ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Utgea
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
16
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Mayıs 2022 19:02
Son Ziyaret:
2 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
22 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Utkan Ege Kervan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Utkan Ege 35x40x35h Bloody Mary Karides 30x30x30h Mavi Melek Karides 35x35x35h Sarı Ateş Neon Karides 50x50x50h Red Tuxedo Koi Guppy

SON 10 MESAJI

Blue Bolt- Mavi Melek
Hiç denemedim ama yapan bir kişiyi sadece isim olarakta olsa tanıyorum. Kendisine sorduğumda su şartlarını Caridinia'lara göre ayarlayıp tds'i normalden 1 tık daha yüksek bir değere ayarladığını bu şekilde Neocardiniaların Caridinia şartlarına uyum sağlayabildiğini söylemişti.
Bu Arkadaşta Kim Oluyor ?
Siyah Gül karides Neocardinia familyasına ait bir türdür. Bu yüzden diğer Neocardinia türleri ile beraber beslemeye çalışırsan türler kırılır yani doğacak olan yavrular şeffaf bir renge sahip olurlar. Caridinia karidesler ile beraber besleyebilirsin o zaman bir kırılma söz konusu olmaz fakat caridinia ile beslemen için şartları daha hassas bir tür olan Caridinialara göre ayarlaman gerekir. Yani Aktif topraklı, ozmos su + GH+ minerali ile hazırlanmış bir suya ihtiyacın olacaktır. Neocardiniaları kaplan karidesler ile besleyenler var fakat bu bana çok sağlıklı gelmiyor açıkcası boşuna hayvanlara eziyet etmeye de gerek yok diye düşünüyorum.

Helena Salyangozlar Yetişkin Posolara pek dadanmazlar ama yine de zaman zaman avladıkları oluyor. Aynı şekilde zaten ayda 1-2 tane yavru anca veren posolardan bu şekilde hiç yavru alamazsın. Hatta ben posoların sulawesi türleri oldukları için onlara özel şartlarda kurulmuş akvaryumlarda bakılması taraftarıyım.
Kiraz Karidesler İle Salyangoz Seçim
Neredeyse bütün salyangoz türleri ile beraber besleyebilirsiniz tabi bana göre hepsinin bir dezavantajı var birkaç türün bana göre olan dezavantajlarından bahsetmem gerekirse;

Ramshorn Salyangozu: Görsel olarak hoş bir salyangoz türüdür fakat yerlerine alıştıktan çok kısa süre sonra gerçekten çok çok hızlı bir şekilde çoğalırlar.

Helena (katil) Salyangoz: Hasta, Yavru ve Kabuk değişiminde olan karidesleri yakalayıp yiyebilir.

Elma Salyangozu: Çok hızlı üremez ve görsel olarak hoş bir salyangozdur fakat çok kez bitki yediklerine şahit oldum bitkilerinizdeki en ufak bir çürüme, sararma,delinme, yumuşama da yiyebilirler.

Nerite Salyangozu: Doğrudan bir dezavantajı yok fakat çok iyi birer temizlikçi oldukları için nerite olan akvaryumlarda camların yosunlaşması çok zor bir ihtimal. Karideslerde özellikle uzun süre yem atılamayacak durumlarda bu yan camlardaki yosunlardan beslendiği için bana göre olumsuz bir durum.

Ben kendim salyangoz konusunda Ramshorn ve Helena salyangozlarına beraber bakıyorum. Böylece hem Ramshornlar çok fazla üreyemiyorlar hemde katillerin yiyebileceği salyangoz sayısı çok olunca karideslere ilişmiyorlar.
Ozmoz Su İçin Su Değerlerini Ayarlama
Merhaba bende neredeyse bütün tanklarımda ozmos su kullanıyorum. Arıtıcıdan çıkan suyun TDS değerini istediğiniz değere ayarlamak için Gh+ Mineral kullanabilirsiniz. Ben kendim SaltyShrimp markasının hem Gh+ ürününü, hemde Gh+/Kh+ ürünlerini kullanıyorum şu an'a kadar bir sorun yaşamadım.
Şifre Kaybı
[QUOTE=mcdtm123]Aynı sorun bende de var şifremi unuttum mail gelmiyor yeni hesap açmak zorunda kaldım[/QUOTE]

