ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
JapoJupo
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1246
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Kasım 2011 21:16
Son Ziyaret:
20 Eylül 2021 19:32
Toplam Mesaj:
2055 [0.57 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
S.B.
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1977
Yaş:
44
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SERKAN B. Super Red Longfin/Super Red Shortfin/Albino Koi Lepistes/Antenoma Helena/Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası/ Corydoras Hastası ve Sevdalısı...

SON 10 MESAJI

Betta Kanlı Kuyruk
[EDIT]JapoJupo,2021-07-24 21:05:07[/EDIT]
Betta Kanlı Kuyruk
Kuyruk ve yüzgeç kanlanması YÜKSEK AMONYAK nedeniyle olur.Tankta amonyak yükselmesinin sebebi de kötü su koşulları, yetersiz filtrasyon aşırı yemleme v.s. dir.Tek balık olduğunu düşünürsek balığınızı kısa sürede tüketeceği kadar yemleyin.Mümkünse yemi yediğini izleyin.Suda çözülen yenmemiş artık yemler amonyağı yükseltir.Yaz aylarındayız ve hava sıcak yüsek ısı sudaki oksijen miktarını düşürür.Bu da suyun daha hızlı bozulmasına sebep olur.

Herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yok EN İYİ İLAÇ SU DEĞİŞİMİDİR!

Tankınızda her gün %50 dinlenmiş su değişimi yapın doğrudan çeşme suyunu tanka koymayın içindeki klor balığınızı zehirler.Dinlenmiş su ile değişim yapın balığınız toparlanacaktır.BETTA lar etçil canlılardır yakınlarda pet shop varsa ve dondurulmuş canlı yem alma imkanınız varsa tavsiye ederim.Sakın açıkta satılan canlı TUBIFEX falan vermeyin ama.Steril dondurulmuş canlı yem verme imkanınız varsa balığınıza daha hızlı kondisyon kazandırırsınız.

Alma imkanı yoksa sevdiği kuru yemlerden azar azar kısa sürede tüketeceği kadar verin.
L46 ( Zebra ) Plecolarım
Balıklarınız hayırlı olsun nadir ve güzel bir tür.

Mopsköpfe'nin aranılan bir özellik olması pek mümkün değil çünkü hayvanın ağız kafa yapısında bozukluk/anomalidir bu.Normal ağız ve kafa yapısının aksine mopsköpfe olan balıkların burun kısmı küt/basık olur.Genetik bozukluk diyebiliriz.Kimse formu bozuk olan balığı özellikle aramaz.Aranılan özellik olması kısmına katılmak mümkün değil.Resimlerdeki balıklardan 2 tanesinde mopsköpfe var gibi görünüyor.Çekimden kaynaklı da olabilir diyeceğim ama siz zaten birkaçında var demişsiniz.Size balıkları gönderen kişi umarım balıkların bu durumunu önceden belirtmiştir.Belirtmese de siz balıklar size ulaşınca bunu zaten farkedersiniz ama bu sefer aldın verdin iade falan iş uzar.Ama en başında karşılıklı konuşularak ve bilerek yapılmış bir alışverişse siz zaten buna razı olmuşsunuz demektir.

Ben şahsen almazdım formu bozuk balığı çünkü bunu yavrularına da yansıtacaktır.

[QUOTE=Hobihanem48]Ağız yapılarından bahsediyorsunuz sanırım.
Çekimden değil doğru görüyorsunuz.
Bu olay bazıları için hata bazıları için aranılan bir özellik. Bende de bir kaçında var 😃[/QUOTE]
Gemma Artemicro Yem Kullanan Var Mı?
Herkese Merhaba,

Öncelikle tüm akvaristlerin ramazan bayramı mübarek olsun. Ben konu başlığında da belirttiğim üzere [B]Gemma Artemicro[/B] yem hakkında bilgi edinmek istiyorum.İçinizde bu yemi kullanan var mı? Bu yem Rotifish Dekapsüle artemia ile aynı yem mi yoksa farklı bir yem mi? Yani kabuksuz artemia mı yoksa canlı yavru artemianın FD (kurutulmuş) hali mi? Dibe batıyor mu yoksa yüzeyde mi kalıyor? Kullananlar varsa yorumlarını yazarlarsa memnun olurum.

