ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakancez
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
70
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Eylül 2019 11:38
Son Ziyaret:
5 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
46 [1.44 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan Cezayirli
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1975
Yaş:
44
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

hobi sitem: [URL]http://www.stereomecmuasi.com[/URL] kişisel bloğum [URL]http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com[/URL]

SON 10 MESAJI

Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/171020191332321.jpg[/IMG]

Ana sisteme dokunmadan yeni modül, sensör ve teknolojileri denemek için ikinci bir Pi sistemini de hazir ettim bu arada [:iyi:]

[QUOTE=lazarusv20]Hakan Bey, alışveriş sitelerinde "akvaryum kafa motoru / power head" şeklinde arama yaparak işe yarayacak ve çok uygun fiyatlı şeyler bulabilirsiniz. Hem takviye hem de tahliye amaçlı olarak kullanılabilirler. [:iyi:][/QUOTE]

Bir bakayim hemen
--------------------
Minik otomasyon projem icin Raspberry Pi3 kullanmıştım ancak sistem çok az kaynağa gereksinim duyduğu için Pi2 ile değiştirdim. Aslında Zero kullanmak daha bile mantikli olacaktır. Elimde boşta Zero olmadığı için yapacak bir şey yok.

Birkaç küçük not. Unutmayayim diye ekliyorum. Su altı sıcaklık sensörü olarak DS18B20 kullandim bu projede. Genelde zaten bu sensör kullanılıyor. Ancak Cin malı ürünler arasında kalite fena ve 3-5 dereceye kadar farklar oluşabiliyor. Her ne kadar tolerans değerleri daha az gösterilse de.

Eğer kaliteli bir şey almak istemezseniz bu sensörlerden 4 5 tane satın alıp referans bir ölçüm cihazı ile kiyaslayip en yakın değeri vereni kullanmak en mantıklısı olabilir.

Benim görebildiğim kadarı ile tek bir GPIO yuvasına 7 adet sensör bağlamak mümkün. Bir süre bu şekilde kullanıp en doğru dereceyi verenleri tespit etmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Ben 5 sensorden 2 tanesini kendi referans ölçümüme yakın bularak bunları kullandım. Bir tane akvaryum içinde bir tane de oda içerisinde.

Oda içerisinde bir olcume ne kadar ihtiyaç var orası biraz soru işareti. Istatistik açısından belki faydalı olabilir. Bu arada bir tane de sensörü 603B filtreye taktım. Onunda motor ısısını takip etmeyi planlıyorum. Hazır elimde varken kullanayım dedim. Yoksa gereksiz.[EDIT]hakancez,2019-10-18 00:37:30[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
@lazarusv20 bir çözüm düşüneceğiz o zaman. Mantıklı sunduğunuz argüman. Teşekkürler

Şimdi gelelim soruya; teorik olarak dip cekimi yaparken 7,5 ila 8lt su çekiyorum. 19 litrelik bir damacana ile 2 kez su cekimi yapabilirim teorik olarak. Keza cekilen suyu geri vermek üzere bir damacana daha kullanmak durumunda olacağım.

Teorik olarak amiyane tabiri ile bir tane su cekecek bir tane de su basacak motora ihtiyacım olacaktır. Damacanalarin akvaryuma mesafesi daha dogrusu boru mesafesi 1 metre diyelim. Bu islemler icin nasil bir motor kullanmaliyim sizce.

İlk basta proof of concept icin ucuz yollu bir satin alip yapip arkasindan eger başarılı olursam daha iyi motor almak isime gelir doğrusu.

Bu motor sistemini uzaktan da kontrol edebilecek altyapiyi zaten hazırladım. Voltajdan bağımsız sekilde. Sadece su seviye sensörü entegrasyonu yapmam gerekiyor. Onu da tedarik etmek sorun olmayacaktir

[EDIT]hakancez,2019-10-17 13:20:11[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=lazarusv20]Oyun en önemlisi kesinlikle hemfikirim, dün akşam lego tren yarıştırıyordum mesela ben de. [:)] Hakan Bey, tek ve küçük bir eklenti önerisi (bu kadar işin içinde küçük bir detay görünebilir) siz evde olmadığınız zaman akvaryumdan çekilip bekleyen suyu bir gidere mutlaka bağlamanızı öneririm. Hijyen açısından. Eğer odanın yapısı itibari ile bu mümkün olmayacaksa küçük bir eklenti ile bu suyun içine bir sterilizasyon malzemesi (mesela klor gibi) ekleyen bir düzenek de gerekebilir. Sadece fikir fırtınası yapıyoruz. [:)][:iyi:][/QUOTE]

