ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1170
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
10 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1663 [1.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
311 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryumda Fosfat Ve Bba İle Mücadele
Sizin adınıza sevindirici, geçmiş olsun.

Ben şahsen EI metoduyla her hafta 3-4 ppm fosfat ekliyorum akvaryuma ve bba sorunu yaşamadım hiç. Muhalefet değil amacım ama sanki başka parametreler söz konusu gibi geliyor bana.
Akvaryum Yosun Sorunu
[QUOTE=ceyh]

[:D] Eh geçti artık, o dönemde çok yazdım ama bir geri bildirim olmadı, kendi imkanlarımla bu şekilde kurtuldum, yine de aklımda olsun. [:iyi:][/QUOTE]

Valla macrol konusunda tekrar tekrar 8-10 farklı konuda yazdım bunu ama bi yerden sonra sıkılıyor insan...sabit konulara eklenmesi lazım sanırım...[EDIT]ityo39,2019-03-22 15:32:02[/EDIT]
Bitkil Akvaryumda İnce Yapraklı Bitkiler.
Misal hangi bitkiler? Aydınlatma kaç watt/litre kabaca? Gübre ne veriyorsunuz tam olarak?[EDIT]ityo39,2019-03-21 21:48:17[/EDIT]
Akvaryum Yosun Sorunu
[QUOTE=ceyh]Yosun değil, Erkan Bey'in dediği gibi bakteri. Makro element eksikliğinden olabilir, önlem almazsanız yayılmaya devam edip bitkileri boğacaktır. Kurtulmak için tüm akvaryumu bozup mümkün olan her şeyi kaynar suda, bitkileri de karantinada bekletmiştim.[/QUOTE]

Cyanobakteri en zahmetsiz yosun yaw boşa bozmuşsunuz yazık... macrol 100 litreye 500 mg tabletle gün aşırı uygulama...3 uygulamada eser kalmaz
60x60x40h Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu
Güçlü ışık dostunuz değil başınıza yosun derdi açar her zaman, 5-6 cm yüksekte kullanmanız o bakımdan daha bile iyi.
60x60x40h Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu
[QUOTE=melihguven87]

Bilgi ve önerileriniz için çok teşekkürler. Gerçekten rehber niteliğinde bir yorum olmuş. Ozaman bu yaşayacağım süreçte sizden destek isteyebilirim sanırım :)

Kökleri önceki akvaryumumda kullandım 1 sene kadar yüzme olayını hiç yaşamadım. Umarım sonuç yine aynı olur.

Dallara aynen bende moss düşünüyordum ama yazdıklarınızdan sonra şimdi arada kaldım bende tekrar değerlendireceğim.

Monte Carlo düşünüyordum, hatta monte carlo görselleri ne hikmetse önüöe çıkıp durdu sürekli ve tekrar akvaryuma dönmeme bu sebep oldu ama elimdeki malzemelerle danıştığım kişiler hep monte carlo sadece şöyle ışık ister olmaz dediği için hayal kırıklığına uğramıştım açıkçası. Yinede deneyeceğim yetiştirmeyi.

Bitkiler konusunda bahsettiğiniz gibi az tür olmasını istiyorum. Sadece araştırdıkça hoşuma gidenleri kendime liste olarak ayırdım içlerinden seçmek için. Liste aşağıdaki gibi, içlerinden özellikle önerdiğiniz yada özellikle önermediğiniz tür var ise bilmek isterim.

ARKA PLAN
Cabomba caroliniana
Rotala Wallichii
Juncus Repens
Didiplis diandra (Orta-arka)
(Merkez-odak- akvaryum ortasına) Echinodorus Red Diamond yada Bucephlandra Super Blue

ORTA PLAN
Limnophila Hippuroides
Reinecki mini
Aponogeton Madagascariensis
Bacopa Caroliniana
Hydrocotyle tripartita (Kalın mangrow üstüne)

ÖN PLAN
Pogostemon Helferi
Blyxa Japonica
Stringy moss
Moss ball


Buarada armatür geldi bitkiler öncesi son hali
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/171692/210320190052531.jpg[/IMG][/QUOTE]

Yardımcı olmaya çalışırım kendi tecrübelerim izin verdiği kadar, bilmediğim konuda da bilmiyorum derim bu konuda bana güvenebilirisniz:)

Monte carlo'yu hem yüksek ışık hem de düşük ışıkta başarıyla baktım büyüttüm:) Yüksekten kasıt 1 watt/litre, düşükten kasıt ise 0,40 Watt/litre. Her iki durumda da CO2 vardı ortamda. Kilit konu yosun burada. CO2 varlığında düşük ışık yosuna en iyi çözüm:)

Bitki tercihi konusunda bir arkadaş yazmış o önemli konu, armatür 60 cm derinlikte homojen dağılım sağlamayacak. BU avantaja da dönüştürülebilir aslında. Şöyle ki:

Bitki yerleşimini tasarlarken yüksek ışık isteyenleri armatürün altına denk getirip, az ışık isteyenleri daha armatürden uzağa yerleştirebilirsinz. Aynı zamanda led armatürlerde ön ve yan camlardan yansıyan ışık bu yüzeylerde yosun özellikle GSA yapıyor. Siz armatürü ortalayarak camlara ışık vurmasını önleyebilirsiniz, bu da avantaj olabilir.

