ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakancez
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
304
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
17 Eylül 2019 11:38
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
164 [1.95 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
137 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan Cezayirli
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1975
Yaş:
44
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

hobi sitem: [URL]http://www.stereomecmuasi.com[/URL] kişisel bloğum [URL]http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com[/URL]

SON 10 MESAJI

Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=lazarusv20] Tabii Hakan Bey, şart değil ama uygulanması saçma da değil, taze malzeme ile ilk etapta akıntı yapmış olabilir ki bu da iyi bir şey değil dediğiniz gibi, elyaflar/süngerler doldukça o debi düşerdi zaten ama olmazsa olmaz bir şey değil tabii, ucuz yollu bir iç filtre bile içerisindeki sünger çıkartılıp yerine Sera Crystal Clear ya da elyaf gibi bir malzeme yerleştirilerek mekanik temizliğe faydalı olur. Bol şanslar [:iyi:][/QUOTE]

Belki ilerleyen zamanlarda farklı kombinasyon denerim Onur Bey.. Nasıl olsa elimizin altında ek bir seçenek oldu diye düşünüyorum... Selamlar
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=lazarusv20] Hiç saçma olmaz Hakan Bey, rica üzerine test amaçlı 2. Bir dış filtreyi hemen hemen aynı şekilde (mekanik temizlik amaçlı) büyük akvaryumda kullanıyorum. Sadece içinde çok az Substrat Pro tutuyorum. Bol şanslar.[/QUOTE]

Onur Bey,

Birkaç deneme yaptım ve şimdilik devre dışı çıkarttım 2. filtreyi. Denedigim 2 kombinasyonda da aşırı girdap yaratıyor akvaryum içerisinde. Özellikle aşırı yavru olduğundan balıklar devamlı akıntıya kapiliyorlar.

Sizin tavsiyeniz ile doldurduğum filtreyi kullanmaya devam edeceğim.

[QUOTE=pekozgur]

Bir kaç gündür foruma giremiyordum. Çok mantıklı bir hareket yapmışsınız. Ayrıca olası bir yeni kurulum durumunda elinizde oturmuş, bakteri kültürü yerleşmiş filtre malzemeni de bulunmuş olur.

Güncel fotoğraf yok mu bu aralar hocam merak ediyoruz durumu ve gidişatı. Su değişimi projesi ne durumdadır?[/QUOTE]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/091220191712121.jpg[/IMG]

Güncel durum şu şekilde Özgür Bey. Tek fark ikinci filtre çıktı. Yerine skimmer takıldı. Bir de budama yaptık. Budama sonrası skimmer muhteşem iş yapıyor[EDIT]hakancez,2019-12-09 17:13:34[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
Şu sıralar herhangi bir değişiklik yok tankın görüntüsünde. Sadece fazladan bir boru geldi işte. Ha bir de skimmer var pardon. Bir fotoğraf atarım en kısa zamanda.

Su değişim projesinde şimdilik gelişme yok. Hatta hiçbir alanda gelişme yok. Malumunuz sene sonu koşuşturması başladı. Hesap kitap vesaire. Bu yoğunluk Ocak ayının başına kadar devam eder. Ondan sonra yeniden hobilere dönüş.

Bu aralar bayağı ziyaret yaptım dostlarıma. Eskiden akvaryumlarda sadece aman ne güzelmiş diye bakıp geçerdim şimdilerde özellikle teknik manada inceleyip çokça bilgi alıyorum. Birkaç tank ilgimi çekti. Ancak Türkiye'de birçok hobide olduğu gibi ekipmana erişim ve maddi kaynak yaratmak konusunda ne kadar sıkıntı yaşadığımızı gördüm.

Örneğin ışık konusu bitkili akvaryumlarda malumunuz çok önemli. Ben şimdiye kadar hiç bakmamıştım ama kullandıkları ışıkları görünce ilgimi çekti. Ne olduklarını sordum. Bir tanesi önemli bir Japon firmasının ürünü imis mesela. Acayip bir rakam telaffuz ediliyor ancak mesela bu tarz ürünlere erişim ülkemizde olmadığı için bahsi geçen ürünleri yurtdışına gidip almanın çok daha mantıklı olduğunu öğrendim mesela. Örneğin İzmir ülkenin üçüncü büyük kenti bayağı iyi akvaryum firmaları da var. Mesela hiçbirinde bu tarz ürünler görmedim. Pardon bir yerli firmanın ürünleri vardı. Onların da gayet güzel olduğu söyleniyor.

Bu dost ziyaretlerimde gerçekten çok güzel akvaryumlar çok güzel balıklar falan gördüm ama beni en çok etkileyen akvaryum son derece basit bir Beta akvaryumu oldu. Gayet derli toplu, hiç abartılı ekipman kullanılmamış bir akvaryumdu.

