ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Fahrenheit
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
13
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2008 18:34
Son Ziyaret:
7 Saat 52 Dakika önce
Toplam Mesaj:
109 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Önder
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Transgenetik bir tür değil, genleriyle oynanmış GDO'lu bir canlıdır . Transgenetik adıyla satılan bu balıkları almıyorum, almanızı tavsiye etmiyorum. --------------------------------------------------- 32 Fahrenheit=0 C / -40 F=-40 C

SON 10 MESAJI

Mayalı Co2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
Arkadaşlar mayalı sistemde hortum uzunluğu ve difüzörün akvaryumdaki derinliği önemli mi? 39 sayfayı tamamen okudum fakat bu konularda hiç bir bilgi yok. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/60243/190220221944511.jpg[/IMG]

Bu difüzörü kullandım. Mayalı sisteme uyumlu diye verdiler.[EDIT]Fahrenheit,2022-02-19 19:45:32[/EDIT]
Hangi Balığı Beslememeliyim?
[QUOTE=kdrackgz]
Öncelikle Transgenetik balıklardan hiç haz almadığımı belirtmek isterim. Benim bakış açıma göre tek sıkıntı [B][K]bu türlerin doğadaki popülasyonla karışarak gen havuzunu kirletmesi[/K][/B] olur. Bana göre artıları da var, Çoğu zaman hobiye ilk giren insanların beslediği balıklar, genelde parlak renklerinden dolayı insanları kendilerine çekiyorlar. Dolayısı ile hobinin yayılmasında katkıda bulunduklarını düşünüyorum. Bu gün bu balıkları besleyenlerin bir kısmının gelecekte hobiyi başka şekilde devam ettireceklerini düşünüyorum. [/QUOTE]

Çok haklı bir endişeniz var, katılıyorum. Zaten konu genetik müdahale olunca akan suların durması lazım. Ama malesef para hırsı her şeyi yaptırabiliyor.
Fakat, Transgenetik (GDO'lu) balıkların hobinin yayılmasına müspet katkısı konusundaki düşüncenize katılmıyorum. Hani bir laf vardır ya, "Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeli" diye. Hobiye yeni arkadaşlar kazandırmak adına böylesi kötü ve hatta tehlikeli bir şeye hiç gerek yok. Daha başka güzelliklerle hobiye pek çok arkadaş katılabilir.
Hangi Balığı Beslememeliyim?
Albino (Albinizm) konusunda internette net bir bilgiye rastlayamadım. Daha doğrusu, doğru bilgiyi verebilecek bir otorite yok gibi. İnternetteki çeşitli kaynaklarda, çoğunlukla genetik bir hastalık olarak geçiyor fakat Albinizm Derneğinin açıklamalarında bunun bir hastalık olmadığı, sadece genetik bir durum olduğu ifade ediliyor.
Transgenetik balıklar hakkında ise olumlu bir paylaşım veya açıklama bulamadım.
Sonuç olarak albino balıklar isteğe bağlı olarak beslenebilirken, Transgenetik olarak isimlendirilen balıkların beslenmesi, arzı arttıracağı için olumsuz bir durum yaratacaktır. Bu küçük forumdan kendi adıma çıkardığım sonuç bu.
Hangi Balığı Beslememeliyim?
[QUOTE=lemur]

Albinizm (türkçesi: akşınlık) bir hastalık değildir. Seyrek görülen genetik bir bozukluktur (anomalidir). İnsanlarda da görülür. Yaşamla bağdaşır. Gün ışığına aşırı hassasiyet dışında bir sorun yarattığını hatırlamıyorum. Albinoları dışlama, onlara selam bile vermeme bir tavır olarak büyük haksızlık olur. Tamamıyla normal insanlardır.

[B]Haklı olduğunuz nokta, albino, torba göz, yelken kuyruk, tülkuyruk, yüzgeçsiz balıklar, balon gövde, pigme, cüce, jumbo vesaire balığın hayatını zorlaştıran, doğasından uzaklaştıran, bazen sakatlayan ve sağlığını bozan. ticari yönelimli üretimler yapay seçilimle yapılabilmektedir.

