ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1597
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
8 Saat 22 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2072 [0.94 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
63 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Power Led Armatür Projem
[QUOTE=rifai]

Bu bilgiye nereden ulaştınız bilmiyorum ama çok yanlış bir düşünce. Işık cama vurunca yosun yapıyor ama bitkiye, kayaya yada köke vurunca yapmayacak mı?
Merceği kullanma amaçlarımızdan biri; ışıma açısını daraltarak daha yoğun ışığın, daha derine inmesi sağlamak. Çünkü ışık suda kırılarak camdan dışarı çıkma eğilimindedir.
Diğeri ise armatürden çıkan tüm ışık suya düşmeli yani suya hiç girmeden odaya yayılan ışık miktarını azaltarak, ışıktan aldığımız verimi arttırmak.
Ama bunların da bir sınırı var. Siz 40cm yükseklikte bir akvaryumda, sudan 10cm yukarıda duran bir armatüre 60 derece mercek takarsanız, yoğun ışık yüzünden bölgesel yosunlar artar ve ışığın gelmedi yerler karanlık kalır, bitkilerinizi olumsuz etkiler.
Kısaca, yüksekliği 40cm'den az olan tanklarda mercek kullanmayı önermiyorum. [/QUOTE]

İtiraz etmek için değil öğrenmek için soruyorum yanlış anlamayın. Cama vuran ışık olmasa bir eksikliğini hissetmeyiz, hem de camda daha az yosun oluşur diye düşünyorum. Neticede ışık olan her yerde yosun oluşuyor dediğiniz gibi, camlara ne kadar az vursa o kadar iyi, hem dediğiniz gibi ışığı verimli kullanmak açısından da bir kaybın önüne geçilmiş olur. Benim akvaryum 45 cm yüksekliğe sahip, armatür 15 cm üzerinde duruyor. 21 x 2 = 42 adet 1 W power led var...2 sıra arası 10 cm gibi kullanıyorum. Yosun oluşumu yine var. Bitki gelişimi makul... Ben şunu anlamıyorum lens seçerken nasıl bir hesap yapılıyor? 10 cm yukardaki armatüre 60 derece lens takınca ışık nasıl bir yol izliyor diye varsayıyorsunuz ki karanlık bölgelerin oluşacağını ve bölgesel yosunlar oluşacağını öngörüyorsunuz? Tamamen geometrik bir hesap yapınca, kırılma yansıma ve dağılmayı hesaba katmasak bile 90 derece açıyla ışık dağılsa yarısı dışarı gider gibi görüyorum ben halbuki...var mı bu konuda okuyup öğrenebileceğim düzgün bir kaynak?
Power Led Armatür Projem
[QUOTE=rifai]Kolay gelsin Burak Bey,
Ben size 1watt'lık ledler ile 36watt bir armatür öneririm. Ve mümkünse iki ayrı şerit ile daha iyi bir ışık dağılımı sağlar çünkü mercek de kullanacaksınız. Mercek konusuna gelince, 90 derece mercek yeterli olacaktır. Bu bile çok yoğun bir ışığa sebep oluyor, daha darı bölgesel yosunlanma yapar.
Kendim fullspectrum ledi tercih ediyorum. Sebebine gelirsek, renkleri eşit şekilde dağıtmayı kolaylaştırıyor ve akvaryuma karşıdan bakınca akvaryumun içi disko topu gibi görünmüyor[:D] Fs ile şerit pcb işi çok daha kolaylaştırıyor, her fs'nin sağına ve soluna beyaz koymak bölgesel renk farkını da engelliyor.
Tabiki de tercih sizin.[/QUOTE]

90 derece lens kullanıldığında ışığın önemli bir kısmı ön ve arka camlara vurup yosunlanma yapmaz mı? Bu konuda görüşünüz nedir? daha dar açılı (60 derece gibi) lens kullanıp, ön ve arka camlara vurmayacak şekilde konumlandırılsa daha uygun değl midir?
Şantiye Akvaryumu
[QUOTE=Karmakvaryum]Hocam kolay gelsin 6 saat yeterli aydınlatma için zaman ayarlı priz öneriyorum zeminde montecarlo olduğu için lens takmalısınız 90 derecelik lensler işinizi görür[/QUOTE]