Onur bey gider mümkün değil. Aslında yapılabilir de hanım isyan etmesin. Dediğim gibi evin bana ayrılan her yerini işgal ettim. Klor konusu düşünülebilir neden olmasın. Benim asıl amaç şehir dışındayken akvaryum temizliğinin sağlanması. Ailecek gidiyoruz. Bu koşullarda da klor eklentisi gerekir mi sizce.
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=Ofsedef]

Üstad sizin meslek neydi? Elektronik bilgisi hat safhada. Helal olsun :)[/QUOTE]

Serbest meslek. Ticaret ile uğraşıyorum. Elektronik bilgisi çok yok aslında kendi muzik sistemlerimi tamir ederken biraz bir seyler ogrendim, yazilim tarafini da zaman içerisinde kendim yavas yavas ögrendim. Oğlana öğretirken bende öğreniyorum bir sürü sey.

[QUOTE=lazarusv20]Hakan Bey, benim şu ana kadar sadece yurtdışında ve büyük bir Discus üretimhanesinde gördüğüm şeyleri ev ortamında uyguluyorsunuz, su değişim otomasyonu mesela. Gerçekten muhteşem işler çıkıyor. Oğlunuz ne kadar şanslı olduğunun şu an belki farkında değildir yaş itibari ile ama bunu bir gün mutlaka farkedecektir. Sizi gönülden tebrik ederim. Saygılarla.[/QUOTE]

Onur Bey,

Gun sonundan yapıp yapamayacağımızı bilmiyorum ama en azından eğitim oluyor bize de. Bu tarz işlerin faydası büyük ufakliklar icin, yaşıtları ile anormal bir farklılık var su an düşünme tarzında. Tabii dozajı kaçırmamak kaydıyla. Asil öncelik tabii ki oyun. Ki bende cok severim bu yaşıma ragmen [:D]
[EDIT]hakancez,2019-10-16 15:52:37[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
@lazarusv20 sizin tavsiyenize uydum. Eheim dış filtre malzemelerini hızlı bir sekilde filtremizin içerisine yerleştirdik bugün. Aslında daha sonra yapmayı planliyordum ama bazı sebeplerle isi hizlandirdik bugün.

Bu arada 603B filtre sistemi hava yapabiliyor deniyordu bu tarz işlemler sırasında. Kullanım kılavuzuna uyarak islem yaptım herhangi bir sorun yaşamadık.

Umarım herseyi duzgun yapmis olup kayipsiz atlatiriz bu sureci.

Selamlar [EDIT]hakancez,2019-10-16 14:04:15[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
Son yaptığımız denemeler ve simulasyonlarda minik Raspberry sistemimizin ihtiyaclarimiza cevap vereceğini gormemizin ardindan bugun biraz ciddi sayilabilecek bir kutu içerisine almaya karar verdim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/151020190001071.jpg[/IMG]

İlk once elimde varolan bir kutunun arka tarafini gerekli giriş ve çıkış konnektorlerine uygun sekilde kesip biçtim ve konnektorleri taktim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/151020190002501.jpg[/IMG]

Tum konnektorlerin bağlantılarını yaptım arkasından. Sistemi zaten çalıştırdığımız icin oldukça basit bir islem oldu.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/151020190004251.jpg[/IMG]

Çalışır durumdaki tüm bilesenlerin yerleşimini yaptık oğlumla. Ayrıca bir sonraki adımda hazırlayacağımiz modulleri de monte ettik ancak bağlantılarını yapmadik.

Oğlanın uyku saati geldiği icin çalışmalara ara verdik. Yarin ana tankimiza montaj yapacağız insallah.

Projemizin ilk fazi bittiğine göre bir sonraki adımı geliştireceğiz artik.

Siradaki adim ise biri bos biri dolu damacana kullanarak akvaryumdan su çekip, eksilen suyu doldurmak olacak. Bunu yaparken sisteme ve akvaryuma bir adet su taşma uyari sistemi ekleyecegiz. Boylelikle evde olmadığımız donemlerde haftada bir su değişimini otomatik olarak yapmayı planliyoruz.

