ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
NuggetSurat95
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Nisan 2020 03:24
Son Ziyaret:
23 Eylül 2020 18:01
Toplam Mesaj:
121 [0.73 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
95 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İbrahim Aksoy
Doğum Tarihi:
19 Aralık 2004
Yaş:
15
İl:
Eskisehir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

11.10.20 low tech Monte Carlo ve Parvula.

SON 10 MESAJI

Bu Hazırlıkla Kırmızı Bitkiler Yetişir Mi?
Selamlar biraz uzun oldu ama yardım ederseniz cok makbule geçer.
Bir akvaryum kuracağım. Fakat teknik anlamda eksiklerim var ve açıkçası çok fazla param yok. Akvaryum boyutları 70*35*40 . Kırmızı bitkiler yetistirmek istiyorum( Ludwigia palucritis, Rotala H'ra Rotala ratundifolia, Rotala sp. Green vb.) Elimde vitasand ve lav kırığı karışık bir kum var. Taban subsratım yok. CO2 sistemim olmayacak. Işıklandırma 1 tane t8 18w glorux ve SMD 6500K 70cm 5 sıra LED. Kapsül gübre, misket gübre ve sıvı gübre vereceğim.
1. Bitkilerim kızarır mı, sağlıklı bir şekilde büyür mü?
2. Işıklandırma yeterli mi? Elektrikten çok anlayan biri değilim, bu yüzden powerled yapamayacağım. Açıkçası benim için çok karmaşık. Eğer kırmızı ve mavi yeterli gelmezse yanına istediğim kadsr kırmızı ve mavi LED cekebilirim.
3. Taban subsratı maalesef alamayacağım. Kilosu ortalama 15-20 TL ye geliyor. Evde saksı torfu var. Eleyerek koyabilirim.
3. Filtre olarak 880L iç filtrem var. Onu biyolojik filtreye cevirecegim. İçine lav kırığı ve siyah sünger koyacağım. Debisini de dusurecegim.
Bitkilerde Ve Kayaların Üstünde Mavi Yosun(?)
[QUOTE=BlackMesa]Selam;

Bir haftalık kurulumu olan akvaryumda bu denli (Mavi-yeşil alg / Siyanobakteri) oluşumundan nasıl bahsedilir diye düşünmeye başladım.
Sonra aklıma akvaryuma eklediğiniz bitkiler aklıma geldi. Emersed bitki/ler değilde submersed bitkilerden akvaryuma bulaştığunı ve hızla besin ortamı bulan bakteriler çoğaldığı ihtimalini düşünüyorum... Çok aklıma yatmadı!.[:cik:]

Mekanik temizliğe, düzenli su değişimine ve ışıklandırma sürenizi düşürünüz hatta durum düzelene kadar karartma uygulayın.[/QUOTE]
Tamamdır bugunden itibaren su değişime başlayacağım. Mekanik temizliği dış fırçası ile yapıyorum. Kaç günlük karartma yapayım ortalama?
Bitkilerde Ve Kayaların Üstünde Mavi Yosun(?)
[QUOTE=engin045]Mavi yeşil alg olabilir. Bakteriyel bir sorundur. [/QUOTE]
Evet galiba ama sadece kayaların belli bir noktasında ve parvulalarin üstünde çıkıyor. Mavi yeşil alg olsa yayilirdi galiba. Kayanin üstünü kaziyorum. Ertesi gün tekrar sadece o bölgede oluşuyor.
Bitkilerde Ve Kayaların Üstünde Mavi Yosun(?)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222569/170920202111041.jpg[/IMG]
Selamlar bitkilerin ve kayaların bazı yerlerinde böyle mavi şeyler var. Akvaryumu kuralı 1 hafta oldu. Excel başladım 30 L akvaryuma. Karides ve cüce vatoz dışında başka bir şey yok. Ne yapabilirim. Diatom degil.
Bitkili Akvaryumda Taban Temizleme Ve Yen Kurulumu
[QUOTE=Yas400]Çamaşır suyuna sakın tuz ruhu veya sirke gibi bir şey dökmeyin. Sadece filtre çalışırken ekleyin bir süre dursun yosunlar beyazlayıp ölünce suyu ve ölen yosunların artıklarını boşaltın. Yeni su koyun birkaç gün filtre çalışsın bu kadar.[/QUOTE]
Yok yok akvaryumun içinde yapmayacağım. Yine kova içinde. Önce çamaşır suyunu bosaltacağım. Bol su ile iyice yikayacagim. Ardından tuh ruhu ekleyeceğim tabii ki uygunsa. Nötr olması için demiştim.
Bitkili Akvaryumda Taban Temizleme Ve Yen Kurulumu
[QUOTE=Yas400]Kovana veya akvaryumun içinde olması önemli değil ancak unutmayın yaptığınız işlem tüm bakteri döngüsünü sıfırlayacak ve yeni yapacağınız kurulumda sıfırdan başlayacaksınız. Çamaşır suyu uçucudur canlıya temas etmesin yeter. [/QUOTE]
Olmazsa birkaç dk tuz ruhunda bekletirim çamaşır suyundan sonra sonra 5-6 gun balkonda bekletirim nötrlerim. Bakteri kolonizyonu sıkıntı değil. Diğer akvaryumumdan lav kırığı var filtremin içinde içine atarım. Daha hızlı yerine gelir umarım.
Bitkili Akvaryumda Taban Temizleme Ve Yen Kurulumu
[QUOTE=Yas400]Kafanızın karıştığı belli kısaca anladıklarıma cevap vereyim belki yardımı olur. Yosunlu tankta eğer canlı veya bitki yoksa bir miktar çamaşır suyu tüm yosunu öldürecektir. Sonrasında boşaltıp doldurur devam edersiniz. Hi-tech için acele etmeyin düşük gereksinimi olan bitkilerle başlayın ki elinizdeki ekipmanlar da tam olarak bu işe uygun. Taban için sünger pek kullanılmıyor ama dilerseniz en alta yerleştirebilirsiniz. Lav kırığı ve üstüne sineklik koyarak istediğiniz kumu koyun kalınlık olarak 8-10cm işinizi kolaylaştırır. Gübre torf işlerine hiç girmeyin başlangıçta ihtiyaca göre başlarsınız. Umarım her şey istediğiniz gibi olur.[/QUOTE]
Teşekkür ederim yazınız için olmazsa plastik bir kovaya tüm kumu boşaltıp dökerim teşekkürler
Bitkili Akvaryumda Taban Temizleme Ve Yen Kurulumu
Selamlar. Biraz uzun ama okursanız ve yardım ederseniz sevinirm.