Merhaba hocam. Anlamadığım şekilde mail'den ya da telefon numarası ile yeni şifre talebinde bulunduğumda bana da herhangi bir geri dönüş olmamıştı. 2-3 kere de yönetime mesaj kısmından sorunu iletmiş olmama rağmen herhangi bir geri dönüş alamamıştım. Aradan 3 hafta geçtikten sonra telefon numarası ile tekrar denediğimde ise bu sefer şifre geldi. Sizde ilk önce telefon numarası ile talepte bulunup daha sonra yine gelmez ise bir süre bekleyip daha sonra tekrar deneyin.
Akvaryum Kumunda Kurtlar
İyi günler. Resimdeki canlılar nematod herhangi bir zararları yoktur hatta su değerlerinin iyi olduğunun göstergesidir düzenli su değişimi ve biraz daha az yemleme ile zamanla yok olur. Planaryanın başı daha üçgen şeklinde, vücudu nematod gibi kıl gibi değilde bir solucan gibi daha geniştir ayrıca planarya'ya yakından baktığınızda size doğru bakan 1 çift gözü olduğunu görürsünüz.
Bu Arkadaşta Kim Oluyor ?
Adi Salyangoz ise dediğiniz gibi hızlı çoğalırlar ama alacağınız 2-3 tane Helena salyangoz ile kısa sürede hepsinden kurtulursunuz.
Poso Tavşan Salyangoz Hakkında Bilgi Verebilir Mis
Merhabalar. Beslediğim Karides ve Balık türlerinden sonra ek olarak birde poso salyangoz akvaryumu kurmayı düşünüyorum. İlk başlangıçta 40 küp 64 litre bir akvaryumda 10tane kadar bakmayı düşünüyorum. Asıl sorulara gelirsek?
1) Akvaryum hacmi yeterli midir?
2) Ne sıklıkla ne ile beslemeliyim? Tamamen otçul mu yoksa dengeli bir beslenme mi önerilir?
3) TDS'i osmoz su+mineral katkısı ile kendim ayarlayacağım. En uygun TDS değer aralığı nedir?
4) Taban malzemesi olarak ne kullanılmalı?
5) Düşük pH'da kabuk renklerinde solmalar olacağı yazıyor. pH'ı nasıl yüksek ve sabit tutabilirim?[EDIT]Utgea,2022-11-04 20:01:00[/EDIT]

.
Karides Akvaryum Su Ddğişimi
İyi günler. Karideslerin yol stresinden dolayı şeffaflaşması gayet normaldir bu durum 3-4 hafta kadar bile sürebilir daha sonra yavaş yavaş tolarlayacaktır. Çiftleşmemesinin renginden dolayı olduğunu düşünmüyorum zaten sanırım akvaryuma yeni eklemişsiniz henüz alışma sürecindelerdir biraz sabırlı olmak gerekiyor. Su değişimi konusunda evet karidesler eski su severler fakat bu hiç su değişimi yapmamak demek değildir. İlk 1 ay boyunca haftada 1 %25, ondan sonraki 3 ay boyunca 15 günde bir %25, daha sonraki 3 ay boyunca da 20 günde bir %25 su değişimi yapıyorum. Araya 1 haftadan fazla süre giren dönemlerde haftalık buharlaşan suyun takviyesini de yapıyorum.
Bloody Mary Karides Akvaryumu
[QUOTE=Selçuks]Maşallah. camdaki tel sarımlar rezidans oluyor sanırım. bayaa havalıymış :)[:nazar:][/QUOTE]

Teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.