ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yigittsimsek
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Mart 2024 02:40
Son Ziyaret:
10 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
33 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yiğit Şimşek
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yiğit Şimşek

SON 10 MESAJI

Akvaryum Cam Çizikleri
[QUOTE=Yesimaqurium]Selamlar arkadaşlar, akvaryumumu alalı 1 yıl olmadı. Ancak camında çok miktarda çizik oluştu. Bu çizikleri sanırım ben yaptım ama jiletle bile temizleyen görüyorum. Süngerler temizliyorum peçete ile elimle bastırarak yada yumuşak başlı fırça ile. Bu kadar çizik nasıl oluştu ne yaptımda böyle oldu açıkçası anlamadım. Peki bu çizikleri gidermenin bir yolu var mı? [/QUOTE]

Merhabalar çizikleri gidermenin bir yolu var mı bilmiyorum ama süngerden kastınız bu sarı yeşil bulaşık süngerleri mi? Onun arka tarafındaki yeşil yer ile sildiyseniz camda maalesef çizik yapıyor. Bende çizik konusunda çok hassas birisiyim ama maalesef zamanında annemde temizlemek isterken süngerin yeşil tarafıyla sildiği için cam komple çizilmişti.
Tropheus Mpimbwe Red Cheek Yavru
[QUOTE=Laterthanbefore]problem olmaz ancak yenmeyenleri 2-3 saat içerisinde sudan çıkarın


Tamamdır teşekkür ederim 🙏🏻

[/QUOTE]

Güncelleme 13.07.24

Dün elime ulaşan mpimbwe redcheeklerde çok şükür herhangi bir kayıp yaşamadan 24 saatimizi doldurduk. 30 adet yavrudan ortalama 15-20 tanesi ortalıkta geziyordu geri kalanları yavruluktaki kayaların aralarına saklanıyorlardı. Bende hata yaptığımı anladım ve yavruluktaki kayaları çıkarıp annemin hamur yoğurduğu leğene su ile doldurup balkona yosunlaştırmaya bıraktım :) . Şu an kayaların arasında takılan yavrularda ortalarda dolaşıp birbirlerini kovalamaya başladılar. Hava motoru ile yarına kadar normalde idare etmek istiyordum fakat yarın bir gün yavru almaya başladığımda veya olası bir sorun durumunda pipo filtre hayat kurtarır diye bugün bir adet orta boy pipo filtre temin ettim. Günlük az ama sık olacak şekilde 5 öğün beslenme yapıyorum bu öğünlerin içinde ise Artemia da mevcut. Otçul oldukları için artemia bir sorun yaratır mı acaba kanısına düştüm lakin üretim yapan ve bu işin içinde olan saygı değer kişiler ile görüştüğümde bir sorun olmayacağını söylediler. Yavrular şu an çok küçük olduğundan hemen ana tanka almayı düşünmüyorum. Güncelleme oldukça burada paylaşımlar da bulunacağım.

Tropheus Mpimbwe Red Cheek Yavru
Arkadaşlar selamın aleyküm.
Uzun süredir takibinde olduğum 30 adet yavru redcheekler elime ulaştı. Şu anda yavru tankımda hava motoru ve gnays kayalar ile beraber gayet mutlu mesut yaşıyorlar. İnternet üzerinde birçok yavru beslemek için ev yapımı yemler ve tavsiyeler var havucu bezelyeyi ve ıspanağı kaynatarak yapılanlardan. Ben bu bebişlere bezelye ve ıspanak haşlayıp versem sizce bir problem olur mu?

[QUOTE=yigittsimsek]Arkadaşlar selamın aleyküm.
Uzun süredir takibinde olduğum 30 adet yavru redcheekler elime ulaştı. Şu anda yavru tankımda hava motoru ve gnays kayalar ile beraber gayet mutlu mesut yaşıyorlar. İnternet üzerinde birçok yavru beslemek için ev yapımı yemler ve tavsiyeler var havucu bezelyeyi ve ıspanağı kaynatarak yapılanlardan. Ben bu bebişlere bezelye ve ıspanak haşlayıp versem sizce bir problem olur mu? [/QUOTE]
Evlatların boyutları böyle. Düzgün çekemedim ama ana tanka geçince çok güzel paylaşımlar yapacağım🙏🏻
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/120720241726481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/120720241726521.jpg[/IMG]
Çınar Akvaryum Bir Pişmanlık
[QUOTE=March][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247424/040720241714081.jpg[/IMG]