Bitkilerle ilgili genel tavrım 2-3 türle sınırlı kalmanız bunu tekrarlıyorum ve yorumlara geçiyorum :

ARKA PLAN
Cabomba caroliniana, Güzel ve zengin bir bitki görsel olarak, hızla gelişir, bir süre sonra budamaya yetişemezsiniz, yüzeye çıkıp kıvrılmaya başlar, en sonunda gölge yapmaya başladığı için kökleyip uçlardan budadığınız bitkiyi 3-5 dal sıfırdan ekersiniz. Böyle bir döngü kulağa iyi geliyorsa düşünebilirsiniz.
Rotala Wallichii: Ben bu bitkiyi beceremedim bir türlü...Düşük ışıkta olmuyor kesinlikle, her manada high tech akvaryumda oluyor. Önermem
Juncus Repens: Bilmiyorum
Didiplis diandra (Orta-arka) Bilmiyorum
(Merkez-odak- akvaryum ortasına) Echinodorus Red Diamond yada Bucephlandra Super Blue . Echinodorus türleri hem düşük ışıkta gelişir, hem çok dayanıklı hem de güzeller bence. Tek sorun aşırı köklenmeleri ve akvaryumun dışına doğru uzamaları...Akvaryum dışına dal uzatıp dışarda çiçek açarlar:) O da değişik bir tecrübe...Ben tercih etmiyorum ama edene de kızamam güzel bitki. Buce bakmadım hiç bilmiyorum.

ORTA PLAN
Limnophila Hippuroides: Bakmadım hiç ama standart stem bitki herhalde...
Reinecki mini : Kırmızı kontrast açısından güzel, aşırı boya gitmemesi de olumlu, öneririm.
Aponogeton Madagascariensis: bilmiyorum
Bacopa Caroliniana: Güzel bitkidir, öneririm.
Hydrocotyle tripartita (Kalın mangrow üstüne): Favorilerimdendir, harika bir görüntüsü var bence, öneririm.

ÖN PLAN
Pogostemon Helferi: bakmadım hiç, ama zor deniyor??
Blyxa Japonica: BU bitkiyi de en az 1 Watt/litre aydınlatmayla bakabilirsiniz. Ben bir sürü erittim bu bitkiyi maalesef:(.
Stringy moss: Moss sonuçta:) tercih sizin
Moss ball: Bakmadım hiç ama karides olacağı için moss tercihleri arasında mantıklı bir seçim olur.

Genel olarak bitkileri seçerken akvaryumun 3 ay sonrasını da düşünün... Yayılma, uzama vs durumlarını düşünün.
Yeni Akvaryum Tavsiye
[QUOTE=mrtzngn]Arkadaşlar merhaba.

Daha önce hiç balık beslemedim ancak 1 aydır sıkı şekilde bilgi ediniyorum.
60x40x40 şeklinde yeni bir akvaryum almayı planlıyorum bununla ilgili birkaç sorum olacak.

1-) filtre olarak bu akvaryum boyutuna uygun olarak iki filtreden birini almayı düşünüyorum. Sunsun 603b dış filtre veya Eheim pickup 2010 iç filtre. ( bütçem çok fazla yok o yüzden bu fiyat araliğinda birşey almak zorundayım bunlar olmaz derseniz o zaman akvaryumun boyutunu biraz daha küçültmek zorunda kalacağım). bu filtrelerin artıları ve eksileri nelerdir benim için en önemli konu şuan bu.

2-) Low-tech bitkili bi akvaryum düşünüyorum bunun için ışıklandırma tavsiyesi ne olur

3-) balık olarakta bir çift Bolivian Ram ve Cardinal neon tetra düşünüyorum birlikte yaşar diyende var sıkıntı olur diyende tam net cevap alamadım. farklı tür tavsiyelerine açığım. dediğim gibi ilk kez balık bakacağim

şimdiden çok teşekkürler [/QUOTE]

1-) Eheim Sunsun ama Dış filtre iç filtre bence.

Dış filtre çok daha fazla filtre hacmine sahiip dolayısıyla çok daha etkili nitrat döngüsüne imkan verecektir. Temizlik sıklığı 2-3 ayda bir olur. İç filtre 1-2 haftada br temizlik ister. Tercih sizin.

2-) Aydınlatma gücünü düşük tutarsanız ve buna uygun bitkiler seçerseniz gayet yosunsuz ve sağlıklı olur. Bitkiye göre aydınlatma da düşünebilirsiniz. Tercih meselesi. Led olursa 25-30 watt ı geçmeyin. T5 olursa 48 watt (2 x 24W) olur kaçınılmaz olarak. Veya standart akvaryum kapağı ile birlikte alırsanız içine 2 tane E27 duy taktırın, toplamda 40 Watt ı geçmeyecek şekilde 2 tane tasarruflu ampul takın 6500 K ...bitti gitti...Bir dolu bitki yetiştirilebilir bu şekilde.

