ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ityo39
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
69
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2015 15:06
Son Ziyaret:
13 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
140 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
55 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Kızılçeç
Doğum Tarihi:
13 Aralık 1977
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cem Kızılçeç
60 x 40 x 40 Bitkili

SON 10 MESAJI

İlk Akvaryumum Eksiklerim Hatalarım
Hayırlı olsun,

Kayalar ve taşlar suya salınım yapsa da önemli değil en fazla karbonat artar, pH yükselir...Baktığınız balıklar zaten yüksek pH sevdiği için sorun değil. Takılmayın hiç...
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
[QUOTE=bariscaliskan]

Bana sadece artık sipariş almıyorlar gibi geldi, site yerinde duruyor. Acaba ülkemize yönelik bir durum olabilir mi? Malum gümrük sıkıntıları vs.

Bir de sorum olacak, jbl e701 den memnun musunuz? 96 litrelik tankınızda çok fazla akıntı oluşturuyor mu ve debi kısma musluğu var mı? Ben de 112 litrelik tankıma düşünüyorum ve e701 ve e901 arasında kararsızım, şimdiden teşekkür ederim. [/QUOTE]

Filtre konusunda ben çok memnunum, akıntı miktarını ayarlamaya karşıyım, kısmak imkanı var ama tavsiye etmem, onun yerine şelale aparatı 2 parçadan oluşuyor, onu tek parça olarak da kullanabilirsiniz, veya 3. bir başlık var şelaleye alternatif. Biraz deneyip istediğiniz gibi kullanırsınız, debi düşmesi vs yaşamadım çok başarılı bir filtre. 2 yıldır kullanıyorum... 112 litre tankın hacmi mi yoksa net su hacmi mi? kum vs kullanacaksınız su hacmi zaten net 80 litreye düşecek muhtemelen, o nedenle e701 yeterli bence. Çin malı filtrelerdeki gibi üzerinde yazan debinin 1/3üne düşmüyor 3 günde...Ama filtrede büyük almanın zararı yok, dediğim gibi akıntının şiddetini suyu üfleme yönünü vs değiştirerek ayarlamak mümkün oluyor. Musluktan kısmayı tavsiye etmem.

CO2art ile ilgili de facebook sayfasında bir bilg daha var. Biraz muğlak yazmışlar, türlü türlü spekulasyon olmuş ama benim anladığım kadarıyla bir firma bunları satın almış...tamamen benim tahminim elbette. Yakında çıkar kokusu...Garantiler devam edecek falan yazmışlar ama firma kapanıp giderse yazık olur... JBl falan satın almış olabilir...izleyip göreceğiz.

[EDIT]ityo39,2017-08-09 12:12:52[/EDIT]
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
Bugün CO2art web sitesinde şu yazı çıktı:

ATTENTION! CO2ART.CO.UK IS NO LONGER ACCEPTING ORDERS.
If you are a current customer and wish to contact us please reply to your order confirmation email.

Bu nedir yaw? kapatmış gitmiş mi adamlar? siteyi mi yeniliolar anlamadım...
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/090820170955401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/090820170955481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/090820170956001.jpg[/IMG]

Son durum budur... resimlerden balık ayırt etmek zor , hareketli adamlar hep, flu çıkıyor mecbur...fotoğrafçı değiliz elbet onun da etkisi var:)

EI okudum biraz da akvaryumu NPK-mikro-demir e boğmak aslında tam da yosuna karşı bir yöntem olsa da mantığıma ters geliyor. Bitkilerim de hızlı büyüyen hızlı tüketen türler değil o yüzden fazla gübreleme başka problemler yaratacak gibi geliyor. Bir de kendi gübremi hazırlayacak seviyede değilim...gerçi forumda toz olarak satanlar da var, alıp saf suya katıp çalkalayıp kullanabiliosun ama elimdeki gübreler bitmedi henüz dur bakalım her akvaryumcu eninde sonunda EI uı tadacak diyorsun, benim de gidişat öyle zaten de...

Kayalarda yeşillenme başladı, yapraklarda da az az ... şu anda bitkiler coşmuyor ısrarla ve yosun patlamasına engel olan yegane şey sanırım ışık ve gübreyi az verip remalgae yi her gün 7 damla gibi kullanmam...bir de excel tabii... bir yol ayrımındayım sanırım ışık ve gübreyi köklemek ile böyle devam edip bitkilere zaman vermek. Sonuçta daha bitkileri dikeli 1 ay olmadı...monte carlolar zaten emers dikildi. Sanırım 2-3 hafta daha bekle gör taktiği izleyeceğim. önerilere ve yönlendirmelere açığım.

Sevgiler saygılar...