Evime kaliteli bir akvaryum yapmaya karar verdim ve yolum Çınar Akvaryum ile kesişti. Keşke biraz daha araştırma yapsaydım, çünkü Çınar Akvaryum ile 10 günden fazla süren süreçte istediğimiz verimi alamadık. Kısaca özet geçeyim:

Kendilerine en kaliteli akvaryum için ne gerekiyorsa yapalım, para sorun değil dedim. CNC kapak kesim, fabrikasyon rodaj, ultra clear cam, MDF lake gibi tüm opsiyonları aldık. Süreç için fiyat çıkartıldı ve tüm fiyatı kabul ettim, hatta önden ödedim. Ben üstüme düşeni yaptım, akvaryumun tüm üretim sürecini takip ettim. Yeri geldi mağazaya gittim, yeri geldi aradım. Her gün silikonlarda kabarcık olmasın, sıfır olsun diye sürekli düzeltmeler yaparak ilerlettim işi.

Biliyorum başıma gelecekleri. Daha sonra kapaklar takılırken MDF lake’den parça atmış. Ürün tek kapağı olmadan geldi. Evime gelen mobilya dokunsan dökülüyor, sağı solu sürekli parça atıyor. Tabi bunu sorduğumda türlü türlü sebepler sayılıyor. Ama bu benim sorunum değil. Ben üstüme düşeni yaparak en iyisi için ödeme yapmadım mı? Daha ilk günden mobilya parça atıyor. Daha sonra akvaryuma su koydum, kapak bu sefer kapanmıyor. Burada da benim kapak ayarı yapmamı söylüyorlar. Arkadaş, ben kapak ayarı yapmasını bilmem, zaten benim işim de değil. Nakliyesine kadar kuruşunu ödedim, neden kapak montajı için ben uğraşıyorum?

Yani sözün özü, hakkımızı tüketici haklarında aramaya karar verdik. 150 bin TL bütçe ile akvaryum kurup 45 bin TL sadece akvaryumcuya verip manzara bu olunca, utanç verici. Ben bile evime 10 dakika mesafedeki bir işletmeden hizmeti bu denli sıkıntılı bir şekilde alıyorsam, uzaktan hizmet alacaklar siz bir daha düşünün.[/QUOTE]

Çok geçmiş olsun adınıza gerçekten çok üzüldüm. Umarım hakkınızı sonuna kadar alırsınız. 1 buçuk 2 ay gibi süre önce bende kendileri ile iletişime geçtim 450 lt akvaryum yaptırmak için ama en ufak bir parça eklemesine sürekli rakam çıkardılar. Nakliyesi ayrı lambası ayrı kapağı ayrı oyu buyu derken iyice araştırmaya girdim ve genel anlamda memnun olan kadar olmayan gördüm. Buradaki forumlarda da araştırmaya girince çınar akvaryum yerine mas akvaryumu tercih ettim. Tekrardan geçmiş olsun.
Tropheusta Belirsizlik
[QUOTE=Laterthanbefore]Tropheus balıkları çok güzel balıklar türkiyede genelde facebook kullanan kişilerin sahip olduğu bir tür (orta-yaşlı kesim) zamanında (7- 8 sene kadar önce) bu balıklara çok özel bir ilgi duymuştum youtubeden nekadar tropheus videosu varsa izlerdim çok hoşuma giderdi ancak temin edebileceğim hiçbir yer yoktu ilçede oturuyordum yakınlardaki petshoplarda maximum lepistes, japon oluyordu hatta ciklet türlerinden balıklar gelmeye başladığında daha ne olduklarını bile bilmeden 25 lt akvaryuma 5 tane sarı prenses almıştım tabi cikletler kücücük akvaryumda birbirlerini yiyince (gerçek manada) daha büyük bir akvaryum alıp tropheus beslemek istedim facebook u açtım sabahlara kadar tropheus ilanlarını inceledim, ürettikleri balıkları arşa çıkaran satıcılar çok cezbediciydi tabi ailem internetten balık almama asla müsaade etmeyecek olsa da gene de sordum, fiyat istedim bana verdiği fiyata o zamanlar ortalama bir tablet-telefon alınabiliyordu çok pahalıymış yazdım bana ağza alınmayacak laflar etmişti çok üzülmüştüm.