Balık üzerine harf, desen, sembol gibi figürler boyayla çizilebilmektedir.[/B]

GDO (transgenetik) ise bambaşka bir konudur. Günümüzde hayatın her alanında karşınıza çıkar. Buna karşıysanız mısır yememeniz, glukoz şurubuyla yapılmış tatlıları yememeniz, Norveç somonu yememeniz, belki de kümes hayvanları ve birçok sebzeden vazgeçmeniz gerekir. Bu teknolojiyle üretilmiş tedavi ve ilaçları da reddetmeniz gerekebilir.

Sizin Altum mantığıyla yürüyecek olursak, ben de aynalı sazan, tatlısu kefali. alabalık falan beslemek isterdim, bunlar çok orijinal türler.

Düşünceniz güzel, fakat biraz olgunlaşması gerekiyor. Bu konuların forumda bir kereden fazla tartışıldığına şahit oldum. Aratabilirsiniz.[:iyi:]

[/QUOTE]

Albino konusunda ne demek istediğimi ikinci paragrafta çok iyi ifade etmişsiniz. Beni rahatsız eden şey, işte tam da bu. Doğa da doğal seçilimle en iyilerini hayatta tutmaya çalışmıyor mu zaten.
GDO konusundaki mısır, tatlı vs örneklerinizi hayatımda elimden geldiği ölçüde zaten uzak tutuyorum. Ama burası akvaryum forumu değil de gıda forumu olsaydı, emin olun buraya balık değil gıda yazardım. Altum mantığında verdiğiniz örnek sadece orjinal tür değil aynı zamanda da çok lezzetli türler[:)], fakat akvarislerin ilgi alanına girmediğini düşündüğüm için örneğinizi olumlu bulmuyorum. Düşünceler paylaşıldıkça büyür ve böylece olgunluk kazanır. Kaldı ki, daha önce paylaşılmış pek çok konu halen paylaşılıyor, yine paylaşılacak. Forumlarda bunun sonu yok.
Hangi Balığı Beslememeliyim?
[QUOTE=erkanmazici]Özel olarak albino balık üretilmiyor.[/QUOTE] Görülen tüm albinolar doğadan mı toplanıyor ya da albino olmayan havuzdan albino mu çıkıyor?

[QUOTE=erkanmazici]Albino diye bembeyaz bir balık ben görmedim. Cennet Balığı'nın Albino'su bembeyaz değil, üzerinde karakteristik çizgileri var, rengi beyaz ama desenler açık renkli de olsa duruyor. [/QUOTE] Verdiğiniz bir kaç çizgili albino örneği, bembeyaz albino olmayacağını göstermez. Kaldı ki "Beyaz Prenses" adıyla satılan bembeyaz balıkları görmüş olmanız lazım.

[QUOTE=erkanmazici]Satın alınmasında ve beslenmesinde bence bir sorun yok.[/QUOTE] Kendi fikrinizdir, saygı duymak lazım.

[QUOTE=erkanmazici]Tetrazon'un albinosu da bembeyaz değil. Açık renkli, desenli, güzel bir balık. Çoğu Tetrazonsever (ben de dahil olmak üzere) karma bir Tetrazon tankı yapmak istediğinde albinolardan da alıyor. Diğer balıklardan davranış ve beslenme açısından bir farklılığı yok.[/QUOTE] İki üstte cevapladım.

[QUOTE=erkanmazici]"Melek besleyeceksem sadece Altum beslerim" sözünüzü anlayamadım. Bunu genel bir etik ilke olarak söylediyseniz, yersiz ve geçersiz bir ilke, ...[/QUOTE]
"akvaryum.com" sitesindeki "Güney Amerika Cichlidleri" kısmına bakarsanız, bilinen melek balığı türünde "Pterophyllum Altum", "Pterophyllum Leopoldi" ve "Pterophyllum scalare" latince isimlendirilen türleri görürsünüz. Buradaki türlerin karekteristik şekil ve rengine en uygun türü beslemek benim tercihimdir ve naçizane tavsiyemdir. Bunun genel bir etik ilke olarak ifade edilmediği çok açıktır. Kaldı ki bu konuda genel bir ilke ifade etmek saçma olmaz mı?