Bu powerled aydınlatmada 90 derecelik lensler genel kabul görmüş lensler midir? armatürü akvaryumun 15 cm üzerinde konumlandırmışsan 60 derecelik lens daha uygun olmaz mı? Ya da nedir bu işin doğrusu? ışığı çok dağıttığında hem gücünden feragat ediyorsun hem de camlara vuran ışık camda yosun oluşturmuyor mu? Biliyorsanız bu konuyu, bir açıklarsanız sevinirim...
Su Piresi Kargolama
[QUOTE=SAFRAN]Cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Burada söylelerin hemen hemen hepsini yaptım ( naylonla oksijen basmak hariç) ancak yine çok kayıplar verdim. Örneğin cuma akşamı saat 22:30 da 1litre pet şişe ye 470 adet tek tek sayılmış, irili ufaklı pire koydum.Pet şişenin yaklaşık 1/5 i hava kalacak kadar su doldurdum.Ağzını kapattım.Hatta hava motorunun borusunun ağzına iğne geçirip, pet şişenin ağzını delerek hava verdim. Şişe sertleşti, içi hava doldu.Hemen havası kaçmadan silikon tabancası ile iğne deliğini silikonladım deliği kapattım.Üzerinden 60 saat geçti ve içinde neredeyse 50-60 tanesi ölmüş, diğerlerinde hareketleri yavaşladığı için deneye son vermek zorunda kaldım. Bunun gibi su/ hava / pire sayısı oranlarına göre pek çok deneyde yaptım. Sonuç başarısızlık. [:kotu:]Bu iş bu kadar zor olmasa gerek. Neyse hayırlısı.

ernapi]

Yeşil sudaki fitoplanktonlar kargo ortamı karanlık olacağından karbondioksit yerine oksijen tüketeceklerdir diye düşünüyorum.Yanılıyor muyum?[:?][/QUOTE]

Fitoplanktonlar aynen dediğiniz gibi bitkiler gibi davranacaktır. Işık olmadığında oksijen tüketirler...
Yeni Bir Maceraya Başlangıç
[QUOTE=eyupburak]
Tropica yeşil ve turuncu olanı birlikte kullanıyorum sonuç gayet iyi. Yeşil olanında mikro demir potasyum fosfat ve nitrat var. Turuncu olanın da fosfat ve nitrat yok kalan hepsi aynı. Nitrat ve fosfat balık yükü fazla olan akvaryumda oluşabiliyor o yüzden turuncu olanın yanında yeşili az mikyarda kullanıyorum. [/QUOTE]

Sizin durumunuz konu sahibinden farklı bana niye cevap yazdığınızı anlamadım. Turuncu ve yeşil olan aynı anda kullanılsın diye önerilen 2 ürün değil. Her tankın nitrat, potasyum ve fosfat tüketimi bir değil. Yazdığımda yanlış birşey yok.
Yeni Bir Maceraya Başlangıç
[QUOTE=RyMeeSs]

Suan kulanmış olduğum gübreler forumdan satın aldım, onları tamamen bırakıp sadece Tropica Premium Fertiliser geçme konusunda kararsız kaldım.[/QUOTE]

Bahsettiğiniz gübre demir dahil mikroelement gübresi. Yani nitrat-fosfat ve potasyum içermiyor. NPK için ayrıca gübre kullanmanız gerekir.
Yeni Bir Maceraya Başlangıç
[QUOTE=RyMeeSs]

Merhaba öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim , gübreleme konusunda excel vermeye devam ederken Tropica Premium Fertiliser kullanmayı düşünüyorum ama emin olamadım.


[/QUOTE]

Ne konuda emin olamadınız anlamadım. Excel yosunla mücadele dışında bir fonksiyonu olmayan birşey zaten. Birlikte kullanmanızda hhiçbir sıkıntı olmaz.
Yeni Bir Maceraya Başlangıç
Aydınlatma : bu hacimde 42 watt powerled uygundur diyecektim ki zaten siparişi vermişsiniz:)

Kökler: Lobelia cardinalis bitkisi bu şekilde kökleniyor ve sakal gibi bir yerden sonra herkesin hoşuna gitmeyecek bir görüntü olabiliyor. Ben buduyordum o kökleri. Bu kökler KESİNLİKLE yetersiz gübre ve besin olduğu anlamına gelmez, sakın öyle düşünüp gübrelemeyi ona göre ayarlamaya kalkmayın, yosuna boğulursunuz.

