ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ForTheHorde
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
174
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ağustos 2019 15:57
Son Ziyaret:
21 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
171 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
25 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kaan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

180x 60x60 Discus-Makrakanta-Tetra-Kerevit 100x50x50 L333-L201-L052-LDA16-L144 30x30x30 Betta Mahachaiensis 45x40x35 Betta Smaragdina 35x35x30 Betta Alien Blue Hybrid 20x20x20 Betta Splendens (Walstad) 50x30x35 Betta Splendens Giant

SON 10 MESAJI

Tetra Ex 800 Plus Hakkında
Filtre çalışırken sallayın, böyle de havası çıkar ve çalışır.
Beta Türü
Taş çatlasa 3-4 aylık duruyor, doğru söylemiştir bence aldığınız kişi, marble bir plakat ve büyüdükçe renginin değiştiğini gözlemleyeceksiniz, güzel balık.
Taban Değişikliği
[QUOTE=Denizs]Şu anda 7 gün yeterli diyorsunuz,ben zaten en başta 7 gün kullanmak gerekli yazmıştım. [/QUOTE]
ben anlatamıyorum galiba, pes ettim.
Akvaryumda Tabanda Saksı Torfu Kullanımı
[QUOTE=KartonBardakCay]Selamlar. Bitkili akvaryum kuracağım 80L olacak. Tabanda gübre olarak saksı bitkisi torfu kullanmayı düşünüyorum. Kaç cm yeterli olur? Üzerine vitasand siyah bitki kumu koyacağım. [/QUOTE]

2,5 - 3 cm ten fazlası riskli anaerobik oluşum ihtimali nedeniyle, en fazla bu aralık kadar olsun derim.
Taban Değişikliği
[QUOTE=Denizs]Evet , stabilty’nin içinde zaten amonyağı nitrite ,nitriti nitrata çeviren bakteriler yok mu?[/QUOTE]

şu şekilde belirteyim, amonyak yükselecek, pik yaptığında çok toksik olacak su, canlılar seachem prime yoksa ölür, nitrit ile beslenen bakteriler de daha nitrit olmadığı için ölür, sonra amonyak yavaş yavaş düşerken, nitrit artmaya başlayacak, o yüzden 7 gün sürekli kullanın diyor, yani bu bir döngü, anlık bir cycle olmuyor ne yazık ki.
Taban Değişikliği
[QUOTE=Denizs]Ama talimatlar başlıklı yazıyı okursanız orda şöyle yazıyor:Dozaj 7 gün boyunca muhafaza edildiği sürece, balık ve diğer suda yaşayan türler herhangi bir zamanda eklenebilir.Ordaki yazı bazı nadir durumlar için geçerli olduğunu sanıyorum.[/QUOTE]
Aslen nitrogen döngüsünün oturması için üç pik geçmesi gerekiyor, ilk pik tahmin edeceğiniz üzere Amonyak, Amonyağın pik yaptığı andan itibaren düşmesi, amonyak tüketen baketerilerin mevcut olması ile gerçekleşiyor, amonyak pik yaptığında eğer tankta balık var ise sudaki oksijeni kullanamayacağı için ölür.
Bu ölümün engellenmesi için Stability değil Prime ını kullanmak lazım Seachem'in, neyse Amonyak bakteriler tarafından tüketildikçe Nitrit artar suda, bu sefer de belli bir süre sonra Nitrit pik yapar, Amonyağı tüketen bakteriler gibi Nitriti tüketen bakteriler var, bunlar da nitriti tüketmeye başlar oluştukça, bu sürecin sonunda Nitrit de Nitrata dönüşür.
Amonyak ve Nitrit sıfırlanıp Nitrat yükseldiğinde döngü oturmuştur. Bu süreç işte göreceğiniz üzere zaman alır doğal olarak eğer sıfırdan akvaryum kuruluyor ise.

Amonyak ve Nitrit balıklar için çok zehirli iken, Nitrat diğer ikisi kadar toksik değildir, Nitratı yok eden aerobik bakteriler standartta olmadığından, ki tabiki var ama bizlerin tanklarında onları canlı tutmak imkansız, neyse o başka ayrıntılı bir konu, bizler su değişimi yaparız ve yaptıkça nitrat oranını düşürürüz tankta.
Taban Değişikliği
[QUOTE=Denizs] :D? https://www.seachem.com/stability.php hazır oturmamış filtre olmadan 1 haftada azot döngüsü oturmaz ,nerde diyor link paylaşır mısınız ? Bizim için de çok faydalı olur.


”Kullanmadan önce çalkalayınız. UV/ozonu kapatın. Yeni bir akvaryumla ilk gün her 40 L (10 US galon) için 1 kap (5 mL) kullanın. Ardından 7 gün boyunca her 80 L (20 US galon) için 1 kap kullanın. Dozaj 7 gün boyunca muhafaza edildiği sürece, balık ve diğer suda yaşayan türler herhangi bir zamanda eklenebilir. Optimum biyofiltre performansı için her 80 L (20 US galon) için ayda bir veya her su değişiminde ve yeni balık tanıtırken veya bir akvaryuma ilaç verirken 1 kap kullanın. Ürün raf ömrü üretim tarihinden itibaren 4 yıldır.” Yeni bir akvaryumla ilk gün yazıyor. Oturmuş bir filtrede 1 hafta kullanmanız gerek diye bir yazı göremedim. [/QUOTE]

Hocam tamamen yanlış anlamışsınız ya herşeyi.
neyse bir güzellik yapayım, o belirttiğiniz sayfada FAQ, sıkça sorulan sorular var okusaydınız, genelde bir tankın 4 ile 6 hafta döngü süresi olduğunu belirttiğini görürdünüz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217278/180620212248331.jpg[/IMG][EDIT]ForTheHorde,2021-06-18 22:48:36[/EDIT]
Taban Değişikliği
[QUOTE=Denizs]Sera nitrivec veya seachem stabilty kullanmak. Sera bakteri kültürünün oturması için 1 gün kullanmanız yeterli diyor. Seachemde bu süre 1 hafta. Arasına sineklik koymanıza gerek yok. Ayrıca tek tip taban malzemesi kullanmak daha mantıklı. Sadece hagen gibi. (Tek başına lav kırığı kullanmayın.)[/QUOTE]

Hazır oturmuş filtre olmadan, seachem nerede azot döngüsünün oturmasına 1 hafta diyor?
linki paylaşırsanız bizim için de çok faydalı olacaktır.
Dişi Betta Türü?
Halfmoon ve Halfmoon Plakat gibi gördüm balıkları, veilteil veya crowntail değil tabiki o kesin ama HM mi HMPK mı konusunda anlık fotolar yanıltabilir, bir de balıklar daha çok genç ise alt fin daha da uzayabilir o zaman hmpk değil hm diyebiliriz hmpka dediklerimize.

Video böyle bir durumda daha belirleyici olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.