ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
27 Nisan 2017 16:25
Toplam Mesaj:
88 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç
60 x 40 x 40 Bitkili

SON 10 MESAJI

Co2 Ayar Sabitleme Sorunu
Ukalalık değil amacım ama selenoid arızalı olması nedeniyle tam açmıyor veya tam kapatmıyor olsa bunu kapandıktan sonra gaz akışı gözlemekten farkedersiniz diye düşünüyorum. Bilimsel yöntem elbette selenoidsiz, ince ayar vanasız, vs şeklinde deneyerek problemi ayırt etmektir, ama her seferinde başka bir yerde (düzgün bağlayamamak nedeniyle) kaçak yaratma riski var, her iki denemede de kaçak kontrolü de yapılırsa herhalde sorunlu parça tespit edilecektir. Açıkçası bende de aynı sorun var ama şimdilik böyle bir deneme yapıp selenoidi veya ince ayar vanasını söküp denemeye cesaret edemedim!

Bu arada 2 sorum olacak: 1- regulatör çıkış basıncı nedir? 2- 2 adet çek valf olduğunu söyleyen arkadaş hangi noktalarda 2 tane çek varlfi var merak ettim? bende inline difüzör var kendi çek valfi var üzerinde gaz giriş noktasında başka da bir çek varlf yok sistemimde...[EDIT]ityo39,2017-04-21 15:40:34[/EDIT]
İnce Ayar Vanası İle Ayar Yapma Sorunu
Ben şunu merak ediyorum...örneğin 100 tane kullanıcı varsa bunların 2-3 tanesi bizim gibi kazma da herkes gülüp geçiyor mu? yoksa 50 tanesi istediği verimi alamıyor yeterince ve tamamen memnun değil mi? Bizde mi sorun ayar yapamıyoruz? yoksa malzeme kalitesi mi?
İnce Ayar Vanası İle Ayar Yapma Sorunu
Ya arkadaş bu ülkede her şeyi en ucuza maletmekten öte bir kalite standardı oluşmayacak mı! Göya bu forumda yüzlerce sistem satan birinden aldım ben de, onu dene bunu dene odur budurdan öte bir öneri çıkmıyor adamdan. sen önce sattığın sistemin çalışıp çalışmadığını test edip öyle satsana!

Neyse böyle bir deşarj oldu benimkisi...
İnce Ayar Vanası İle Ayar Yapma Sorunu
Ben de benzer bir sorun yaşıyorum. Selenoid açıldığı anda fokur fokur gaz akışı oluyor. regulatör çıkışı 8 bar seviyesinde ayarlı. sonra yavaşlıyor zamanla...ama panikleyiip her seferinde ince ayar vanasından kısmak zorunda kalıyorum.

şayet regulatör çıkışını 5-6 bara düşürürsem de selenoid açıldıktan sonra 1-2 saat sonra bile gaz çıkmıyor! deli olacağım...

ince ayar vanası üzerinde basınç aralığı yazmıyor bile...ne yapmalıyım ?

NOT: fotoğrafta sizin de regulatör çıkış basıncınız 8-9 bar seviyesinde, buna rağmen selenoid açıldığında düzgün bi şekilde saniyede 1 veya 2 damla gibi çıkış mı oluyor yoksa sizde de bendeki gibi fokurduyor mu ilk açıldığında?
Akvaryumun Suyu Sararıyor.
ARkadaşım, balık fazla olduğu için sudaki nitrat olması gerekenden çok daha hızlı artıyor, o nedenle ssararma oluyor. Normaldir. Kısa vadede su değişimi sıklığını artırmalısın balıkların sağlığı açısından. yani atıyorum haftada bir bir miktar su çekip, X litre dinlenmiş çeşme suyu ekliyorsan bunu haftada 2 ye çıkar, değiştirdiğin X litre su miktarı nedir bilmiyorum ama %30 u geçmesin (şahsi fikrimdir, %50 civarında suyu bir kerede değiştirenler de var ama sıcaklık değişimi, pH değişimi gibi balıklar için sorun yaratıp hastalanmalarına sebep olabilecek şeyler bunlar, o nedenle %30 u geçme bence).