Teşekkürler.
Tül Vatoz Dişimi Erkek Mi Sizce
Cinsiyeti henüz belli olmaz 4 aylıkta.7-8 aylık olunca erkekse bıyıkları patlar ağız kısmının etrafında.Tüllerinin kuyruklarının uzun olması balığın erkek olduğu anlamına gelmez.

[QUOTE=Mert bey]Evet acaba bu boyda boynuz ve dikenleri çıkar mı[/QUOTE]
Sokağa Çıkma Yasağında Canlıların Durumu
Balıklarınızı her gün yemlemeniz şart değil.Böyle sıra dışı durumlarda 3-4 günde 1 defa yemleseniz bile sorun olmaz. Ben tatile gittiğim dönemlerde 1 hafta boyunca hiç yem yiyemiyorlar balıklar ama herhangi bir kayıp olmuyor döndüğümde.Zaten aç kalınca metabolizmaları da ona göre yavaşlar.Ben 3-4 gün dedim ama 1 hafta 10 gün bile sorun olmaz.Belki çok küçük yavrular için sıkıntı olabilir. Ama damızlık ve genç balıklarda sıkıntı olmaz.

Zaten sokağa çıkma yasağı ilan edilse de bu sıkıyönetim değil sonuçta.Temel ihtiyaçlar için sokağa çıkabilirsiniz.Siz de markete gidiyor gibi çok hızlı bir şekilde balıklarınıza yem verir dönersiniz tabii dediğim gibi bunu her gün yapmanıza gerek yok.3-4 günde 1 defa yemleseniz yeterli olur.Zaten sokağa çıkma yasağı gelse bile aylarca sürmez herhalde 1 hafta belki 2 hafta olur.

[QUOTE=Maske06]Arkadaşlar bir şey merak ediyorum.Benim gibi bir çok arkadaşın hobihanesi var yada üretimhanesi var.Son yaşadığımız virüs belasının durumu oldukça üzücü boyutlara ulaşmaya başladı.İlerki dönemde sokağa çıkma yasağı vs verildiği zaman evi dışında balık besleyenler nasıl bir yol izleyecek.Dışarı çıkabilecekmi?[/QUOTE][EDIT]JapoJupo,2020-03-22 22:16:17[/EDIT]
Balığımın Nesi Var?
Beyaz benek olmuş görünüyor.Eğer kullanıyorsanız ısıtıcınızın derecesini yükseltin.Bugün 28 dereceye çıkartın yarın 30 dereceye çıkartın.Böylece balığınızın üstündeki benekler dökülür.Sonra akvaryumun dibinden bir miktar su çekip dinlenmiş su ekleyin.Dipten su çekmemizin amacı dipte olabilecek beyaz benek kistlerini tanktan uzaklaştırmak.Hastalığın sebebi akvaryum suyunuzun ısısının sabit olmaması diyebiliriz.Isıtıcınız yoksa mutlaka edinmelisiniz.Japon balıkları evet soğuk suda yaşar ama sabit ısı olmalı.Mesela sabit 15 derece ısıda yaşar ama ısı 20 dereceye düşer gece mesela sonra gündüz 24 dereceye çıkar v.s. Bu ısı dalgalanmaları balığınızı hasta eder.Bunun önüne geçmek için de ısıtıcı kullanmalısınız.

