ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
215
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
10 saniye önce
Toplam Mesaj:
309 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
209 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç
60 x 40 x 40 Bitkili

SON 10 MESAJI

20x20x20 Yeni Kurulum
Çok da önemi yok ne olduklarının sağlıklı ve güzel görünüo herşey önemli olan o!
Yavru Lepisteslerim Hakkında
Yiyen balıkların türü ne? Melek vs acımaz yutar, da ufak tefek balıklarsa ve akvaryumda bitki bolca varsa hayatta kalabilirler. Anneyi de yanlarına koyun? Anneyle yavruları ayıran yatay ızgara parça olduktan sonra sıkıntı olmaz bence.

Bu arada yavrulukla uğraşmak yerine bol bol bitki alın, hiç ayırmayın lepistes dediğin her ay 20+ yavru verir zaten, ben şu anda yavruları ne yapacağımın derdini yaşıyorum, atsan atılmaz, satsan satılmaz...
80x45x45 Co2 Destekli Bitkili Akvaryum
Asker traşı:)

ahaha kızdırayım azıcık...

Ya cidden bi dahaki budamada ya bi çan eğrisi, ya bi vadi bişey yap Emre Hocam çim budar gibi dümdüz budamışsın!

NOT: Belli bir tanışıklık olmadan bu üslupta mesaj yazmayın sakın:) Normalde kavgada söylenmez yani. Kötü örnek olmayayım...[EDIT]ityo39,2017-10-20 16:26:36[/EDIT]
Kayalarin Uzerinde Olusan Yosun
Ben birşey anlamadım resimlerden valla. Nerede yosun?
Bitki Yaprak Delinmesi
Bitkilerin ortama alışması, akvaryumun su kimyasının oturması bunlar min. 1 ay sürer 3-5 gün değil. O nedenle haftalık su değişimini ihmal etmeden bitkilere günde 6 saat ışık verin, 1 ay sonra günde 8 saate çıkarın. Reeflowers markasının gübrelerinin sorunu da bu. İçeriği belli değil, ne miktarda ne verdiğini bilemiyorsun. Şahsen gübreleme konusunda hiç tercih etmiyorum bu şekli.

5-6 günde bitkinin formu bozuluyorsa bunun potasyumla vs açıklanması zor, uyum süreci demek daha mantıklı. Bir de ışık türü, gücü, kum seçimi, pH vs bir sürü değişken var, bunları bilmeden öneri vermek de zor.
İkinci El Eheim Mı Yoksa Sıfır Tetra Ex 700 Mi
Hocam böyle soru mu olur:) çok şahsi bir tercihtir bu sonuç olarak. İkinci el alırsın çatlak çıkar su sızdırır pişman olursun, yeni alırsın o da gürültülü olur, bozulur yine pişman olursun ama en azından garantiden değiştirme şansın olur, vs vs bir sürü kriter var. Eheim ı çalışırken görme şansın olduysa sorunsuz sessiz çalıştığını biliosan düşünebilirsin, yoksa ben olsam yeni alırım ama tercih meselesi...[EDIT]ityo39,2017-10-20 15:05:27[/EDIT]
Hangisini Yaptirayim
Mdf daha sağlam ve daha iyi olur elbette ama 150-200 TL fiyat farkı da olur tahminen.
Isıtıcı Aydınlatma Vs Ekipmanları...
Hocam ısıtıcıda 50W ile 100W birçok markada fiyat farkı bile yaratmıyor watt belirlerken fiyata bakma direkt doğru boyu al öncelikle. Fiyat konusu marka ile ilgili, Çin malları ucuz, ama iyisi var kötüsü var tam bir tombala. İyi-kötü derken bozulup suyu 40 dereceye çıkaran mı ararsın her türlü ürün var. İyi markalar Tetratec, JBL, Eheim, Jaeger gibi onlar da pahalı dediğin gibi. Çin menşei olanlarda 30 tl ye bulunuyor bu arada. Bir de şu var tüm bu ürünler dolar veya euro ya endeksli olduğu için de fiyatlandı aşırı. Yine en iyi yöntem internetten bakmak, 2-3 marka-model belirleyiip direkt onu aratırsan bazen 2 sene önce ithal edildiği için veya stok eritmeye çalışan bir firma olduğu için daha ucuza bulabiliyorsun.
20x20x20 Yeni Kurulum
Cuba dan ziyade monte carloya benziyorlar iri yapraklarıyla ama tohumdan aldığınız düşünülürse pek güzel başarılı bir iş olmuş. Tebrikler ve keyifli hobiler.

NOT:: Keşke 30x30x30 yapsaymışınız akvaryumu. Her halukarda tek beta için idare eder (kavanoz veya ufacık bardaklardan iyi elbette) ama net 5-6 litre çok küçük hakkaten. Haftada en az 2 defa %20 gibi su değişimini ihmal ederseniz çok hızlı şekilde tatsız tecrübeler yaşayabilirsiniz. Aman dikkat...
Işık Seçimi
Net 90-100 litre hacminiz var, 3 x 24W uygundur bence de. 4 saat açık 3 saat kapalı 4 saat açık şekilde günde 8 saate timer ile ayarlayın.
Yosunu çoğu zaman ışık yapmaz, gübrelemenin yeterli olduğuna emin olun yeter. Akıntı ve sirkulasyon konusu benim tecrübeme göre de faydalıdır yosunla mücadelede. Otto, sae, nerite salyangozu gibi yardımcıları da bulundurun, en az 2 şer tane...

Excel gibi yosunu baskılayan karbon gübrelerini de gün aşırı 3 ml hesabıyla kullanabilirsiniz, mutlaka katkısı olur yosunla mücadeleye.
Su değişimlerini de haftada bir aksatmadan yaparsanız sorun olmaz. Sorun olmaz derken tek bir yosun görmezsiniz anlamında değil, yosun alıp başını gitmez hayattan bezmezsiniz anlamında yoksa su değişimi yaparken camlarda temizlik, dip çekimi vs yine gerekir. Yosunsuz akvaryum yalandır, yosunla mücadeleyi yapıp kontrol altında tutmaktır esas olan.

[QUOTE=emrahofficial]Akıntı yosun sorununu %50 çözer hocam. Tavsiye ederim. Bende ciddi sakal yosunu oldu co2 artırıp akıntı motoru ekleyerek tamamen çözdüm problemi. Du değişimi zaten yapıyorsunuzdur diye söylemiyorum.[/QUOTE]

Konu dışı olacak ama sakal yosunu ile ilgili çok okuyup çok araştırdım ve birçok örnek var ki meret yosun filtrelerin basış ucunda bile yuvalanıyor, yani bu yosun için akıntının çözüm olduğunu sanmıyorum. Genel olarak sirkulasyon besin ve co2 nin homojen dağılmasına katkı verdiği için bitkilere faydası oluyor, ve dolaylı olarak yosuna faydası oluyor elbette ama dediğim gibi sakal yosunu için pek bulabildiğim br çare yok maalesef.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,510,001 Mesaj
  • 369,174 Konu
  • 91 Forum
  • 126,182 Forum Üyesi
  • 1,358 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,121 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.