Yani belki benim başımdan geçen olayın genel ile alakası olmayabilir ama benim görüşümce tropheus üretmeyi tercih edenlerin büyük bölümü güvercin üreten ve çok yüksek rakamlara satan yeri geldiğinde açık arttırma bile yapan insanlara benziyor.
Bir canlıyı ilginç faliyetlerine dahil ediyorlar, hobi olarak değil bir güç gösterisi gibi lanse ediyorlar hepsi kendi ürettiği canlı ile övünüyor diğerini kötülüyor dolayısıyla güvensizlik ortamı oluşuyor. İlginç bir topluluk.[/QUOTE]

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Aynen sizin yorumunuz gibi yorumlar aldım bu tür hakkında. Hatta şöyle biraz da açmak gerekirse tropheus satıcıları için “o gün modu iyiyse 50 adetini yavrudan 5 tl ye de bırakır , modu düşükse 1 adedini 5 bin tl den de bırakır “ denildi. Yani gerçekten tür harika bir tür diğer türler gibi. Ama çirkin yaklaşımlar ve hobiciye karşı laubali konuşmalar gerçekten insanı soğutuyor.
Tropheusta Belirsizlik
Arkadaşlar herkese merhaba. Bu platforma üye olduğumdan beri hemen hemen her sorunumu ya çözen birisi çıktı ya da daha önceden açılmış ama gözümden kaçan birçok konu oldu. Cevap veren vermeyen herkese tekrardan çok teşekkür ederim. Siz değerli üyelere bir sorum olacak. Daha doğrusu tropheus türlerinde deneyimi olan kişiler sanırım bu konuya daha iyi açıklık getirecektir bilmiyorum. Uzun süredir bu hobi içerisindeyim. Çeşit çeşit balık besledim yeri geldi Petshopcuların balık satışı yapma adı altında uyumsuz türler mi almadım küçücük akvaryumda olmayacak balıklar mı beslemedim bunun gibi saymakla bitmeyecek deneyim ve anım oldu. Çok şükür son 3-4 yıldır herhangi bir hata yapmadan uyumlu bir şekilde hobime devam etmekteyim. Çok uzattım özür dilerim ama detaylı açıklamak istedim kendimi. Önceki açmış olduğum konularda da belirttiğim gibi tropheus maswa veya canary cheek beslemek istiyorum. Discustan tropha sert bir dönüş olacak yani [:)] . Aşağı yukarı 9-10 yıldır tanıdığım ve artık aile dostum diyebileceğim İstanbul çevresinde birçok petshopcu tanıyorum. Tropheus için bu kişilerle tek tek iletişime geçtim. Aşağı yukarı 7-8 kişi aradım. Ama ne hikmetse aramış olduğum kişiler biz tropheus işine girmek istemiyoruz diyorlar. Nedenini sorduğumda ise tropheus satıcılarına güven olmadığını söylediler. Bu bahsettiğim kişiler isim vermeyeceğim ama genelde tanınmış kişiler yani en azından İstanbul içinde balık denilince akla gelecek kişilerden. Yani evet ben hobiciyim alırım beslerim ne ticari kaygı güderim ne de çaprazlama yapıp saçma sapan türler ortaya çıkarmak gibi bir hedefim yok çok şükür. Ama kafama takılan soru neden bu tropheus satıcılarına güven yok ne gibi sorunlar oluyor onu anlamadım bu konuda yorum ve bilgilerinizi yazarsanız çok sevinirim. Çünkü ciddi anlamda maswaya veya canary cheek’e geçmek istiyorum ve açıkçası bir kaç güvensiz kişi yüzünden bu canlardan soğumak istemiyorum. [EDIT]yigittsimsek,2024-06-28 20:06:20[/EDIT]
150*50*60h Isıtıcı Tavsiyesi
[QUOTE=Zabimaru]Merhaba aquael isitici aldinizmi memnun musunuz 50w almayı düşünüyorum 45lt akvaryum icin[/QUOTE]