Darkwater gitmek istediğim yön. Artık eminim. Ofisime yaparım herhalde.

Dikkat ettiğim bir diğer konu aslında benimde hayatımın her döneminde yaşadığım ekipman fazlalığı konusu oldu. Bir dönem ben ne yapıyorum demeden önce belki 10 çift hoparlör, 15 tane pikap, 10 tane amplifikatorum olduğu zamanlar hatırlıyorum. Akvaryum dünyasının derinliklerine giren insanlarda da bu durum hatta beteri varmış. Şu an amiyane tabiri ile gaza gelsem eve 10 tane tam donanımlı akvaryum kurabilirim herhalde bilabedel. Olayın iki yönü var sanırım bir asil ekipman bozulursa yedek olarak tutmak iki özellikle üst sınıf ekipmanin Türkiye'de ikinci el pazarı yok anladığım kadarı ile. Daha çok es dost arasında değişimler hadi doğru tabir ile trampa oluyor anlaşılan.

Üst sınıf veya doğru tabir ile high tech akvaryum konusu hiç benlik degil onu da gördüm. Özellikle büyük boyutlu akvaryum başlı başına bir kaosmuş. Arkadaşımın esi salonun ortasindaki devasa tüpe isyan ediyordu mesela. Deniz akvaryumu ise başlı başına ayrı bir dünya. Güzel gözüküyor ama ben uğraşamam mesela. Tekne konusu gibi giderim arada bakarım, ondan sonra evimdeki küçük akvaryum ile uğraşmaya devam ederim. :-)

Nazar konusu ise ilgimi çeken bir diğer konu oldu. Hayatımda bu kadar çok Maşallah duyduğumu hatırlamıyorum. Hifi dünyasında uzun senelerdir bir sürü sistem görmüş bir sürü makale yazdım. Bazı sistemler binlerce Dolar degerinde idi, birkaç bin değil, birkaç hatta bol yüzbin. Fotoğraf çekme konusunda pek sikinti yaşamadım. Akvaryum dünyasında anladığım kadarı soz konusu canlılar olduğu icin nazar konusuna istisnasız herkes inanıyor. Bir sürü fotoğraf çekmeme rağmen yayinlamami istemediler. Bende nazara inanırım da, bu kadar degil.

Otomasyon sistemleri benim kisisel olarak ilgilenmeyi sevdiğim seyler. Biliyorsunuz zaten. Yapay zeka, otomasyon vs çok komplike akvaryumu olan insanlarda bile bir ihtiyaç olarak gözükmüyor. İlgimi cekti. Mesela benden büyük abilerin yaptığı isleri sansim adına ben gözümde büyütürüm. Bir şekilde bunu nasıl daha kolay yaparim diyerek başlarım araştırmaya. Ancak saglam hobici diye tabir edeceğim arkadaşlar bu konuya son derece karşılar mesela. Bir kısmı bunun zor gelmediğini hatta bir nevi terapi olduğunu söylüyor bir kismi alışkanlıklarından vazgecmiyor bir kismi da bu sistemlere guvenmiyor. Hak veriyorum hepsine. Bende elimin altinda muzik dinlemek için Spotify ve benzeri stream servisleri olsa da, plaktan vazgeçemiyorum. Bazı geceler ozelikle 45 devir dinleyecegim zaman 15 dakikada bir ayaga kalk otur hatta bunu saatler boyunca yapmak zor gelmiyor. Hatta keyif. Ama akvaryumun suyunu değiştireceğim zaman ayni seyi söyleyemeyeceğim.

Anlayacağınız minimal şekilde devam ;-)

Not. Burayi notepad gibi kullaniyorum kusura bakmayın. Derli toplu düşüncelerimi yazmak hosuma gidiyor. [EDIT]hakancez,2019-12-07 20:01:28[/EDIT]
Hi-tech Bitkili Akvaryum İçin Gerekli Malzemeler H
Merhabalar,

Benim bu arkadaşımdan gördüğüm ve edindiğim bilgiye göre bu tarz akvaryumlarda -yani farklı sekillerde- gerekli su akışını elde etmek icin bir yerine iki adet dış filtre kullanilmali(ymis) Eskiden pek dikkat etmezdim bu konuya şimdilerde dikkat ediyorum, genelde iki dis filtre kullanimi yaygin bir olaymış.

Tabii ki deneyimli arkadaşlar daha dogru bilgiler vereceklerdir.

Şimdiden kolay gelsin. Bir önceki tankınız çok güzelmiş eminim bu da çok güzel olacaktır. [EDIT]hakancez,2019-12-07 12:00:20[/EDIT]
40x30x30 Blackwater Nano
Masallah çok güzel olmuş, cok beğendim.

