ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
takmakafaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
43
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Eylül 2022 11:36
Son Ziyaret:
24 Haziran 2024 14:42
Toplam Mesaj:
80 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
raşit Akşit
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Denizli
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

raşit Akşit

SON 10 MESAJI

Japon Balığı Sürekli Dipte Yatma
Japon balıklarım yaklaşık 3-4 ay boyunca devamlı olarak dipte yatıyorlardı. Ben akvaryuma yaklaştıkça hareketlenip yüzeye geliyorlardı . iştahlarında herhangı bir sorun yoktu hatta akvaryumdaki bitkileri bile tüketmişlerdi . bu hareketsizlik ve dipte yatma için ilk başta 1 Hafta metilenle tuzlu su tedavisi uyguladım ama hiç bir şey değişmedi . farklı hastalık tedeavilerinde etkili sonuç alamayınca durumun hastalık olmadığı kanağatına vardım . geriye üç seçenek kalıyordu :
-stress
-balıklar sıkılıp akvaryumda yapacak bir şey bulamyınca gidip dipte yatıyor
-aşırı kilo ve karaciğer yağlanması
balıklar(iki adet japon balığım var) sıkılıyor diye onları 40 litre akvaryumdan 80 litrelik akvaryuma geçiridim . ama yinede dipte yatmaya devam ettiler.
akvaryuma kayalar ve bolca bitki ekleyerek stress ve sıkıntılarını gidermeyi denedim . bitkileri az da olsa yemey çalışıyorlardı ama en sonunda yine dipte yatıyorlardı .
en sonunda karaciğer yağlanması için onları diyete başlattım . normalde günde 2 öğun besliyordum bunu 1'e düşürüdüm.protein ağırlıklı yemler yerine bitkisel ağırlıklı yemlere geçirdim . bu arada balıklarda yüzgeç erimesi gibi herhangi bir hastlık belirtisi yoktu .olabildiğince haşlanmış bezelye ve artemia ile besledim . şu an yaklaşık bu diyeti yapmaya başlayalı 6 ay oldu . balıklar son 1 aydır artık sadece uyumak için dipte yatıyorlar . sürekli akvaryum içinde hareket halindeler . ve devamlı olarak aç oldukları için akvaryuma yaklaştıkça yuzeye koşuyorlar .balıklar bu diyet dönemi boyunca gözlemlediğim kadarıyla hiç zayıflamdılar . renkleri kaybolup beyaza döndü ama buda sorun değil. balığın birinde kuyrukta kılcallanam var ama bu sorun onda 1 yıldan fazladır devam ediyor . bunu tedavi edemedim . akvaryuma ek olarak 2 tane marimo ekledim balıklar onunla oynamyı seviyor . şimdi ise norlamde vereceğim besini 3 böldüm günde 3 defe az az besliyorum . tedaviden önce balıkları uyutmayı düşünüyorudum çünkü sürekli dipte yatmaları beni üzüyordu ve onların acı çektiğini düşünüyordum .şimdi ise çok mutlular yakın zamanda onlara bir arkadaş almayı planlıyorum. demek istedğim bazı sorunlar ilaçla değil uygun beslenme ve zamanla çözüle bilir . akışına bırakın.
Japonlarım Çok Hasta
MKaşallah iyileşmeye başlamışlar . japon balıklarında benim gözlemlediğim kadarıyla kuyruktaki yaralar iyleşmeye başladığında siyah renk alır ve zamanla kaybolur. Eğer yem yiyorsa korkmayın .taze sarımsağı sıkıp yeme emdirdikten sonra da atarak vücut dirençlerini artmasına yardımcı olabilirsiniz . hava taşı oksijen sorunu çözecektir . Ve evet dediğiniz gibi bütün hastalıkların başı amonyak fazlalığı ve kötü su kalitesidir.iç filtre çok akıntı yapmasın dikkat edin balığı yorar
Japonlarım Çok Hasta
Son durum nedir hocam
Su değişimi için pompa nasıl yapılır
Ben şelale filtre ile basıyorum ama çok yavaş yapıyor ve zeminden direk akvaryuma basamıyor . o yüzden bir sehpanın üzerine dinendirdiğim suyu koyarak oradan basıyorum . ama yavaş ginede acaba valf falan taksam daha hızlı basar mı
Japonlarım Anubias Filizlerini Yiyior
Bitki yaprak vermek için filiz verdiğinde direk akvaryumdan aldığım su ile kestiğim damacananın içine koycağım . yaprağı açtıktan sonra tekrar akvaryuma geri koyacağım .eğer filiz geldiğinde evde olmaz isem kardeşime tül ile örtmesini söyleyeceğim
Japonlarım Anubias Filizlerini Yiyior
Yeni tanka geçtikten 2 hafta sonra 1 yıldır filiz vermeyen anubiasım 2 tane yaprak filizi verdi . Bende balıklar yemesin diye normalde attığım yemi 4 e bölerek günde 4 defa beslemeye başladım ama yinede açılmaya çalışan yaprağı yediler . şimdi beslenmelerini artıracağım ama anubiasım uzun zamandır filiz vermediği için yeni gelebilecek filizleri balıklara yem etmek istemiyorum . anubiası filiz verdikten sonra evdeki akvaryum suyu ile birlikte fanusa koysam bitkini gelişimi veya filiz vermesi durar mı ? veya beyaz tül perdeden kestiğim bir kumaş ile akvaryumdaki anubiasın üstünü örtsem .tül suyu bozar mı ? yenmiş yaprak filizlerini keseyim mi ?
şimdiden cevap için teşekürler
tank 70 litre . 2 japon balığı var 8-9 cm kadar
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236417/140820232321451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236417/140820232322461.jpg[/IMG]
Japonlarım Çok Hasta
Öncelikle geçmiş olsun .
https://www.akvaryum.com/forum/japon_baligi_hastaliklari_ve_tedavi_yontemleri_k896506.asp
bu konuda nasıl teşhis konulacağı anlatılmış .balıklar hasta mümkünse karantina tankınız varsa ona geçip yeni su kullanın . eğer yoksa direk takınızda %70-80 su değiştirin ki amonyak uzaklaşsın. akvaryumda bitki -kum -dekor varsa çıkarıp metilen mavisi ve kaya tuzu ekleye bilirsiniz . balıkların hiç yem yememesi büyük sorun .
balıklar iyleştikçe kuyrukları geri uzar merak etmeyin. zemindeki taşlara ve cama sürtünme amanonyak fazlalığından olabilir . ki yüzgeçte kızarıklık da amonyak fazlalığındandır .tank kaç litre ?
Tohumdan Yetiştirdiğim Bu Bitkinin Türü Nedir
Tohumdan yetiştirdiğim bu bitkinin türünü arıyorum .bana Rotala Bossi gibi geldi

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236417/220720231908421.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236417/220720231908421.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236417/220720231908431.jpg[/IMG]

son fotoda gözüken minik teraryumda büyütüyorum

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.