Üstadlar lutfen yardım edin. Hem bu forumda olsun hem de makaleler olsun. Çok fazla araştırma yaptım ve açıkçası çok fazla bilgi öğrenmiş oldum. Bu yüzden de hangisi doğru hangi daha verimli olduğu konusunda kafam karıştı. Saç yosunu sağolsun glosso lu tankımın tabiri caizse içinden geçti ve 2 3 kök glosso haricinde çoğu şeyin içinden geçti. Bende bu yüzden akvaryumu bozmak zorunda kaliyorum. Saç yosunu tabanima yapışmış durumda.
1. Ben bu toprağı nasıl yosunsuz hale getirebilirim?

80L bozdugum akvaryuma yeniden bir bitkili akvaryum kurmayı planlıyorum.
Bitkiler Rotala H'ra Rotala ratundifolia, Ludwigia palucritis, Parvula gibi kırmızı ve biraz hi-tech e kaçan bir akvaryum kurmak istiyorum. CO2 olmayacak.
1. Işıklandırma 18w t8 grolux ve 2*70cm SMD LED.( Işıklandırma güçlendirme konusunda fikire açığım, güçlü bir isiklandirmam yok biliyorum. Mesela yüksek Lumenli tasarruflu floresanlar 40 cm yüksekliğindeki bir akvaryuma koyulabilir mi? Floresan eklemek isterim fakat floresan para değil ama elektronik balans çok para)
2. Tabanım hagen kum, lav kırığı karışık. Taban subsratı olarak ne önerirsiniz? Saksı torfu koysam olur mu? Ya da taban subsratına gerek yok kapsül gübre misket gübre sıvı gübre yeterli gelir mi?
3. Dış filtre kullanamayacağım maalesef o yüzden 880L iç filtre var. İçine lav kırığı ve büyük gözenekli sünger koysam olur mu?
Yardımcı ederseniz çok sevinirim. Kafam aşırı şekilde karışmış durumda.
Mayali Co2 Yi Cikarmali Mıyım?
[QUOTE=SercanOzturk]

Mayalı co2yi kısamazsın şişe patlar. Sakal su değerlerinden kaynaklanması daha muhtemel. Test yapmadan kesin bir sonuca varamayacağınız için deneme yanılma yapabilirsiniz. co2 vermek için bir süre daha bekleyebilirsiniz. Filtreniz yoksa filtre ekleyebilirsiniz.
Mayalı sistemde düzenli co2 vermeniz mümkün değil. Ben monte carloyu mayalı co2 ile iyice köklendirip yayılmasını sağladım, 2 aydır co2 vermiyorum gübreyi de azalttım yaşıyorlar ama yayılma ve fotosentez büyük oranda azaldı. [/QUOTE]
Ben de herhalde öyle yapacağım. CO2 kısma gibi bı şansım yok. Tek korkum bitki CO2 siz ölür mü?

[QUOTE=Cengizhan06]Muhtemelen co2 düzensizliğinden yosunlanma yapıyor.Ben olsam çıkarmazdım.Belki biraz daha kısardım co2 çıkışını.Açıkcası biraz tercih meselesi.Co2yi az isteyen bitkiye co2yi düzenli verirseniz hiç co2 verilmeyen bitkiye göre ciddi derecede fark edilir bir gelişme sağlayabiliyor.Ya co2yi kapatıp bitkilere daha az verimli formlarında bakıp yosundan kurtulacaksınız (ki yosunun mayalıdan kaynaklandığı kesin olmamakla birlikte gözleme dayalı).Yada gülü sevip dikene katlanacaksınız.[/QUOTE]
Kısma gibi şansım yok maalesef. Aynen CO2 dengesizliğinden olabilir. Bakalım ben de Sercan bey gibi yapabilirim.

Yorumlarınız için teşekkürler.
Mayali Co2 Yi Cikarmali Mıyım?
Selamlar. Yeni bir akvaryum kurdum. Dry start yaparak baslamistim. 1 ay dry start yaptim. 4 gun önce su ekledim. Alta saksı torfu koymustum. Üstüne 6-7 cm vitasand kumu koymustum. Bitkiler Monte Carlo ve Parvula. Işıklandırma 23 w Osram dulux tasarruflu floresan. 3. gün karides ve 1 tane cüce vatoz koydum. Ve 2. Gün mayalı CO2 koydum. Bir önceki akvaryumumda olduğu gibi saç yosunu küçük küçük oluşmaya basladi. Ne zaman mayalı CO2 kullansam yosun oluşuyor çıkarmali mıyım? Biraz high tech bitkiler ama CO2 siz yetiştirenler de var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.