ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1511
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
10 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1995 [1.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Makina Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç 70 x 45 x 45 Bitkili High Tech 50 x 30 x 35 Bitkili Low-tech

SON 10 MESAJI

Lepistesler İçin Weekendfoder Tatil Yemi'ni Nasıl?
JBL tatil yemi kullandım hiç sorun yaşamadım öneririm. Bir kalıp 2 haftayı kayıpsız geçirmeye yetti. Tatil yemi konusunda bildik iyi marka kullanmanız iyi olur.
Bitkili Akvaryumum, Önerileriniz?
[QUOTE=Inctk]

Kum ne kumu? bende yeni başladım aldığım taşlar kötü olduğu için kum almak istiyorum. Bu kum canlı bitkiler için mi veya bitkisiz kullanabilirmiyim? [/QUOTE]

Bitki olacaksa bitki kumu kullanın, yoksa dere kumu gibi daha ucuz kumlar mevcut.
Fiyat mesele değilse kafanıza göre seçin. Önemli konu şu: bitki olacaksa ve bu kumu beğendiyseniz bu kumun 2 mm ve 5 mm gibi farklı tane boyutunda olan versiyonları var ona dikkat edin alırken. 2 mm olan bitki için uygundur.
Bitkili Akvaryumum, Önerileriniz?
Daha bitki eklemeyin bence böyle devam gayet başarılı. Npk ne miktarda kullanıyorsunuz? Bir de mikroelement desteği var mı? Bba genelde co2 dengesizliğinden olur derler, ben tüplü sistemde istikrarlı co2 veriyorum yıllardır yaşamadım. Kaliteli bir regulatörle tüplü sistem kalmış tek eksik. Vitasand hiçbir konuda hagenden geri kalır bir kum değil bu arada, bence hem tanelerin yuvarlanmış oluşu hem de rengi itibariyle hagenden daha iyi hatta. İçiniz rahat olsun.
Tank Değişikliği İçin Bilgi Verirmisiniz?
20 ltlik kova edinin, kapaklı olsun. Tüm balıkları akvaryum suyuyla beraber 3/4 üne kadar doldurup içine alın. Tüm bitkileri de kökleri koparmamaya çalışarak söküp kovaya alın. Dış Filtre ve ısıtıcıyı kovaya bağlayın çalışsın. Akvaryumda kalan suyu 20-30 lt kadar mümkünse bi bidona alın, yeni kurulumda kovadaki suyla beraber bu suyu yeni akvaryuma alın, filtreyi ısıtıcıyı çalıştırıp balıkları ekleyince, dinlenmiş taze suyla tamamlayın. Taşıma esnasında kapak filtre yüzünden tam kapanmaz ama olabildiğince balıkların atlamasını engellemiş olursunuz. Ben bu yöntemle taşıdım hep...

Dış filtre temizliğini bilahare yaparsınız, kumu da kaynatmaya gerek yok, aynen kullanabilirsiniz. [EDIT]ityo39,2020-06-19 19:40:15[/EDIT]
Silikat Ve Fosfat Tutucuların Bitkilide Kullanımı
[QUOTE=Ahmedarda][:'(][:((][:((][:((][:((]Delirmeye ramak kaldı. 3 günlük kurulum. Bu bitkilerin hepsini söktüm. Tek tek temizledim. Kahverengi yosunları temizledim. fosfat silikat tutucu malzemeyi filtreye ekledim. Algumin plus kullanıyorum. Sıvı gübreyi kestim. Powerled 8 saat. Ben napacağımı bilemiyorum.
Sorun nedir ?[:((] [:'(]

Hocam geçmiş olsun. Sorun yanlış ürün seçimi. Diatom yeni kurulan tanklarda mutlaka oluyor. Normal algumin gibi yosun giderici diye satılan ürünler ile kurtulamazsın, çünkü onların silikat bağlayıcı tutucu özelliği yok. Çok spesifik bi sorun diatom ve yosunların diğer türlerinden farklı bir çözümü var o da silikat tutucu ürünler. Benim bildiğim, kullandığım ve sonuç aldığım ürün JBL in Silicatex i. Muadili varsa dene ama bulabiliyorsan bu ürünü bul kullan. 1-2 haftada çözer sorunu. Bitkileri kurtarır mı emin değilim ama. Sıfır akvaryum kurulumlarında şahsi önerim ucuz ve hızlı gelişen bitkiler ile kurulum yapıp, diatom süreci aşıldıktan ve nitrat döngüsğ de tam olarak oluştuktan sonra gerçek kurulumu yapmak. İnan bana hemen hepimiz bu hayal kırıklığını yaşamışızdır...yalnız değilsin:)


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223002/030620202207361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223002/030620202207431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223002/030620202207471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223002/030620202207511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223002/030620202207551.jpg[/IMG][/QUOTE]

Konuya bakmadan cevap yazdım konu benim konummuş😄 2015 den kalma vay canına zor hatırladım resmen o zamanları. Bugünden geriye bakınca, şunu ekleyeyim: o dönemde dış filtre almıştım ve sonrasında akvaryumu da büyüttüm, bi sürü yeni kurulum yaptım ve diatom hiç yaşamadım. Burdan yola çıkarak da nitrat döngüsü sağlıklı işleyen tankta diatom patlayamıyor diye genellemek istiyorum. Aksi tecrübesi olan varsa paylaşsın lütfen.