[QUOTE=erkanmazici]Melek besleyen kişileri kışkırtabilecek bu sözleri niçin yazdınız?[/QUOTE]
Hobimi paylaştığım bu platformda fikir ve zevklerin arkadaşlarla paylaşılması sizde "kışkırtıcılık" duygusu yaratıyorsa, çok samimi ve içtenlikle söylüyorum ki, kendinize iyi bakın ve alkol, kafein vs şeylerden uzak durup dinlenin. Bu size iyi gelecektir.

[QUOTE=erkanmazici]Safkan balıklar, albino balıklar için söylediğiniz birçok genetik probleme sahip canlılardır. Dar bir genetik havuzdan gelen bütün canlılar gibi hastalıklara dayanıksız, çoğu kısır, bize güzel gelen ama aslında balığın hayatını zorlaştıran bedensel arazlara sahiptirler.[/QUOTE] Bunun sebebi, aslında doğal olmayanı yaşatmak gibi bir davranıştan ileri geliyor ve önlemi de yok, çaresi de. Hiç kimse, bir tankta doğayı aynen taklit edemez. Bundan dolayı maalesef hastalıklar da oluyor, bedensel arızalar da.

[QUOTE=erkanmazici]"3 kuruşluk" tabirini hangi balıklar için kullandınız bilmiyorum ama bir canlı için böyle aşağılayıcı bir ifade kullanıp, daha sonra bir ahlak manifestosu yazmaya çalışmanız tuhaf olmuş.[/QUOTE] Buradaki 3 kuruşluk tabiri, balığın doğumundan üretimi ve satışına kadar geçen süreçteki ucuzluğun ifadesidir. Ya da, sırf çoluk çocuğun hoşuna gidiyor diye rengarenk boyanan ve pazarlarda ayak altında satılan civcivler misali 2,99 TL'ye satışı yapılan fosfor renkli balıkların hobiye kattığı değerin bir ifadesi de denilebilir. Naçizane bir hobi paylaşımımda eğer ahlaki bir çıkarım görüyorsanız, ne mutlu.

[QUOTE=erkanmazici]Transgenetik türlere ben de karşıyım, ama onun dışında söylediğiniz şeylerin, genel etik ilke olarak kabul edilmesi mümkün değil. Kendi tercihlerinizi etik ilke diye mi tarif ediyorsunuz? Amacınızı, niyetinizi çözemedim gerçekten...[/QUOTE]

Bakın güzel kardeşim, genel etik ilkesini belirleyecek olan ben değilim. Kendi tercihlerimi [B]naçizane[/B] olarak ifade ettiğimi zaten en başta belirtmişim. Daha ne amaç ve niyetten bahsediyorsunuz? Forumun güzel bir paylaşım konusunu amacından saptırmamak adına, polemik yazılara artık cevap vermek istemiyorum.


Edit: imla[EDIT]Fahrenheit,2022-02-16 13:09:58[/EDIT]
Hangi Balığı Beslememeliyim?
[QUOTE=whoami]

Metabolizmasını etkilemez diye biliyorum. Hayvana da bir zararı yoktur. Doğada da kendi kendine görülebilir. Doğal varyeteler de birbirine benzeyen bireylerin birbiri ile eşleştirilmesi sonucu elde edilir. Birçok eşleme sonrası kan stabilleşir ve yavrular aynı ebeveynleri gibi çıkmaya başlar. Bu gibi durumlar balığın orijinalliğini bozmaz. Wild form olarak arayıp besleyebilirsiniz kendi bahsettiğinizi[/QUOTE]

Haklısınız, ben de bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Sadece genetik bir hastalığın devamlılığı yönünde endişelerim var. İnternetten baktığımda Albino şöyle tanımlanıyor: "Albinizm; deri, göz ve saçta çok az renk pigmentinin olduğu veya hiç renk pigmentinin olmadığı genetik bir hastalıktır."
Hangi Balığı Beslememeliyim?
[QUOTE=Tesseract]
Ancak albino konusunda bir yanlışlık var onu düzeltmek istiyorum.
Albino vücutta renk pigmentlerine sahip olunmadığı genetik bir hastalık. (Hastalık demek ne kadar doğrudur bilmiyorum) Aynı durumda olan çiftlerin çiftleştirilmesi ile aynı genetik bozukluk yavrulara aktarılıyor bu şekilde soyun devamı sağlanıyor. Çiklet türlerinden beyaz prenses isimli tür mavi prenses türünün albinosu mesela.
[/QUOTE]