Ayrıca balık sayınız fazla 20 lt de en fazla 2 japon beslenir.[EDIT]JapoJupo,2020-02-18 18:45:53[/EDIT]
Akvaryum Suyunun Kahverengi Bakır Rengi Almasi
Metilen mavisi tankta biyolojik döngünün oluşmasını engeller.Yararlı bakterileri yaşatmaz.Böyle olunca da tankınızda azot döngüsü oluşmaz.Sudaki organik atıklardan (yem artığı, balık dışkısı v.b.) oluşan amonyak balıklarınızı zehirler ve öldürür.Metilen mavisi kullanmayı bırakın.Tuz kullanmakta anlamsız.Bunlar tuzlu su balığı değil.Su değişiminizi haftada 2 defa olacak şekilde yapın.Her değişimde %30-40 değişim yapın.Suyunuz mutlaka dinlenmiş (24 saat bile dinlense yeterli) olsun ve tank ısınızla aynı ısıya getirerek değişim yapın.Balık ölümleriniz duracaktır.Ayrıca canlı yükünüz fazla tankınızdaki balık sayısını azaltın.Cikletler agresif ve bölgeci balıklardır.Özellikle çiftleşme dönemlerinde daha sertleşirler kavgalar v.s. strese sebep olur bu da zaten ölüm sebebidir

[QUOTE=Kalender_mesreb][x(]Arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz. Akvaryumu kuralı 3 4 ay oldu ilk başta Japon balığı ile başladım. Ama balıklar ölmeye başlayınca. Ciklet grubu aldım. Suyu 1 hafta da yüzde 30 civarı hep değişiyorum. Şu değişimi yapınca şu beyaz oluyor 2 3 gün sonra şu tekrar bakır rengi alıyor. 2 günde 1 balık ölmeye başladı. Şu değişimlerin de her zaman tuz ve [B]mavi su kullanıyorum[/B]. Akvaryumcuya durumu anlattım. Bana sarı denen bi ilaç verdi filtredeki sungerler i sokup 2 3 gün bu şekilde kullanmamı söyledi ama yine balık oluyor. Yarın akvaryumu yeniden kuracam. Biolofe iç filtre kullanıyorum monera ve Flora 1 metre bombeli akvaryum kullanıyorum yardımlarınızı bekliyorun[x(][/QUOTE]
Corydoras Akvaryumu Geliyor, Hazırmıyız :)))
Kurulumunuz hayırlı olsun.Bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum.Corydoras Adolfoi'nin ticari para hırsı adı Duplicareus değildir.İkisi farklı cory türleri.Duplicareus un üst bandı kalındır vücut ortasına kadar iner ve balık yaşlandıkça bu bandın rengi açılır.Aynı zamanda kafa üstündeki turuncu bantların rengi de daha soluktur.
Adolfoi çok daha nadir bulunan bir tür ve üst siyah bandı hem ince hem koyu renktir ve balık yaşlandıkça renkte açılma olmaz.Kafa üstündeki turuncu bantlar da yine daha koyudur.

İki türüde besledim farklı balıklar.Avatarımdaki balık bir ADOLFOİ mesela.

[QUOTE=Ebubekir ATAR]

Ölçüler: 80.45.40h

Canlı Türleri: Corydoras Adolfoi ( Ticari para hırsı adı: Corydoras Dublicareus ) - Corydoras Orange Venezuelanus

Balık Sayısı: 30 Adet Damızlık Adolfoi - 30 Adet Orange Venezuela genç yavrular.

Bitki Türleri: Anubias Eklenecek

Tankın Yaşı: Yeni kurulum

Filtrasyon ve Işıklandırma: Tetra EX 1200 Plus - Yeni model - Şuan ışıklandırma yok, eklenecek.

Tasarım ve Dekorasyon: JBL Sansibar Kum - Mangrov Kök


Akşam fotoğraf eklenecek..... Akvaryuma su konulmadı daha.

[/QUOTE][EDIT]JapoJupo,2020-01-17 16:43:12[/EDIT]
300 Litre Akvaryuma Uygun Fiyatlı Dış Filtre
İdeal filtre tank suyunu saatte 3-6 defa arası çevirmeli.Tankınız 300 lt ise minimum 1.200 lt debili bir filtre almalısınız.Bu 1.200 lt filtre içi boşken çevrim hızı içine malzeme doldurunca debisi düşer kalır 900-1.000 lt en fazla.Bu minimum olanı.Mümkünse en az 1.500 lt/s bir dış filtre alın.Markası bütçeyle alakalı. EHEIM-JBL bu işin Mercedes ve BMW si gibi.Diğerleri şans işi.Memnun kalanda var kalmayanda.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.