3-) Bolivian Ram bilgim olan bir konu değil ama neonları 8-10 tane koymakta fayda var. Belki akvaryum oturana kadar başka balıklar düşünebilirsiniz geçici olarak. zebra danio vs gib aşırı dayanıklı balıklar var misal. Veya Serpae tetra aşırı dayanıklı balıktır. O da sürü balığıdır...
Bitkili Akvauma Başlangıç
Akvaryum ebatlarını ve birçok detayı yazmamışsınız. Bu durumda sadece görsellikle ilgili yorum alırsınız. Filtre uygun mu diye öğrenmek için akvaryum ebatlarınızı yazmanız doğru olur. Seçtiğiniz şelale filtre 600 lt/h, pratikte 400-450 litre civarı su çevirecektir. Akvaryumunuz 100 ltreden büyük değilse yeterli olur.
Bitki Tankıma Başlangıç (high Tech)
JBL Silicatex kullanın, 1-2 hafta kullanıp sonra fltreden çıkartacaksınız zaten diatom tekrarlayan bir yosun gibi birşey değil. Daha çok bir faz gibi düşünün. Bu geçici süreçte balık vs eklemektense silicatex kullanın. BU süreçte evet fosfatı sıfırlayacaktır ve bu da GSA yapar, ama bu süreçte ekstra fosfat dozlayın sorunu minimize edin. Fosfat zehirlenmesi diye birşey yok, o nedenle haftada 2-3 ppm değil 4-5 ppm rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Ya da en kötü gsa temizler söker atarsınız 2 hafta sonunda. tercih sizin.
60x60x40h Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu
Kökler suyu doldurduğunuzda yüzecekler ve tüm tasarım kabus olabilir, bunu hesaba katmanız konusunda uyarmak isterim. Yapılabilecekler:

1- Kökleri bir kova içinde sıcak suda bekletin, bu süre 2 haftayı bulabilir, kökler suyu emdikçe yüzmemeye başlar, ne zaman dipte kendi kendine durursa o zaman akvaryuma koyarsınız.

2- Kökleri altta uygun ağırlıkta bir taşa japon yapıştırıcıyla yapıştırın, taş kumun altında kalacak ve gözükmeyecek şekilde yerleşimi yapın, bu sayede kök yüzmez sizin de uykularınız kaçmaz:)

Bunların dışında tavsiyelerim:

1- 2 veya 3 den fazla bitki türü kullanmayın. İnsan hevesle birçok bitki alıyor sonra görüntü güzel olmuyor...atmaya da kıyamıyorsunuz. Java fern den bir öbek yaparsanız kök üzerinde harika bir görsel odak yaratabilirsiniz 3-4 ay içinde...

2- Su üstü bitkilerinden uzak durun. Çok hızlı çoğalır ışığı keserler, nitratı emer bitkilerin gelişimini olumsuz etkilerler. BU da çoğu zaman yosuna sebep olur.

3- Aydınlatma gücünü düşük tutup az ışıkta güzel gelişebilen bitkiler (anubias, java fern, crypto türleri) seçerseniz yosun derdiniz olmaz.

4- karides işinden anlamıyorum ama şart değilse mosss hiç kullanmayın bence. Korkunç bir pislik tutucu gibi çalışıyor akvaryumda, ayrıca dağılıp istemediğiniz yerlere gidip tutunabiliyor vs ... dal ve kök görünce insanlar otomatikman "mis gibi moss sarılır buna" şeklinde yaklaşıyor ama bu yoldan geçmiş biri olarak önermiyorum ben.

5- Zemin bitkisi düşünüyorsanız monte carlo tercih edebilirsiniz. Düşük ışıkta da yayılır ve yaşar...

6- Bir noktada diatom sorunu yaşayacaksınız, o noktaya geldiğinizde müdahale etmekte gecikirseniz bitkilerin çoğunu çöpe atarsınız, benim tavsiyem kesinlikle JBL in Silicatex adlı ürününü alın elinizin altında hazırda bulunsun. Kesin çözümdür...İnsanlar ottocinclus gibi SAE gibi önerilerle gelecektir, ama akvaryuma canlı eklemeden çözmek varken bence anlamsız. Şunu hatırlatırım ki diatoom sürekli değil geçici bir sorundur ama o aşamada burnunuzdan getirir...O bakımdan diatom başladığında 1-2 hafta silicatex kullanıp sonra filtreden çıkartmanız gayet yerinde olur. Uzun vadede fosfatı sıfırlayan bir ürün olduğu için bitkilerde besin eksikliğine sebep olur çünkü. 1-2 haftadan sonra çıkarmak en doğrusudur.
[EDIT]ityo39,2019-03-20 16:04:01[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.