Bu adimin ardindan sisteme varolan kameralarimizdan birisini entegre edip uzaktan durumu kolaçan etme projemiz var.

En son ise yemleme isini uzaktan halletme isimiz var ki sanırım onun zaten hazır makineleri var. Uğraşmaya gerek var mi onu bilemiyorum şimdilik.

Gelismeleri ve test sonuçlarını aktarmaya devam ederim.

Selamlar

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/151020191956441.jpg[/IMG]

Projemizin ilk fazinin testleri tamamlaninca akvaryumun altinda kendisine ayrilmis yere konuldu.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/151020191957511.jpg[/IMG]

Akvaryumun icerisine gerekli sensörler eklendi.

Bir sonraki adıma kadar biraz kullanalım artık
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=Kamil009]İyi bir filtrasyonla fazla canlı yükünü kaldırabilir.
Eğer öyle bir filtrasyon yoksa bir gece operasyonu ile balıkları çıkarın.[:)][/QUOTE]
Sn Kamil Bey,

Filtrasyon icin Sunsun 603B filtre var. Akvaryum 30lt. Bir aksam operasyonunu düşündüm valla hiç yalan yok ama benim görüşüm bir karar aldıysa onun sonuçlarını da katlanması gerekliliği. Ufakligi bu sekilde yetistirmeye çalışıyoruz.

Her sabah kendi kahvaltısından sonra balıkları besliyor. Yemleri ayarlıyor ışık sistemini yakıyor. Her carsamba gunu su degisiminde bana yardim ediyor. Baliklarini büyüteceğine inandigi projeler gelistiriyor vs vs. Bu durumdayken bir gece operasyonu yapmak icimden gelmedi doğrusu. [EDIT]hakancez,2019-10-13 20:16:20[/EDIT]
Yeni Kurulum Akvaryum
Yener Bey,

Bende yaklaşık 1 aydir akvaryum sahibiyim. Sitedeki rehber bölümünden bayağı faydalandim. Ozellikle bitkiler konusunda cok az ihtiyaçları olanlari seçebilirsiniz liste vasitasi ile. İlk başta bayağı hatalı isler yapmıştım kisa zamanda dogru yola girdim kendimce. Kullanilan kum bitki ve ışık arasinda dogrudan bir iliski var. Bunu çözdükçe gerisi geliyor. [EDIT]hakancez,2019-10-13 19:58:29[/EDIT]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/121020192119031.jpg[/IMG]

Devamli yazılımdir donanimdir bahsedip duruyoruz ancak asil konuyu unutmamak lazım. Su an tankin son durumu bu sekilde.

Maalesef Molly lerden sonra hiçbir baligin çıkartılmasına izin vermedi oğlan. Nuh diyor peygamber demiyor maalesef.

Yakin zamanda ısıtıcı Eheim marka ile değiştirilecek. Muhtemelen pazartesi. Varolan ısıtıcının kalitesinden emin değilim. 12V olsa dokunmam ama 220V olunca Allah korusun bir sıkıntı olup fark etmeme durumu olabilir.
Pompa Tavsiyesi
Merhabalar,

Akvaryumum icin sehir dışında olduğum zamanlarda kullanmak icin bir su doldurma ve bosaltma sistemi yapmak istiyorum. Bir damacanayi kullanarak içerisinden yaklasik 8 litre suyu 1 metre yükseklikteki akvaryuma aktarmak icin nasil bir pompa kullanmalıyım. Normalde dalgıç pompa aradığım sey mantık olarak ama akvaryum dunyasindaki ismini bilemedim.

Bir de tam tersi sekilde akvaryumun icinden tercihen dibinden yine 1 metre yukseklikten aşağıdaki bos damacanaya su aktarimi yapacak bir pompaya ihtiyacim olacak. Ancak bu pompanin bos damacana da olmasini tercih ederim.

Ecnebiler bu sistemlere sanirim ATO yani Auto Top Of sistemi diyorlar. Bun sistemler icin tavsiye edebileceğiniz makul boyutlarda bir pompa var midir

Eger mumkunse ilk denemeler icin ucuz bir sistem kurmak isterim.

Simdiden teşekkürler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,957 Mesaj
  • 405,259 Konu
  • 91 Forum
  • 143,564 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,798 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.