Şahsım icin yapmak istediğim tek akvaryum tarzi bu tarz yani blackwater olabilir. Tamam hobide yeni olsam da, çok az şey bilsem de, çevremde çok fazla akvaryum sahibi insan var. Egzotik balıklar, çok absurd ekipmanlar bir sürü şey gördüm. Tabii gorecek daha cok sey vardir ama darkwater konusu beni ciddi sekilde cezbediyor. Su an oğlan icin farklı türler ile uğraşıyoruz. Ama kişisel bir tank yapmayı planlıyorum, calışma odama ve kesinlikle darkwater olacak. Bu tarz konuları arti yabanci yayinlari da mumkun olduğunca okuyorum.

Hobide biraz daha yol katedeyim mutlaka gideceğim yol bu olacak. [EDIT]hakancez,2019-12-06 20:05:17[/EDIT]
Sınıftaki Akvaryum
Bir sey yapamadım bende ama teklifim her zaman gecerlidir. Bir ihtiyaç olursa bu tarz bir proje icin emir telakki ederim. Elinize sağlık.
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
İkinci filtreyi de kurdum deneme amacli. Kimseden ses seda gelmeyince. Girdap yaratmasını da engelledim. Aslinda suyun berraklığı kokusu vesaire bir şikayetim yok ama maksat deneme olsun diye düşündüm. İci biyolojik malzeme olan filtrenin cekis borusunu yuksekte tutuyorum. Mekanik filtrasyon yapmasi icin koydugumu ise daha alta indirdim. İki ay sonra filtre temizliginde duruma bakacağım. Merak ediyorum sonuçları şimdiden[EDIT]hakancez,2019-12-06 12:22:09[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
Bir soru. Benim filtrenin aynisindan bir tane daha geldi hediye olarak. Sunsun 603B. Buyuk akvaryuma onu da kurayim mi?

Soyle bir fikir sacma mi olur acaba. Zaten kullandığım filtre içinde Sera firmasinin sari renk bir elyaf muadili ürünü hariç tamamen biyolojik malzeme ile dolu.

Bu ikinci filtreyi de mekanik temizlige yönelik sekilde kullansam sacma mi olur.

Teşekkürler

Aslinda bir tane de Eheim marka filtre geldi de, o biraz büyük olduğu icin standıma sığmıyor. Daha yüksek bir şey koysam oğlan isyan eder. [EDIT]hakancez,2019-12-02 12:16:41[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/301120191900561.jpg[/IMG]

Yaklaşık 10 günü asan bir zamandır hazırlığını yaptığımız akvaryumumuz sonunda kiraz karideslerimize kavuştu. Sağolsun arkadaşımız çok iyi bakmış karideslerimize. Bayağı hamile disimiz var.

Hazırlığımızı iyi yaptığımızdan belki karidesler sanki yuzyildir burada yasiyormuslar gibi hemen ise koyuldular.

Cok zevkli hayvanlarmis. Seyir zevki muthis. Bize bu coskuyu yaşatan forum uyesi Sn Wolverine teşekkürler[EDIT]hakancez,2019-11-30 19:01:20[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=harunefe]Sun sun 304 A öneririm çok güçlü kullanıyorum tavsiyemdir[/QUOTE]

Su an ki filtre ile sıkıntım yok. Sagolsun Onur Beyin tavsiyesi ile içerisine farklı malzemeler koyarak upgrade yaptık. Su an icin memnunum. Zaten geçen gün bir de filtre hediye geldi. Ama onu bile takmayı düşünmüyorum. Dedikleri gibi “ if ain't broke don't fix it “ bozulmadi ise tamir etme [;)]

[QUOTE=Kabasakal34]. Fakat bir türlü altından kalkamadım, beceremediğim tek konu [:)][/QUOTE]

Guzel sozler icin teşekkürler. Aslinda konunun en başında yazmıştım Ben reef-pi adlı Raspian uzerinde çalışan programı baz alarak geliştiriyorum sistemimi. Gayet kolay sizde çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Tek sıkıntı ülkemizde hersey çok pahalı olduğu DIY projeler bile anormal maliyetli olaya başladı.

Selamlar

[QUOTE=pekozgur]
Kimyasal dozajlama ile ilgili bilginiz var mıdır? Atıyorum 4 değişik sıvı gübremiz var, bunları haftanın belli günlerinde periyotlarla belli miktarlarda dozajlamak istiyoruz. Pazartesi nitrat ve potasyum, çarşamba fosfat, cuma mikro element belirlenen oranlarda vermek istesek mesela bunun ile ilgili bir sistem kurulabilir mi?
[/QUOTE]

Sn Ozgur Bey,

Reef Pi sistemi aslinda sizin isaret ettiğiniz gibi tuzlu su akvaryumlarında mercanlar için farkli gubrelerin Kullanim otomasyonu icin kullaniliyor. Bu sistem icin ozel kartlar vesaireler bile tasarlanmis durumda.

