşuna geçtiğim malum şahıs önümüzdeki her ay daha güzel olacak deyip , kalkınma paketi açıklayıp ve o arada paketin içinde elektriğe zam çıkmış diye anladığımda, elektrik masrafını kısmak için neler yapabilirim veya çözümü olmasa bile en azından hobiye başlayacak olanlar bunlardan haberdar olsun da ona göre başlasın diye akvaryum forumuna yazmam münakaşa yaratıp sığ politik çıkarımlarda bulunmak mı oluyor?
Ben politikacı değilim öyle bir gayemde yok ancak maalesef politika hayatın her alanını evet akvaryum hobisini etkileyen bir şey , ve ben adamlar yönetemiyor her gün her şeye yeni vergiler ekleyip yeni zamlar yapıyor diye Japon veya soğuksu balığı beslemek zorunda değilim ve bu şikayetimi buraya akvaryumla uğraşan siz arkadaşlarla paylaşmak en basit hakkım.(sizinde güzel yorumlar yaptığınız melek ve Ramirezi beslediğim bin zahmetle baktığım akvaryumumda sırf elektrik parası yüzünden suyu 22 dereceye düşürdüm ve 5 meleğimden 4 ünü kaybettim , ramirezimin biri beyaz benek oldu.)
Şimdi o CV si güzel insan açıklasın , madem layığıyla işini yapıyor , madem her şey çok güzel ilerliyor, ben neden hayatımın her alanında daralmış gibi hissediyorum!?
Bu sığ politika yapıp sistem eleştirisi mi oluyor? Varsın olsun.
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
[QUOTE=erkanmazici]

Ben şahsınıza yönelik herhangi birşey yazmadım, sizin maksadınızı da bilmiyorum. Konunun başlığında "haraç" diye bir ifade var. Eğer konu basit bir hata ise ve itiraz ile bu hata düzeltildi ise, akvaryum forumuna niçin böyle bir başlık açılmış? Ve daha önemlisi niçin başlıkta böyle bir kelime kullanılmış? Devletin aldığı vergiye, mafyanın zorla topladığı para anlamına gelen "haraç" demek bu kadar kolay mı?

Yazdıklarımda genel olarak dış ticaret ve gümrük rejimi ile ilgili şeyler yazdım. Yukardaki mesajınızda benim negatif bir tutum içinde olduğumu ima ediyorsunuz. Konunun gelişimine bakacak olursanız, oldukça sakin bir şekilde kendi fikirlerimi yazmışım. Konu tek bir olay üzerinden ilerlemiyor, çatallanıp genel bir hal almış durumda. Ben de bu çerçevede yazdım. Zaten bahsini ettiniz tek olay üzerinde konuşulacak bir konu yok. Böyle bir konunun akvaryum forumunda açmaya bile gerek yok.

Bana cevap yazarak bana herhangi bir katkıda bulunmadınız. Yazıp yazmamak tamamen keyfinize kalmıştır.[/QUOTE]

Erkan bey söyledikleriniz teorik olarak iktisat bilimi açısından tamamen doğru, hatta ben bilgilendirdiğiniz için çok memnun kaldım ve bakış açım değişti. Zaten her zaman yerli ürünleri tercih ediyorum daha da dikkatli davranmaya gayret edeceğim.
Evet yazdıklarınız dış ticaret ve gümrük rejimi ile ilgili bilgilerdir ve kişiye yönelik değildir orada da haklısınız ancak dediğiniz gibi hepsi teorik teorik teorik.
Yasalarımız kanunlarımız ve hukuk sistemimiz diye cevaplarınızdada dokunduğunuz bazı terimler var , haberiniz vardır. Terim diyorum çünkü gerçek anlamda olduklarını maalesef günümüzde göremiyoruz.
Arkadaşlar yukarıda o bahsettiğimiz gümrük ve vergi yasalarıyla ilgili gayet açık rakamlar ve yine kanunların söylediği şekilde gayet açık nasıl hesaplanmalı uygulanmalı bilgiyi aktarmışlar.(hani sizin genel iktisadi teorik bilgilendirmeleriniz gibi değil, yasayla belirlenmiş kesin matematiksel rakamlar bunlar.) benim onları tekrarlamama gerek yok.
Konu içinde siyaset kelimesini ve siyasi görüşü ilk kez siz dahil etmişsiniz, kimse konuda sizden önce siyası görüş vs gibi şeylerden bahsetmemiş, ben dahil bütün arkadaşlar, iktisat uzmanı değil basit herhangi bir farklı eğitimi olan azıcık mantıklı birininde görebileceği haksızlığı görüp şikayetlerini paylaşmışlar ve belki bundan sonra bu konu sayesinde artık herkes önlemini alıp öyle alışveriş yapacaktır.
Gelelim konu başlığına , haraç teriminin neden kullanıldığına değinmişsiniz, TDK ya göre; [:D] Haraç
1. isim Bir yerden, bir kimseden zorbalıkla alınan para.

