ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Laterthanbefore
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
334
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
5 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
501 [1.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
410 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa
Doğum Tarihi:
16 Mayıs 2005
İl:
Afyon
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30lt Bitkili karides 225lt Hightech

SON 10 MESAJI

F0 Betta Mandor (tr’de İlk) - Biyotopa Doğru
Tek kelime ile şahane canlılar.
Ülkemize yenilikler kattığınız için teşekkür ediyorum.
Balığın günlük renk değişimleri, her rengin tıpkı Discus gibi bir anlam taşıyor oluşu betta balıklarından beklemediğim bir özellik.
Vücutlarına oranla büyük kafaları, küfrengi yeşil siyah karışımları ve kırmızı yanakları gerçekten mükemmel.
İlkdefa ağzında yavru taşıyan bir erkek görüyorum, deniz atları gibi çocuklara erkekler bakıyor ozaman.
Palyaço killifish e benzetmiştim ilk başta, desenleri tıpkı ona benziyor diyordum ama neredeyse hergün renk değiştiriyor, her uyuyup uyandığınızda farklı bir balığa bakıyormuşsunuz gibi oluyordur muhtemelen.
Bukadar keskin renk değişimleri yaşayan bir balık ile ilkdefa karşılaşıyorum, hatta bu balık bildiğim hiçbir balığa benzemiyormuş onu farkettim her özelliği ayrı farklı [:D]
Umarım sağlıkla büyütürsünüz yavrularınızı.

[QUOTE=ArifhbsAquatics]
Benim için cevap bu. Evrimsel biyolojiyi ve yaratılışın evrim ile başladığını benimseyenlerdenim. Konu dağılmadan; durum şimdilik böyle. Bugün bebeleri görmeyi umuyordum. Kısmet yarına kaldı aziz dostlar 😊.
[/QUOTE]

Forumda kişisel görüşlerimden bahsetmeyi çok tercih etmiyorum ancak bu konu hakkında size katılmadığımı belirtmek isterim,
Evrim ve yaratılış kavramlarını ortak ele almak fikrimce yanlış bir düşünce:
Evrim hakkında, bir yaratıcının sonucu olduğunu söylemek yaratıcının gücünün değil güçsüzlüğünün sonucu olduğunu savunmaktır diye düşünüyorum.
Sonuçta Evrim canlıların "iyi" olmak için değil "üstün" olmak için evrildiği bir süreç, isim ve sıfatları gereği iyi olması gereken yaratıcının icraatleri iyi olmayı değil üstün olmayı mecbur kılıyor ise bu yaratıcının iyi olmadığına delil olmaz mı? üstelik bu süreç zaman ve mekandan bağımsız bir yaratıcıya atfedilemeyecek kadar uzun dolayısıyla Evrimin yaratıcı ve yaratılış kavramları ile çelişmekte olduğu kanaatindeyim.

Öneriniz Var Mıdır ?
Gayet başarılı görünüyor belki odun parçalarını çıkarmak daha iyi görünmesini sağlayabilir.
Tarçın kullananı ilkdefa gördüm tarçının kullanım amacı nedir?
Akvaryumda Balık Tercihi
Sorunuz çok bilinmeyenli bir matematik problemine benziyor.
Size bir tür önermek yanlış olur çünki filtrasyon sisteminiz, varsa ısıtıcınız, gene varsa dekorasyonunuz hakkında bilgimiz yok.
Veya şuan akvaryumunuz boş ve seçeceğiniz balığa göre mi dizayn edeceksiniz bunu bilmiyoruz.[EDIT]Laterthanbefore,2024-05-29 03:17:54[/EDIT]

Hacminiz pekçok tür için yeterli dolayısıyla sayısız tür önerilebilir en doğrusu sizin kendi zevklerinize göre seçmeniz olur.
Tatlı su canlıları ansiklopedisinden istediğiniz türü gerekli şartları karşılayabildiğiniz takdirde seçebilirsiniz.
Short Body Flower Horn
Sizin için biraz araştırdım: görseli google lens ile tarattım ama çok sonuç çıkmadı.
Blue flowerhorn yazarak arattım benzer birkaç tür vardı ancak bu türlerin gövdesinde siyah çizgiler belirgindi bu türde böyle birşey görünmüyor.
Aşağıdaki fotoğrafta bir tür listesi bulunuyor belki en sol aşağı kısımda bulunan tür olabilir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240275/290520240259051.jpg[/IMG]

Birde forumda tam 500 sayfalık bir konu buldum tamamen flowerhorn türleri hakkında.
Bu konuda şöyle bir görsel paylaşılmış muhtemelen görselin tam ortasındaki canlı aradığınız tür.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=3172414[/URL]

Tabi bu liste direk adını vermiyor sanırım.
Genede bu konu altında paylaşırsanız daha fazla dönüş alabileceğinizi tahmin ediyorum.