Kurtuluş silicatex diyorum reklam yapma pahasına... Diatom bitene kadar kullan sonra çıkar at...
Yeni Akvaryum Kurdum Sorunlarım Var. Tavsiye Gere
[QUOTE=Beta_balik]Arkadaşlar zaten tür uyumsuzluğu ve yapay şeyler hakkında uyarıda bulunmuş. Ben şimdi alacağınız balık türleri hakkında tavsiyede bulunmak istiyorum.
Akvaryumunuzun 50 litre olduğunu düşünelim, ki bu büyük bir akvaryum sayılmaz. En fazla 10-12 balık alır (lepistes, çöpçü, tetra vb. türlerden). Benim size tavsiyem sıfır bir kurulum gibi balıkların hepsini elden çıkartmanız. Çünkü lepistes ve molilerin yavrulamasını istiyorsanız en az 70-80 litre iyi olur. Çöpçüler ise sürü balıklarıdır, onlara 5 tane daha ekleme yapmanız gerekir, fosforlu dediğiniz balık ise zebra danio büyük ihtimalle. Bu tür de yavrulayabilir ve çöpçü gibidirler, en az 7 tane olacak şekilde bakılması lazım.
Buna göre ya türleri değiştirmeniz yada akvaryumu büyütmeniz doğru olur. Ben tür değişimini tavsiye ederim.
Yine kolay yavru veren (en sık yavru yapan) endler besleyebilirsiniz. Lepistes ve molilere oranla daha küçük yapılı, renkli ve az hacim isteyen bir tür. Onlardan ilk başta 1e3d almanız yeterli. Yanına çöpçü ekleyebilirsiniz ki ben panda çöpçüyü öneririm. Başka balık için hacim küçük kalabilir. Bu yüzden çöpçü yerine ember tetra ,rasbora yada kardinal tetra sürüsü ekleyebilirsiniz. Bana soracak olursanız endlerin yanına oldukça barışçıl bir tür olan rasborayı ekleyin.

Bitki bakımı oldukça kolaydır. Sadece ilk başta iyi ekipmanlar seçin. Kum olarak dere kumu veya ince olmak kaydıyla lav kırığı öneririm ben. Bu ikisi dışında bazalt, manado, kuvars yada silis de kullanabilirsiniz. Bitki olarak mutlaka tavsiye ettiğim bitkiler, moss, pistia, tilki kuyruğudur. Moss yerde, pistia su yüzeyinde, tilki kuyruğu ise orta alanda yavrulara saklanma olanağı sunar. Bu üç bitkinin yanı sıra su mercimeği, pellia, java fern, anubias, tütün, gül, bacopa, limon, çınar, pigme zincir kılıç, subulata vb. tercih edebilirsiniz.
İlk başta litre başına 0,5 watt düşecek şekilde, 6500 kelvin tasarruflu ampul bitkilere ışık için yeterlidir. İsterseniz daha sonra power ledden, smd ledden veya florosan ile aydınlatma yapabilirsiniz.
Dekor olarak batık gemi, deniz kabuğu vb. yerine hindistan cevizi kabuğu, mangrow kökü, yati kökü, asma dalı, çömlek vs. kullanabilirsiniz.[/QUOTE]

Tetra türlerinin tamamı yavru bırakmaz akvaryumda yalnız, bol bitki de olsa şansa 1-2 tane büyürse şanslı sayarım ... Rasbora hiç beslemedim ama bildiğim kadarıyla onlar da yavru avlayan bir tür. Lepistes gibi endler vs hangi alt tür olursa olsun amaç yavru ise, bence canlı doğuran plati ve moli ile kombinlenebilir sadece (çöpçülerin zararı yok zaten) ve bol bitki olmalı her halukarda saklanmak için.

Benim tavsiyem japonlardan kurtulup kalanları tutun, aşırı nüfus artışının önüne geçmiş olursunuz, bitki ekleyin bolca sağlıklı bi ekosistem olacaktır.[EDIT]ityo39,2020-06-03 14:18:24[/EDIT]
Su Değişimi
Haftada bir 30% diyenlere ben de katılıyorum. Zeminde bakteri yatağı olabilecek bir kum varsa (1mm gibi çok ince bir kum değilse) sağlıklı bir şekilde biyolojik filtrasyonu sağlar zaten, filtre de bonus olur. Suyun şimdilik oturmadığını varsayarak bir süre daha haftada 2 defa 25% devam edebilirsiniz ama uzun vadede gerek kslmayacaktır.
Yeni Heyecan
[QUOTE=Samettkeskin]
Mantıklı olabilir ancak tek derdim akıntı debi melek balıklarını etkiler mi? [/QUOTE]

Tepe filtre niye çok akıntı yapıyor ki onu pek anlayamadım ama fazla güçlü akıntı sevmezler doğrudur.

Diğer taraftan 200 litre tankta dış filtre en doğrusu bence. Tabanda bakteri kültürü oluşunca pipoya gerek kalmaz ayrıca.
Yeni Heyecan
Melek kolonisi?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.