Aslında yazmadım ancak bu konuda da birkaç deneme yaptık ancak üzerine yoğunlaşmadık. Su an icin bütün odak noktamiz kirli temiz su sisteminin çözülmesi. Devamlı bir yerlerde sorun çıkıyor. Hos oglum cok mutlu bu durumdan. Anne babam odasını plaj yapti deyip oynamaya geliyor. Bayağı su tasmasi yasadik [:D]

Yaza kadar bu proje ile ugrasiriz. Ondan sonraki adim oğlana robot sistemleri ve kodlama konusunda egitim vermeyi planliyorum. Lego mindstorm a sararsa belki bende rahat rahat bu projeye devam ederim [:)))][EDIT]hakancez,2019-11-30 11:27:56[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

extuin, utkudlklc35, lojistisyen, trophhor, egedin, ilhannnn01, ogii06, neksek, deno06, murat acr, gbolun, Starion, mcmert, keyman79, fvzcyhn, M.E.D, onurxonur, arconim, Neogenetic, karhanakin, UGURBEY, FurkanKöse59, brkfrt, edizpasha, ozanbaseski, yedili, gyunda, FaMeBa, icelebi, IlkerSalmanoglu, hasancn, deore79, InsOmniA_C, BARBAR, FurkanYnk, wmelontr, yns325, fikretbavuk, discus35, Kınayu, 1serdar, Ejder Günaydın, TanselCanan, Titanium, Abasnak, ErcanAA, SCORPION_79, safakelmass, alias46, tosbag, lazokaikan, babanus, BarisD, utoku, UfukVural, AhmetKosovali, halilsa, tetradiscusyem, Jujlak, Aşk-ı semek, maksu, ersel, EKAR, bymalavi, Rahmi Bey, w4rsoul, Noyes, cetin77, emregoktepe, Hamza Özel, Suleyman45, fretzly, BoraER, Bayulker, kadir0606, efsane18, Celal Şahin, Hpeker, u.uçar, gokhanwar, fullred, SaRCoPhiLiuS, kapkara, ANGARA06, Dkaya, Fatih ÇE, yengecerkegi, tore0001, ilker2626, BakıŞ, muzaffer_81, Goksen, hayriboys, hakan66, erenaltınay, kanmet, ahmetim03, Mehmet0011, Memo2626, cief17, -RBG-, ademh, cenkistan, hanil, OgzOzk, Turgay 34, ahezer, Orkun Krc, Mikail Erdoğan, ertu77, sselduz, a.gumrah, 35yukselozcan, orimohito, erakay, leandro, erhanyan, muzaffer03, morfimorfi, Bonzi, yılmaztr, ksznr, onur55, Kuduoglu, gokberkgonenc, vlkncm, Msasa, serfer1915, Sgtsahin, UmitYilmaz, antre, Axi1i16, CO-CO, ABDULLAH DOĞRU, SahinTaskin, kumkapili, Kartal_003, Arow_06, Samet545445, southbluee, Superozo, ÖĞRÜNÇ, erensimsek, hakancez, dogan548, alicankatip, diaslayt, Eldurmaz, Berkay0955, hondaci06, AmazonDream, ONRAYDN, Hasann1903, mutlubaba, CagriSindirac, Alcynone, TugbaBerkan, gökhan aslan, Chensy, Aquarisma, kemal74, asabijapon, Sezgin Karabıyık, emrahbilik, Scrombell, Joker355, KartalŞafak, AtlasPoyraz, PoyrazAtlas, samdeloz, alpkim, BURAK15, mereny, babbafett, TropHob, xCielia, oguzhanakbas, DrTurenX, cagatay19, OnrCsr, Meteor71, spongebob55, kinikli, dravven, derela, Makbulutt, gunata2003, Birolada, ffeytt, hakanmidilic, hepoo, G_can, hacivat, littlefish, lazarusv20, dark blue, BiotopeDogan, ismailakay, firstourlove, WildFish_Keeper, Emerse, Agaoglu, byigrik, mmx06, YASİN K., ayhan35, cengo, merif, cr7kaan7, koeklue, xplashz, Furkann66, blitzkrieg, adige42, Oguzhank, MRTMRT,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,791,381 Mesaj
  • 407,758 Konu
  • 91 Forum
  • 144,743 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,961 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.