2. isim, tarih Osmanlı Devleti'nde Müslüman olmayanların devlete ödemekle yükümlü oldukları vergi.

3. isim, tarih Osmanlı Türklerinde genellikle toprak sahiplerinden devletçe alınan vergi

Budur.
Yani sizin ajitasyon yaparak devlete mafya dedirttiler demenize gerek yok.

Ki yasalara göre hesaplanması gerekilenlerin keyfi olarak oradaki memurun insiyatifine göre hesaplanması zorbalık değilde nedir!?
(Örnekler yukarda tekrar 1₺ lik ürüne 15₺ verdim diye sızlanmaya gerek yok.)

Velhasıl kelam , burada ne siyaset yapılıyor ne de kimseye hakaret ediliyor, burada sadece aklıyla mantığıyla sabrıyla dalga geçilmişlerin fikirleri paylaşılıyor.
Siz teorik bildirgelerinize devam edin ama keşke o teori hakkıyla uygulansada bu kadar haksızlık olmasa.


[QUOTE=lazarusv20] Siz yeni farketmiş olabilirsiniz Erkan Bey, bu sitede (bu konu değil) hakaret içeren ve hukuki sonuçları bile olabilecek siyasi içerikli mesajları 32 saat sitede tutup, insanlar tepki göstermeye başlayınca da "ama burası hobi sitesi, böyle olmaz" diye celallenip, en aklı selim mesajları silen ve o mesajlar nedeniyle sözümona ceza uygulayan bir yönetim (tamamı olmayabilir) anlayışı var, o nedenle "haraç" kelimesi uzunca bir süre durur buralarda. Kimi kime şikayet ediyorsunuz?[/QUOTE]

Onur bey inancımızın sonsuz olduğu liyakat sistemine dayalı o muhteşem CV ile seçilmiş bakanımızla ilgili yazdıklarımla ilgili yönetimden uyarı bende aldım benimde mesajlarım silindi, yani mağduriyet politikanızı sürdürmeye gerek yok ben itiraz bile etmedim.
Haraç kelimesiyle ilgili konuyu ben açtığım için açıklamayı Erkan beye yazdığım cevapta okuyabilirsiniz.
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
[QUOTE=erkanmazici]

Belki de bu kadar fazla ithal ürün kullandığımız için bu kadar fazla işsiz gencimiz vardır. Buna ne dersiniz?

Bakınız, Türkiye sürekli olarak dış açık verir. Ne demek dış açık? Türkiye her yıl, yurtdışından satın aldığı ürünlerin parasını ödeyemez, borç alır. Bunun anlamı budur. Yani bu başlıkta bahsi geçen CO2 difüzörünü satın almak için biz bütün bir millet olarak borçlanıyoruz. Çocuklarımıza borç bırakıyoruz. Bunu söylerken abarttığım ortadadır. Mesele tabii ki bir tek ürün değil, ama ithal ürün kullanımı konusunda bilinç kayboldu. İnsanlara kendi cebindeki para ile dünyanın her yerinden alışveriş yapabilecekleri duygusu aşılandı. Bu bir yanılgıdır. Cebinizdeki para, Türkiye dışında hiçbir yerde geçmez! Bir ithal ürün satın aldığınızda, aslında Türkiye Merkez Bankası o ürünü sizin adınıza satın alır, parası yoksa (ki yok) borçlanır.

Gümrük vergisi, ithal edilen maldan devletin para kazanması amacı ile konulmaz. Çoğu zaman bu vergi ithal ürünlerin tüketimini azaltmak için konulur.
Denklem şudur;
Ne kadar fazla ithal ürün, o kadar fazla dış borç.
Ne kadar fazla dış borç, o kadar az yatırım!
Ne kadar az yatırım, o kadar çok işsiz!