NOT: fotoğraflar dün çekilmişti, balıkları çekmemiştim o yüzden, sizin balıkların fotolarını koyun da adını koyalım bence...öylesi daha direkt:)[EDIT]ityo39,2017-08-09 10:04:22[/EDIT]
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
Işığı veya gübrelemeyi artırmaya korkuyorum, yosun en birincil hassasiyetim. O nedenle önerilere açığım ama sonunda yosun coşarsa çok pis yorumlar yapabilirim ona göre:)

Bu arada daha fotosentez görmüş değilim! Ve repenslerde yeşil az az yosunlanma başladı, spot değil de green dust gibi[EDIT]ityo39,2017-08-07 23:38:25[/EDIT]
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
Sevgili Sangarios... Sen bu satırları okurken... noluo ya ... Valla 6x neon 2x sae (yavru), 2x ottocinclus ve 3-4 plati ile canlandırdım ortamı... 3 tanede moly aldım ertesi gün 2 si sizlere ömür. Hiç anlamadım neden öldüler... camlarda az az yeşillenme başladı ama şimdilik dikkatli bakınca farkedilio. Her gün 6-7 damla remalgae ve 2 ml kadar excel katıyorum. Su değişimi de haftada en az %30...

Parvulalar öylece duruo. Ölmedi de gelişmedi de. Monte carlolar yeni filizler veriyor bi yandan da sararanlar yavaş yavaş kopuyor ben de kepçeyle alıyorum. Moly bi tane kaldı ama durmadan didiklio gıcık edio beni...

Haftada iki gün N ve P 4 er ml veriyorum. K gün aşırı 4 ml. Işıklar 48 W, grolux+aquastar. Günde 4-3-4 gibi toplam 8-9 saat. CO2 sistemde sıkıntı yok aslında ama ayarı kaçırdım bu hafta sonu, bi düzene koymaya çalışıyorum en azından balıklar telef olmadı henüz. Küçük iç filtre sayesinde O2 eksikliği olmamasına çalışıorum. Başka sorunuz?
Canlı yem saklama
[QUOTE=Snoopy]Ha dondurulmuş. Ben canlı şekilde nasıl tutabilirim onu soruyorum.
[/QUOTE]

Biraz geç olmuş ama yanıt vereyim. banyoda saniyede bir damla düşecek şekilde musluğu ayarlayıp altına bir plastik kabın içinde koyun. çeşme suyundaki klordan korkmayın birşey olmaz, kabı da hafif meğilli koyun, dolduğu zaman yavaş yavaş lavabo veya küvete dökülsün gitsin. Bu şekilde banyo/tuvalet değil de evin serin bir yerinde de bir düzenek kurabilirsiniz. Belki bir hortum kullanılabilir, hayalgücünüze kalmış ama önemli olan su faturasını şişirmeden 24 saat damla damla su akıtıp mümkünse serin ve karanlık bir yerde tutmak.... 10 gün kadar yaşatabilirsiniz bu şekilde. Zaten bir porsiyon da biter bu sirede...

Denedim oluyor, kulaktan dolma değildir...
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
[QUOTE=emirkelebek]Sıcaklar başladığı gibi ben bitkili akvaryumlarımı bozmak zorunda kalıyorum, aylarca emek verdikten sonra çürümelerini görmek hoşuma gitmiyor.genel olarak soğutma işini nasıl çözüyorsunuz?
Selamlar&sevgiler[/QUOTE]

Valla soğutma için 2 yol var fanlı soğutucular ve çiller soğutucular. Çiller aşırı pahalı gerçekten. Ben geçen sene taşındım ve yeni evde yazın en sıcak zamanında 27 derecenin üstüne çıkmıyor su sıcaklığı, sorun yaratmıyor o nedenle. Şimdi Ağustos ayında göreceğiz durumu ama fanlı soğutucum var, zaman ayarlı olarak onu kulllanma imkanım var. Eski evde cidden problem oluyordu sıcaklık, fanlı soğutucu 2-3 derece düşürebiliyordu, ama buharlaşmayı da çook artırıyordu elbette. Bir de kazara hava sıcaklığı 2-3 derece düşerse bu sefer aşırı soğutma sorunu olabiliyordu. Genel olarak gün içinde suyun sıcaklığını takip edip, zirve yaptığı saatlerde fanı çalıştıracak şekilde timer a bağlamak en iyi çözüm sanırım. Evde klima çalıştırmak da bir diğer alternatif...varsa tabii.
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
Sol tarafta parvula yayılacak diye düşünüyorum, genel olarak jungle tipi bir kalabalık görüntü istemiyorum.
Bitkili-temmuz 2017-yeni Bir Umut
Ölçüler: 60x40x40 cm
Canlı Türleri: 2 x SAE (yavru), 2 x Otto, 1 x lepistes (E)
Bitki Türleri: Monte carlo, Parvula, Cryptocoryn, Lobelia cardinalis, S. repens
Tankın Yaşı: 17. Temmuz.2017 doğumlu
Filtrasyon ve Işıklandırma: JBL e701 dış filtre, 4 x 24W T5, bir de küçük iç filtre kullanıyorum ekstra sirkulasyon olsun CO2 daha homojen dağılsın diye. Uzun vadede çıkartabilirim.
Zemin/Taban: 3 cm kadar lav taşı kırığı, 5 lt JBL Aquabasis, üzerine 9 litre kadar Vitasand 2 mm lik bitki kumu
Bakım: Hafatada 1 %20-30 su değişimi. Su değişimleri arasında 10 lt lik mini-su değişimleri de yapmaya çalışıyorum.