[EDIT]Laterthanbefore,2024-05-29 03:11:38[/EDIT]
Eheım Proffessionel,fluval Fx,aquael Hypermax?
Aquael markasını tavsiye ederim: 225 lt akvaryumda 1200 ultra versiyonunu yaklaşık 2 aydır kullanıyorum, süreç boyunca temizlik yapmadım, ses ve debi konusunda artış-düşüş yaşamadım.
Üstelik ultra max modellerin kolay temizlenebilir ön filtreye sahip olması çok büyük avantaj, etrafı batırmadan su döküp ıslatmadan filtre değişimi yapabilmek baya güzel bir özellik. (Fluval için de geçerli sanırım.)
Ses konusunda da çok başarılı olduklarını düşünüyorum, yatak odamda kullandığım için ilk olarak sessiz olması dolayısı ile almıştım beni tatmin etti.[EDIT]Laterthanbefore,2024-05-28 20:49:34[/EDIT]
150*50*60h Isıtıcı Tavsiyesi
200w yerine 300w bir ısıtıcı tercih etmek daha iyi olabilir.
Tabi oda ısısı göz önünde bulundururulursa 200w işinizi görecektir[EDIT]Laterthanbefore,2024-05-23 14:09:01[/EDIT]
Akvaryumumda Ne Yaparsam Yapayım Bitkilerim Ölüyor
Amonyak dan dolayı bitkiler eriyor olabilir.

Suyu arıtmadan dolduruyorsanız tds değerleriniz düşük olacaktır, gerekli katkı maddelerini kendiniz ekleyerek yükseltebilirsiniz veya alternatif olarak çeşme suyu kullanabilirsiniz.
Su değişiminde çeşme suyunu 2 3 gün dinlendirip su düzenleyici ile birlikte kullanabilirsiniz.
Çeşme suyunun içerisinde gerekli iz elementler bulunur.

Bunu yapıp 1 hafta gözlemleyin eğer bitkilerinizin çürümesi yavaşlamaz, gelişim başlamaz ise kum değiştirmeniz gerekebilir.

Işıklandırmayı devamlı yapmanız daha iyi olabilir öğlen 12 den akşam 6 veya 7 ye kadar açık tutabilirsiniz.
[EDIT]Laterthanbefore,2024-05-23 14:01:39[/EDIT]
İthal Akvaryum Kapağında Bulunan Kısım Nedir?
Gizli bir bölme :D

Yerinden çıkabiliyorsa yem atma yeri gibi birşey olabilir
Dark Method 60x40x40 High Tech Bitkili
Co2 yi daha verimli kullanmanız adına birkaç tavsiyede bulunacağım:

Difüzörü filtre çıkışının tam karşısına konumlandırırsanız co2 su içerisinde daha kolay çözünecektir.
Filtreniz su yüzeyini çok hareketlendiriyor gibi görünüyor biraz daha aşağıya çekersiniz akvaryumda co2 miktarı istenen düzeye daha hızlı gelecektir.
Hatta su yüzeyini hareketlendirmenize gerek olmadığını düşünüyorum, yüzey emici suyu oksijenlendiriyor olsa gerek.

Bitkilerin adaptasyon süreci daha bitmemiş olabilir buyüzden kök salmaya devam ediyor olduklarını tahmin ediyorum.

Rotalaları biraz uzadıktan sonra budayarak şekillendirebilirsiniz çok sıkıntı olmayacaktır.

Manado Kum Yukarı Çıkıyor
[QUOTE=egemenozbeyli]

45*45*45 aşağı yukarı 5-6 cm bir yükseklik planlıyorum
lowtech kurulum yapacam [/QUOTE]

Toprağın altına filelerin içine koyacağınız lav taşlarıyla yükselti yapabilirsiniz.
Lowtech için bu kumlara ihtiyacınız yok, isterseniz tablet gübre desteği ile bazalt kum kullanabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.