Gübreleme: Gübrelemede farklı marka ve ürünlerin farklı derişimlerde üretilmesi nedeniyle 3 ml yerine 5 ml ver gibi bir yorum yapmak çok yanlış olur ancak şunu söyleyebilirim ki demir, mikroelement gübrelerinin hemen hemen hepsinde var, dolayısıyla ekstradan eklediğiniz demir miktarını daha düşük tutmanızı öneririm. Misal ben 140 litre tankımda, 42Watt-8 saat/gün aydınlatma, tüplü sistem CO2 olan bitkili tankta, Seachem Flourish kullanıyorum (mikroelement) haftada 3 gün 2 şer ml olarak. ekstra demir gübrem var ama kullanmıyorum. Bu tabii bitkilere de bağlı bir konu ama kırmızı bitkiler "yüksek demir olmazsa kızarmaz" varsayımı tek başına doğru değil. Örneğin nitrat oranı yüksekse, demir yeterli olsa dahi yine kızarmıyor. Yerinizde olsam demir gübresini biraz azaltırım (3 ml x 3 gün bence fazla)
200 Lt H Tech Bitkili Yüksek Tank
170 lt akvaryum için 72 watt powerled biraz fazla değil mi? 1/3 diye hesaplanmıyor muydu bu powerled ? Yosun dert olmasın başınıza inşallah...
Vatoz Geçmeyen Hastalık
Güncelleme: 27 Şubat 2021 itibarı ile evimi taşıdım ve taşınma esnasında hasta balık için ayrı bir tank ile uğraşamadığımdan ana tanka geri aldım bu hasta arkadaşı ve bugün itibarı ile hala sağlıklı yaşıyor. Sanırım ya hastalığı yendik ya da psikolojik bir hastalıktı geçti:) Her neyse tekrarlarsa bu konu üzerinden güncelleme yaparım...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 311 Online Kullanıcı, 169 Üye

Online Kullanıcılar

Baykalbul, ay_az, arapaima, rodeus, erkankucukgungor, muzaffer_81, HobiKlander, oblomov, Okan yıldız, yigitozb34, Haulga, BadWolf, Tayan, Oktayn93, Beta_balik, teachy, Mfevcil, MiSoSiKiaN, ScArFaCe, Ocankio, arca, yokte, Alp Atu, kebüç, arif61, comolokko01, Quersian, quat, Hasann1903, Shateiel, Ejder Günaydın, husumut, Fuat.52, -RBG-, Canerkartal, Hasan117, biacar, ilh4n, lojistisyen, reano, endocrin, MurathanM, ÖzcanÖzkan, janapelo, Libidish, Cenk Bildir, Hasan09, Tutku, OsmanBeyy, zafer kaplan, XPlot, sahingoksel, Thldrn, Ömer t, muratgurer, berkcanugurdag, orkut_k, mimar55, zoradam09, Gihot, Duboisi_, KubilayK, Kaya905, Noyes, giyotyn, Kınayu, MŞEN, Tolgahan.usta, suslu_78, Poetika35, Barış Demirok, muzaffer aras, oceanic, serhat480, HLLDNLYC, abunil, mmemati, MaxKrone, demirellevent, hsyn35, modetr, birbabakodlama, küçükağa, Yurt71, fkarakaser, Mehmet Paçacı, Muhendis, Serkanjb, emirhansaracc, lokmansaglam, Akarakurt, samah, Selahattinkara, kaanbalcı61, KissOffLife, şansal, selfish, Phos, bionichumann, heredot_cevdet, ornies, Crowntail Betta, Mazhar AKKAYA, Mikail Erdoğan, sezai25, Cancan59, mczorba, jezey, iremkara, DRARH, aktugsedat, Ynsmr, Yas400, omerali06, Eroll0660, Sahin_26, Genç__Akvartist, ismailyakupoğlu, Neothauma, Aplot, Musab96, stopsound, erdalakçay, BlueLine, Heartstring, Eldurmaz, jjmuzo, Trop006, gattar5050, SORCEROR, ternapi, Fatihh234, mburakag, Aydın58, balikmeraklisi12, asliaral, Enver0111, sadangur, discus33, mgokturk, reprise, Piyanist., yusufhboglu, MDEmin, zekigonlum, Splendor, Nikoism, Anil01, Birtek, ersin ün, gececihan, Ghetto, Deucalion, Akıncız, diper, cihankarip, Dragneel.99, çulsuz, Cengizhan06, mgbrdr, ardatamay, terranova, serdar131977, emreg, chdszc, atesh, Ahmet_, Rafayel, gorkemyoldas, tornado0741,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.