Herkese merhaba,

Yaklaşık 2 hafta önce yeni kurulumu tamamladım.
İlk hafta boyunca bakteri kültürü ekledim önerilen dozda. Sonrasında 1 adet numune lepistesimizi ekledim, sonrasında SAE ve Otto ları ekledim.

Işık: Günde 8 saat ( arada 3 saat siesta var). Normalde 4 x24W ışık var ama şimdilik 2x24 W grolüx+aquastar kullanıyorum bitkiler alışana kadar.

CO2: Tüplü sistem. CO2 art dan aldığım çift kademeli regulatör, ince ayar vanası, selenoid takımını kullanıyorum. Tüp Türkiyeden. Daha önce forumumuzdaki "tüplü sistem uzmanları"ndan aldığım ve onlarca balığın telef olmasına, türlü yosun dertlerine sebep olan ayar tutmayan sistemlerden sonra rüya gibi diyebilirim. 450 Tl gibi bir maliyetim oldu, 10 gün içinde kapımdan teslim aldım. Türkiyeden alacağınız sistemlere de bu parayı veriyorsunuz diye tahmin ediyorum! Kıyas götürmez bence...ama bence elbette!

ilk 2 haftayı geride bıraktık. Gübreleme olarak gün aşırı 4 ml Potasyum, 2-3 ml Excel, 7-8 damla remalgae (reeflowers ın alg mücadele sıvısı) eklemekteyim. Haftada bir nitrat-fosfat-mikroelement ekliyorum ama 2 ml kadar... Çok az yani. Bunun sebebi şimdilik bitkilerin köklenme, uyum sağlama ve (monte carlolar için) emers-submers alışma sürecinde yosun riskini azaltmak diyebilirim.

Net su miktarım sanırım 60 litre-70 litre kadar. Işık konusu kafamı kurcalıyor, şu anda 48 W ile devam edeceğim ama balastlar 2 şer T5 i kontrol ettiği için ya 48 ya 96 W gibi bir durumum var. 96 W kesinlikle fazla olacak belki CFL ya da tekli floresan gibi bir ara çözüm gerekecek. Gidişata göre karar vereceğim.

kH: 6
pH: Gün içinde 7,2 den başlayıp akşam 6,7 gibi kapatıyoruz günü. Bu değişimin balıklarda olumsuz bir etkisi olur mu onu bilemiyorum. Bu sorumu forumda dile getirdim dün, ama henüz bir yanıt gelmedi.

Su: RO sisteminden geçmiş su kullanıyorum, ama içme suyu amaçlı olduğundan RO sonrasında alkali ve mineral filtrelerinden geçtiği için suyun pH ı 7,4 gibi. Filtreme bakım yapan arkadaştan rica edip bir T parçası bir de musluk ekletip hemen RO membran çıkışından su almaya çalışacağım. Böylelikle su değişimlerinde pH değişmesini en aza indirmeye çalışacağım.

Monte carlolar emersmiş, hiç dikkat etmemişim sipariş ederken, o nedenle cidd sararma ve çürüme var şu anda, budamam gerek en kısa zamanda. Onun dışında şu anda yosun derdim yok allaha şükür. Bitkileri yakından izlemekteyim...

Tasarım olarak monte carloların olduğu kısımda bir teraslama yaptım, onları o kısımda tutmaya çalışacağım. Genel olarak bitki eklemeyi düşünmüyorum, ve yatay alçak bitkiler istiyorum. Yüzey bitkileri ve hızla boylanan bitkilerden gına geldi! Tasarım ve estetik konuları genel Türk insanında olduğu gibi bende de çok zayıf... Önerilere açığım!

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/173193/270720171442551.jpg[/IMG][EDIT]ityo39,2017-07-27 14:47:41[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,488,619 Mesaj
  • 366,113 Konu
  • 91 Forum
  • 124,781 Forum Üyesi
  • 1,345 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,746 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.