Merhabalar Aquael alamadım maalesef onun yerine daha çok tavsiye edilen ve kafa ağrıtmayacak denilen Eheim thermocontrol e300 aldım. Şu an için çalışma prensibini hala çözemedim ama su sıcaklığı gayet ideal tutuyor.[EDIT]yigittsimsek,2024-06-21 20:21:03[/EDIT]
150.50.60h Tropheus
[QUOTE=nejalt]Merhaba, hayırlı olsun.
160x60x ve 11x55 boyutlarında 2 akvaryumda trop besledim geçmişde, bir tanesinin konusu duruyor forumda.
Tavsiyelerim: Mutlaka kalın bir tabaka ince silis kum kullanman 10cm gibi, sebebi bakteri ortamı için faydalı, sakın dip çekimi yapma bunun nedenleri forumda konularda tartışıldı ve kaya kullan.
Akvaryumun fazla büyük değil ilerde 2-10 veya 2-12 de kan çıkar, ayrıca sert balıklar birbirlerine. Su değişimi yapmayı ihmal etme ilk 3 ay özellikle yazın.[/QUOTE]

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Trop konularını baştan sona tekrardan inceleyeceğim ve sizin konunuzu da. Şu an akvaryum içersinde 35 kg silis kum mevcut.
150.50.60h Tropheus
[QUOTE=Orhan76]Ben de çok anlamam ama sanırım power led diyorlar bunlara, güle güle kullan kardeşim, böyle büyük tanka yakışır bir aydınlatma olmuş.[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim abi.
150.50.60h Tropheus
[QUOTE=Orhan76]Yiğit Kardeşim Tekrar Merhaba,

Eğer yavru almayı düşünüyorsan silis kuma yönelmeni tavsiye ederim. Su sertliğini artırmak için hiç mercan kırığına girmene gerek yok. Su yumuşaksa bir Kh+ buffer kullanırsın. Kum hem yavru almak hem de hareketli enerjik balıklar olduğu için bence senin için daha ideal. Tetra'nın filtrasyonu bence yeterli olabilir ama akıntı yetmezse alternatif çözümü de iyi düşünmüşsün. Bu arada aydınlatma harbiden yakıyor [:)] Tam göremedim ama T5 olacak gibi [:)] İlgiyle gelişmeleri takipteyim [:iyi:][/QUOTE]


Aydınlatma Mas akvaryum tarafından yapıldı abi. Akvaryumun kendisini de Mas akvaryuma yaptırdım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/110620241344111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/110620241344161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/110620241344221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244023/110620241344341.jpg[/IMG]

İlk defa bu kadar hazır düzenekli akvaryuma sahip oldum çok anlamıyorum nasıl bir led takıldı vs ama işini gayet iyi yapıyor. Fotoğrafları ekledim abi.

[QUOTE=Orhan76]Yiğit Kardeşim Tekrar Merhaba,

Eğer yavru almayı düşünüyorsan silis kuma yönelmeni tavsiye ederim. Su sertliğini artırmak için hiç mercan kırığına girmene gerek yok. Su yumuşaksa bir Kh+ buffer kullanırsın. Kum hem yavru almak hem de hareketli enerjik balıklar olduğu için bence senin için daha ideal. Tetra'nın filtrasyonu bence yeterli olabilir ama akıntı yetmezse alternatif çözümü de iyi düşünmüşsün. Bu arada aydınlatma harbiden yakıyor [:)] Tam göremedim ama T5 olacak gibi [:)] İlgiyle gelişmeleri takipteyim [:iyi:][/QUOTE]

Konuya ek duboisi maswa benim içinde ilk sırada abi. Hem görsel olarak çok güzeller hem dayanıklı ve sizinde dediğiniz gibi ulaşılması daha kolay oluyor. Ama şimdi işin içine nişanlım da girdiği için görselliğe çok önem veriyor ve açıkçası ben çok estetik olaylardan anlamam :) . Kendisine trop türlerini gösterdiğimde Maswa , Canary Cheek, Red Rainbow ve kavalla arasında kaldı. Bende siz değerli üstadlara danışmak istedim görsel anlamda tatmin edecek hangi tür olur diye.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.