Ben de aynı şeyi söylüyorum. [:)] Genetik bir metabolizma hastalığı. Hastalıktır, çünkü bu genetik metabolizma hastalığı, renk pigmentleri konusunda balığın bembeyaz olmasına sebep oluyor. Albino adıyla satılan balıklar üretilmemeli ve asla satın alınmamalı. [:iyi:]
Hangi Balığı Beslememeliyim?
Hobici arkadaşlara selamlar.
Her zaman forum konusu olan "Hangi Balığı beslemeliyim" değil de, "Hangi Balığı Beslememeliyim" konusunda naçizane fikrimi söylemek istiyorum. Akvaryumcularda ve ilanlarda çok sık gördüğüm "Transgenetik" ve "Albino" tabir edilen balıkların beslenmesini doğru bulmuyorum. Transgenetik olanlar, bildiğim kadarıyla laboratuvar ortamında gen teknolojisi ile oluşturulan yapay görselliği olan balıklar. Hatta fosforlu gibi canlı renkler enjekte edilenlerin bile olduğunu duymuştum. Albino ise bir metabolizma hastalığıdır. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama Albino balık bile üretiyorlar. Ben bu tür genetik ve metabolizma bozuntusu balıkların beslenmesini tavsiye etmiyorum ve hatta karşıyım.
Şahsen, beslediğim balığın orjinal cins balık olmasına çok özen gösteriyorum ve besleyecek bir balık seçerken en önemli kriterim orjinal cins balık olmasıdır. Orjinal cins balıkların ya bulunması zor ya da fiyatı pahalı oluyor. Zaten burdan da kıymetli olmaları anlaşılıyor.
Akvaryum hobisi için o kadar zaman ve para harcıyoruz. Bu nedenle 3 kuruşluk ne olduğu belli olmayan genetiği bozulmuş balıklar yerine, cins balık beslemek bana daha mantıklı geliyor. Mesela bir gün melek beslemeye karar verirsem ya Altum Angel beslerim ya da hiç beslemem. Ayrıca, kırma tür oluşmaması için farklı cins balıkları bir arada bulundurup da orjinalliği bozulmuş cinslerin oluşmasına da imkan vermek istemem.
Herkese hayırlı hobiler dilerim.
Blue Smoke Pinoy (mavi Dumanlı Melek)
Arkadaşlar merhaba. Blue Smoke Pinoy (Mavi Dumanlı Melek) saf kan bir tür müdür, yoksa yapay olarak mı oluşturulmuştur? Bazıları düz açık mavi ve beyaz bazıları ağırlıklı siyah ve mavi oluyorlar. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?[EDIT]Fahrenheit,2022-02-09 09:10:54[/EDIT]
Yaz Mevsiminde Akvaryumunuzu Nasıl Soğutuyorsunuz?
Güneyin kasıp kavuran sıcaklarında (klimasız ortamda) Oda sıcaklığının 32 olduğu bir yerde, akvaryum ısısını 24-25 derece sabit tutmayı başardım. İlk yapacağınız iş, akvaryumun üzerinde ne varsa alın. Kapak vs olmasın. İkincisi de, Tekzen'den almıştım, yaklaşık 35 cm plastik fan. Çok da ucuzdur, geçen sene 40 liraydı iki tane aldım, ne olur ne olmaz bozulur diye. Bu fanın tutturma ayakları var, Uygun bir yere sabitleyebiliyorsunuz. Tam da akvaryum suyuna doğru çok iyi sabitleniyor. Fan 40 Watt, yani fazla yakmaz. Bu fanı da 7-24 çalıştırırsanız, dediğim gibi akvaryum ısısını, ortam sıcaklığına göre en az 6-7 derece aşağıda tutuyorum.
Önemli bir not: Akvaryumun bulunduğu odanın pencerelerini gündüz ve özellikle gece boyunca açık tutun (tabi ki çocuklara dikkat !!!)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.