Orta vadede daha büyük bir akvaryum araştır, 2. el olabilir, forumda elden çıkarmak isteyen neredeyse bedava satanlar var, araştır bulursun kessene göre birşey.
Orta vadede lepistes veya neon a döneceksen filtreyi değiştirmeni öneririm. Senin filtre sadece mekanik filtrasyon yapıyor yani sudaki azot döngüsüne bir faydası yok. En basitinden bir pipo filtre veya (akvaryumda yer kaplasın istemiyorsan) şelale filtre (ki bunların ikisi de çok makul fiyatlı filtreler, çin malı ve ucuz hepsi) sana çok daha berrak bir su imkanı verecektir, balıklar için de daha sağlıklı bir ortam yaratır.

Bir arkadaş söylemiş gerçi ama lepistesler hızla çoğalır, akvaryumu büyütmeyi düşünmüyorsan neon düşün lepistes yerine. Gerçi neon da hassas balıktır, ufak ve dayanıklı balık istiyorsan zebra danio öneririm, arada heyecanlanıp suyun dışına sıçrarlar, suyun üstünü bi şekilde örtmek gerekir, ama onun dışında aşırı dayanıklı balıklardır, özellikle ufakken alırsan keyifle bakarsın uzun süre...pembeleri de var hem ucuzdur da...
Bakımı Kolay Bitkili Akvaryum Soru
Işık konusunda T5 tercih etseydiniz keşke, T8 için 2x18 in altına düşmeyin bence, yosun olursa da ışık fazlasından olacağını düşünmüyorum, kolay bitki java fern ve anubias düşünüyorsanız potasyum dışında pek birşey gerekmez, dinlendirilmiş çeşme suyu ile yol alabilirsiniz
Silikat Ve Fosfat Tutucuların Bitkilide Kullanımı
Yeşil noktanın çözümü fosfatı artırmak, ve CO2 dozlamak... fazla fosfat yosun yapar mevzuu çoktan tarih oldu rahatça fosfat dozunu artırın bence. Yalnız mevcut GSA yok olmayacaktır, yani mevcut yeşillenen yaprakları kesip atacaksınız ne kadar acıtsa da :)

Fosfat tutucu vs türü malzemeleri ben çoktan çıkardım filtreden, uzun süreli kullanım için bitkilide uygun değil, malum bir yandan fosfat gübresi ekleyip bir yandan fosfatı tutturuyoruz saçma birşey oluyor. Bende GSA yok uzun zamandır, fosfatı artırıp yosun tutan anubias türü bitki varsa hafif gölge yerlere konumlamak bir çözüm olabilir.

Işık, akv hacmi, gübre düzeninizi bilmeden ancak bu kadar söyleyebilirim.
Java Moss
2-3 hafta bekleyin sonra sararan yerleri isterseniz ayıklayın, çok fazla gübreleme yapmayın, dinlendirilmiş çeşme suyu ile takviye edin yeter, fazla gübre iyi gelmiyor moss için...Ben de bitkili ana tankta sararma oldu, yavru akvaryumuna aldım, minimal gübreleme ile, sadece haftada bir çeşme suyuyla (dinlenmiş elbette) orman gibi oldu...Sabırlı olun kendi haline bırakın java moss öldürmek yaşatmaktan daha zordur.
Bitkili Tank
Hayırlı olsun, sorunsuz akvaryum olmuyor gerçi ama minimum sorunlu günler dilerim:)

Bu arada simetri takıntısı olanlardansınız sanırım:)
Yine Cuba Patlar Mı?
Bu tarz bir kurulumda uv filtre ve skimmer neden gereklidir? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Başarılar ve teşekkürler şimdiden. Son soru: lav kayasına nasıl tutturdunuz sorması ayıp:)[EDIT]ityo39,2017-01-02 01:47:40[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,439,851 Mesaj
  • 359,950 Konu
  • 91 Forum
  • 122,187 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,287 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.