Devlet iç pazarı, yerli üreticiyi korumayı bıraktıkça işsizlik artacaktır. Bu çok basit bir denklemdir.

Ha, onun dışında siyasi görüşlerinize söylenecek birşey yok. Demokratik bir ülkede siyasi iktidarı eleştirmek haktır.[/QUOTE]

Hocam iç pazarı yerli üreticiyi , fabrikaları özelleştirip satarak kapatarak sonrada vergiye yüklenerek mi çözüyoruz?
İktisat bilimi açısından ve size doğruları gösteren siyasi görüş açısından bunun açıklaması nedir?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 388 Online Kullanıcı, 211 Üye

Online Kullanıcılar

MŞEN, maharaja, Gokdeniz0660, OrhuN Sarı, alyanak, legendht, bakaya, lebowskia, hasancn, brktkrgll, YgtShnr, Sisyphos, edabilsel, mt_baba03, Müptela, Kızıl Akrep, EGInfernO, i_gulistan, CagriSindirac, jueJ., alianbhdr, Chensy, delibaliknemo, soliter83, ARMONYS, sheli4k, mcmert, devrimdpt, Mehmet gunel, akif27, nolimetangere, Kartal_003, jaloreef, ali kemal, Gtuncay, avukathasan06, RobinsonDefoe, kobort37, EmreCev, erimgorgulu, Mydonose26, Aquapisto, Şahmat, icelebi, BarisD, vendetta99, seapromise, monster, AntigueAquarium, onur55, emreutkan, Kayi1299, muhoni, -RBG-, shiroii, ersin1981, wmelontr, BatuMert, Ercan89, Emre Hoca, MiSoSiKiaN, murathan88, Apoca1ypse, hurricane29, a.gumrah, smckr, KILLIFISH, blokurlu, soulslay3r, 35Mehmet, sharkemre, idiopatik, nemo61_4, burak_metn, penpelin, Balikcidede, OrhunKadir, ardatamay, EmirHaN, Goksen, Haydem, MehmetDEMIRTAS, Malawi_54, omer417, arapaima, Melih Arslan, selfish, tufansemiz, goldfishlove, sohtorik, kadirik, LastSoldi3r, FurkanKöse59, Mustafa Uzlu, 1serdar, mperk, ŞahinK, Arifhb, SmallCandyThing, Mikail Erdoğan, Musa27, Nursun, sbilgic82, Talha958, MurathanM, kebüç, CagriTURK, Fragant, omeriyidogan, oblomov, capo di capi, ankara0606, gazoz34, Koksal Gurkan, Bismarck, TunahanAltın, ProVeli, ternapi, Asit00, Sezginve, ozan_1903, Sezginkurut34, hakancez, KRaL_MaLaWi, muyat, AEfe, erkankucukgungor, ilker aydın, Alina_Meleğim, mevlut, mrtmct58, karpin, Emrkyk, zekigonlum, fatihsahin, praksis, frgmgdn, Ayokyil, Feeb, ironself, İbrahim127, hhosafci, Chewere, qokhan89, Yenici58, cashercash, Gözde mısra, ootkn, sarıyerli 1970, dusumsel, Aras5434, Arapaima, aksuharun, blueWORLD, casillas41, Bahadir, Supervenenis, lazy46, yxxl, Mr. Paw, lazdelikanli, ErenBatmazz, Bilgekarga, ErcanTuncer, çulsuz, Mehmet0011, Hamza kecekli, bnmz, Aşk-ı semek, faolmez, KeremUlaş, mahmut1905, m1beker, Atmaca35, utku79, koagulant, akay25, Eyüp can bilgin7, paratutmaz, yusufoner, Ali.65, semihcetiner, TayfunT, Woland, sonucislek, Melih25, hrnhnlc, punkart35, Soylaga, since_1910, Orhanemirtemiz, Ismail.sezer1718, hanbeyiderler, Kodak, thercan, twinsoul, Horace, Escelipse, HobiciGencoo, OsmanBeyy, Street Parrot, Adnanyum, Gustlof, erdinc1, gokhankuzeyelvin, Semih1976, Hamza Özel, ShowaSanshoku, SuperSport, koz26, Buzun83, erginsogut,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.